فرهنگی

اهدای «جایزه زنان»‌ به اثری درباره نخستین برنامه‌نویس

نمایشنامه‌ای درباره «ایدا لاولیس»، زن پیشگام حوزه رایانه به عنوان برنده «جایزه زنان»‌ انتخاب شد.

به گزارش گزارشگر یک، نمایشنامه‌ای با موضوع تناسخ «ایدا لاولیس»، زن پیشگام حوزه ریاضیات دوران ویکتوریایی برنده امسال «جایزه زنان» شد.

«گاردین» در گزارشی نوشت،‌ «هوش» نوشته «سارا گروچلا»، تلاش‌های «لاولیس» برای تبدیل شدن  به یک دانشمند حرفه‌ای در لندن ۱۸۴۰ و مانع شدن مداوم مردان در این مسیر را روایت می‌کند. اما در یک چرخش غیرمنتظره از سرنوشت، لاولیس بارها تناسخ می‌یابد و این فرصت را پیدا می‌کند که دوباره برای شهرت تلاش کند، ابتدا به عنوان «گریس هاپر»، خالق زبان کوبول (COBOL) در دهه ۴۰ آمریکا و سپس در نقش استیو جابز در دهه ۸۰ میلادی. در نهایت، در مواجهه با نابودی تمام تلاش‌هایش توسط یک میلیاردر حوزه فناوری، متوجه می‌شود که این ماهیت هوش است که باید برای آن بجنگد.

«جایزه زنان برای نمایش‌نامه‌نویسی» در سال ۲۰۱۹ تاسیس شد و با انتخاب «گروچلا» به عنوان برنده امسال ۱۲هزار پوند به او اهدا شد.

«ایدا لاولیس‌» که در سال ۱۸۱۵ میلادی متولد شد و در سال ۱۸۵۲ میلادی درگذشت، یک نویسنده و ریاضیدان انگلستانی بود که بیشتر برای همکاری‌اش با «چارلز ببیج» در زمینه رایانه همه‌منظوره به نام «موتور تحلیلی» مشهور است. «لاولیس» همچنین به عنوان نخستین برنامه‌نویس رایانه شناخته می‌شود.

رقابت امسال با بیش از ۱۰۰۰ اثر برگزار شد که توسط هیئت داوران بررسی شدند. در سال‌های گذشته این جایزه به «دلایلی که نباید دوستم داشته باشی» نوشته «امی تریگ» و «تمام‌شده»‌ اثر «کریس کلی» اهدا شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا