آیا نوشیدن قهوه برای افرادی که دچار اضطراب هستند، توصیه می‌شود؟

 نعشگی قهوه

خواص قهوه گانودرما برای زگیل تناسلی: تحقیقات نشان داده که اشتیاق و وابستگی به نوشیدن قهوه از ژن انسان نشات می گیرد. بروز تغییرات شیمیایی در مغز به علت مصرف کافئین، موجب وابستگی می شود. معمولا کسانی که مقدار زیادی قهوه می نوشند و کافئین بالایی دریافت می کنند؛ پس از 12 الی 24 ساعت دچار سردرد، خواب آلودگی، بدخلقی و عدم تمرکز خواهند شد. این علائم ممکن است تا چند روز ادامه پیدا کند. اما اگر میزان مصرف قهوه خود را به مرور کم کنید، علائم ذکر شده به سرعت فروکش خواهد کرد.

نعشگی قهوه همان جنبه دوپامین است که تاثیری مانند مواد مخدر بر روی مغز می گذارد. اما اعتیاد به کافئین خطرناک نیست و در صورت توقف مصرف قهوه، صرفا دچار سردرد می شوید. انسان به دلایل متعددی به قهوه وابستگی پیدا می کند. نوشیدن قهوه میزان انرژی و کارایی شما را در طول روز افزایش می دهد. پس از صرف قهوه شما احساس سلامتی کرده و تمایل بیشتری به نوشیدن دوباره خواهید داشت. اما لازم است بدانید که تاثیر قهوه چیزی فراتر از این حرف هاست. طبق آخرین مطالعات مصرف کافئین خطر ابتلا به آلزایمر و پارکینسون را کاهش می دهد.

تاثیر کافئین بر استرس؛ چه مواردی که باعث استرس می شود؟

خواص قهوه گانودرما برای پسوریازیس: ترکیبات زیادی در قهوه وجود دارد که یکی از مهم ترین آن، کافئین می باشد. دلیل اصلی محبوبیت این نوشیدنی وجود همین کافئین است. زیرا موجب افزایش سطح هوشیاری و تمرکز شده و انرژی مضاعفی به شما می دهد. به همین علت یک لیوان قهوه در تمامی روز های پرکار و شلوغ و شب های امتحان در هر خانه ای پیدا می شود. در بدن ما ماده ای به نام آدنوزین وجود دارد که به خواب ما کمک می کند. کافئین از اثرگذاری این ماده بر روی سیستم عصبی جلوگیری کرده و حس خواب آلودگی را از بین می برد. کافئین در کنار این ویژگی های خوب، اثراتی منفی هم دارد. این ماده موجب ترشح هورمون های استرس زا می شود.

تحقیقات نشان داده کافئین می تواند میزان ترشح هورمون های استرس را دو برابر کند. کافئین موجب ایجاد علائمی شبیه اختلالات اضطرابی در افراد سالم می شود. علائمی مانند تپش قلب، افزایش فشار خون و افزایش دمای بدن بروز پیدا می کند.

اما اگر کسی از قبل به اختلالات اضطرابی دچار باشد، شرایط بدتری را تجربه خواهد کرد. تاثیر کافئین قهوه بر روی تمامی افراد یکسان نیست. ممکن است بدن شما بتواند تاثیرات آن را مهار کند و بدن یک فرد دیگر حساس تر عمل کند. با توجه به اینکه اثر قهوه در بدن 12 ساعت باقی می ماند، بهتر است صبح قهوه را مصرف کنید تا بتوانید شب خواب خوبی را تجربه نمایید. پس از نوشیدن قهوه، اثرات کافئین از 5 الی 7 ساعت در بدن ما باقی خواهد ماند. حتی در برخی از افراد ممکن است این اثرات تا 10 ساعت باقی بماند. دلیل این تفاوت ها به سن، ژن و جنسیت افراد باز می گردد. بدن خانم و ها کافئین را با سرعت بیشتری متابولیزه می کند. توجه داشته باشید که متابولیسم کافئین بر برخی از مواد غذایی مانند بروکلی، گریپ فروت و برخی داروها تاثیر می گذارد.

رفع استرس ناشی از قهوه؛ بهترین روش های رفع استرس

 

اگر به نوشیدن قهوه وابستگی شدیدی دارید در ادامه به راهکارهای می پردازیم که استرس ناشی از قهوه را بهبود می بخشد. بدین شکل می توانید از فواید فراوان قهوه مانند افزایش سوخت و ساز بدن، کاهش خبر ابتلا به سرطان و زوال عقل و… بهره مند شوید.

کاهش مصرف کافئین در روز

اگر قهوه خور حرفه ای هستید و روزانه بیش از دو فنجان قهوه می نوشید، بهتر است میزان مصرف خود را کاهش دهید تا به حد استاندارد برسید. همچنین می توانید قهوه هایی را انتخاب کنید که دارای کافئین کمتری می باشند.

اصلاح سبک زندگی و رفع استرس قهوه

امروزه برای بسیاری از مشکلات و بیماری ها، پزشکان در کنار دارو های شیمیایی اصلاح سبک زندگی را توصیه می کنند. در این مورد هم شما می توانید با رعایت رژیم غذایی مناسب، ورزش و خواب کافی، اثرات نوشیدنی های کافئین دار را کمتر کنید. با بهبود سبک زندگی می توانید علائم اضطراب را به طرز چشمگیری کاهش دهید. در نتیجه با نوشیدن چند فنجان قهوه دچار اضطرابی عذاب آور نخواهید شد.

مصرف قهوه در کنار سایر مواد غذایی و نوشیدنی ها

بررسی ها نشان داده که مصرف کافئین همراه با پروتئین ها اثرات آن را کاهش می دهد.  در نتیجه بهتر است روز خود را با یک صبحانه مقوی و سرشار از پروتئین هایی مثل تخم مرغ در کنار یک فنجان قهوه شروع کنید. بدن انسان به طور طبیعی در آغاز هر روز کورتیزول ترشح می کند. این هورمون به شما انرژی می بخشد. به همین علت توصیه می شود نوشیدن قهوه را به تایمی در روز موکل کنید که انرژی تان افت پیدا می کند.

حذف کافئین مصنوعی

کافئین در بسیاری از نوشیدنی ها به غیر از قهوه وجود دارد. برای نمونه نوشیدنی های گازدار مثل انرژی زاها و نوشابه حاوی کافئین بیشتری نسبت به قهوه هستند. قسمت بد ماجرا آن جاست که این نوشیدنی ها دارای کافئین مصنوعی به همراه مقادیر زیادی قند هستند که به هیچ عنوان ارزش غذایی ندارد. اما قهوه در کنار کافئین سرشار از ویتامین ها، مواد مغذی، آنتی اکسیدان ها و اسیدهای آمینه می باشد. در نهایت توصیه می شود برای این که بتوانید میزان مصرف کافئین خود را در حد استانداردی نگه دارید، مواد کافئین دار مضری مانند نوشابه را حذف کنید.

از بین بردن فوری اثر قهوه

در صورتی که پس از نوشیدن قهوه دچار اضطراب شدید و به دنبال راهی برای رهایی از این احساس بودید، راهکارهای زیر را دنبال کنید.

خروج از نسخه موبایل