عمومیگزارشگر کسب و کار

آشنایی با اجزا و قطعات لیفتراک تویوتا


بررسی تعمیرات و قطعات لیفتراک تویوتا

برای آشنایی بهتر با تعمیرات مربوط به لیفتراک تویوتا در ابتدا باید به بررسی قطعات آن پرداخت، لیفتراک ها معمولا از قطعات مختلفی تشکیل شده است که هر کدام کارایی مربوط به خود را دارند که در ادامه به بررسی تعمیرات و قطعات لیفتراک تویوتا خواهیم پرداخت. معمولا هر چه این قطعات باکیفیت تر و مطابق با ایمنی ساخته شده باشند خود لیفتراک نیز از کیفیت و عملکرد بهتری برخوردار خواهد بود.

لیفتراک ها از قطعات و اجزا مختلفی تشکیل شده اند که یکی از مهم ترین این اجزا و قطعات دکل لیفتراک است که وظیفه و کارایی آن بالا بردن و حمل بار است که خود به سه دسته تقسیم بندی می شوند. دسته اول آن دکل دو مرحله ای است که شامل دو قسمت خارجی و داخلی می باشد. بخش خارجی آن ثابت می باشد ولی قسمت داخلی متحرک است که در هنگام بالا بردن بار و یا حرکت دادن شاخه ها به حرکت در می آید. دکل سه مرحله ای از دیگر مدل این دکل ها است که از یک بخش خارجی و دو بخش درونی تشکیل شده است. نوع دیگر دکل چهار مرحله ای است و از یک بخش خارجی و سه بخش داخلی تشکیل شده است.

قطعه مهم بعدی در تایر های آن می باشد که باعث راحتی حرکت آن و بالا رفتن در محیط ها و موقعیت های مختلف می گردد. این قطعه مهم نیز خود دارای انواع مختلفی است که به چهار دسته تقسیم می شود.

یکی از مدل های آن تایر های پنوماتیک است که بیشتر برای حرکت بر روی سطوح و مکان های ناهموار می باشد. دسته بعدی تایر های پنوماتیکی می باشد که در برابر عوامل سخت و خشن مقاوم است و دچار پنچری نمی گردد. تایر های معمولی نوع دیگر آن می باشد و برای سطوح معمولی مناسب است و جز یکی از پرکاربردترین تایر ها می باشد. دسته چهارم نیز تایر های بی اثر می باشد که در زمان حرکت هیچ گونه اثر و سیاهی بر روی سطح آن باقی نمی ماند.

نکات مهم در تعمیرات لیفتراک

تعمیرات و قطعات لیفتراک تویوتا و نگهداری درست این قطعات از اهمیت ویژه و بالایی برخوردار است که برای نگهداری بهتر و اصولی این قطعات باید به نکاتی توجه گردد تا از به وجود آمدن هرگونه مشکل و یا خرابی جلوگیری شود و در صورت به وجود آمدن خرابی در کوتاه ترین زمان به تعمیر و در صورت نیاز به تعویض آن قطعه پرداخت تا از به وجود آمدن مشکلات جدی تر برای قطعات دیگر و یا خود دستگاه خودداری شود.

یکی از این نکات مهم که در هنگام تعمیر باید به آن دقت شود کنترل و بازرسی دقیق قطعات لیفتراک است که باید قبل از هرگونه بارگیری انجام شود. از دیگر نکات مهم بازرسی لاستیک قبل از انجام کار و یا حمل و نقل بقطعات لیفتراک، تجهیزات و قسمت های اصلی یک لیفتراک هستند که به عنوان اجزای تشکیل دهنده دستگاه، مطابق با استانداردهای صنعت و از بهترین مواد ساخته می شوند.

با توجه به اهمیت ایمنی در بارگیری و حمل و نقل کالا در صنایع مختلف، تمام اجزای تشکیل دهنده یک لیفتراک باید از دوام و استحکام بالایی برخوردار باشند.

یک لیفتراک از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که پرداختن به آن ها، موضوع اصلی این بحث می باشد.

برای ورود به دنیای با ما همراه باشید.

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که برای اولین بار، یکی از انواع لیفتراک های نو را خریداری کرده اید و هنوز به طور کامل با این دستگاه ها و اجزای تشکیل دهنده آن آشنایی ندارید، مطالعه این مطلب می تواند راهنمای مناسبی برای شما باشد.

لیفتراک ها دستگاه های پیچیده ای هستند و برای ساخت آن ها در کارخانه از مواد و قطعات زیادی استفاده می شود.

شکل زیر، اجزای کامل یک لیفتراک را نمایش می دهد. البته لازم به ذکر است که بسیاری از قطعات لیفتراک در قسمت های داخلی دستگاه تعبیه شده اند، نظیر قطعات موتور، سیستم های ترمز و اهرم ها، بخش هیدرولیک تایرها و … .

دکل، شاخک ها (چنگال)، دیواره محافظ بار، صفحه حمل کننده، چراغ ها، اتاقک راننده، بدنه لیفتراک، تایرها، صفحه نمایشگر وضعیت عملکرد لیفتراک، موتور، اهرم، ترمز و …، مهم ترین قطعات لیفتراک هستند.

بدیهی است سلامت این قطعات، تضمین کننده ایمنی حمل و نقل می باشد.

دکل، یکی از مهم ترین قطعات لیفتراک

همانطور که می دانید دکل، یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده لیفتراک است. دکل در حقیقت نقش اساسی را در بالا بردن و حمل بار ایفا می کند.

پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه از لیفتراک استفاده کنید، اطلاعات کاملی در مورد دکل لیفتراک به دست بیاورید.

پیش از روشن کردن لیفتراک باید دکل آن را به دقت بازرسی کنید تا مطمئن شوید به درستی کار می کند.

برخی از اصطلاحات تخصصی در مورد دکل لیفتراک وجود دارند که آن ها را در اینجا برای شما بیان می کنیم.

ارتفاع بالابری (Lift Height): ارتفاع بالابری به ارتفاعی گفته می شود که چنگال های لیفتراک در بالاترین وضعیت خود قرار دارند؛

چنگال ها یا همان شاخک های لیفتراک، یکی دیگر از قطعات لیفتراک هستند که توسط دکل دستگاه حرکت می کنند.

ارتفاع بالابری آزاد (Free Lift): ارتفاع آزاد بالابری به ارتفاعی گفته می شود که شاخک ها به طور معمولی، بار را بالا می برند، بدون آنکه دکل به حداکثر اندازه خود رسیده باشد.

ارتفاع آزاد بالابری در حقیقت وضعیتی است که ارتفاع دکل لیفتراک هنوز افزایش پیدا نکرده است.

لوازم یدکی لیفتراک تویوتا با کیفیت را از شرکت پیشرو تراک تهیه نمایید که بصورت اختصاصی در زمینه فروش لوازم یدکی لیفتراک تویوتا  و لوازم یدکی ماشین آلات سنگین فعالیت میکند.

حداقل ارتفاع (Lowered Height): ارتفاعی که دکل و شاخک ها در کمترین ارتفاع از سطح زمین هستند، حداقل ارتفاع نامیده می شود.

ارتفاع گسترده (Extended Height): ارتفاع گسترده به ارتفاعی گفته می شود که بالاتر از ارتفاع دکل در حالت حداکثر خود قرار دارد.

*سه نوع از رایج ترین دکل های لیفتراک

دکل دو مرحله ای، یکی از قطعات لیفتراک است که از دو قسمت تشکیل شده است؛ قیمت خارجی دکل که ثابت است و حرکت نمی کند و قیمت داخلی دکل که متحرک است و هنگام بالا بردن و حرکت دادن شاخک ها به حرکت در می آید.

این نوع دکل از سه قسمت تشکیل شده است (یک بخش خارجی و دو قسمت درونی). همانطور که ارتفاع دکل افزایش پیدا می کند، دو قسمت داخلی نیز به سمت بیرون حرکت می کنند.

این تغییرات در جهت عمودی و به منظور بالا بردن بار انجام می شوند.

این نوع دکل از 4 قسمت اصلی تشکیل شده است (یک بخش خارجی و سه قسمت داخلی). هنگام بارگیری با این دکل ها، تمام اجزای آن حرکت می کنند و معمولاً دارای ارتفاع حداقل کمتری هستند.

از این دکل ها برای مواردی با کاربردهای محدود استفاده می شود. حمل درب کانتینرها نمونه ای از کاربردهای دکل های 4 مرحله ای است.

تایرها، یکی از مهم ترین قطعات لیفتراک هستند

تایرها مهم ترین قطعات لیفتراک ها هستند که موجب سهولت حرکت و افزایش قدرت مانور در موقعیت های مختلف را برای دستگاه می باشد.

استفاده نادرست و عدم نگهداری اصولی از تایرها می تواند هزینه های زیادی را به صاحبان این دستگاه ها و همچنین کسب و کارها تحمیل کند.

نوع تایرهایی که برای لیفتراک انتخاب می کنید به محیط کاری، زمان استفاده از دستگاه و شرایط کاری یک صنعت بستگی دارد. به طور کلی، سه نوع اصلی از انواع تایر برای لیفتراک ها استفاده می شوند:

 • تایرهای پنوماتیک: این تایرها برای حرکت در سطوح ناهموار، مناسب هستند.
 • تایرهای پنوماتیک مقاوم به پنچری: از این تایرها در لیفتراک هایی استفاده می شود که باید در سطوح بسیار خشن و سخت حرکت کنند.
 • تایرهای معمولی: بسیاری از مدل های لیفتراک از این نوع تایر استفاده می کنند. تایرهای معمولی، متداول ترین قطعات لیفتراک هستند و برای سطوح معمولی مناسب می باشند.
 • تایرهای بدون اثر: این تایرها هنگام حرکت بر روی سطوح، اثرات سیاه شدگی یا تغییر رنگ را بر روی سطح بر جای نمی گذارند.

اهمیت تعمیرات و نگهداری قطعات لیفتراک

علاوه بر قطعات لیفتراک که در قسمت قبلی ذکر شدند، سایر قطعات این دستگاه های صنعتی نیز اهمیت زیادی دارند، به گونه ای که باید حتماً اصول و قواعد مربوط به نگهداری از آن ها رعایت شوند.

لیفتراک ها عموماً در تمام صنایع کاربرد دارند اما انتخاب یکی از مدل های آن، طبق شرایط کاری هر کسب و کار انجام می شود.

*مواردی که شامل بازرسی و نگهداری اصولی از لیفتراک می باشند عبارتند از:

 • بازرسی و کنترل قطعات لیفتراک قبل از آغاز به بارگیری
 • بازرسی دوره موتور و قطعات داخلی آن
 • تست دکل ها و شاخک ها در سهولت تحرک به سمت بالا و پایین
 • بررسی لاستیک ها قبل از آغاز به کار
 • بررسی ترمزها و اهرم ها
 • کنترل سطح روغن موتور، آب رادیاتور و روغن ترمز دستگاه
 • کنترل گارانتی و طول عمر قطعات لیفتراک در دوره های یک ساله
 • تهیه یک چک لیست از عملکرد کلی لیفتراک

ار می باشد همچنین بهتر است چند ماه یک بار موتور و قطعات مختلف مربوط به لیفتراک بررسی شود.

ترمز ها و دکل ها هر چند وقت یک بار بررسی گردد و  علاوه بر این در هر دوره مشخصی مواردی مانند روغن ترمز و سطح آب رادیاتور چک شود. با رعایت صحیح و به موقع این نکات می توان از خرابی بسیاری از اجزا خودداری کرد و در صورت تعمیرات و قطعات لیفتراک تویوتا بهتر است به مراکز و تعمیرگاه هایی که از اعتبار کافی برخوردار هستند مراجعه نمود.

 

دکمه بازگشت به بالا