استان ها

چطور حمایت اجتماعی استعدادها را شکوفا می‌کند

گزارشگر یک/خراسان جنوبی استادیار گروه جامعه‌شناسی دانشگاه بیرجند گفت: استعداد ذاتی و ارثی است و هر کسی هوش خود را به ارث می‌برد ولی واقعیت این است که برون‌داد هوش و بهره‌برداری از آن اهمیت دارد.

حمید مسعودی، در گفت‌وگو با گزارشگر یک با بیان اینکه استعداد ذاتی و ارثی است، گفت: هر کسی هوش خود را به ارث می‌برد ولی واقعیت این است که برون‌داد هوش و بهره‌برداری از آن اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه بسیاری هستند که در اوایل کودکی نمودهای زیادی از هوش خود می‌دهند ولی به مرور در شرایط قرار می‌گیرند که نمی‌توانند این هوش خود را بروز دهند، اظهارکرد:  بسیار کسانی هستند که بهره‌ای از هوش و استعداد نبرده‌اند ولی شرایط اجتماعی، آن‌ها را به بالاترین مدارج می‌رساند.

مسعودی تصریح کرد: زمانی که جامعه از نابرابری شدید اجتماعی و اقتصادی رنج می‌برد، افراد با استعدادی که در طبقات فقیر قرار دادند، شرایط سخت جامعه را تحمل می‌کنند و با مشکلات فردی و روانی درگیرند و از رابطه سالم اجتماعی بی‌بهره‌اند.

این پژوهشگر اجتماعی افزود: نمی‌توانند شکوفا شدن استعداد خود را بروز دهند و در نتیجه خاموش می‌ماند لذا جامعه پیرامون همچون خانواده، دوستان، مشاوران اگر تخصص، تجربه و فهم حمایت‌گری اجتماعی داشته باشند، می‌توانند به وی کمک کنند.

استادیار گروه جامعه‌شناسی دانشگاه بیرجند یادآورشد: مشاوره‌های گروهی سازنده، تسهیل‌گری اجتماعی، رسانه‌های آزاد، نظام آموزش و پرورش کارآمد، نهادهای رسمی و سازمان‌های مردم‌نهاد حمایت‌گر و نه صرفاً معیشتی می‌توانند به شکوفایی استعداد کمک کنند و در صورت ضعف ممانعت‌کننده شکوفایی باشند لذا به سادگی قضاوت نکنیم که عدم‌توانمندی افراد ذاتی آن‌ها است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا