استان ها

بوم‌ گردی به وسعت اشتغال و بهبود اقتصاد یک روستا

گزارشگر یک/مازندران بوم‌گردی به‌عنوان یکی از شاخه‌های صنعت گردشگری سهم عمده‌ای از سفرهای بین‌المللی را در بر می‌گیرد و چنانچه به صورت مناسب مدیریت شود، می‌تواند به اشتغال محلی، فرصت‌های توسعه‌ی بومی و حفظ محیط طبیعی منجر شود.

امروزه گردشگری روستایی به یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی در بسیاری از کشورهای جهان تبدیل شده است و دولت‌ها سیاست‌های مختلفی را به منظور توسعه‌ گردشگری روستایی در مقیاس‌های گوناگون، از سطوح محلی تا سطح ملی به کار گرفته‌اند.

بومگردی یکی از شاخه‌های گردشگری‌ست که در چند دهه اخیر بدان توجه شده است، بومگردی فعالیتی است که از قرن بیستم به بعد مورد توجه کارشناسان و متخصصین امر قرار گرفته و از شاخه‌های اصلی گردشگری محسوب می‌شود که به مبحث گردشگری روستا و اشتغال‌زایی افراد ساکن روستا می‌پردازد، به لحاظ اقتصادی عامل درآمدزایی و به لحاظ اجتماعی و فرهنگی یک عامل مؤثر برای پیشرفت زندگی جامعه روستایی است.

منطقه بابلکنار و بندپی بابل به دلیل ظرفیت‌های طبیعی بیشمار، آداب و رسوم غنی، صنایع دستی و … یکی از بهترین مکان‌های شهرستان بابل جهت اقامتگاه بوم گردی است. از مهمترین و ملموس‌ترین اثرات ظهور اقامتگاه‌های بوم گردی در هر مکان، آثار اقتصادی آن است.

منطقه تیرکن بابلکنار یکی از روستاهای بسیار زیبای شهرستان بابل با مردمی زحمتکش است که در حوزه دامداری و کشاورزی فعالیت دارند اما اقتصاد مردم منطقه ضعیف است؛ با احداث بومگردی در این منطقه شاهد تحول اقتصادی در منطقه به لحاظ فروش محصولات دامی و صنایع دستی به گردشگران هستیم.

بومگردی به وسعت اشتغال و بهبود اقتصاد یک روستا

در این خصوص گفت‌و گویی داشتیم با یکی از مدیران بومگردی در شهرستان بابل که نقش عمده‌ای در بهبود اقتصاد مردم منطقه داشته است.

عادل عابدی فیروزجایی متولد سال ۱۳۷۰ کارشناس مهندسی کشاورزی از روستای تیرکن بابل است که برای کارآفرینی حوزه بومگردی را انتخاب کرده است.

وی که قهرمان رشته کشتی است، یک دوره قهرمانی دانشجویان کشور، قهرمانی کارگران کشور و هشت دوره قهرمان استانی را در کارنامه خود دارد که با قهرمانی استانی در سال ۱۳۹۴ به حرفه خود در ورزش پایان داد و وارد عرصه کار و کارآفرینی شد.

این جوان بابلی که در شهر زندگی می‌کرد بعد از تحصیلات دانشگاهی روند معکوس را در پی گرفت و از شهر به روستا مهاجرت کرد و در زمین آباء و اجدادی کسب و کار حلال راه اندازی و در روند بهبود اقتصاد مردم منطقه تاثیر گذار شد.

 بومگردی کلبه عادل که نخستین مجوز بومگردی شهرستان بابل را اخذ کرده است سال گذشته به عنوان اقامتگاه نمونه استان انتخاب شد و تقریبا بیشترین ضریب اشغال در این حوزه را به خود اختصاص داده است و سالانه پذیرای تعداد زیادی گردشگران خارجی است.

این  جوان کارآفرین موفق بابلی انگیزه اصلی خود را برای ورود به حوزه گردشگری، علاقه به طبیعت و طبیعت گردی دانست و گفت: بارها به عنوان راهنما در حوزه طبیعت گردی با گردشگرانی که برای دیدن جنگل‌های زیبای هیرکانی که ثبت سازمان یونسکو و میراث جهانی شد و همچنین به هفت آبشار تیرکن می‌آمدند همراه بودم در همین حین متوجه نیازاساسی آنها برای داشتن مکان مناسب برای استراحت شدم.

عابدی گفت: از همان زمان این ایده ساخت اقامتگاه بومگردی و خانه مسافر برای جذب و آسایش گردشگر به ذهنم خطور کرد و بعد از تحصیلات در زمین پدری با مجوز از میراث گردشگری وارد این عرصه شدم.

وی با اشاره به اینکه یکی از معروف‌ترین بومگردی منطقه را راه اندازی کردم که از همه نقاط ایران و جهان گردشگر داریم، یادآور شد: در حال حاضر این مجموعه خدماتی چون اقامتگاه، بومگردی، طبیعت گردی، پرنده نگری، تورآفرود، توراسب سواری، زندگی با دامداران را برای گردشگران مهیا کرده که با استقبال گسترده‌ای همراه است.

بومگردی به وسعت اشتغال و بهبود اقتصاد یک روستا

این کارآفرین بابلی با اشاره به اینکه هرساله در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری حضور داریم، خاطرنشان کرد: بیشترین حضور مسافران ما در ۶ ماه نخست سال است که باهمکاری سایت جاباما رزرو آنلاین داریم، امسال ۹۰ درصد مکان ما به صورت آنلاین رزرو شده است.

بکارگیری افراد بومی و محلی

عابدی با اشاره به اینکه برای مجتمع خود تمام المان‌های بومی را در حد ممکن رعایت کردیم، افزود: تمام پرسنل ما از خدمه تا آشپز و همه دست اندرکاران ما بومی منطقه هستند.

وی با اشاره به اینکه بومگردی ما یکی از مکان‌های گردشگری بابل شده است، ادامه داد: در راستای حفظ و نگهداری جنگل و محیط زیست در این بومگردی نهال کاری کردیم، مدیریت زباله داشته و به مهمانان آموزش مدیریت زباله برای حفط محیط زیست را ارائه می‌دهیم.

عابدی با اشاره به اینکه سال ۱۳۹۲ اقامتگاه بومگردی را آغاز و در سال ۱۳۹۷ به بهره برداری رسید، تصریح کرد: واحدهای ما دونفره، چهارنفره و۶نفره است.

ایجاد اشتغال مستقیم برای ۱۰ نفر وغیر مستقیم برای مردم روستا

وی با اشاره به اینکه فقط در سال ۱۳۹۶ بود که ۶۰ میلیون از تسهیلات بانکی استفاده کردم، افزود: گرچه برای ۱۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد شد اما برای بهبود اقتصاد مردم کل روستا و روستاهای اطراف موثر بودیم.

این کارآفرین تصریح کرد: ۶ واحد اقامتی، بخش لاندری،رستوران، کافه و احداث استخر در مراحل پایانی است و همچنین درحال احداث پارکینگ مسقف برای مسافران هستیم.

عابدی گفت: با طراحی استخر پرورش ماهی شبیه دریاچه زیر اقامتگاه به عمق یک متر ماهی کپور به شکل تزئینی احداث کردیم، اما بخش اعظم کار ما مرتع داری است که گاو، گوسفند، اسب و حیوانات خانگی هم داریم.

وی با اشاره به اینکه مراتع منطقه در اختیار مردم قرار گرفته تا بتوانند مرتع و جنگل داری کنند، تصریح کرد: ما بیش از این ظرفیت توسعه طرح نداریم  و در حال حاضر در صدد بهسازی این واحدها بوده که برآورد هزینه ما بیش از سه میلیارد است.

بهبود اقتصاد مردم منطقه با فروش محصولات محلی

این کارآفرین خاطرنشان کرد: یکی از اثرات بسیار مهم این اقامتگاه‌ها و خانه مسافر جذب توریست از اقصی نقاط کشور و حتی جهان است کسانیکه وارد این منطقه می‌شوند یعنی پول وارد منطقه شده و اقتصاد مردم رونق می‌گیرد.

وی ادامه داد: در این راستا ماهانه ۱۵ میلیون تومان عسل از زنبورداران این منطقه برای گردشگران خریداری می‌کنم؛ این گذشته از لبنیات و غذاهای محلی و صنایع دستی و بومی است که نقش مهمی در اقتصاد خانوارهای این روستا و اطراف این روستا دارد.

بومگردی به وسعت اشتغال و بهبود اقتصاد یک روستا

زیرساخت مناسب گردشگری در شهرستان بابل مهیا نیست

عابدی گفت: از مسئولان هیچ انتظار حمایت و تسهیلات ندارم تنها خواسته بسیار مهم ما فراهم کردن زیرساخت‌های ضروری برای جذب گردشگر است، بسیاری از مسیرهای منتهی به این اقامتگاه جاده در حال رانش دارد شکستگی آسفالت و نداشتن دست اندازهای ایمنی در کناره جاده‌ها سبب فراری گردشگر می‌شود.

وی ادامه داد: انتظار داریم گردشگرانی که به اقامتگاه ما می‌آیند دوباره با گردشگر جدید برگردند اما نبود جاده مناسب و خطراتی که ممکن است این گردشگران را تهدید کند و عدم مهیا بودن زیرساخت‌های دیگر، بسیاری از این گردشگران برای بار دوم مراجعه نکرده و شهرهای دیگر را انتخاب می‌کنند که ضربه بزرگی به اقتصاد شهرستان است.

 انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا