فرهنگی

چانه‌زنی با عربستان برای افزایش سن حاجی‌ها

نای و ا او و و زی سود ر یار باز زاج راج ظاز راز باع بان رای افزان عربستان تحت تاثیر حضور زائران بالای ۶۵ سال را در سال جاری ممنوع کرده است.

به گزارش گزارشگر یک، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج و زیارت، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب به همراه سیدصادق حسینی با حضور در مراجع مختلف عظام تقلید آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، آیت‌الله جعفر سبحانی و آیت‌الله حسین نوری همدانی درباره آخرین وضعیت حج تمتع و برنامه پیش‌رو گفت. انجام دادند.

نظر اصلاحی ایران برای تغییر سن حج به عربستان اعلام شده است

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در این دیدارها با اشاره به سهمیه عربستان مبنی بر اعزام ۴۵ درصد زائران ایرانی و اعلام شرط سنی زیر ۶۵ سال، از رایزنی‌ها برای افزایش سن به منظور تشرف و تناسب آن، افزایش تعداد زائران خبر داد و گفت: نظر اصلاحی و سازنده خود را در این زمینه به دولت عربستان اعلام کرده‌ایم.

نواب با اشاره به آیه «وَلِلَّهِ عَلَی النّاسِ حِجُّ البَیتِ مَنِ استَطاعَ إِلَیهِ سَبیلاً»، شرط سنی را موجب محرومیت از تعداد زیادی از افراد از حج دانست و بیان کرد: امیدوارم با برداشتن شرط سنی و اعمال شرایط‌های مورد نظر در این آیه و روایت. ، امسال در بهترین شرایط ممکن برگزار شود.

وی افزود: در صورتی که شرط سنی برای حضور زائران در حج به بالای ۷۰ تا ۷۵ سال افزایش و نداشتن بیماری زمینه‌های ملاک حضور در سرزمین وحی قرار دارد، افرادی در بین زائران هستند که در سلامت کامل بوده و می‌توانند حج را به انجام برسانند. . از طرفی، تضمینی بر سلامت جسمی افراد پایین‌تر از سن ۶۵ سال وجود ندارد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به مسائل مهم و تعطیلی حج در دو سال گذشته، از آماده باش مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت برای اعزام زائران به سرزمین و بیان ایرانی کرد: امسال شرایط سختی پیش‌رو داریم، اما شرایط لازم برای حضور در مراسم باشکوه حج مهیا است.

وی با بیان این‌که لازم است برای تشکیل کاروان‌ها و آماده‌سازی روحانیان انجام شود، افزود: با توجه به زمانی، مقدمات لازم برای فراهم‌شده و مسؤولان خدمتگزار خوبی برای زائران خانه خدا باشند تا این مراسم برگزار شود.

۲۳ خرداد ارسال حج آغاز می‌شود

سیدصادق حسینی ـ رئیس سازمان حج و زیارت ـ نیز در این دیدارها از اعزام حدود 39 هزار و 600 نفر به حج امسال خبر داد و گزارشی از خدمات سازمان حج و زیارت در زمینه اسکان، تغذیه، حمل و نقل و سایر عملیات اجرایی ارائه کرد و گفت: در داخل کشور هیچ مشکلی برای اعزام زائران به حج وجود ندارد.

شورای سازمان حج و زیارت با بیان این‌که سهمیه ایران در سال‌های گذشته 85 هزار نفر بوده است و در سال 1399 نیز 74 هزار و 500 نفر آماده اعزام شده‌اند که در نتیجه عواملی که منجر به ایجاد آن می‌شوند، اضافه می‌شود: این مبلغ به کاهش سهمیه تنها 39 منجر می‌شود. هزار و ۶۰۰ نفر ارسال می‌شوند.

حسینی همچنین فقدان رابطه یک کنسولی بین ایران و عربستان را از مشکلات پیش‌رو دانست و یادآور شد: اولین پرواز به سمت عربستان ۲۳ خردادماه و آخرین پرواز نیز ۷ مردادماه از عربستان به سمت ایران انجام می‌شود.

چانه‌زنی با عربستان برای افزایش سن حاجی‌ها

آیت الله مکارم شیرازی: زائران را درباره نخریدن سوغات گران توجیه کنید

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید در دیدار مقامات حج با اشاره به فرصت باقی مانده تا عملیات حج ۱۴۰۱، آموزش‌های لازم و مناسب به زائران و عوامل اجرایی را خواستار شد.

وی برای رفع مشکلات زائران در داخل و خارج از کشور داخلی کرد و افزود: هر چند نسبت ایران با عربستان سعودی در وضعیت مناسبی قرار ندارد، اما شما می‌توانید از مشکلات ناشی از خوش‌بینی و رفع بدبینی شوید.

این مرجع تقلید با بیان این‌که رفتار مناسب زائران ایرانی در سرزمین وحی دلیل خوش‌بینی میزبان کشور و دیگران خواهد بود، تاکید کرد: درباره این مسائل تصمیم گرفته و با استفاده از تجربیات خود، آن را به خوبی مدیریت کنید.

مکارم شیرازی همچنین با اشاره به حضور 50 درصدی بانوان در سال جاری، این زائران را نسبت به آسیب پذیرندگان دانستند و برای ارائه آموزش‌های مضاعف به آن‌ها از آن‌ها استفاده کردند.

وی در ادامه یکی از مشکلات معمول سفرهای زیارتی به ویژه سفرهای معنوی حج ​​در گذشته را خرید سوغات سنگین و گران قیمت ذکر کرد و از مسؤولان خواست که توجیهات لازم را در این زمینه به زائران ارائه دهند.

مفسر حوزه علمیه قم، توجه به خواندن دعای کمیل، نوع قرائت و مراسم برائت از مشرکین را یادآور شد و کرد: این مراسم به گونه‌ای برگزار می‌شود که تا راضی‌کننده باشد و از آن طرف باعث حرکت بدخواهان نشود.

مکارم شیرازی بیان کرد: امیدواریم امسال زمینه‌ساز شرایط مناسب برای سال‌های.

چانه‌زنی با عربستان برای افزایش سن حاجی‌ها

آیت‌الله سبحانی: سهمیه عوامل حج به حداقل برسد

آیت‌الله حانی نیز تأکید کرد: یک سری از اعضای جمهوری اسلامی ایران و به دنبال آن جمهوری اسلامی ایران در حج پیش‌رو کاهش یافته‌اند، اما تلاش می‌کنند که عوامل تأثیرگذار بر بعثه‌ها و کارگزاران به حداقل برسد.

وی بیان کرد: بسیاری از زائران سال‌های متمادی در انتظار سفر معنوی حج ​​تمتع هستند، بیشتر از زائران که سال‌ها منتظر حضور در سرزمین وحی می‌شوند و به این سفر معنوی سفر می‌کنند.

این مرجع تقلید همچنین برای توجه به آموزش زائران در شرایط محدود کرد و افزود: به همه زائران توصیه کنید به قوانین کشور عربستان احترام بگذارید و از انجام آنچه نباید، پرهیز کنند.

سبحانی با بیان این‌که هر سال صدها هزار نفر در کشور عربستان حضور می‌یابند، توصیه کرد: لازم است اخلاق میزبان را یاد گرفته و با نظر گرفتن شرایط آن کشور، زائران با عزت بروند و با عزت بازگردند.

چانه‌زنی با عربستان برای افزایش سن حاجی‌ها

آیت‌الله نوری همدانی: مسؤولیت حج امسال خطیر است

آیت‌الله حسین نوری همدانی نیز کارگزاران حج را بسیار سنگین و خطیر برشمرد و برای خدمت رسانی به زائران بیت‌الله الحرام را خواستار شد.

وی خطاب به مسؤولان حج را با بیان این‌که هرگز نباید در برابر مسؤولیتی که باید از دست داد، کوتاهی به خرج بدهید، با بیان این که: شما در مکه‌ای قدم می‌زنید که امام زمان (عج) هر سال در آنجا حضور دارند، خود را برای خدمت رسانی می‌کنند. زائران بیت‌الله الحرام مضاعف کنید.

این مرجع تقلید با اشاره به این‌که در زمینه موسم به دلیل ارائه عقاید اسلامی می‌شود، گفت: در دورانی که دشمنان اسلام برای ایجاد تفرقه در بین کاربران تلاش می‌کنند، وظیفه علما در ارائه عقیده ناب اسلامی در همگرایی امت اسلامی و پرهیز از تفرقه است. جهان امروز بسیار خطیر است.

وی افزود: در هنگام حمله‌ور شدن دشمنان به اسلام، مانند چراغی دان در اسلام کرا شدن دشمنان به اسلام، افزودن: در هنگام حمله به دشمنان به اسلام، این وظیفه بزرگ در موسم حج، به کار مسؤولان حج و زیارت است و هرگز نباید نسبو کرد که آن را.

نوری همدانی با بیان این‌که در یک نقطه مشخص و در روزهای معین جمع‌شده و اجتماع اسلامی را تشکیل می‌دهند، برای بیان مشکلات اسلامی و رفع این مشکلات با اتحاد، استقامت، صبر و رعایت تقوای الهی دین کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا