عمومیگزارشگر کسب و کار

علت سنگین شدن در ماشین ظرفشویی

اولین گام در راه اندازی یک دستگاه ظرفشویی برای شستن ظروف، اطمینان از بسته شدن درب ماشین ظرفشویی است. بنابراین چنانچه به هر دلیلی این کار به درستی انجام نشود، دستگاه ظرفشویی شروع به کار نمی‌کند. خرابی درب ماشین ظرفشویی که منجر به قفل نشدن یا باز ماندن درب ماشین ظرفشویی می‌شود، با تعمیر ظرفشویی بوش به موقع از بروز خرابی های جدی جلوگیری کنید.

دلایل مختلفی دارد. تعمیرکاران با بررسی‌های فنی متوجه علت قفل نشدن درب ماشین ظرفشویی یا دلایل باز نشدن درب ماشین ظرفشویی خواهند شد. چنانچه درب ماشین ظرفشویی شما دچار عیب و ایراد شده است، در این مقاله سعی کرده ایم تمام دلایل محتمل خرابی درب ماشین ظرفشویی و روش‌های برطرف کردن آنها را به صورت کامل شرح دهیم، تا نیاز به متخصص فنی نداشته باشید.

مهمترین دلایل بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری طول عمر مفید دارد و معمولاً گذشت زمان پس از اولین باری که دستگاه آغاز به کار می‌کند، تأثیرات مخرب خود را به جای می‌گذارد. بنابراین خرابی درب ماشین ظرفشویی کاملاً طبیعی و محتمل خواهد بود و نگران کننده نیست. بهتر است با نمایندگی بوش تماس حاصل نمایید.

اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، مهمترین علت قفل نشدن درب ماشین ظرفشویی، استفاده نادرست از این دستگاه است. اما این جمله معانی متفاوتی می‌تواند داشته باشد که در ادامه آنها را ذکر کرده ایم. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که کاربری نادرست منجر به اختلال در قطعات درب ماشین ظرفشویی و بسته نشدن آن خواهد شد.

 • ممکن است قفل درب ماشین ظرفشویی خراب باشد.
 • خرابی چفت درب ماشین ظرفشویی علت دیگر بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی است.
 • بازوی درب ماشین ظرفشویی نیز ممکن است خراب شود.
 • شاید لولاهای درب ماشین ظرفشویی خراب باشند.
 • یا لاستیک (واشر) دور درب ماشین ظرفشویی پاره یا پوسیده شده باشد.
 • حتی ممکن است فنر تعبیه شده در درب ماشین ظرفشویی خراب شده باشد.
 • خرابی گیره (دستگیره اهرمی) درب ماشین ظرفشویی نیز یکی دیگر از دلایل باز نشدن درب ماشین ظرفشویی است.
 • خراب شدن برد الکترونیکی ماشین ظرف شویی نیز مانع قفل شدن دلایل باز نشدن درب ماشین ظرفشویی می‌شود.
 • در پایان، قرارگیری نامناسب ظروف در دستگاه نیز می‌تواند ساده ترین علت قفل نشدن درب ماشین ظرفشویی باشد.

حال به بررسی تک تک موارد بالا می‌پردازیم.

معیوب شدن قفل درب

مهمترین عضو موجود در درب ماشین ظرفشویی، قفل درب است که نقش اصلی بسته شدن درب ماشین ظرفشویی را ایفا می‌کند. برای فهمیدن خرابی قفل درب ماشین ظرفشویی، می‌توانید روش‌های زیر را امتحان کنید.

روش اول

 1. خودتان محل قفل درب ماشین ظرفشویی را پیدا و چک کنید.
 2. چنانچه متوجه شدید این قطعه به درستی کار نمی‌کند، پیچ‌های اطراف قطعه را باز کنید.
 3. قفل معیوب را از درب ماشین ظرفشویی خارج کنید.
 4. به بازار مراجعه کرده و نمونه سالم و مشابه قفل معیوب درب ماشین ظرفشویی را تهیه کنید.
 5. قفل سالم را در درب ماشین ظرفشویی جا انداخته و پیچ‌ها را محکم کنید.
 6. درب ماشین ظرفشویی را ببندید و از سهولت باز و بسته شدن درب اطمینان حاصل کنید.

روش دوم

با یک تعمیرکار فنی تماس بگیرید و تمام مراحل فوق را به او واگذار کنید.

خرابی چفت درب ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل باز نشدن درب ماشین ظرفشویی یا بسته نشدن آن، چفت نشدن درب ماشین ظرفشویی است. جای گیری مناسب چفت درب درون قفل منجر به فعال شدن میکروسوئیچ دستگاه می‌شود. سپس دستور بسته شدن درب ماشین ظرفشویی به برد الکترونیکی صادر شده و درب دستگاه قفل و بسته می‌شود. بنابراین چنانچه چفت در قفل جا نیفتد، میکروسوئیچ فعال نمی‌شود و ادامه فرآیند با مشکل مواجه می‌شود. حل کردن این موضوع به روش زیر است اما پیشنهاد می‌کنیم برای این کار حتماً از متخصصین فنی کمک بگیرید.

 1. پانل بالای درب ماشین ظرفشویی (برد فرمان دستگاه) را باز کنید.
 2. سپس چفت درب ماشین ظرفشویی و میکروسوئیچ را بررسی کنید.
 3. اگر قطعه دچار فرسایش را پوسیدگی بود، لازم است تعویض شود.

بررسی قطعات داخلی درب ماشین ظرفشویی

هر درب ماشین ظرفشویی از قطعاتی چون بازوها، فنر، ترمز، لولاها و واشر تشکیل شده است. بنا به هر دلیلی هر یک از قطعات نام برده شده در جای مناسب قرار نگیرند، باز و بسته شدن درب ماشین ظرفشویی با مشکل مواجه می‌شود.

برای دسترسی به اجزای داخلی درب ماشین ظرفشویی مانند (فنر، بازو و ترمز) لازم است مراحل زیر انجام شود. اما چون این کار بسیار تخصصی و حساس است، پیشنهاد می‌شود یک متخصص یا تعمیرکار حرفه ای آن را انجام دهد.

 1. پیچ های صفحه بالای درب ماشین ظرفشویی را باز کنید. تا پانل فرمان از دستگاه جدا شود.
 2. اکنون اجزای درب ماشین ظرفشویی را مشاهده می‌کنید.
 3. ابتدا بازوی درب ماشین ظرفشویی را چک و از سلامت یا اختلال قطعه اطلاع حاصل کنید.
 4. در صورت سالم بودن این قطعه، قطعات دیگر را بررسی کنید و چنانچه هریک دچار فرسودگی بود، آن را از دستگاه جدا کرده و با قطعه سالم جایگزین کنید.
 5. چنانچه بازوی درب ماشین ظرفشویی خراب شده باشد، لازم است یک قطعه سالم تهیه کرده و آن را با قطعه معیوب تعویض کنید.

بررسی واشر (لاستیک دور) درب ماشین ظرفشویی

همان طور که می‌دانید، واشر در هر دستگاهی نقش درزگیر را ایفا می‌کند. اگر این قطعه در ماشین ظرفشویی دچار فرسایش یا پارگی شده باشد، به راحتی آب به بیرون نشت می‌کند و چه بسا منجر به قفل نشدن درب ماشین ظرفشویی نیز می‌شود. بنابراین تعویض این قطعه به سلامت درب ماشین ظرفشویی کمک می‌کند.

اما حالت دیگری نیز وجود دارد و آن جای گیری نامناسب واشر در درب ماشین ظرفشویی است. چنانچه واشر از جای خود بیرون زده باشد، با جا انداختن آن می‌توانید مانع از باز ماندن درب ماشین ظرفشویی شوید.

جای گیری نا مناسب ظروف درون دستگاه

سهل انگارانه ترین موضوعی که به قفل نشدن درب ماشین ظرفشویی منجر می‌شود، قرار گیری نامناسب ظروف درون دستگاه است. اگر بیش از حجم مجاز دستگاه، ظروف کثیف در دستگاه قرار داده شود یا ظروف به درستی در جای خود قرار نگیرد، طبیعتاً درب ماشین ظرفشویی به درستی بسته نخواهد شد. لطفاً این مورد را قبل از تمام موارد فوق بررسی کنید.

خرابی برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

بردهای فرمان روی دستگاه‌های الکترونیکی، مهم ترین بخش حساس یک دستگاه برقی محسوب می‌شوند. بررسی و تعمیر این قطعات که خود از قطعات مختلفی تشکیل شده اند، کاری کاملاً تخصصی و هوشمندانه است. پس اگر تمام مراحل بالا را چک کرده اید و همچنان درب ماشین ظرفشویی بسته نمی‌شود، توصیه می‌کنیم حتماً و اکیداً از یک متخصص فنی برای چک کردن برد الکترونیکی دستگاه مشاوره بگیرید.

سخن پایانیآشنایی با مشکلات ماشین ظرفشویی امکان عیب یابی و تعمیر این دستگاه را به راحتی میسر می سازد. عدم توجه به مشکلات فنی ایجاد شده در ماشین ظرفشویی می‌تواند هزینه های قابل توجهی را برای مصرف کننده به دنبال داشته باشد. بنابراین، با بررسی و عیب یابی مشکلات ماشین ظرفشویی به راحتی می‌توان از بروز این مشکلات جلوگیری به عمل آورد.

 

دکمه بازگشت به بالا