اجتماع

تشدید بارش در ۱۲ استان/ احتمال وقوع سیلاب

سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارش و احتمال وقوع سیلاب در ۱۲ استان همچنین افزایش ارتفاع موج تا ۱.۵ متر در آب‌های جنوب کشور هشدار داد.

به گزارش گزارشگر یک سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی همراه با بارش‌های شدید محلی آورده است: وقوع رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ شنبه (۲ تیرماه) در آذربایجان شرقی، اردبیل، نیمه شمالی در استان‌های آذربایجان غربی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، مازندران و سمنان، شمال خراسان رضوی، یک‌شنبه (۳ تیرماه) در اردبیل، آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات در استان‌های زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، مازندران و گلستان و دوشنبه (۴ تیرماه) در اردبیل، زنجان، قزوین، آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، دامنه و ارتفاعات در استان‌های گیلان، مازندران، تهران، البرز و سمنان پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها و احتمال سقوط سنگ به‌ویژه در جادهای کوهستانی و گردنه‌ها، رخداد تگرگ، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در سفرها به‌ویژه بین شهری، عدم اتراق و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت طبیعت‌گردی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، عدم دپوی محصولات در فضای باز و آمادگی راهداری و سایر دستگاه‌‎های اجرایی توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: افزایش بیشینه سرعت وزش باد در محدوده ۲۴ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا ۱.۵ متر شنبه و یکشنبه در غرب دریای عمان و تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان، دوشنبه و سه‌شنبه در نواحی ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان، چهارشنبه (۶ تیرماه) در خلیج فارس، تنگه هرمز و غرب دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان، بوشهر و هرمزگان پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی خطر غرق‌ شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی ،احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری و فعالیت دریایی به‌ ویژه تردد شناورهای سبک، قایق‌های صیادی و نیمه‌ سنگین وجود دارد.

به توصیه سازمان هواشناسی منع فعالیت‌های تفریحی و شیلاتی، خودداری از فعالیت‌های تفریحی و شنا به ویژه در محدوده تنگه هرمز در قشم ،بندرعباس،هرمز ،لارک،هنگام،سیرک، لنگه و لاوا، احتیاط در تردد شناورهای مسافربری و کشتی‌های تجاری، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های ساحلی و فراساحل مد نظر قرار گیرد.

به گزارش گزارشگر یک در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا