فرق کانال هوا صنعتی با شبکه هوای مسکونی چیست؟

کانال هدایت هوا در ۲ نوع چهارگوش و گرد و معمولا با ورق گالوانیزه طراحی و اجرا میگردد. البته در بعضی موارد خاص از ورق استیل یا آلومینیوم نیز استفاده میشود. همچنین امروزه استفاده از مواد دیگری نیز برای ساخت کانال هوا رواج پیدا کرده است که عبارتند از:  کانال از پیش عایق، کانال فلکسیبل، کانال پارچه ای و کانال پلاستیکی که هر کدام از آنها موارد استفاده خاصی مثل کانال هوا صنعتی دارند. اما با این وجود هنوز هم کانالهای فلزی به دلیل استحکام بالا نسبت به سایر کانالها، بیشترین استفاده را دارند.

از نظر شکل هندسی کانال هوا، کانال گرد دارای راندمان بالاتری نسبت به کانال چهارگوش میباشد، اما به دلیل نبود فضای مناسب در بسیاری از ساختمانها و مشکلات اجرایی، کمتر از آن استفاده میشود و استفاده از کانال گرد بیشتر در سوله های ورزشی یا کارخانه ای صورت میگیرد. کانال چهارگوش نیز هر چقدر به شکل مربع نزدیکتر باشد، دارای راندمان بهتری خواهد بود،کانال های هوا به دو صورت صنعتی و مسکونی تقسیم می شوند. طی این مقاله به بررسی کانال هوا صنعتی پرداخته شده و جهت آشنایی با کانال هوا صنعتی تا انتهای این مطلب با سایت تهویه نظری همراه باشید.

انواع کانال هوا صنعتی و کاربرد آنها

در واقع شما باید بدانید که از این هواکش‌های صنعتی برای خنک کاری، تخلیه، انتقال و تهویه استفاده بسیاری می‌شود و بیشترین محیط‌هایی که از هواکش صنعتی استفاده می‌کنند محیط‌هایی می‌باشد که صنعتی هستند. این هواکش‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که هر یک از آن‌ها ویژگی‌های متنوعی دارد، برای آشنایی بیشتر شما در ادامه برخی از مهمترین آن‌ها را معرفی می‌کنیم تا اطلاعات شما در این مورد بیشتر شود. در ادامه دو نوع کانال هوای صنعتی بر اساس اندازه بررسی می شود.

هواکش بزرگ

استفاده از این نوع هواکش صنعتی بیشتر برای برخی از موارد سنگین به کار می‌رود و زمانی که هوا و ذرات معلق در حجم زیادی در محیط صنعتی وجود داشته باشند باید از این هواکش استفاده شود. بسیاری از مراکز‌های بزرگی تجاری، صنعتی و … که مساحت زیادی دارند این نوع هواکش را انتخاب می‌کنند.

البته باید بدانید که به جز ظرفیت هوادهی که در این هواکش وجود دارد ویژگی‌های دیگری هم قرار گرفته است و شما باید به این ویژگی‌ها هم در خرید هواکش صنعتی خود دقت بسیار زیادی داشته باشید. یکی از مهمترین مواردی که در خرید این هواکش باید به آن دقت داشته باشید گواهینامه استاندارد آن است که این گواهینامه هم خارجی و هم ایرانی باید باشد. اینکه این هواکش برقی باشد مزیت مهم آن به شمار می رود و به همین دلیل شما باید به برقی بودن آن دقت بسیاری داشته باشید.

هواکش کوچک

همانطوری که از نام این هواکش صنعتی مشخص است، باید بدانید که از آن بیشتر در محیط هایی که کارکرد آن‌ها کم است استفاده می‌شود، به همین دلیل قیمت آن‌ها هم بسیار پایین تر است. نصب کردن و حمل این هواکش بسیار آسان می‌باشد و از آنجایی که تنوع بسیاری در آن وجود دارد شما در بسیاری از مکان ها می‌وانید آن را مورد استفاده قرار دهید.

در بیشتر مدل‌هایی که این نوع هواکش صنعتی دارد باید بسته به اینکه نوع کارکرد آن چه می‌باشد برخی از ویژگی‌های مهم آن را مورد بررسی قرار دهید تا بهترین هواکش را خریداری نمایید. یکی از مهمترین ویژگی های آن کم صدا بودن می‌باشد، دیگری باز و بسته شدن دستگاه که بتوانید به راحتی آن را تعمیر کنید و فیلتر آن را تعویض نمایید، همچنین باید به مقاومت این هواکش‌ها در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی هم توجه بسیار زیادی داشته باشید.

مزیت های استفاده از کانال هوا صنعتی

بدون شک بسیاری از شما به خوبی می‌دانید در محیط هایی که ماشین آلات و آلودگی صنعتی وجود دارد باید از هواکش صنعتی استفاده شود، چرا که این هواکش‌ها به خوبی می‌توانند محیط را تمیز کنند. البته که در محیط‌های خانگی هم به این هواکش ها بسیار نیاز دارید ولی وجود این هواکش‌ها در محیط های صنعتی ضروری تر می‌باشد. برخی از مهمترین مزیت‌هایی که یک هواکش صنعتی دارد و شما می‌توانید با دانش و اطلاعات در مورد این مزایا آن را تهیه کنید عبارت می باشد از:

انواع کانال های هوا مسکونی

شاید برای شما جالب باشد که هواکش های خانگی انواع مختلفی دارند. هر یک از این هواکش ها مزیت ها و معایب خاص خود را دارند. در ادامه توضیح مختصری برای هر یک از آن ها ارائه می دهیم. با توجه به این توضیحات می توانید انتخاب و خرید بهتری داشته باشید.

