تفاوت جک عراقی با جک ایرانی

جک عراقی از جمله تجهیزات اصلی در قالب بندی بتن به شمار می‌ رود. در پروژه بتن ریزی ساختمان، بتن ریزی سقف از جمله بخش های مهم به شمار می رود. از آنجایی که حجم بتن ریزی بالا می باشد وزن سقف در اثر بتن ریزی زیاد شده، به همین دلیل به ابزاری جهت هدایت بار وارد شده از سقف به زمین نیاز داریم. به این ترتیب از گسیختگی سقف جلوگیری می کنیم.

به عبارتی این جک ها برای تحمل نمودن فشار سقف طراحی شده اند و نوعی تکیه گاه در هنگام بتن ریزی به حساب می آیند. این جک نیز همانند سایر جک های سقفی در بین ابزارآلات و تجهیزات فلزی تقسیم بندی می شود. جک عراقی در کشورهایی چون عراق، تاجیکستان، ایران و افغانستان در صنعت ساختمان استفاده می شود. بیشتر مشتریان این جک ‌ها عراقی می باشند. به همین علت به این نام معروف می باشد.

 تولید جک های عراقی

جک عراقی معمولا در اندازه های متفاوتی تولید می گردد. از اجزای اصلی و مطرح در تولید جک های عراقی و سایر جک های سقفی می توان به قسمت های نری و مادگی و نیز رزوه اشاره نمود. نگهدارنده اصلی این جک ها معمولا شامل مهار قالب مدولار می باشد. در قسمت پایین جک نیز لوله هایی دیده می شود که به لحاظ قطر با یکدیگر متفاوت هستند. رایج ‌ترین این لوله ‌ها ۶ سانتی متر قطر و 2.5 میلی متر ضخامت دارند. قسمت بالایی کار نیز شامل لوله هایی با ضخامت 2.5 و قطر ۵ سانتی متر می باشد.

ویژگی های جک عراقی

  • قابلیت تنظیم در ارتفاع متفاوت

این جک ها قابلیت استفاده در ارتفاعات متفاوت را دارند. این جک ها به سبب طراحی خاص خود دارای قابلیت تنظیم ارتفاع هستند. البته این قابلیت نیز تا حدودی دارای محدودیت می باشد. برای مثال در جک های رزوه ای مقدار تغییر ارتفاع به مقدار پیچ خوردگی و نیز رزوه ایجاد گردیده بر روی جک وابسته می باشد.

  • قابلیت تولید در دو نوع سبک و سنگین

به طور کلی جک های ساختمانی در دو نوع سبک و سنگین تولید می ‌شوند. ابزارهای مورد نیاز در تولید جک های ساختمانی از جمله پارامترهای مهم در تولید آن ها به شمار می روند. نوع دستگاه و برند آن و نیز کیفیت ابزار ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. از جمله این ابزارها می توان اشاره نمود به: دستگاه مخصوص برش لوله اره آتشی، دریل جهت سوراخ کاری لوله جک، دستگاه جوش  CO2 و دستگاه مخصوص رنگ کاری.

 انواع جک های عراقی

جک عراقی دارای دو مدل می باشد که در ادامه به بررسی این دو خواهیم پرداخت:

رایج ترین مدل جک عراقی سقفی، مدل  Uشکل آن می باشد. در این مدل جک، جک سقفی برای یک تیرک سقف به عنوان تکیه گاه به کار برده می شود. بنابراین تمامی جک های U شکل به یک شکل به لحاظ ارتفاع برای تیرچه ها باید تنظیم گردند. به این صورت کل بار یک تیرک روی یک جک قرار خواهد گرفت. برای تنظیم نمودن ارتفاع این مدل از جک ها بسته به بلندی سقف می توان از جک های سقفی شش یا چهار متری استفاده کرد. از جک های U شکل زمانی که تازه سقف ها بتن ریزی شده ‌اند استفاده می شود. چون این مدل از جک ها تا حدود بسیار زیادی وزن و بار سقف را می توانند تحمل کنند.

جک های عراقی T شکل نسبت به مدل U شکل دهانه متفاوتی دارند. در واقع باید گفت دهانه این جک ها به شکل T می باشد. هر جک عراقی T شکل به عنوان تکیه گاهی برای چند تیرک سقفی به کار برده می‌ شود. بنابراین ارتفاع هر جک را برای چند تیرک باید تنظیم نمود.

از نظر ارتفاع بسته به بلندی سقف می توان از جک های 3 متری، ۴، ۵ یا ۶ متری استفاده نمود.

قیمت جک عراقی

قیمت جک سقفی عراقی به پارامترهایی چون اندازه و کیفیت بستگی دارد. هرچه اندازه جک بزرگتر باشد طبیعتا قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. زیرا آهن و مواد بیشتری برای تولید آن استفاده خواهد شد.  از طرفی بسته به قیمت آهن که دارای نوسان است قیمت جک نیز متغیر بوده و دارای نوسان خواهد بود. انتخاب نوع جک در پروژه بستگی به شرایط آن پروژه دارد. بنابراین جاهایی که تحمل بار بیشتری نیاز است باید از جک سنگین استفاده نمود. این جک ها نسبت به نوع سبک دارای قیمت بیشتری هستند.

 تفاوت جک سقفی عراقی و جک سقفی ایرانی

ایرانی با مدل های عراقی دارای تفاوت هایی هستند. از جمله این تفاوت ها می توان اشاره نمود به: جک های عراقی نسبت به جک های ایرانی وزن کمتری داشته و سبک تر هستند. رزوه های جک عراقی چپ گرد هستند. در جک های عراقی ارتفاع رزوه ها بیشتر از جک های ایرانی می باشد.

جک سقفی

در این جک ها رزوه های خاص دارای میله مهار هستند. در جک های عراقی قسمت U شکل به جای قسمت T شکل جایگزین می شود. سوراخ های صلیب در جک های زیر سقفی عراقی دارای فاصله کمتری هستند. در جک های عراقی پلیت های کف ۱۲ در ۱۲ می باشد. اما در جک های ایرانی این اندازه ۱۰ در ۱۰ می باشد.

 خرید جک های عراقی

برای خرید جک عراقی معیارهایی چون اندازه و طراحی جک را باید در نظر گرفت. با توجه به ارتفاع سقف، اندازه جک ها متفاوت خواهد بود. در خرید این جک ها باید قیمت و کیفیت آن ها را مد نظر قرار داد. ارتفاع جک عراقی می تواند ۴ یا ۶ متر باشد و طراحی آن ها نیز U شکل یا T شکل می تواند باشد.

در خرید انواع جک باید دقت کرد تا نوع مناسب آن را با توجه به نیاز انتخاب کرد. زیرا قطر، ضخامت و وزن جک های ساختمانی در قیمت تمام شده آن ها تاثیر گذار می باشد. بنابراین انتخاب اشتباه می تواند برای شما هزینه بر باشد. امروزه انواع فروشگاهها به صورت آنلاین اقدام به ساخت و فروش انواع مختلف جک های سقفی می کنند. با مشورت با کارشناسان این فروشگاه ها می توانید بهترین انتخاب را در زمینه جک های سقفی داشته باشید.

قالب بتن محصول صادراتی جدید بنیامین

یکی از محصولات قالب بنیامین میباشد که در یکسال گذشته به صورت گسترده به کشور های مجاور ایران صادر شده است یکی از اصلی ترین دلایل افزایش تولید قالب بتن و صادرات قالب بتن در کشور کیفیت بالای این محصول در بنیامین میباشد.

دکمه بازگشت به بالا