نظرسنجی‌ها از پیروزی تاریخی حزب کارگر در انتخابات انگلیس حکایت دارد

یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که در انتخابات این هفته بریتانیا حزب کارگر حتی در بدترین سناریو نیز عملکرد خوبی داشته و با کسب یک پیروزی قاطع، حزب حاکم کنونی را از قدرت به زیر خواهد کشید.

به گزارش گزارشگر یک، تازه‌ترین نظرسنجی مؤسسه «یوگاو» نشان می‌دهد که در انتخابات پارلمانی این هفته بریتانیا حزب کارگر با کسب ۴۳۱ کرسی یک پیروزی تاریخی به دست می‌آورد و حزب حاکم کنونی، یعنی حزب محافظه‌کار ۱۰۲ کرسی را از آن خود می‌کند. همچنین احزاب لیبرال دموکرات، حزب سبزها و حزب اصلاحات انگلیس هر یک به ترتیب ۷۲ کرسی، ۲ کرسی و ۳ کرسی را به خود اختصاص خواهند داد.

این در حالی است که حزب محافظه‌کار در حال حاضر با ۳۴۴ کرسی در قدرت است و حزب اپوزیسیون کارگر در مجلس کنونی تنها ۲۰۵ کرسی را در اختیار دارد.

در این دوره از انتخابات‌های مجلس عوام بریتانیا که در روز پنجشنبه برگزار می‌شود، ۶۵۰ کرسی به رأی گذاشته می‌شود که شامل کشورهای انگلیس (۵۳۳ کرسی)، اسکاتلند (۵۹)، ایرلند (۱۸) و ولز (۴۰) خواهد بود. بدین ترتیب، هر حزبی که به‌تنهایی یا از طریق تشکیل ائتلاف دست‌کم ۳۲۶ کرسی را از آن خود کند، پیروز انتخابات بوده و اجازه تعیین نخست‌وزیر و تشکیل دولت خواهد داشت.

در گزارش یوگاو آمده است: «آنچه درباره آن اطمینان داریم، پیروز انتخابات است. حزب کارگر با قاطعیت پیروز خواهد شد. حتی در بدترین حالت، آن‌ها ۳۹۱ کرسی به دست می‌آورند و از حزب بعدی ۱۳۲ کرسی بیشتر خواهند داشت. در بهترین حالت هم آن‌ها با کسب ۴۶۶ کرسی، می‌توانند اختلاف خود با حزب بعدی را به ۲۸۲ کرسی برسانند.»

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا