عمومیگزارشگر کسب و کار

نحوه کاشت نهال گردو در گلدان

کاشت نهال گردو در گلدان

این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با انواع نهال گردو  آشنا کنیم و برای خرید نهال شما را راهنمایی کنیم. در سال های اخیر اکثر مردم به دلیل زندگی ماشینی و دوری از طبیعت برای تعطیلات و اخر هفته ها به دنبال باغ و باغچه ای برای زندگی هستند  در این میان تصمیم داریم شما را با انواع گل و گیاه اشنا کنیم و در زمینه و خرید نهال گردو به شما کمک کنیم. و یا همچنین اگر به دنبال خرید نها های بسیار خاص و استثنایی برای منزل، باغ، حیاط و… خود هستید، توصیه می کنیم حتما مقاله “” را مطالعه بفرمایید.

انواع نهال گردو

گردو از تیره جانگلز بوده که آن را آجیلی درختی می نامند. این میوه هزینه بالا و ارزش بالایی دارد و افراد زیادی خواهان کاشت گردو در گلدان هستند تا مصرف شخصی خود را تامین کنند. اگر می خواهید درخت گردو را در گلدان منزل خود بکارید این مقاله را دنبال کنید.

مصارف مختلف کاشت گردو:

درخت گردو هنگام رشد سبز رنگ می شود و با گذر زمان زرد رنگ خواهد شد. با کامل شدن رشد این گردو ها می ریزند و از رو زمین برداشت می شوند. در آغاز پوسته سبز جدا می شود و پوسته قهوه ای باقی می ماند. هنگام مصرف گردو ، این پوسته رویی هم هنگام مصرف جدا می شود تا مغز داخل آن مصرف شود.

گردو ها به دو صورت بی پوست و با پوست به فروش می رسد. این آجیل کاربرد های متفاوتی از جمله تازه خوری ، فراوری شده یا کره گردو، روغن گردو و به‌صورت نگهداری شده در آب نمک (فال گردو) برای استفاده در پخت و پز یا میان وعده‌ای دلچسب، همراه دیگر انواع آجیل دارد.

انواع روش های کاشت گردو :

روش ۱) کاشت گردو در گلدان:

گردو را با استفاده از دانه آن و صبر زیاد پس از این که درخت گردو بالغ شد ارتفاعی حدود ۳۰ الی ۴۰ متر می گیرد و تاج بزرگ آن عرضی بین ۱۵ الی ۲۰ متر خواهد داشت. همچنین تاجی آن عرض ۱۵ الی ۲۰ متر می باشد. طول عمر این درخت حدودا ۲۰ ساله خواهد بود. اگر فضای کمی ‌دارید و یا تمایل به کاشت گردو در گلدان دارید مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله ۱) جمع آوری بذر :

گردو در شهریور ماه می رسد و از درخت می افتد. پس از این که درختان روی زمین افتادند باید آن ها را جمع کنید. نکته مهم این است که هرچه گردو را زودتر برداشت کنید ، جوانه زنی هم زودتر انجام می شود.

مرحله ۲) بیدار شدن یا فعال شدن بذر:

این بذر ها از قبل باید مرطوب شود. آب موجب می شود که پوسته هایی که قبل از کاشت خاک جدا شود سست کند. جوانه زدن گردو در آب مرحله بسیار مهمی در کاشت گردو است.

مرحله ۳) جدا کردن پوسته ‌های بیرونی :

پوست گردو موادی دارد که موجب لک شدن دست و لباس می باشد بنابراین باید از دستکش و لباس مناسب استفاده کنید ، این لکه ها به سرعت پاک نمی شود. این پوسته بیرونی گردو را توسط چکش باز کنید و مغز دانه را جدا کنید.

مرحله ۴) انتخاب بذر مناسب :

در این مرحله دانه را در آب قرار دهید. بعضی از این دانه ها شناور شده و بعضی از آن ته نشین می شوند. دانه هایی که ته نشین می شوند را انتخاب کنید.

مرحله ۵) لایه بندی دانه‌ها :

در این مرحله گردو ها باید لایه بندی شوند که نیاز به دوره ای ۴ ماهه است. در این مدت دانه ها را در مکانی سرد قرار دهید تا جهت جوانه زنی آماده شوند. دانه ها را در نایلون قرار دهید و سپس در مکانی سرد قرار دهید.

مرحله ۶) کاشت بذر گردو:

پس از این که مرحله قبلی تمام شد ، بذر را در خاک گلدان بکارید. گلدانی که انتخاب می کنید باید اندازه متوسطی داشته باشد و گردو را در عمق ۲ سانتی متری خاک بکارید. پس از گذشت ۵ الی ۶ هفته گردو شروع به جوانه زنی می کند.

درخت گردو را همیشه مرطوب نگه دارید و کود را اطراف تنه بریزید. هنگامی که جوانه های درخت گردو به اندازه کافی بلند شد ، درخت را به گلدان بزرگ تر منتقل کنید. هنگامی که قطر تنه گردو به ۹/۵ سانتی متر رسید آن را به باغچه ببرید. کاشت درخت گردو در باغچه را با استفاده از خاک همان گلدان انجام دهید.

روش ۲) کاشت گردو در گلدان:

کاشت گلدان اصول مشترکی دارد و روش های مختلف بازده متفاوتی دارد. در این روش مناسب ترین زمان برای کاشت گردو فصل بهار هست.

مرحله ۱) تهیه بذر :

کاشت گردو در گلدان دو روش دارد : کاشت بذر یا نهال گردو پکان امریکایی هر دو این بذر ها را می توان از فروشگاه تهیه نمود و تفاوت آن ها در زمان رشد و باردهی گیاه می باشد.

مرحله ۲) بیدار شدن بذر :

برای نرم شدن پوسته بیرونی گردو ، این بذر ها را به مدت ۲ روز در ظرف آب قرار دهید و سپس یک برش کوچک در گردو بزنید.

مرحله ۳) قرار دادن بذر‌ها در شرایط گلخانه ای :

مقداری پرلیت در نایلون پلاستیکی بریزید تا رطوبت بذر ها حفظ شود. پرلیت ها نباید خشک شوند و آن ها را مرطوب نگه دارید. این بذر ها برای آماده شدن نیاز به ۹۰ روز استراحت دارند. در این مدت آن را در مکانی سرد قرار دهید. پس از این که این مرحله تمام شد گردو شروع به جوانه زنی می کند.

مرحله ۴) کاشت بذر‌های آماده:

حال که دانه ها آماده کاشت شده اند ، آن را در گلدانی مناسب بریزید و با خاک مناسب پر کنید. خاک مناسب برای درخت گردو باید زهکشی عالی داشته باشد و از نسبت مساوی شن و ماسه درشت ، کامپوست و خاک گلدان استفاده کنید. خاک باید به اندازه کافی خیس شود.

سپس دانه را در فاصله ای مناسب از سطح خاک حدودا ۶ سانتی متر قرار دهید و گلدان را در مکانی قرار دهید که در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید. سایه جزیی و دمایی حدود ۷ الی ۲۱ درجه برای رشد جوانه بسیار مناسب هست.

مرحله ۵) نگهداری از بذر تا جوانه زنی :

خشکی خاک ممکن است موجب خشک شدن بذر شود و در نهایت موجب کاهش کیفیت گردو شود. به همین علت باید خاک گردو را همیشه مرطوب نگه داشته و همین طور توجه داشته باشید که این رطوبت بیش از حد نباشد چرا که رطوبت بیش از حد موجب بیماری گیاه می شود.

اهمیت گردو در غذاهای ایرانی:

گردو علاوه بر طعم خوب ، ارزش بالایی دارد و دارای انواع ویتامین، پروتئین، امگا 3 و … است. این گردو به روش های مختلفی از جمله خام خوری و استفاده در انواع غذا ها و دسر ها استفاده می شود. بعضی از انواع خوراکی ‌های سنتی گردویی عبارتند از:

  • صبحانه
    نان، پنیر گردو، قیساوا، کوکو گردو، دویماج
  • غذای اصلی
    خورشت فسنجان، کشک بادمجان، کوکو سبزی، کباب / جوجه کباب ترش، ماهی شکم پر، دست پیچ کرمانشاه، گردو پلو شهرکرد، شش انداز گیلانی، بادمجان شکم پر
  • دسر و کیک
    کیک اسفنجی گردویی، انواع شیرینی گردویی، معجون بستنی، خرما گردو، باسلوق

میزان مصرف گردو در ایران:

کشت گردوی بارور در ایران ۱۲۰ هزار هکتار برابر با ۱۸۶۴ کیلوگرم می باشد. مصرف روزانه گردو ایرانیان ۷/۵ برابر سایر مردم جهان بوده و به ۲۷۵۰ گرم به ازای هر نفر می رسد. این موضوع باعث شده تا کاشت گردو در گلدان، نیز طرفداران زیادی به خود اختصاص دهد. برای داشتن بالاترین بازدهی در کشت گردو ، باید قبل از کاشت گردو در گلدان ، منطقه جغرافیایی خود را بشناسید و سپس رقم گردوی مناسب را انتخاب کنید.

یکی از بهترین و معتبرترین مراکز خرید نهال گردو ، نهالستان بهمن آبادی می باشد که دارای سابقه چندین ساله در این کار است و شما برای خرید انواع ارقام نهال گردو می توانید هم به صورت حضوری هم به صورت تلفنی از آن ها به طور رایگان مشاوره گرفته و در صورت تمایل خرید فرمایید. این نهالستان هر نوع رقم گردو را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در اختیار شما قرار داده و نحوه کاشت و نگهداری آن را از صفر تا صد به شما آموزش می دهند.

