اقتصادی

ایران با تمام کشورهای حاشیه‌ خزر وارد تبادلات با پول‌های ملی می‌شود

به گزارش شفاف، احسان خاندوزی که در حاشیه دومین مجمع اقتصادی دریای خزر در مسکو با یک شبکه تلویزیونی گفت‌وگو می‌کرد گفت: افزایش ترانزیت کالا از طریق کریدور شمال جنوب، افزایش سواپ نفت و گاز، ایجاد مسیر سبز گمرکی و تسویه با پول‌های ملی، مهم است. موضوعات مورد علاقه پنج کشور ساحلی دریای خزر برای افزایش مناسبات تجاری و اقتصادی است.

خاندوزی در ادامه سخنانش گفت: مشخصا درمورد سرعت بخشیدن به مسیرهای خط آهن و غرب خزر چه از ورودی اینچه برون و از ورودی آستارا جماع نظر جدی انجام شد و قرار داد و پیش قراردادهایی که باید آماده شود، در این زمینه در دست است. تهیه است. در حوزه اینچه برون هم امیدوار هستیم امروز تا آخر شب قرارداد رسما منعقد شود. در حوزه افزایش سوآپ هم توافق‌هایی بین وزیر نفت ما و طرف روسی هو قزاقستان در گرف.

وزیر امور اقتصادی و دارای مشخصه بیان کرد: درباره مسیر سبز گمرکی هم پیش از اینکه بنده در روسیه حضور داشته باشم، رئیس کل گمرک آمده بود و مقدماتش را ارائه کرده و بندهای الان عملیاتی شده است و فقط باید به این اتفاقات سرعت ببخشیم.

او مشخص کرد: درباره تسویه با پولهای ملی و سیستم شبکه بانکی هم از ظهر امروز نشستی با بانک مرکزی روسیه خواهد بود و چون آن نقطه اتصال به تمام حوزه آسیای میانه خواهد بود، به شکلی خواهد بود که ایران با تمام حاشیه دریای دریا خواهد بود. خزر وارد تبادل با پولهای ملی می شود.

دکمه بازگشت به بالا