پیش بینی سازمان هواشناسی از میزان بارندگی‌ها طی ماه‌های باقی مانده امیدوارکننده نیست

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد:پیش بینی سازمان هواشناسی از میزان بارندگی‌ها طی ماه‌های باقی مانده از سال آبی جاری امیدوار کننده نبود و لازم است تا منابع آبی خصوصا آب شرب و آب کشاورزی را مدیریت کنیم.

به گزارش گزارشگر یک، محمد جواد عسکری ضمن تشریح نشست امروز (یکشنبه) کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس، بیان کرد: در جلسه امروز کمیسیون با توجه به اتفاقات رخ داده در حوزه هواشناسی و کاهش میزان بارندگی‌ها در کشور، میزبان مسئولان مرتبط با این حوزه بودیم. سازمان هواشناسی در گذشته در خصوص افزایش میزان بارندگی در فصول پاییز و زمستان سال جاری گزارشی را ارائه کرده بود.

وی در ادامه اظهار کرد: بر اساس این گزارش‌ها کشاورزان دیم‌کار اقدام به کشت و دامداران اقدام به سرمایه گذاری کرده‌اند اما متاسفانه این بارندگی‌ها محقق نشد. در جلسه امروز مباحث مرتبط با بارورسازی ابرها و توسعه فناوری علوم جوی مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم داراب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ اعتباری حدود ۵۰۰ میلیارد تومان به بارورسازی ابرها اختصاص داده شد، اما متاسفانه خروجی چندانی نداشته است. دستگاه‌های مربوطه نیز باید گزارشی در این خصوص ارائه می‌کردند که توضیحات آنها قانع کننده نبود. دستگاه‌ها در زمینه بارورسازی ابرها اقدامات موازی داشته‌اند.

وی در ادامه تاکید کرد: جمع‌بندی گزارش دستگاه‎‌ها در زمینه بارورسازی ابرها به رئیس مجلس ارائه خواهد شد. همچنین مقرر شد طی هفته های آینده با حضور وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی در صحن علنی این گزارش مورد بررسی گیرد. پیش بینی سازمان هواشناسی از میزان بارندگی‌ها طی ماه‌های باقی مانده از سال آبی جاری امیدوارکننده نبود و لازم است تا منابع آبی خصوصا آب شرب و کشاورزی را مدیریت کنیم.

وی افزود:  تعیین ماموریت‌های وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای الگوی کشت و کشت قراردادی و وزارت نیرو به منظور انتقال آب دریا به فلات مرکزی ایران در دستور کار کمیسیون قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا