اقتصادی

آرژانتین در یک قدمی صادرات گاز مایع

آرژانتین با امضای یک قرارداد ۲۰ ساله، یک گام دیگر به آغاز صادرات گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) از منابع عظیم خود در منطقه شیل واکا موئرتا، نزدیک‌تر شد.

به گزارش گزارشگر یک، شرکت «گولار ال‌ان‌جی» یک قرارداد ۲۰ ساله با شرکت «پان امریکن انرژی» برای تاسیسات گاز طبیعی مایع شناور (اف‌ال‌ان‌جی) در آرژانتین امضا کرده است.

«گولار ال‌ان‌جی» اعلام کرد این پروژه، از منابع وسیع منطقه شیل واکا موئرتا در حوزه نئوکن که دومین منابع گاز شیل بزرگ جهان است، بهره‌برداری خواهد کرد. انتظار می‌رود این پروژه صادرات ال‌ان‌جی را تا سال ۲۰۲۷ آغاز کند و آرژانتین را به یک صادرکننده ال‌ان‌جی تبدیل کند.

واکا موئرتا که در زبان اسپانیایی به معنی «گاو مرده» است، «پرمیان آرژانتین» نام گرفته، اما از نظر ویژگی‌های جغرافیایی، با منطقه نفت شیل «ایگل فورد» آمریکا، قابل قیاس است.

برآورد می‌شود منطقه شیل واکا موئرتا، منابع قابل برداشت شامل ۱۶ میلیارد بشکه نفت و ۳۰۸ تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی داشته باشد. این رقم، واکا موئرتا را دومین ذخایر بزرگ گاز شیل در جهان می‌سازد.

توافق «گولار ال‌ان‌جی» برای پروژه اف‌ال‌ان‌جی، قرار است نخستین فاز از پروژه چند تاسیسات شناور باشد و پیش بینی می‌شود سایر تولیدکنندگان بزرگ گاز طبیعی در آرژانتین هم به آن ملحق شوند.

آرژانتین همچنین قصد دارد از واکا موئرتا، از طریق خطوط لوله در بولیوی، به برزیل، گاز صادر کند. مدیران صنعت و تحلیلگران اوایل امسال به رویترز گفتند: شرکت‌های انرژی از سه کشور آمریکای مرکزی، مذاکرات را آغاز کرده اند اما پیشرفت اندک بوده و مسائل زیادی وجود دارند که باید حل شوند تا این صادرات گاز انجام شود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با وجود این که برزیل بزرگترین تولیدکننده نفت آمریکای جنوبی است، با کمبود گاز طبیعی همزمان با افزایش تقاضا برای آن، روبرو شده است. کمبود عرضه موجب شده است برزیل، ال‌ان‌جی بیشتری وارد کند؛ به خصوص زمانی که شرایط تولید برق آبی مطلوب نیست.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا