استان هاگزارشگر کسب و کار

قسمت های مهم منزل در بازسازی کدام است؟

بازسازی داخل منزل شامل بازسازی بخش‌های مختلف خانه اعم از آشپزخانه، اتاق خواب، سرویس بهداشتی، حمام و سایر بخش‌هاست.

برآورد هزینه بازسازی ساختمان چطور انجام میشود؟

به منظور برآورد هزینه بازسازی خانه قدیمی از هزینه‌های دیگری که باید انجام دهید مطمئن شوید و پس از آن به سراغ تهیه یک لیست جامع از قسمت‌هایی که می‌خواهید بازسازی خانه را در آن انجام دهید بروید. پس از آن هزینه هر کدام را به صورت حدودی برآورد کرده و زمانی که هر کدام از این بخش‌ها برای بازسازی نیاز دارند را نیز معین کنید.

البته در مرحله برآورد هزینه بازسازی خانه کلنگی و در همه مراحل دیگر نباید فراموش کرد که مشورت گرفتن از کارشناسان در زمینه بازسازی خانه‌های فرسوده بسیار ضرورت دارد که در اینجا به این مسئله بصورت کامل پرداخته ایم. هزینه‌های بازسازی خانه‌های فرسوده در حالت کلی شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه خرید مصالح
 • هزینه حمل و نقل زباله
 • هزینه تعمیرات (در صورت نیاز شما)
 • هزینه تغییر دکوراسیون (در صورت نیاز شما)
 • هزینه مجریان، پیمانکاران، کارگران و نیروهای حضور یافته در پروژه بازسازی

هزینه مجریان عمدتا به دو روش اصلی روزمزد و کنترات محاسبه می‌شود که در روش روزمزد عمدتا از این روش برای پروژه‌هایی استفاده می‌شود که متراژ بالایی ندارند و برای مجری به لحاظ اقتصادی به صرفه نیست تا بر اساس متر مربعی کار کند، دستمزد استاد کاران حرفه‌ای معمولا روزانه میان 200 تا 300 هزار تومان در نظر گرفته می‌شود.

اما در روش کنتراتی کمی موضوع فرق می‌کند و این روش که در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی اجرا می‌شود، پیمانکار به صورت کلی قیمتی را برای انجام پروژه در نظر می‌گیرد که در این روش سرعت انجام کار نیز بیشتر است و پیمانکار تشویق می‌شود تا سریعتر پروژه را در زمان کوتاهی به پایان برساند تا به دستمزد خود برسد.

 

به منظور برآورد هزینه بازسازی خانه قدیمی از هزینه‌های دیگری که باید انجام دهید مطمئن شوید و پس از آن به سراغ تهیه یک لیست جامع از قسمت‌هایی که می‌خواهید بازسازی خانه قدیمی را در آن انجام دهید بروید. پس از آن هزینه هر کدام را به صورت حدودی برآورد کرده و زمانی که هر کدام از این بخش‌ها برای بازسازی نیاز دارند را نیز معین کنید.


هزینه بازسازی خانه چقدر است؟

برآورد هزینه بازسازی خانه کلنگی همیشه از مهم‌ترین دغدغه مالکان در این زمینه است که در صورت بهره گیری از دانش فنی و تجربی افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، می‌توان از هزینه‌های آشکار و پنهان عملیات بازسازی خانه قدیمی کم کرد.

در جدول زیر حدود هزینه ساخت و اجرای بازسازی خانه‌های فرسوده در میانگین مناطق مختلف ذکر شده که قیمت مصالح ساختمانی با توجه به کشور تولید کننده، برند، درجه کیفیت و میزان متراژ کار و سختی آن تعیین شده است. به بازه این هزینه‌ها 10 الی 15 درصد کاهش یا افزایش با توجه به تفاوت قیمت‌ها باید در نظر بگیرید.

قیمت گذاری 30 آیتم پرتقاضای بازسازی ساختمانی

ردیف شرح خدمات واحد قیمت به ریال
۱ اجرت سقف کاذب کناف تایل ۶۰*۶۰ با مصالح متر مربع ۱٫۱۰۰٫۰۰۰ – ۸۵۰٫۰۰۰
۲ اجرت سقف کاذب دکوراتیو کناف با مصالح متر مربع ۱٫۹۰۰٫۰۰۰ – ۱٫۵۰۰٫۰۰۰
۳ چوب ترموود با اجرت نصب و رنگ متر مربع ۹٫۵۰۰٫۰۰۰ – ۶٫۸۰۰٫۰۰۰
۴ اجرت گچ کاری ساده بدون مصالح متر مربع ۳۵۰٫۰۰۰ – ۲۵۰٫۰۰۰
۵ اجرت رابیتس کاری بدون مصالح متر مربع ۸۵۰٫۰۰۰ – ۷۰۰٫۰۰۰
۶ پارکت لمینت خارجی با اجرت نصب و فوم متر مربع ۳٫۶۰۰٫۰۰۰ – ۱٫۳۰۰٫۰۰۰
۷ کاشی و سرامیک درجه یک ایرانی متر مربع ۱٫۷۰۰٫۰۰۰ – ۶۵۰٫۰۰۰
۸ اجرت نصب کاشی و سرامیک (بدون مصالح) متر مربع ۴٫۰۰۰٫۰۰۰ – ۲۵۰٫۰۰۰
۹ اجرت سنگ کاری (بدون مصالح) متر مربع ۶۰۰٫۰۰۰ – ۳۵۰٫۰۰۰
۱۰ آجر کاری با اجرت نصب و مصالح (ملاتی) متر مربع ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ – ۱٫۲۰۰٫۰۰۰
۱۱ تیغه چینی با مصالح و اجرت استاد کار متر مربع ۹۵۰٫۰۰۰ – ۷۰۰٫۰۰۰
۱۲ کاغذ دیواری خارجی قابل شستشو با اجرت نصب متر مربع ۶٫۷۰۰٫۰۰۰ – ۱٫۸۰۰٫۰۰۰
۱۳ کابینت آشپزخانه تمام ام دی اف با اجرت نصب و مصالح متر مربع ۳۸٫۰۰۰٫۰۰۰ – ۱۴٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۴ کمد دیواری ام دی اف عمق ۶۰ با اجرت نصب و مصالح متر مربع ۲۶٫۰۰۰٫۰۰۰ – ۹٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۵ اجرت برق کاری بدون مصالح متر مربع ۴۵۰٫۰۰۰ – ۳۰۰٫۰۰۰
۱۶ لوله کشی سرد و گرم و فاضلاب با مصالح متر مربع ۱۲/۰۰۰/۰۰۰ – ۷۰۰٫۰۰۰
۱۷ هر پره رادیاتور برند ایرانی یک پره ۷۵۰٫۰۰۰ – ۵۵۰٫۰۰۰
۱۸ پکیج ایرانی جنس مرغوب یک دستگاه ۸۸٫۰۰۰٫۰۰۰ – ۶۸٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۹ شومینه برقی با اجرت نصب متر مربع ۴۸٫۰۰۰٫۰۰۰ – ۳۵٫۰۰۰٫۰۰۰
۲۰ اجرت نقاشی روغنی یا پلاستیک با مصالح متر مربع ۳۰۰٫۰۰۰ – ۲۵۰٫۰۰۰
۲۱ پنجره UPVC با اجرت نصب متر مربع ۸٫۵۰۰٫۰۰۰ – ۶٫۸۰۰٫۰۰۰
۲۲ شیرآلات ایرانی جنس مرغوب با اجرت نصب یک عدد ۷٫۸۰۰٫۰۰۰ – ۲٫۹۰۰٫۰۰۰
۲۳ روشویی کابین دار P.V.C بک عدد ۱۵٫۰۰۰٫۰۰۰ – ۶٫۵۰۰٫۰۰۰
۲۴ سرویس فرنگی ایرانی با اجرت نصب یک عدد ۲۸٫۰۰۰٫۰۰۰ – ۸٫۵۰۰٫۰۰۰
۲۵ اجرت ساخت درب آهنی یا چهار چوب فلزی با مصالح هر کیلوگرم ۸۵۰٫۰۰۰ – ۴۰۰٫۰۰۰
۲۶ درب ضد سرقت با قفل و یراق آلات و اجرت نصب یک لنگه ۶۵٫۰۰۰٫۰۰۰ – ۳۶٫۰۰۰٫۰۰۰
۲۷ درب داخلی HDF با اجرت نصب یک لنگه ۷٫۸۰۰٫۰۰۰ – ۳٫۸۰۰٫۰۰۰
۲۸ دستگیره درب جنس مرغوب با قفل و اجرت نصب یک عدد ۶٫۳۰۰٫۰۰۰ – ۲٫۵۰۰٫۰۰۰
۲۹ تخلیه نخاله با کارگر (ماشین خاور) یک ماشین ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ – ۱٫۸۰۰٫۰۰۰
۳۰ کرایه وانت (داخل شهر ) یک ماشین ۸۰۰٫۰۰۰ – ۵۵۰٫۰۰۰
۳۱ کارگر ساختمانی روزمزد یک روز کاری ۱٫۴۰۰٫۰۰۰ – ۱٫۲۰۰٫۰۰۰
۳۲ اجرت استاد کار روزمزد یک روز کاری ۳/۰۰۰/۰۰۰ – ۲/۵۰۰/۰۰۰

البته نباید فراموش کرد که به هزینه‌های بالا، هزینه حمل و نقل، ابزارآلات، دستمزد کارگران ساختمانی، حق الزحمه پیمانکار (برای پروژه‌های بازسازی نسبت به حجم کار بین ۲۵ – ۱۵ درصد هزینه‌های اجرایی است) ، بیمه ، مالیات و ضریب بالاسری نیز اضافه می‌شود.

 

بازسازی خانه قدیمی با کمترین هزینه

به منظور بازسازی خانه کلنگی و مدیریت هزینه‌های آن باید برنامه ریزی را در اولویت کارهایتان قرار دهید چرا که عدم برنامه ریزی در این زمینه موجب پیشامدهایی می‌شود که خسارات مالی بسیاری را می‌تواند به همراه داشته باشد.

همچنین با در نظر گرفتن برنامه ریزی برای بازسازی خانه‌های فرسوده، اگر قصد بازسازی خانه کلنگی خود را دارید اما بودجه شما محدود است می‌توانید از گزینه‌های جایگزین و موقت برای بازسازی بخشی از خانه استفاده کنید.

شما باید ابتدا مشخص کنید که کدام بخش از خانه شما در اولویت بازسازی است. برای مثال اگر اتاق خواب شما کسل کننده و قدیمی و بی روح شده، آن را در اولویت کارتان قرار دهید و به جای هزینه‌های گزاف بازسازی از یک کاغذ دیواری با رنگ و طرح جذاب استفاده کنید.

برای این کار نیاز نیست تا همه بخش‌ها و دیوارهای اتاق را کاغذ دیواری کنید و فقط اجرای آن بر روی دیواری که ترک خورده یا قدیمی است تاثیر بسیاری را در حال و هوای خانه شما به وجود می‌آورد. یا گزینه دیگر آنکه می‌توانید تنها کفپوش خانه یا بخشی از خانه مانند پذیرایی را تغییر دهید.

 

اگر قصد بازسازی خانه کلنگی خود را دارید اما بودجه شما محدود است می‌توانید از گزینه‌های جایگزین و موقت برای بازسازی بخشی از خانه کلنگی استفاده کنید. شما باید ابتدا مشخص کنید که کدام بخش از خانه شما در اولویت بازسازی است.


بازسازی خانه قدیمی چطور انجام میشود؟

نوسازی ساختمان‌ها به دو روش انجام می‌شود یکی روش بازسازی ساختمان حفاظتی است و دیگری بازسازی ساختمان سبکی است. که در ادامه بازسازی‌های مختلف را برایتان شرح می‌دهیم. این دو روش از لحاظ هزینه بازسازی ساختمان یکسان هستند.

 • در روش بازسازی ساختمان حفاظتی به بازسازی و حفاظت کلی از ساختمان شما پرداخته می‌شود.
 • در این روش کلیات یک بنا مورد بازسازی و حفاظت قرار می‌گیرد. در روش بازسازی ساختمان حفاظتی  باید یک مطالعه جامع و کامل بر روی تمامی ویژگی‌های یک ساختمان و مصالح آن ساختمان انجام شود تا بتوان مراحل بازسازی را به صورت صحیح و کامل انجام داد.
 • روش بازسازی ساختمان سبکی به روشی اطلاق می‌شود که تکه‌های جدید جایگزین تکه‌های فرسوده‌تر می‌شود به این صورت که کمترین تغییر نسبت به طرح اولیه ایجاد شود.
 • از این روش جهت بازسازی بناهای تاریخی استفاده می‌شود زیرا می‌خواهیم سبک و هارمونی تاریخی بدون کمترین تغییر باقی بماند.
 • در این روش شباهت بسیار زیادی بین طرح قدیمی و طرح جدید وجود دارد.

 

 

روش بازسازی ساختمان سبکی به روشی اطلاق می‌شود که تکه‌های جدید جایگزین تکه‌های فرسوده‌تر می‌شود به این صورت که کمترین تغییر نسبت به طرح اولیه ایجاد شود.

یکی از روش‌های مهم دیگر در بازسازی ساختمان می‌توان به بخش طراحی اشاره کرد. مواردی باید در این نوع بازسازی رعایت شود که  در ادامه برای شما شرح می‌دهیم:

 1. مقاوم سازی و محکم کردن یک ساختمان.
 2. سوار کردن المان‌هایی که جدا شده است.
 3. سفت کاری بخش‌هایی از ساختمان که ترک پیدا کرده است.
 4. نوسازی نمای یک ساختمانی که نیاز به بازسازی دارد.
 5. بخش‌هایی از ساختمان که از بین رفته است به صورت کامل نوسازی و بازسازی شود تا روند عادی حیات خود را ادامه دهد.
 6. تغییرات در نوع مصالح استفاده شده در بازسازی یا نو سازی بنای جدید.

به منظور شروع بازسازی خانه قدیمی ابتدا از منزل قدیمی شما یک نقشه تهیه می‌شود که مکان دقیق اتاق‌ها و دیگر بخش‌های مختلف خانه در آن مشخص شده و تغییرات لازم برای بازسازی بر روی آن پیاده می‌شود. در ادامه به آیتم‌هایی که در اغلب بازسازی خانه‌های فرسوده انجام می‌شود، می‌پردازیم.

 

به منظور شروع بازسازی خانه قدیمی ابتدا از منزل قدیمی شما یک نقشه تهیه می‌شود که مکان دقیق اتاق‌ها و دیگر بخش‌های مختلف خانه در آن مشخص شده و تغییرات لازم برای بازسازی بر روی آن پیاده می‌شود.

 • اعمال تغییرات در پوشش کف و دیوار

این تغییرات از بیشترین و در عین حال راحت‌ترین تغییراتی است که در طی بازسازی خانه کلنگی انجام می‌شود و برای انجام آن می‌توان از گزینه‌های متعددی مانند پنل‌های دکوراتیو سه بعدی، پوستر سه بعدی، دیوار پوش، سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و انواع کاغذ دیواری و حتی رنگ آمیزی مجدد خانه و بسیاری از گزینه‌های دیگر  استفاده کرد. در زمینه کف پوش نیز گزینه‌های سرامیک، پارکت، لمینت، انواع کف پوش‌های سه بعدی، کف پوش‌های پلاستیکی ، موکت و غیره قابل استفاده هستند.

عمدتا بازسازی آشپزخانه به منظور اوپن کردن با بنایی و کاشی کاری همراه است که احتمالا بحث تغییر در دکوراسیون داخل آن مانند کابینت‌ها را نیز به همراه دارد. مواردی که در نوسازی آشپزخانه اغلب انجام می‌شود عبارتند از: تعویض کابینت‌ها ، تخریب دیوارها، تخریب آرک‌های قدیمی و رابیتس کاری‌، نوسازی و یا حتی در صورت لزوم جابه جایی لوله کشی، کف سازی، کاشی بین کابینتی، پرده و غیره که به دلیل موارد متعددی که در زمینه بازسازی آشپزخانه وجود دارد اغلب بازسازی پر هزینه‌ای خواهد بود.

در بازسازی اتاق‌ها نیز سه گزینه اصلی نیاز به تغییر پیدا می‌کنند که دیوارها و کف یا کمدها هستند. شما می‌توانید از انواع کفپوش و یا تغییر موکت استفاده کنید یا سقف را کناف کاری کرده و کمدها را با نوع جدیدتر آن تعویض کنید. تغییر لوسترها نیز جلوه خاصی را به فضای خانه شما می‌دهد

 

دکمه بازگشت به بالا