چگونه زنگ زدگی روی سرامیک را پاک کنیم

برای تمیز کردن لکه زنگ زدگی روی سرامیک و کاشی میتوان از مواد ساده و دسترس موجود در خانه استفاده کرد. در ادامه با ۵ ماده برای از بین بردن لکه زنگ زدگی روی سرامیک آشنا می‌شویم.

سنگ لایم استون (Limestone) یا سنگ آهک نوعی از سنگ رسوبی است که عمدتاً از کربنات کلسیم تشکیل شده است. علاوه بر این کانی هایی مانند آرگونیت، دولومیت، کوارتز، فلدسپار، هماتیت و لیمونیت نیز در ترکیبات این سنگ یافت و همچنین قطعات میکروسکوپی از فسیل در آن دیده می شود.

روش های خانگی برای تمیز کردن لکه زنگ زدگی روی سرامیک

جاهایی که سرامیک و آهن در کنارهم قرار دارند و رطوبت وجود دارد، مثل آشپزخانه یا حمام معمولاً اثر زنگ زدگی روی کاشی و سرامیک می‌ماند. اما نگران نباشید پاک کردن لکه زنگ زدگی روی سرامیک خیلی هم سخت نیست و میتوان لکه را بطور کامل با مواد خانگی تمیز کرد.

۱آبلیمو و نمک

یکی از ساده‌ترین و دسترس‌ترین موادی که برای تمیز کردن لکه زنگ زدگی روی سرامیک میتوان استفاده کرد، آبلیمو و نمک است.

آبلیمو و نمک را قاطی کنید روی محلی از کاشی که لکه زنگ زدگی دارد بکشید، ۱۰ دقیقه صبر کنید با یک برس زبر یا اسکاچ خیلی زبر روی لکه بکشید تا کاملاً تمیز شود.

۲سرکه و جوش شیرین

در پست بیشتر در مورد اثر سرکه و جوش شیرین برای تمیز کردن انواع لکه های روی کاشی نوشتم. مخلوط سرکه و جوش شیرین تقریباً هر نوع لکه‌ای روی سرامیک باشد را از بین می‌برد.

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با نصف قاشق سرکه مخلوط کنید تا به شکل خمیری درآیند، روی محل زنگ زدگی بکشید و بعد از ۲۰ دقیقه لکه را با فرچه یا اسکاچ زبر تمیز کنید.

۳گوجه و نمک

خاصیت اسیدی گوجه به از بین بردن لکه زنگ زدگی روی سرامیک و سایر سطوح کمک می‌کند. یک برش از گوجه را به نمک آغشته کنید و روی محل زنگ زدگی بکشید ۵ دقیقه صبر کنید. بعد با اسکاچ زبر لکه را پاک کنید.

از رب گوجه هم می‌توانید استفاده کنید.

توجه: اگر لکه خیلی زیاد باشد یا مدت طولانی از ایجاد آن گذشته باشد، گوجه و نمک خیلی خوب جواب نمیدهد.

۴خمیر دندان

بازهم یکی دیگه از ؛ اسکاچ زبر را آغشته به خمیر دندان کنید و روی لکه زنگ زدگی بکشید تا کاملاً تمیز شود.

۵انواع پودر یا مایع تمیزکننده سرامیک و آبلیمو

یکی دیگه از روش‌های خوب برای از بین بردن لکه زنگ زدگی سرامیک بخصوص لکه‌هایی که خیلی مدت طولانی از ایجاد آن‌ها می‌گذرد و حسابی روی کاشی جاش خوش کرده‌اند، استفاده از مخلوط پودر تمیز کننده سرامیک و آبلیمو است.

مقداری از پودر را با آبلیمو به شکل خمیر درآوردید. روی محل لکه بکشید. بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه با اسکاچ زبر یا فرچه زبر، سطح کاشی داری زنگ زدگی را تمیز کنید.

توجه: ممکن است به علت کهنگی زنگ زدگی لکه بار اول بطور کامل پاک نشود و لازم باشد یک یا دوبار دیگر هر کدام از روش های بالا را تکرار کنید، تا لکه کاملاً برود.

از هر کدام از روش‌های بالا برای تمیز کردن لکه زنگ زدگی روی سرامیک و کاشی استفاده کردید، حتماً نتیجه و بازخورد خودتون رو برامون بنویسید.

احتمالاً این مطالب را هم دوست داری بخونی:

 

خروج از نسخه موبایل