 هواکش خانگی پروانه ای

این نوع از هواکش ساده ترین مدلی است که می توانید برای منزل مسکونی خریداری کنید. احتمالا همه ما تا به حال حداقل برای یک بار آن را دیده ایم. این هواکش ها سه یا شش پرده دارند. جنس پره ها می تواند از پلاستیک یا فلز باشد. توجه داشته باشید که این هواکش ها می توانند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به الکتروموتور متصل شوند. اتصال به الکتروموتور هم برای چرخاندن پره ها است و به همین دلیل اهمیت دارد.

هواکش لوله محور

این نوع از هواکش ها شباهت زیادی با هواکش های پروانه ای دارند. تفاوت اصلی آن ها با هواکش های پروانه ای در این است که پره ها درون یک محفظه قرار دارند. دلیل نامگذاری آن ها هم وجود پره ها در این محفظه لوله مانند است.

 اگر بخواهیم صادقانه با شما صحبت کنیم، هواکش های لوله محور برای فضاهای صنعتی مناسب تر هستند. در بعضی از موارد شاهد استفاده از آن ها در آپارتمان های بزرگ هم هستیم. اگر آپارتمان شما به صورتی طراحی شده که به هوای آزاد دسترسی ندارید، این هواکش انتخاب خوبی خواهد بود.

 هواکش خانگی پره محور

این هواکش ها هم شباهت بسیاری با هواکش های لوله محور دارند، با این تفاوت که تعداد پره های آن بیشتر است. اگر تصور می کنید که تعداد بالای این پره ها باعث می شود که قدرت بیشتری هم داشته باشند، باید بگوییم که بله تصور شما کاملا درست است. البته باید بگوییم که این هواکش ها برای فضای منزل مسکونی مناسب هستند.

تفاوت کانال هوا صنعتی و مسکونی

کانال های هوا به طور کلی جنس و سایزهای متفاوتی داشته و بر حسب نیاز تهیه و استفاده می شوند. تفاوت اصلی کانال هوا صنعتی و مسکونی متراژ و متریال مورد استفاده برای ساخت و تعبیه کانال ها است. در کانال کشی صنعتی بهتر است از جنس های مرغوب تر و با دوام تری استفاده شود. این دو کانال از نظر کارایی تفاوتی نداشته و هر دو هوای کثبف و سمی را از محیط خارج خواهند کرد.

استعلام قیمت و خرید کانال هوا صنعتی از تهویه نظری

تهویه نظری، تولید کننده انواع کانال سازی و دریچه هوا شامل تولید انواع دریچه بازدید کولر، دریچه توزیع هوا، دریچه های کنترل و هدایت هوا، کانال سازی (کانال سازی)، دریچه زیر فن کویل، دریچه خورشیدی، دمپر کانال موتوری، جت نازل، دمپر ضد آتش فیوزی، دریچه ضد انفجار، دمپر کانالی صنعتی، دریچه سقفی گرد تخت آلومینیومی، دریچه هوای رفت اتاق عمل، دریچه کولری، دریچه تایل آرمسترانگ، لوور پادری، دریچه هوای تازه (باران گیر), دریچه خطی، کلاهک دودکش، هود صنعتی، کانال سازی صنعتی , دريچه بازديد تاسیسات، دریچه سقفی چهارگوش كلاف دور باز آلومینیومی است. با برقراری ارتباط امکان بهره مندی از مشاوره رایگان و تهیه کانال هوا صنعتی را خواهید داشت.

سوالات متداول

در این بخش به سوالات احتمالی شما در خصوص کانال هوا صنعتی پاسخ خواهیم داد.

کانال هوا صنعتی رو از کی بخرم؟

شرکت تهویه نظری با ارائه بهترین کانال هوا جهت ارائه مشاوره خرید و استعلام قیمت در اختیار شما عزیزان است.

فرق کانال هوا صنعتی و خانگی چیه؟

این دو کانال تفاوتی از نظر جنس و کارایی نداشته، تنها تفاوت آن ها سازو کار، متراژ و نوع متریال مورد استفاده است.

هواکش ها بدون صدا هستن؟

موتور هواکش ها معمولا در زمان کار کردن صدایی را تولید می کند به همین دلیل هیچ هواکشی کاملا بی صدا نیست ولی می توان از هواکش های کم صدا در برندهای مختلف ایرانی و خارجی استفاده کرد. البته بد نیست بدانید میزان صدای تهویه به مواردی مانند مکان نصب، شیوه نصب، دمپر دار بودن یا نبودن هواکش و عوامل دیگری نیز بستگی دارد.

خروج از نسخه موبایل