اجتماع

ترامپ در اولین روز ریاست‌جمهوری مجدد چه خواهد کرد؟

۱۲۵ سال پس از اینکه دیوان عالی ایالات متحده موضوع حق شهروندی را حل و فصل کرد، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق این کشور بار دیگر متعهد شد که به رویه کسب شهروندی از طریق تولد در خاک آمریکا پایان دهد.

به گزارش گزارشگر یک، به نوشته روزنامه گاردین، سیستم تولد فرزند در آمریکا به این صورت است که هر فردی که در آن متولد شود، شهروند رسمی آمریکا محسوب می‌شود و اقامت دائم این کشور را از همان ابتدای تولد خود به دست می‌آورد، حتی اگر از پدر و مادری غیر آمریکایی متولد شده باشد.

دونالد ترامپ در ویدیویی که روز سه‌شنبه در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، گفت اگر سال آینده دوباره به کاخ سفید برگردد، در روز اول یک فرمان اجرایی را امضا خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که فرزندان «مهاجران غیرقانونی»، شهروندی خودکار ایالات متحده را دریافت نخواهند کرد.

ترامپ با تکرار ادعاهای زشت و ضد مهاجرتی خود، همچنین گفت که دستور او «انگیزه اصلی برای ادامه مهاجرت غیرقانونی را خفه می‌کند، مهاجران بیشتری را از آمدن بازمی‌دارد و بسیاری از بیگانگانی را که جو بایدن به‌ طور غیرقانونی به کشور ما راه داده است، به رفتن تشویق می‌کند.»

کسب شهروندی از طریق حق تولد، در اصلاحیه چهاردهم قانون اساسی ایالات متحده گنجانده شده است که در سال ۱۸۶۶ توسط سنا تایید شد و دو سال بعد به تصویب رسید. در متن آن آمده است «کلیه افرادی که در ایالات متحده متولد شده‌اند یا مقیم دائم قانونی هستند، شهروند ایالات متحده هستند.»

در سال ۱۸۹۸، دیوان عالی آمریکا یک مساله مهم را حل و فصل کرد و حکم داد که فرزند شهروندان چینی متولدشده در ایالات متحده به طور خودکار شهروند ایالات متحده است. با این حال ترامپ بارها گفته است که بدون توجه به این حکم، این حق را حذف خواهد کرد.

ترامپ گفت: ما تنها کشوری در جهان هستیم که یک نفر وارد می‌شود و بچه‌دار می‌شود، و نوزاد اساسا شهروند ایالات متحده است… با تمام مزایا. مسخره است. مسخره است و این روند باید تمام شود.

ادعاهای ترامپ در حالی مطرح می‌شود که اساسا بیش از ۳۰ کشور دیگر حق شهروندی از طریق تولد را ارائه می‌دهند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا