عمومی

هوای ۸ شهر اصفهان ناسالم است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح یکشنبه هفدهم تیرماه با میانگین ۹۸ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان‌های ۲۵ آبان با عدد ۸۴، میدان انقلاب ۹۱، پارک زمزم ۸۹، خیابان پروین اعتصامی ۶۴، دانشگاه صنعتی ۸۶، سپاهان‌شهر ۸۵، خیابان فرشادی ۶۷، خیابان فیض ۹۴، بولوار کاوه ۸۱، خیابان میرزا طاهر ۷۲ و ولدان با عدد ۹۳ AQI در وضعیت زرد و قابل قبول است.

شاخص هوا همچنین در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۱۳۰، بزرگراه خرازی ۱۲۶، خیابان زینبیه ۱۳۹ و کردآباد ۱۲۹ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس (سالمندان، افراد دارای بیماری‌های تنفسی و قلبی، زنان باردار و کودکان) را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در خمینی‌شهر با میانگین ۱۰۳، زرین‌شهر با میانگین ۱۳۳، شاهین شهر ۱۴۲، قهجاورستان با میانگین ۱۰۲، کاشان با میانگین ۱۰۹، مبارکه با ۱۱۹ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس و در سجزی با میانگین ۱۷۶ و نجف آباد با میانگین ۱۵۷ قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرک صنعتی دولت آباد قطع است.

بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان، به دلیل استقرار گرادیان فشاری، وزش باد پدیده غالب استان تا اواسط هفته جاری خواهد بود و همین شرایط سبب فعال شدن کانون‌های گردوغبار داخلی استان و ناسالم شدن هوای شهرهای مناطق شمالی، شرقی و مرکزی اصفهان است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا