سفر دبیرکل جهاد اسلامی به قاهره با هدف رایزنی درباره جنگ غزه

یک منبع مسؤول در جنبش جهاد اسلامی اعلام کرد که دبیرکل این جنبش و معاون وی بامداد چهارشنبه به‌منظور رایزنی درخصوص پرونده جنگ غزه راهی قاهره شدند.

به گزارش گزارشگر یک، این منبع مسؤول در جنبش جهاد اسلامی که ترجیح داد نام خود را فاش نشود، خاطرنشان کرد که زیاد النخاله، دبیرکل این جنبش و محمد الهندی، معاون وی به‌منظور دیدار و رایزنی با مقامات مصری درخصوص موضوع جنگ غزه به قاهره سفر کرده‌اند.

براساس گزارش العربی الجدید، این سفر در سایه تلاش‌های میانجی‌گران برای پیشبرد اجرای طرح پیشنهادی جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا برای آتش‌بس میان جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) و رژیم صهیونیستی انجام شده است.

پیشتر وبگاه آکسیوس به نقل از مقامات ارشد آمریکایی، از سفر «ویلیام برنز» رئیس سیا به دوحه، در (روز سه‌شنبه، ۱۵ خرداد) خبر داد.

این مقامات آمریکایی همچنین اعلام کردند که «برت مک‌گورک» مشاور ارشد جو بایدن در امور خاورمیانه امروز (چهارشنبه) راهی قاهره می‌شود.

طبق گزارش آکسیوس، برنز و مک‌گورک با هدف تحت فشار قرار دادن هر ۲ طرف به منظور پذیرش توافق آتش‌بس راهی منطقه می‌شوند.

رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه جمعه ۱۱ خرداد گفت، رژیم صهیونیستی یک پیشنهاد جدید برای برقراری آتش‌بس و تبادل اسرا ارائه کرده و در صورت حصول توافق بر سر این طرح جدید، آمریکا پایبندی تل‌آویو به مفاد این طرح را تضمین خواهد کرد.

بایدن گفت: «اسرائیل یک پیشنهاد جامع ارائه داده است. این یک نقشه‌ راه است که به آتش‌بس پایدار و آزادسازی تمامی اسرا منجر خواهد شد. این پیشنهاد از طریق قطر به حماس تحویل داده شده است.»

پیشتر اسامه حمدان، از رهبران ارشد جنبش حماس درباره پیشنهاد جو بایدن درباره توافق آتش‌بس در نوار غزه نیز گفت: رژیم اشغالگر فقط خواهان یک مرحله است که طی آن اسیران خود را تحویل بگیرد و سپس جنگ را از سر بگیرد. اسرائیل به توقف جنگ و عقب‌نشینی از غزه پاسخ نمی‌دهد و با اصول تعیین‌شده توسط بایدن موافق نیست و به همین دلیل، بدون موضع صریح اسرائیل درباره توقف دائم جنگ و خروج از غزه، توافقی حاصل نخواهد شد.

اسامه حمدان در ادامه تاکید کرد: ما نمی‌توانیم با توافقی موافقت کنیم که آتش‌بس پایدار را تضمین نمی‌کند. ما منتظر موضع صریح اسرائیل درباره آتش‌بس پایدار و خروج از غزه هستیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا