استان ها

اماکن تاریخی و گردشگری را در اختیار هنرمندان صنایع دستی قرار می‌دهیم

گزارشگر یک/فارس مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس با اشاره به اهمیت تلاش برای رونق فعالیت صنایع دستی گفت: تمام اماکن تاریخی و گردشگری و امکانات موجود را با جدیت در اختیار هنرمندان صنایع دستی قرار می‌دهیم.

محمد ثابت اقلیدی امروز، ۲۰ خردادماه در همایش بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی که در شهر شیراز برگزار شد، بر لزوم معرفی تولیدات و محصولات صنایع دستی در ابعاد ملی و بین‌المللی تاکید کرد و افزود: از بدو ورود به استان فارس شاهد برگزاری نمایشگاه گردشگری شیراز، نمایشگاه گردشگری تهران، درخشش در حوزه نوروز و … با اجرای برنامه‌های رویدادمحور در حوزه‌های صنابع دستی و گردشگری بودیم.

وی با یادآوری اینکه شهید جمهور، آیت‌الله رئیسی به واقع به فکر مردم بود و جانش را در راه خدمت به مردم تقدیم نظام کرد،‌ افزود: به پاس تقدیر از رئیس جمهور شهید، اقداماتی برای خدمت به مناطق محروم در دستور کار قرار گرفت که می‌توان به اجرای طرح جامع صنایع دستی در شهرستان خرامه اشاره کرد.

ثابت اقلیدی ادامه داد: همچنین راه‌اندازی ۱۲ خانه صنایع دستی و نامگذاری یکی از آن‌ها به نام شهید آیت‌الله رئیسی با اشتغال به کار ۱۶ هنرمند، اختصاص یک درصد از منابع صرف مسئولیت‌های اجتماعی و هزینه آن در صنایع دستی، آغاز به کار عملیات اجرایی بازارچه صنایع دستی در شهرک آرین شیراز  و …از جمله این اقدامات است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس بیان کرد: رویکرد ما اجرای طرح‌های ماندگار حوزه صنایع دستی برای فارس و کلانشهر شیراز است و در این راستا یک پروژه فاخر نیز فردا کلنگ‌زنی می‌شود که متشکل بازارچه‌های تخصصی، سالن‌های حرفه‌ای، اتاق اساتید و پیشکسوتان با دو سرمایه‌گذار و مشارکت بخش خصوصی است.

ثابت اقلیدی با بیان اینکه بعضی از هم‌وطنان از خدمات میراث آگاهی ندارند، گفت: از جمله این خدمات اعطای تسهیلات کم بهره و دیگری وعده صادق دولت سیزدهم مبنی بر بیمه هنرمندان صنایع دستی است.

وی با تأکید بر اینکه تلاش کرده‌ایم در اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس در حوزه صنایع دستی با بروکراسی مواجه نشویم، گفت: تمام اماکن تاریخی و گردشگری و امکانات موجود را با جدیت در اختیار هنرمندان صنایع دستی قرار می‌دهیم.

در ادامه این مراسم، معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس طی سخنانی گفت: با همراهی شهردار شیراز، سردیس هنرمندان پیشکسوت در این کلانشهر ساخته شد.

بهزاد احمدی فارسانی با بیان اینکه اماکن تاریخی را به خود هنرمندان واگذار کرده‌ایم، اعطای ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات تبصره ۱۶، کسب ۱۳۷ نشان آنلاین اصالت ملی، کسب ۳ نشان آنلاین یونسکو، ثبت محله هنر و صنایع دستی، ثبت ۴ شهر و روستای ملی در فارس، ساخت بازارچه‌های صنایع دستی در شیراز ( زندیه) و مجموعه جهانی تخت جمشید، واگذاری خانه‌های تاریخی، راه‌اندازی ۲۰ کارگاه صنایع دستی به کمک مدیرکل بهزیستی و…را بخشی از اقدامات معاونت متبوع طی دو سال گذشته برشمرد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی فارس نیز در این مراسم بیان کرد: اتحادیه صنایع دستی فارس امسال ۲۰ ساله شد و طی این سال‌ها با هنرمندان و اعضای اتحادیه رشد کرده و تلاش کرده تا خود را به روز کند.

حسین همتی با اشاره به ثبت محله بالاکفت در شیراز به عنوان نخستین محله هنر و صنایع دستی کشور، گفت: این اتحادیه تمام قد در خدمت هنرمندان و همراه با وزارتخانه و اداره‌کل میراث فرهنگی فارس قرار دارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا