عمومی

۱۲۰ پایش از صنایع اردستان از سوی محیط زیست انجام شد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، حسین شواخی صبح شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: موضوع محیط زیست همواره مورد توجه بزرگان بوده و در آیات قرآن کریم نیز بر حفظ آن سفارش شده که بسیاری از سوره‌های قرآن به نام عناصر خلقت و طبیعت نامگذاری شده است.

وی افزود: برخی افراد با رفتارهای خود منجر به آسیب رساندن به محیط زیست می‌شوند که بحران آسیب به محیط زیست و نابودی آن به قدری است که می‌تواند نسل‌های آینده را نیز دربر گیرد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اردستان خاطرنشان کرد: در دولت شهید رئیسی، اهمیت ویژه‌ای برای محیط زیست وجود داشت و یکی از اساسی‌ترین موضوعاتی که در این دولت به آن رسیدگی شده موضوع عدالت محیط زیست بوده است.

شواخی تصریح کرد: محیط زیست شهرستان اردستان با عرصه ۱۲ هزار کیلومترمربع روبه‌رو است که از این سطح، دو منطقه حفاظت شده کهیاز با وسعت ۱۰۰ هزار هکتار و پناهگاه حیات وحش خارو با وسعت ۲۰۰ هزار هکتار وجود دارد.

وی ادامه داد: طبق استانداردهای بین‌المللی برای مدیریت عرصه‌های تحت نظر محیط زیست شهرستان، باید بیش از ۵۰ نفر نیرو وجود داشته باشد ولی در حال حاضر با ۶ نیرو در حال کنترل و مدیریت این عرصه شهرستان هستیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست اردستان بیان کرد: محیط‌بانان شهرستان اردستان در سرما و گرما مشغول فعالیت هستند همچنین در این عرصه خدمت ناملایمات‌هایی نیز از سوی برخی افراد ایجاد می‌شود و اخیراً شکارچیان غیرمجاز باعث تعرض به محیط‌بان شد که حدود چند ماه در بستر بیماری قرار داشت.

شواخی یادآور شد: در یک‌سال اخیر، با همکاری محیط‌بانان، ۲۵ نفر شکارچی غیرمجاز دستگیر و ۱۱ قبضه اسلحه نیز کشف شده که در این راستا محیط زیست ضابط خاص بود و این موارد به مراجع قضائی معرفی شدند.

وی تصریح کرد: محیط‌زیست شهرستان اردستان بسیاری از صنایع شهرستان را نیز مورد پایش و بررسی قرار می‌دهد و صنایع همکاری خوبی را با این اداره دارند که در این راستا طبق بررسی‌های انجام شده بیش از ۹۰ درصد صنایع موافقت داشته‌اند

رئیس اداره محیط زیست شهرستان اردستان گفت: در یک‌سال گذشته ۱۲۰ مورد پایش از صنایع شهرستان اردستان توسط نیروهای محیط زیست صورت گرفته که از این تعداد حدود ۱۱ مورد شکایت بوده و در خصوص موارد آلودگی به مراجع قضائی معرفی شدند همچنین ۴۵ مورد اخطاریه زیست محیطی صادر شده است.

شواخی تاکید کرد: در ارتباط با فرهنگ‌سازی محیط زیست و آموزش‌های زیست محیطی که یکی از تمهیدات دولت شهید رئیسی بود، سال گذشته در مدارس طرح همیار محیط‌بان اجرا شده و کارشناسان مباحث مربوطه را آموزش داده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا