اقتصادیگزارشگر کسب و کار

نحوه تعویض زیر باطری پراید

تعویض باتری ماشین جزو کار هایی است که همه ما چند وقتی بک بار به آن نیاز پیدا می کنیم، با توجه به نیازی که ما به انجام این کار داریم بهتر است که خودمان برای یادگیری آن اقدام کنیم. اگر شما هم علاقه مند هستید که با مراحل نحوه تعویض باطری ماشین آشنا شوید، تا انتها این مطلب با ما باشید. برای دریافت مشاوره و خدمات باتری در مشهد به امداد باتری در مشهد مراجعه کنید.

تعویض باتری ماشین چگونه است؟

   مراحل تعویض باتری ماشین

از خراب بودن باتری مطمئن شوید

اگر به فکر تعویض باطری ماشین هستید در ابتدا اطمینان پیدا کنید که شما خراب شده است، باتری یکی از ابزار هایی است که قیمت نسبتا بالایی دارد بنابراین بهتر است تنها در صورتی تعویض شود که باطری قدیمی خودرو دیگر قابل شارژ نباشد.

در ابتدا می توانید باتری خود را با استفاده از ابزار های مخصوص این کار تست نمایید و ولتاژ آن را بررسی نمایید. پس از این کار بهتر است دینام ماشین خود را هم نیز بررسی کنید.

در صورتی که از متوجه شدید مشکل از خرابی باتری شما است آن گاه می توانید به دنبال تعویض باتری باشید. قبل از ادامه بهتر است مطلب بهترین را مطالعه کنید.

اولین قدم: رعایت نکات ایمنی برای تعویض باتری ماشین

توجه داشته باشید که شما برای انجام هر کاری اولین کاری که باید انجام دهید این است که نکات ایمنی مربوط به آن حیطه کاری را انجام دهید.

برای تعویض باتری خودرو نیز به دلیل اینکه شما با برق سر و کار دارید لازم است که نکات زیر را رعایت کنید.

 • برای برداشتن باتری قدیمی و جایگزین باتری جدید بهتر است که از دستکش ها استفاده نمایید.
 • زمانی که در حال برداشتن باتری قدیمی هستید به خوبی دقت کنید که در سطح بدنه و اطراف آن نشتی وجود نداشته باشد؛ اگر احساس کردید باتری حالت عادی ندارد و ممکن است دارای نشت باشد بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.
 • در هنگام وصل کردن کابل توجه داشته باشید که مثبت را به مثبت و منفی را منفی وصل نمایید.

قدم دوم: تهیه ابزار مورد نیاز شما

ابزار های مورد نیاز تعویض باتری ماشین

پس از آن که با نکات ایمنی آشنا شدید نوبت آن است که به فکر تهیه ایزار مورد نیازتان باشید.

لیست ابزار هایی که باید داشته باشید:

اول از همه شما نیاز به یک باتری جدید دارید، حتما دقت داشته باشید که زمانی که شما می خواهید یک باتری جدید تهیه نمایید باید باتری خود را متناسب با باتری قدیمی انتخاب نمایید تا در روند کار دچار مشکل نشوید. به همین جهت اطلاعاتی همچون: اندازه، آمپر باتری، اندازه پایه های باتری و ابعاد را از روی باتری قدیمی بردارید و یادداشت نمایید.

این کار باعث می شود باتری شما متناسب با ماشین خودتان باشد و در آینده دچار مشکل نشوید.

ابزار های دیگری که شما در ادامه کار مورد نیازتان می شود عبارت است از: آچار یا آچار سوکت، دستکش مخصوص، تست کننده ولتاژ و جریان باتری (اختیاری است)

معمولا آچاری که شما برای تعویض باتری نیاز دارید با توجه به نوع ماشینتان متفاوت است، اما به طور تقریبی آچار های 7 میلی متر، 10 و 13 به کار شما می آید.

البته حتی ممکن است سر باتری شما به گونه ای باشد که از گیره های آزاد در آن استفاده شده باشد، بنابراین شما به هیچ آچاری نیاز نخواهید داشت.

همچنین برای تعویض باتری ماشین شما احتیاج دارید که در یک سطح صاف این کار را انجام دهید، پارکینگ بهترین محل برای انجام این کار است زیرا رفت و آمد زیادی در آن انجام نمی شود و شما آسوده می توانید به کار خود مشغول شوید.

قدم سوم: مدریت ابزار و فضا

منظور از مدریت ابزار و فضا این است که شما باید قبل از انجام این کار به طوری فضای کار خود را سازماندهی کنید که همه چیز در دسترستان باشد، علت این کار چیست؟ تصور کنید که سخت مشغول کاری هستید که برای بار اول میخواهید آن را انجام دهید در این زمان بک یک آچار خاص احتیاج پیدا می کنید، اگر در کنارتان نباشد تمام دقتی که در کار داشتید هدر می رود و مشغول پیدا کردن آچار می شوید!

بنابراین بهتر است تمامی آنچه که نیاز دارید را در کنار خود قرار دهید؛ پیشنهاد ما به شما:

کاپوت ماشین خود را باز کنید، مطمئن شوید موتور شما کاملا خنک است، اگر فضا تاریک است چراغ قوه ای در جایی قرار دهید تا قسمت کاپوت را روشن کند، باتری جدید و ابزار کارتان را در نزدکی کاپوت قرار دهید و در آخر یک جای مناسب برای قرار دادن باتری قدیمی در نظر بگیرید.

نحوه تعویض باتری ماشین

نحوه تعویض باتری ماشین

پس از اینکه تمام مطالب گفته شده در بالا را مطالعه کردید و آن ها رعایت شدند نوبت آن است که به سراغ باز کردن باتری خود بروید.

1-    پیدا کردن محل باتری

محل قرار گیری باتری در ماشین های مختلف متفاوت است برخی ممکن است درون کاپوت جلو باشند و حتی در برخی از ماشین ها در صندوق عقب قرار دارد! بنابراین بهترین کار این است به دفترچه راهنمای ماشین خود مراجعه کنید.

با این حال برخی از قسمت هایی که احتمال قرار گیری باتری در آن ها بیشتر است را در ادامه معرفی می کنیم.

محل باتری ها معمولا در اطراف موتور در نظر گرفته می شود، اگر در گوشه موتور آن را مشاهده نکردید سمت سپر جلو و یا در نزدیکی شیشه های ماشین را نگاه بیندازید، به طور حتم در یکی از این سه ناحیه باتری ماشین را مشاهده می کنید.

باتری ها حالت مستطیلی شکل دارند و متصل شده به دو کابل هستند. توجه داشته باشید اگر ماشین شما از مدل های جدید تر باشد احتمالا بر روی باتری پوششی قرار دارد، بنابراین در ابتدا پوشش موجود بر روی باتری را بردارید.

2-    برداشتن سر باطری ماشین

جدا سازی باتری ماشین از محل آن

در هنگام جدا کردن سر باتری ها نکته ای که همیشه باید به خاطر بسپارید این است که در ابتدا به سراغ کابل منفی بروید، انجام این کار باعث می شود تا از اتصال هایی که ممکن است به وجود آید جلوگیری کنید.

بنابراین در ابتدا با توجه به آچاری که دارید و نوع ماشین گیره منفی را با آچار شل نمایید و سپس آن را به طور کامل از ترمینال جدا نمایید.

پس از آن که گیره منفی جدا شد نوبت آن است که به سراغ کابل مثبت بروید، اگر نمی توانید پایانه های مثبت و منفی را از هم تشخیص دهید باید بگوییم که به طور معمول پایانه های مثبت دارای رنگ قرمز هستند و حتی در برخی از مواقع بر روی آن ها علامت مثبت + قرار داده شده است.

همان گونه که کابل منفی را جدا کردید برای جدا کردن کابل مثبت به همان صورت عمل کنید یعنی در ابتدا شل و  سپس به طور کامل خارج کنید.

نکته ای که در این جا باید به آن دقت داشته باشید این است که: حتما حواستان جمع باشد که دو کابل + و – هیچ گونه تماسی با هم نداشته باشند، علاوه بر آن از قرار دادن هر نوع وسیله فلزی در اطراف کابل های باتری خودداری کنید زیرا در صورت تماس اشیا فلزی با کابل باتری اتصال برق رخ می دهد.

3-    باز کردن بست های باطری و خارج نمودن آن

باز کردن باطری ماشین

باتری را به خوبی بررسی کنید و اتصالات موجود میان آن را پیدا کنید، پس از آن که از جای اتصالات بست ها اطمینان پیدا کردید توسط یک آچار آن ها را باز نمایید.

برخی از بست ها به گونه ای هستند که همانند کمربند بر روی باتری بسته شده اند، در صورت مشاهده این گونه از بست ها در ابتدا باید مهره را به طور کامل باز کنید تا بتوانید بست را جدا نمایید.

برخی دیگر از بست در زیر باتری ها قرار داده شده اند، برای باز کردن آن ها نیز می توانید از یک آچار بلند کمک بگیرید.

پس از آن که تمام اتصالات موجود را به خوبی باز کردید با احتیاط کامل باطری را از محفظه اصلی خارج نمایید و آن را در محلی که از قبل مشخص کرده اید قرار دهید.

نکته: بهتر است بدایند که که وزن باتری ها در اکثر موارد بالا تر از 12 کیلو گرم هستند، به همین جهت در هنگام خارج کردن آن ها حتما حواستان باشد که از دستتان نیفتاد و یا به قسمت های دیگر ماشین صدمه ای وارد نکنید.

4-    تمیز کردن محل باتری

تمیز کردن باطری و قرار دادن باطری جدید

برای بستن باتری جدید در محل باتری قبلی در ابتدا محل باتری را تمیز نمایید.

در برخی از مواقع در محل قرار گیری باتری خوردگی مشاهده می شود، این خوردگی ها به مرور باعث آسیب دیدن باتری می شود. بنابراین بهتر است که محل باتری را به خوبی تمیز نمایید.

برای تمیز کردن سینی باتری و پایانه ها می توانید از برس های سیمی کمک بگیرید، این برس ها را در محلول جوش شیرین و آب حل نمایید و با سپس به محل مورد نظر بکشید، پس از پایان کار به صورت کامل محل تمیز شده را خشک نمایید.

5-    نصب باتری جدید

 • قدم اول: باطری را به گونه ای قرار دهید که پست قرمز و مثبت با ترمینال مثبت و محل کابل مطابقت کامل داشته باشد.
 • قدوم دوم: باتری جدید در سر جای خود قرار دهید و با استفاده از گیره ها و یا سیستم نگهدارنده موجود آن را به صورت کامل محکم کنید.
 • قدم سوم: درپوش پلاستیکی که پایه های باتری به وسیله آن پوشانده شده است را بردارید و واشر های ضد خوردگی را بر روی آن نصب کنید.
 • قدم چهارم: قبل از این که قطب مثبت را به طرف مثبت وصل نمایید در ابتدا یک لایه نازک از گریس را بر روی پایه ها و پایانه های باتری بمالید.
 • قدم پنجم: نکته ای که در هنگام بستن باتری باید به آن توجه کنید این است که در این مرحله برای بستن قطب ها بر خلاف مرحله اول و باز کردن باتری پیش می رویم یعنی در ابتدا به سراغ بستن قطب + می رویم و پس از آن منفی، پس از انجام مراحل بالا قطب های مثبت را به یکدگیر نصب نمایید و با استفاده از آچار ها به خوبی آن ها محکم کنید.
 • قدم ششم: برای ترمینال منفی نیز به همان صورت عمل کنید و در آخر به خوبی آن ها را محکم کنید تا در سر جای خود قرار گیرند.
 • قدم هفتم: در آخر در صورت داشتن کاور آن را بر روی باتری قرار دهید، کاپوت خود را ببندید و موتور را روشن نمایید و بررسی نمایید که تمام دستگاه ها به خوبی کار می کنند.

تبریک می گوییم شما موفق شدید به خوبی تعویض باتری ماشین را انجام دهید.

نکات بعد از تعویض باتری ماشین

چند نکته است که به تازه کاران کمک می کند در کار خود بهتر عمل کنند.

 • بهتر است هر چند وقت یکبار وضعیت باتری خود را بررسی نمایید.
 • مطمئن شوید که باتری جدید شما متناسب با ماشین شما است، به جهت این کار می توانید اطلاعات آن ها را با یکدیگر بررسی کنید.
 • برای جلوگیری از نشت کردن محلول الکترونیک باتری ها به صورت عمودی قرار دهید.

فیلم آموزش تعویض باتری ماشین

آیا تعویض باتری ماشین خطرناک است؟

آیا خودمان میتوانیم باتری ماشین را عوض کنیم؟

ممکن است در ابتدا این کار چون با برق سر و کار دارد کمی دشوار به نظر برسد اما اگر شما تمام نکاتی را در ابتدا به آن ها اشاره کردیم را رعایت کنید تقریبا از خطر این کار به طور کامل کاسته می شود.

با این حال اگر احساس می کنید که شما نمی توانید کار های منفی انجام دهید بهتر است از کارشناسان و متخصصان در این زمینه کمک بگیرید و این ریسک را انجام ندهید.

در صورت احتیاج داشتن به کارشناس می توانید با کیان باتری تماس بگیرید ما هر کجا که باشید به محل شما می آییم و باتری خودرو شما را در سریع ترین زمان ممکن در محل تعویض می نماییم.

یکی از خدمات بالقوه کیان باتری، است که با یک تماس می توانید از آن بهره مند شوید.

عمر باطری ها چقدر است؟

به عوامل مختلف بستگی دارد که مهترین آن در است که شما چگونه از ماشین مراقبت کنید، در صورتی که به نحو احسن از ماشین مراقبت کنید باطری ها می توانند بین 3 تا 5 سال عمر داشته باشند.

سخن آخر:

ما در این مقاله صفر تا صد مراحل تعویض باتری ماشین را به شما توضیح دادیم و از ابزار هایی که برای این کار لازم است تا نکات ایمنی که باید رعایت کنید شما را آگاه ساختیم بنابراین اگر به طور کامل این مطلب را مطالعه کرده باشید مطئنا این توانایی را به دست آورده اید که باطری ماشین خود را به خوبی تعویض کنید.

در صورت وجود هر گونه سوال در جهت تعویض باتری و یا خرید باتری مناسب می توانید با مجموعه ما تماس بگیرید تا شما به بهترین شکل ممکن راهنمایی شوید.

البته شما با خرید باتری ار کیان باتری علاوه بر راهنمای 24 ساعته خدمات حمل و تعویض و نصب رایگان باتری ماشین در ماستفاده از مطالب مجله امداد باتری غلامی برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام امداد باتری غلامی و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به فروشگاه آنلاین امداد باتری غلامی تعلق دارد.

ارزان نمی فروشیم به قیمت می فروشیم. اما خدمات گارانتی داریم حتی باطری هایی که از سایر فروشگاه ها خرید کرده اید.

حل بر عهده ما می باشد.

 

دکمه بازگشت به بالا