ورزشی

ساخت گجت برای شناسایی کانال‌های مسدود شده ریشه دندان

یک فناور در گفت‌وگو با آنا خبر داد؛

ساخت گجت برای شناسایی کانال‌های مسدود شده ریشه دندان

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران از تولید یک دستگاه در حوزه دندانپزشکی برای پیدا کردن کانال‌های مسدود شده ریشه‌های دندان خبر داد.

محمدحسین نکوفر، متخصص درمان ریشه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا اظهار کرد: وقتی به دلیل گذر سن و یا یک بیماری، فضای داخل کانال ریشه با بافت کلسیم کاملاً مسدود می‌شود، امکان اینکه دندان‌پزشک کانال را پیدا کند، به یک معضل جدی تبدیل می‌شود.

وی افزود: برای حل این مشکل به این فکر افتادم که دستگاهی را طراحی کنم که با ارسال انواع مختلف جریان‌های متناوب به داخل ریشه بتوان سوراخ‌های میکروسکوپی را که در کف حفره تراشیده شده، وجود دارند، پیدا کنیم.

این متخصص درمان ریشه ادامه داد: این سوراخ‌ها نه‌تنها با چشم بلکه حتی زیر میکروسکوپ هم دیده نمی‌شوند اما این ابزار الکترونیک با ارسال امواج مختلف و مقایسه مقاومت ظاهری می‌تواند، آن‌ها را برای دندان‌پزشک تعیین کند.

وی گفت: نام اختصاری دستگاه یعنی MHN برگرفته از عبارت انگلیسی Micro Hole Negatiator  است؛ بعد از ثبت این اختراع هم‌زمان شرکت‌های مختلف با من تماس گرفتند اما با یک شرکت چینی به توافق رسیدیم، بنابراین اختراع را خرید تا دستگاه را تجاری‌سازی کند.

نکوفر با اشاره به  سه کاربرد این دستگاه، اظهار کرد: اولین کاربرد شناسایی دهانه کانال‌های دندانی است که بسته‌شده‌اند و کاربرد دوم در مواردی است که اتاقی که مغز دندان در آن قرارگرفته، بسته  است و لازم است تراشیده شود تا به دهانه کانال‌های دندانی برسیم، بنابراین در این شرایط نیز MHN به کمک دندان‌پزشک می‌آید.

وی افزود: یکی از معضلات درمان ریشه این است که در هنگام درمان ریشه ماده‌ای که داخل آن برای سیل کردن کانال قرار می‌دهیم تا هیچ مایعی از انتهای ریشه و همچنین تاج دندان وارد کانال نشود اما برای اطمینان از این کار هیچ روشی وجود ندارد. البته رادیوگرافی کمک می‌کند اما کافی نیست؛ MHN در این شرایط نیز کاربرد دارد.

این فناور گفت: شرکت چینی برای تجاری‌سازی، این محصول را در اختیار 10 دندان‌پزشک از سراسر جهان قرارداد تا پس از استفاده نظر خود را اعلام کنند؛ پس از تائید آنان اکنون MHN وارد بازار شده است.

دکمه بازگشت به بالا