قیمت نهال گردو :

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است. کاشت گردو در گلدان جدای از اینکه کاری بسیار لذت بخش است، برای درآمد زایی هم مناسب است. با ما همراه باشید تا به صورت گام به گام این کار را به شما آموزش دهیم.

نگهداری از گیاهان و به خصوص کاشت یک گیاه تاثیر مستقیمی در افزایش روحیه انسان دارد. در این مطلب از دلتا مگ، کاشت گردو در گلدان را به شما آموزش می‌دهیم. نهال گردو عطر و بوی فوق العاده ای دارد و فضای خانه‌ شما را عطرآگین و دل‌پذیر می‌کند.

میوه گردو در واقع نوعی میوه هسته‌دار است که به عنوان آجیل درختی شناخته می‌شود. اگر می‌خواهید گردوی تازه و مرغوبی دز باغچه و گلدان خود داشته باشید، این نوشتار مخصوص شماست، با ما همراه باشید.

آیا واقعا می‌توان گردو را در گلدان کاشت؟

در پاسخ به این سوال باید گفت تا زمانی که نهال گردو کوچک است و تبدیل به درخت نشده می توانید ان را در گلدان نگهداری کنید. اما برای کاشت گردو در گلدان نیاز است که نکاتی که در ادامه می‌گوییم را مد نظر داشته باشید.

نحوه کاشت گردو در گلدان با استفاده از خود گردو

در وهله اول باید گردوهای سالمی را برای این کار انتخاب کنید و آن ها را دو روز داخل آب نگه دارید. بعد از دو روز آب به پوست گردوها نفوذ کرده است و به راحتی می‌توانید بالای هر کدام یک شکاف ایجاد کنید.

پس از انجام این کار یک ظرف بردارید و آن را پر از سنگ ریزه کنید. گردوهای خیس شکاف خورده را روی این سنگ ریزه ها بگذارید و یک دستمال مرطوب پارچه‌ای هم روی آن‌ها قرار دهید. بهتر است کمی آب روی دستمال پارچه‌ای اسپری کنید تا مطمئن شوید رطوبت کافی برای تمام گردوها وجود دارد. برای حفظ رطوبت گردوها می‌توانید از پرلیت هم استفاده کنید، ولی باید حواستان باشد که پرلیت‌ها خشک نشوند.

حال باید این ظرف را حداقل ۱۵ روز و حداکثر ۹۰ روز کنار بگذارید تا جوانه‌ها رشد کنند. می‌توانید از روز پانزدهم گردوها را نگاه کنید تا ببینید جوانه زده‌اند یا خیر. پس از این که گردو‌ها جوانه زدند باید آن‌ها را در خاک گلدان بکارید و منتظر رشدشان باشید. خاک گلدان باید زهکشی مناسب و یک نسبت مساوی از شن، کامپوسیت، ماسه درشت و خاک گلدان داشته باشد.

هنگام کاشت گردو در گلدان خاک را خیس کنید و سپس گردوهای جوانه زده را در عمق شش سانتی‌متری خاک بگذارید. روی گردوها را با خاک مرطوب بپوشانید. بعد از آن گلدان را در جایی بگذارید که آفتاب مستقیم به آن نتابد. بهترین دما برای کاشت گردو در گلدان بین ۷ تا ۲۱ درجه است.

نکته مهم: بهترین فصل برای کاشت گردو در گلدان مثل ، فصل بهار است.

 نگهداری جوانه ها در خاک پس از کاشت گردو با پوست

نباید اجازه دهید خاک گلدان گردو خشک شود؛ زیرا خشک شدن خاک گلدان هم باعث می‌شود بذر خشک شود و هم محصول درخت در آینده کیفیت خوبی نداشته باشد. برای این که مطمئن شوید رطوبت گردو کافی است دائما نگاه کنید که تا عمق ۸ سانتی متری از سطح خاک گلدان مرطوب باشد.

هشدار: رطوبت اگر بیش تر از حد هم باشد، اثر عکس دارد و ممکن است باعث بیماری قارچی ریشه گردو شود.

چه زمانی باید نهال گردو را به باغچه منتقل کنیم؟

درخت گردو، درخت تنومند و بزرگی ست که برای ریشه دادن نیاز به خاک قوی در یک باغچه وسیع دارد؛ بنابراین زمانی که قطر تنه  ۵-۹ سانتی‌متر شد، وقت آن رسیده‌است که آن را به باغچه انتقال دهید. در انتقال نهال باید از خاک همان گلدان استفاده کنید؛ زیرا با تعویض خاک به ریشه آن استرس وارد می‌شود.

 

دکمه بازگشت به بالا