فرهنگی

پیام رضا داوری اردکانی برای درگذشت ناصر تکمیل همایون

رئیس فرهنگستان علوم، در پیامی درگذشت ناصر تکمیل همایون را تسلیت گفت.

به گزارش گزارشگر یک و به نقل از روابط عمومی فرهنگستان علوم، در متن پیام رضا داوری اردکانی خطاب به نادر تکمیل همایون (فرزند این تاریخ‌نگار و جامعه‌شناس) آمده است: «با تاثر و تاسف بسیار درگذشت بزرگ پدروارتان دانشمند گرانمایه حضرت استاد دکتر ناصر تکمیل همایون راکه ر ی یز زیز و خ خ اطات و ا اس و دان داشک دان ران راز یاد ب ه شا آه گای واز باگ خداوند این عزیز گرانمایه را که فقدانش برای دانش کشور یکضایعه است رحمت فرماید و به بازماندگان و دوستانشان شکتیبایید.

پیام رضا داوری اردکانی برای درگذشت ناصر تکمیل همایون

ناصر تکمیل‌همایون متولد ۱۳۱۵ در قزوین بود. او دوره کارشناسی فلسفه و علوم تربیتی و کارشناسی ارشد علوم اجتماعی را در دانشگاه تهران گذراند و دوره دکترای تاریخ و دکترای جامعه‌شناسی را در دانشگاه پاریس به پایان برد.

از جمله آثار او به «تاریخ ایران در یک نگاه»، «آموزش و پرورش در ایران»، «آبسکون، یا، جزیره آشوراده»، «سلطانیه»، «دانشگاه گندی‌شاپور»، «تاریخ اجتماعی و فرهنگی تهران: از آغاز تا دارالخلافه ناصری» «مشروطه‌خواهی ایرانیان (مجموعه مقالات)» و «جاده ابریشم» می‌توان اشاره کرد.

از این جامعه‌شناس و تاریخ‌نگار اخیراً اثری با عنوان «مصدق در دورۀ قاجار» منتشر شد. تکمیل‌همایون اثر دیگری به نام «ایران جان» از (انتشارات نگارستان اندیشه) را در آستانۀ رونمایی داشت. این اثر با مضمون «هویت ملی» به نگارش درآمد.

او در روزهای اخیر در پی ایت بیماری در بیمارستان طالقانی تهران بستری شده بود و در روز ۲۵ آبان ماه درگذشت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا