بین الملل

تحلیلگر سابق سیا: اسرائیل منفعت اقتصادی واقعی را در غزه می‌بیند، برای همین به جنگ ادامه می‌دهد

به گفته تحلیلگر سابق سیا، رژیم صهیونیستی نفع اقتصادی واقعی را در غزه می‌بیند و این توضیح می‌دهد که چرا این رژیم بی‌توجه به واکنش منفی جهان، به لشکرکشی نظامی در منطقه محاصره‌شده غزه به‌شدت ادامه می‌دهد.

 به گزارش گزارشگر یک، با وجود تشدید خشم جهانی علیه رژیم صهیونیستی بابت عملیات‌هایش علیه ملت فلسطین که تاکنون جان بیش از ۲۵ هزار تن را گرفته، تل‌آویو به استراتژی خود که همان عدم ترک درگیری با مقاومت فلسطینی حماس در غزه است، ادامه می‌دهد و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم گفته تا «پیروزی کامل» حملات ادامه دارد.

ری مک‌گاورن، تحلیلگر سابق سیا و یکی از بنیانگذاران «متخصصان اطلاعاتی کهنه‌کار برای خوش‌فکری» به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: «اسرائیل نفع اقتصادی واقعی را در غزه می‌بیند و این توضیح می‌دهد که چرا بی‌توجه به میزان خشم جهانی، لشکرکشی نظامی تل‌آویو در منطقه محاصره‌شده غزه به‌شدت ادامه دارد.»

مک‌گاورن گفت: «اسرائیلی‌ها منافع اقتصادی واقعی را در تسلط بر غزه می‌بینند و البته به همین دلیل است که نتانیاهو بسیار واضح گفته “نه، ما قصد نداریم غزه را ترک کنیم.” این منطقه بخشی از “اسرائیل” خواهد بود، مگر اینکه آنها با افرادی روبرو شوند که فکر می‌کنند دفاع از فلسطینی‌ها مهم است و برای پایان دادن به نسل‌کشی که در حال حاضر در جریان است و دولت ما، ایالات متحده، نه تنها به آن چراغ سبز نشان می‌دهد، بلکه تسلیحات و سایر حمایت‌های سیاسی هم از آن دارد، اقدام کنند.»

در اواخر دسامبر، دولت بایدن کنگره را دور زد و سلاح و مهمات بیشتری را برای رژیم صهیونیستی تصویب کرد. این بسته از طریق یک تصمیم اضطراری به اجرا گذاشته شد و بسته نظامی به ارزش ۱۴۷.۵ میلیون دلار را پوشش داد. در بحبوحه این اتفاقات، واشنگتن برای پایان یافتن مرگ غیرنظامیان فلسطینی لفاظی می‌کرد.

میادین گازی غنی

این کارشناس آمریکایی گفت: «در بُعد اقتصادی، که بسیار مهم است، البته، اسرائیل منافع اساسی در حفاظت از به اصطلاح “حقوق” خود در مورد آب‌های سرزمینی غزه، جایی که میادین گازی غنی وجود دارد، دارد. اسرائیل مدعی مالکیت انحصاری خود بر آن آب‌های سرزمینی است. و این طرح برای یک خط لوله شرق مدیترانه وجود دارد که به اسرائیل اجازه می‌دهد گاز طبیعی را که با نیروی نظامی از فلسطینی‌های غزه گرفته، به ایتالیا و سایر نقاط اتحادیه اروپا صادر کند. و این چیزی است که شما واقعا در جریان اصلی مطبوعات اینجا نمی‌بینید، درست است؟»

مک‌گاورن تاکید کرد: «بنابراین نسل‌کشی نسل‌کشی است و تا زمانی که متوقف شود، اسرائیل نه تنها برای مدتی از “امنیت اضافی” سود می‌برد، بلکه از داشتن یک “ادعا” یا ادعای نصفه‌نیمه یا شبه‌قانونی نسبت به آب‌های نزدیک غزه سود خواهد برد؛ همانطور که مردم می‌دانند این آب‌ها از نظر ذخایر گازی بسیار غنی است.»

در شرایطی که جنگ رژیم صهیونیستی علیه حماس در غزه ادامه دارد، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تاکید دارد که روی مساله «کنترل کامل اسرائیل بر غزه سازش نخواهیم کرد.» او همچنین با ایده تشکیل کشور مستقل فلسطین مخالف است. با تشدید حملات صهیونیست‌ها علیه شهر خان‌یونس و افزایش بی‌حد و حصر تلفات غیرنظامیان بی‌گناه، هرگونه توافقی روی آتش‌بس یا آزادی اسرای صهیونیست در آینده نزدیک دور از انتظار است. ارتش رژیم صهیونیستی از دستیابی به وعده‌اش که «نابودی حماس» در غزه است، ناکام مانده و متحمل خسارات تجهیزاتی بسیاری شده و نیروهای زیادی را از دست داده است و همزمان، اعتراضات جهانی، نسل‌کشی صهیونیست‌ها علیه فلسطینی‌ها را محکوم می‌کنند و خبری از کوتاه آمدن معترضان نیست.

مک‌گاورن در پایان نوشت: «خیلی‌ چیزها به نتیجه این نسل‌کشی در غزه بستگی دارد؛ اینکه آیا اجازه داده می‌شود تا چنین چیزی ادامه یابد، یا ما (ایالات متحده) در نهایت می‌گوییم که “تا زمانی که شما قتل‌عام را در غزه متوقف نکنید، خبری از سلاح نیست.”»

انتهای پیام  

دکمه بازگشت به بالا