عمومیگزارشگر کسب و کار

چگونه باتری لپ تاپ ایسوس را در بیاوریم

باتری لپ تاپ را می توان یک قطعه مصرفی به شمار آورد که پس از اتمام عمر آن باید تعویض شود اما در برخی از شرایط امکان احیا و تعمیر باتری وجود دارد

تعمیر و تعویض باتری لپ تاپ ایسوس

باتری  بهترین لپ تاپ ایسوس در برخی از مدل ها قابل جداکردن است و در برخی از مدل ها جداشدنی نبوده و درآوردن آن مستلزم باز کردن قاب لپ تاپ است. باتری نقش تأمین کننده انرژی الکتریکی دستگاه را در زمانی که به برق دسترسی ندارید تأمین می کند.

خرید لپ تاپ Asus .همانگونه که می‌دانید باتری در لپ تاپ از نوع شارژ شدنی است و بسته به نوع آن و میزان استفاده از دستگاه، تا چندین ساعت می تواند دستگاه را روشن نگه دارد. با این حال باتری دارای عمر مشخصی است که پس از پایان این مدت، میزان نگهداری شارژ آن به شدت کاهش می یابد و یا اصلاً شارژ نمی شود. در این شرایط باید برای تعویض باطری اقدام شود. البته برخی از عوامل نیز مانند استفاده نامناسب از دستگاه، شارژ کردن بیش از حد باتری، شارژ نکردن باتری برای مدت طولانی، استفاده از شارژرهای غیراستاندارد و مواردی از این دست، بر خرابی زودهنگام باتری تأثیرگذار هستند. باتری لپ تاپ به طور کلی از دو قسمت سلول و برد تشکیل شده است. سلول کار ذخیره سازی و برد کار برقراری ارتباط با مادربرد را برعهده دارد. هرگونه اختلال در این دو قسمت باعث کاهش کارایی باتری و کارنکردن آن می شود. در ادامه به رایج ترین مشکلات باتری و نحوه تعمیر و تعویض آن خواهم پرداخت.

مشکلات رایج باتری لپ تاپ ایسوس

نکته ای که در مورد باتری لپ تاپ باید به آن توجه داشت این است که تمامی باتری های لپ تاپ‌ها دارای مشکلات از پیش تعریف شده‌ای هستند که کاملاً قابل پیش بینی خواهند بود. به عبارت دیگر پایان عمر باتری ها همیشه با بروز مشکلاتی همراه است که در همه نوع باتری لپ تاپی مشاهده می شود. اینکه تا چه حد و چه موقع باطری لپ تاپ به این مشکلات بربخورد، بستگی به نوع کیفیت آن و نحوه استفاده از باتری دارد. باتری لپ تاپ ایسوس در حالت کلی ممکن است با مشکلات زیر مواجه شود.

 • خالی شدن سریع شارژ باتری
 • نشناختن باتری توسط دستگاه
 • باطری دستگاه را روشن می‌کند اما شارژ نمی شود
 • ممکن است که چراغ  روشن شود؛ اما دستگاه روشن نشود.
 • باطری تا یک حدی شارژ می‌شود.

با اینکه باتری لپ تاپ را می توان یک قطعه مصرفی به شمار آورد که پس از اتمام عمر آن باید تعویض شود اما در برخی از شرایط امکان احیا و تعمیر باتری وجود دارد. باید توجه داشت که برخی از مشکلات باتری صرفاً به معنای خراب شدن آن نیست بلکه ممکن است عوامل دیگری باعث بروز چنین مشکلاتی شده باشد که با انجام برخی اقدامات می توان این مشکلات را برطرف کرد.

تعمیر باتری لپ تاپ ایسوس شامل اقداماتی مانند نصب نرم افزار جهت بهینه سازی مصرف انرژی، عیب یابی دستگاه و مدار شارژر، کالیبره کردن باتری لپ تاپ، شوک دادن به باتری و تعویض سلول باتری می باشد. اگر با مشکل شارژ باتری مواجه هستید قبل از تعویض باتری بهتر است آن را به متخصصان مرکز نشان دهید. آنها پس از عیب یابی دستگاه، ممکن است با تعمیر باتری، مشکل دستگاه را برطرف کنند.

تعویض باتری لپ تاپ ایسوس

عمومی ترین کار برای رفع مشکل شارژ باتری، تعویض آن است. تعویض باتری در لپ تاپ های ایسوس متفاوت است چراکه در برخی از آنها باتری در درون دستگاه قرار گرفته و برای جداسازی آن نیاز به باز کردن قاب دستگاه است. در برخی دیگر نیز باتری به راحتی با کشیدن آن به سمت خارج، بیرون آورده می شود. نکته مهمی که در تعویض باتری هر دو مدل لپ تاپ باید مورد توجه قرار داد این است که حتماً باتری استاندارد و سازگار با دستگاه را خریداری کنید.

خریدن باتری ‌های غیراصلی و بی‌کیفیت شاید هزینه کمتری داشته باشد اما به دلیل استاندارد نبودن این باتری ها، کار بسیار خطرناکی است. تجربه نشان داده این کار می‌تواند منجر به منفجر شدن لپ تاپ ها نیز بشود. از همین رو اکیدا توصیه می‌شود باتری لپ تاپ صرفا از مراکز معتبر و مجاز خریداری شود.

نمایندگی تعمیر لپ تاپ ایسوس

نمایندگی تعمیر لپ تاپ ایسوس، تخصصی‌ترین خدمات را به کاربران این محصول ارائه می‌کند. بخش های تخصصی این مجموعه شامل واحد تعمیرات ، واحد تعمیرات صفحه نمایش، واحد عیب یابی لپ تاپ ایسوس، واحد تعمیرات نرم افزاری لپ تاپ ایسوس، واحد تعمیرات قطعات سخت افزاری و واحد تست و بررسی نهایی لپ تاپ می باشد.

هرکدام از این واحدها به صورت اختصاصی به رفع مشکل مشخصی از لپ تاپ تمرکز دارند. این موضوع سبب افزایش دقت تعمیرات و موفقیت آمیز بودن آن‌ها شده است. شایان ذکر است کلیه قطعات استفاده شده جهت تعویض در این مرکز دارای گارانتی و ضمانت معتبر است

چگونه عمر باتری لپ تاپ را افزایش دهیم و از خرابی زودرس باتری جلوگیری کنیم؟

?How to increase laptop battery Lifespan and prevent damages

لپ تاپ‌ها با افزایش قدرت سخت‌افزار، انرژی الکتریکی بیشتری مصرف می‌کنند و باتری‌ها هم در سال‌های گذشته قوی‌تر شده‌اند. باتری‌های امروزی نسبتاً گران قیمت هستند و مثل دیگر باتری‌ها بعد از مدتی که وابسته به دفعات شارژ و استفاده آن دارد فاسد و غیرقابل استفاده می‌شوند. اگر باتری زود خالی شود نشانه خرابی آن است. با رعایت چند نکته می‌توان از عمر مفید باتری لپتاپ بهره کامل برد. ههچنین در صورتی خرابی آنها میتوانکرد.

باتری لپ تاپ چگونه کار میکند؟

قبل از اینکه ببینیم آیا جدا کردن باتری مفید است یا خیر، اول باید بدانیم باتری لپ تاپ چگونه کار می‌کند؟ در حال حاضر دو نوع باتری لپ تاپ وجود دارد: لیتیوم-یون و لیتیوم-پلیمر ، باتری‌های نیکل-کادمیوم منسوخ شده‌اند و دیگر تولید نمی‌شوند و باتری سلولی لیتیوم با کارایی بالایی که دارد جای آن را گرفته است.

عملکرد هر دو نوع باتری لیتیوم-یون و لیتیوم-پلیمر بسیار شبیه هم است اما از نظر فنی متفاوت هستند. , و هردو دارای نقاط ضعف و قوت هستند. برای مثال باتری لیتیوم-یون قدرت ذخیره سازی بیشتری دارد اما بعد از مدتی مایع درون آن دچار مشکل می‌شود و پایداری خود را از دست می‌دهد که در زبان عامیانه همان فاسد شدن گفته می‌شود. در مقابل باتری لیتیوم-پلیمر پایداری بهتری دارد اما قدرت ذخیره سازی کمتری دارد.

اگر باتری که کامل شارژ شده متصل به شارژر بماند خراب میشود؟

این سؤال را به نحو دیگری می‌توان پرسید، آیا باتری لپ تاپ اُور شارژ می‌شود؟‌ باتری‌های امروزی اگر چندین ساعت هم با باتری پر شده متصل به شارژر بمانند مشکلی نخواهند داشت و خراب نمی‌شوند و به اصطلاح فنی اُور شارژ نخواهند شد. وقتی باتری پر می‌شود فرایند شارژ متوقف می‌شود البته تا زمانی که افت ولتاژ رخ دهد و دوباره شارژ شود. اما بهتر است بعد شارژ کامل شارژر را قطع کنید تا چرخه تخلیه باتری انجام شود.

آیا خالی شدن کامل لپ تاپ به آن آسیب میزند؟

نه فقط باتری لپ تاپ، هر باتری لیتیوم-یون دیگر هم اگر کاملاً خالی شود باعث آسیب و کاهش عمر باتری می‌شود. یک ذهنیت اشتباه از دوران باتری‌های نیکل-کادمیوم باقی‌مانده که قبل از هربار شارژ باتری، اجازه دهید باتری کامل خالی شود؛ در باتری لیتیوم-یون این کار اشتباهی است.

جدا کردن باتری لپ تاپ در عمر آن تاثیر می گذارد ؟

باتری‌های امروزی مشکلات قدیمی مثل اور شارژ را ندارند. اما همچنان آسیب‌پذیر هستند. مشکل اصلی باتری‌های جدید گرما است. آن‌ها به گرما حساس هستند. وقتی لپ تاپ را به برق متصل می‌کنید و از آن سخت کار می‌کشید این گرما در بلند مدت باعث آسیب دیدن و خرابی زودرس باتری می‌شود. پس هنگام اتصال به برق جدا کردن باتری لپ تاپ نکته خوبی برای افزایش عمر باتری است.

چه زمان هایی باید باتری ر ا جدا کرد؟

وقتی در خانه هستید و نیاز به شارژ همزمان ندارید بهتر است باتری را جدا کنید تا گرما باعث کاهش عمر لپ تاپ نشود به علاوه زمان‌هایی که برای مدت زمان طولانی مثلاً یک هفته به مسافرت می‌روید و نمی‌خواهید از لپ تاپ استفاده کنید باتری لپ تاپ را جدا کنید و در جای مناسب، خشک و خنک قرار دهید. متخصصان توصیه می‌کنند قبل از جدا کردن باتری لپ تاپ آن را تا ۴۰ درصد شارژ کنید بعد جدا کنید. این مقدار از شارژ کمک می‌کند تا ترکیب شیمیایی آن پایدار بماند.

هر بار که باتر لپ تاپ شارژ و تخلیه می‌شود از عمر آن کاسته می‌شود، تعداد دفعاتی که باتری به صورت بهینه شارژ می‌شود وابسته به کیفیت ساخت و شاخص‌های فنی مثل تعداد سلول و … است. قبلاً در انزل وب را آموزش داده‌ایم.

چه عواملی باعث کاهش عمر باتری لپ تاپ میشود؟

 • با اینکه باتری لپ تاپ‌های جدید مشکل اور شارژ ندارند اما نگه داشتن باتری پر شده متصل به برق اگر برای مدت زمان طولانی و به دفعات زیاد انجام شود باعث کاهش عمر می‌شود. معمولاً باتری آسیب دیده به سرعت تخلیه می‌شود.
 • دمای بالای ۲۱ درجه سانتی گراد محیط باعث ناپایداری شیمیایی باتری می‌شود و هرچه دما بالاتر باشد شدت آسیب هم بیشتر خواهد بود.
 • دمای زیر ۵ درجه سانتی گراد هم باعث آسیب و کاهش عمر می‌شود. در این نوع آسیب باتری به کندی شارژ می‌شود.
 • ضربه به باتری باعث آسیب جدی می‌شود. باتری‌ها به راحتی می‌شکنند. اجزای داخلی باتری لپ تاپ بسیار حساس هستند و کوچکترین ضربه مستقیم باعث آسیب جدی می‌شود.

راه کارهایی برای افزایش عمر باتری

 • هرگز اجازه ندهید باتری به طور کامل خالی شود.
 • طوری از باتری استفاده کنید که چرخه شارژ و تخلیه به طور مرتب انجام شود.
 • باتری لپتاپ را در معرض دمای بالای ۲۱ درجه و زیر ۵ درجه قرار ندهید.
 • در صورت اتصال لپتاپ به برق برای مدت چند ساعت باتری را جدا کنید.
 • تخلیه تا ۲۰ درصد و شارژ تا ۸۵ درصد در هر چرخه شارژ ایده‌آل است.
 • در صورت عدم استفاده در مدت زمان طولانی باتری را ۴۰ درصد شارژ و بعد جدا کنید

لینک : Asus Laptop Amazon

دکمه بازگشت به بالا