اقتصادیگزارشگر کسب و کار

پیش بینی رشد قیمت دلار کانادا

بررسی های نرخ ارز تورنتو توسط رویترز نشان می دهد با توجه به قیمت بالای کالاها در کانادا که موجب تقویت چشم انداز اقتصادی این کشور می شود، و همینطور با توجه به اینکه بانک مرکزی کانادا نیز به افزایش شدید نرخ های بهره ادامه می دهد، پیش بینی قیمت دلار کانادا این است که به رشد خودش در سال آینده ادامه خواهد داد. لونی تنها ارز موجود بین ارزهای G10 (به معنی ۱۰ ارزی که بیشتر از تمامی ارزهای دیگر دنیا معامله می شوند و بیشترین نقدینگی ارزهای بین المللی را نیز به خودشان اختصاص داده اند) به شمار می رود که همراستا با دلار آمریکا در حال حرکت است و از سرعت رشد مشابهی با آن برخوردار می باشد. این امر می تواند به تقویت پشتوانه و اطمینان از دلار کانادا نیز کمک کند.

میانگین پیش بینی قیمت دلار کانادا در این نظرسنجی، تقویت ۰٫۴ درصدی واحد پول کانادا و رسیدن آن به ۱٫۲۶ به ازای هر دلار آمریکا یا ۷۹٫۳۷ سنت آمریکا در سه ماه آینده بود. در حالی که در پیش بینی قیمت دلار کانادا که در ماه گذشته انجام شد، ۱٫۲۵۶۸ به ازای هر دلار آمریکا بود. پیش از این انتظار می رفت که در مدت یک سال به ۱٫۲۳ صعود کند.

پیش بینی نرخ دلار کانادا

 • من فکر می کنم دلایل بسیار محکمی برای سازنده بودن CAD در میان مدت وجود دارد.
 • بانک مرکزی کانادا رویکرد بسیار فعالانه ای برای سیاست گذاری در پیش گرفته است.
 • سیاست پولی به طور بالقوه سریع تر و شاید کمی تهاجمی تر از FED (فدرال رزرو ایالات متحده) در شش ماه آینده حرکت می کند.
 • بانک مرکزی کانادا در جلسات اخیر خود فرصت سرعت تهاجمی تر برای انجام سیاست های انقباضی را کاملا فراهم آورد و گفت که آماده است تا در صورت نیاز، برای مهار تورم با قدرت بیشتری عمل کند؛ حتی با وجود افزایش تاریخی نیم درصدی متوالی و افزایش نرخ تورم.
 • خود اقتصاد کانادا عملکرد بسیار خوبی دارد و از نظر شرایط تجاری، وضعیت این کشور بسیار مساعد است.

لازم است که اشاره کنیم شرایط تجاری، بر اساس نسبت قیمت صادرات به قیمت واردات سنجیده می شود و بهبود آن به معنی افزایش ثروت یک کشور و ثروتمندتر شدن آن است. قیمت نفت، که یکی از صادرات عمده کانادا محسوب می شود، از ابتدای سال تاکنون بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است زیرا تحریم های غرب علیه روسیه باعث اختلال در عرضه شده است.

 پیش بینی قیمت دلار کانادا در سال ۱۴۰۱

در ارتباط با پیش بینی قیمت دلار کانادا در سال ۱۴۰۱ برخی از تحلیلگران انتظار دارند که اقتصاد کانادا به ویژه پس از اینکه کانادایی ها در طول دوران همه گیری بیماری COVID-19 وام های زیادی برای شرکت در بازار داغ مسکن دریافت کردند، نسبت به افزایش نرخ بهره و رسیدن آن به رقم های بالاتر حساس باشد.

نظرسنجی رویترز از کارشناسان املاک نشان می دهد که انتظار می رود حداکثر تا یک سال آینده بازار مسکن به روال عادی خود برگردد. جزئیات بیشتر درمورد این موضوع در قید شده است.

با این حال، تولید ناخالص داخلی کانادا در سه ماهه اول به نرخ سالیانه ۳.۱ درصد رسید که نشان از رشد آن می دهد. یکی از دلایل مهم این امر، افزایش رونق تقاضای داخلی در کانادا بوده است. این در حالی است که اگر بخواهیم کانادا را با آمریکا مقایسه کنیم، در آمریکا با انقباض مواجه بوده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد این موضوع روی کلیک کنید.

مدتی پیش دلار کانادا تا ۱٫۲۹۱ دلار به ازای هر دلار آمریکا افزایش یافت، که کاهش اندک ارزش دلار آمریکا در برابر آن را در پی داشت و در بحبوحه انتظارات انقباض پولی توسط بانک مرکزی کانادا، آمار تورم داخلی داغ تر از حد انتظار بود. قیمت مصرف کننده در کانادا در ماه می ۲۰۲۲ به بالاترین حد خود در ۳۹ سال اخیر یعنی ۷٫۷ درصد رسید. در حالی که سال گذشته، در همین زمان به ۳.۶ درصد رسیده بود و برآورد بازار هم ۷.۴ درصد بود.

فشار صعودی اصلی ناشی از حمل و نقل، غذا و مسکن بود که مجددا به دلیل جنگ روسیه و اکراین پیش آمد و باعث افزایش قیمت های انرژی و کالاهای اساسی شد. در بخش زیر، می توانید افزایش این ۳ قلم را مشاهده کنید:

 • هزینه های حمل و نقل در ماه می ۱۴٫۶ درصد افزایش یافت (در آوریل ۱۱٫۲ درصد بود) که با افزایش ۴۸ درصدی قیمت بنزین (۳۶٫۳ درصد در آوریل) نیز همراه بود.
 • در همین حال، تورم مواد غذایی روی رقم ۸٫۸ درصد ثابت ماند. اما قیمت خواروبار با افزایش ۹.۷ درصدی مواجه بوده است.
 • با ادامه افزایش وام مسکن نیز، قیمت مسکن با همان سرعت ۷٫۴ درصد رشد کرد.
 • بدون احتساب بنزین، CPI به بالاترین حد خود یعنی ۶٫۳ درصد افزایش یافت.
 • به صورت ماهانه، قیمت های مصرف کننده به طور متوسط ۱٫۴ درصد افزایش یافت، که از تخمین های بازار برای افزایش ۱ درصدی پیشی گرفت و از ۰٫۶ درصد افزایش در ماه آوریل نیز بیشتر بود.

در ادامه، انتظارات تورمی در آینده نیز توضیح داده شده است:

 • بر اساس مدل های کلان جهانی Trading Economics و انتظارات تحلیلگران، انتظار می رود نرخ تورم در کانادا تا پایان این سه ماهه به ۷٫۵۰ درصد برسد.
 • طبق مدل های اقتصاد سنجی Trading Economics، پیش‌بینی می شود که در بلندمدت، نرخ تورم کانادا به مرور زمان کاهش چشمگیری داشته باشد و در سال ۲۰۲۳ به حدود ۲٫۰۰ درصد برسد.

تیف ماکلم، رئیس بانک مرکزی کانادا، نیز بر تعهد خود برای کاهش تورم داخلی به هدف ۲٫۰ درصد تاکید کرده است. طبق داده های فوق، انتظار می رود این تعهد در بلندمدت اجرایی شود. همچنین، این مقام بلندپایه متعهد شد که در صورت تداوم وضعیت تورمی، ترازنامه بانک مرکزی را کاهش دهد و در عین حال به افزایش بیشتر نرخ بهره در آینده اشاره کند.

در ادامه، نگاهی داریم به سابقه نرخ تورم کانادا از سال ۱۹۱۵ تا ۲۰۲۲:

 • نرخ تورم در کانادا از سال ۱۹۱۵ تا ۲۰۲۲ به طور متوسط ۳٫۱۲ درصد بوده است.
 • در ژوئن سال ۱۹۲۰ به بالاترین حد خود رسید که ۲۱٫۶۰ درصد بود.
 • و پایین ترین حد آن نیز ۱۷٫۸۰- درصد بود که در ژوئن سال ۱۹۲۱ محقق شد.

پیش بینی قیمت دلار کانادا توسط اقتصاد دانان

یکی از نظرسنجی های رویترز نشان می دهد که در پیش بینی قیمت دلار کانادا توسط اقتصاد دانان مشاهده می شود که اکثر آن ها عقیده دارند دلار کانادا در سال آینده بیش از آنچه قبلا تصور می شد تقویت خواهد شد. زیرا قیمت نفت بالا رو به افزایش است و سرمایه گذاران اطمینان بیشتری پیدا کرده اند که بانک مرکزی کانادا نرخ های بهره را با سرعت بیشتری نسبت به فدرال رزرو افزایش دهد.

میانگین پیش بینی قیمت دلار کانادا توسط اقتصاد دانان در نظرسنجی رویترز این بود که ارزش دلار کانادا حدود ۲ درصد افزایش پیدا کند و تا سه ماه آینده به ۱٫۲۵ در هر دلار آمریکا یا ۸۰ سنت آمریکا برسد. در حالی که در ماه گذشته ۱٫۲۶ دلار پیش بینی شده بود. سپس انتظار می رفت که در طی یک سال به ۱٫۲۲ صعود کند.

قیمت نفت به ازای هر بشکه، به عنوان یکی از مهم ترین اقلام صادراتی کانادا، با افزایش بی سابقه ای مواجه بوده است که در یک دهه اخیر هیچ وقت دیده نشده بود. اگرچه اکنون از پیک خود در ماه های اخیر کمی فاصله گرفته، اما همانطور که برخی از متخصصین هم پیش بینی کرده اند، در صورت افزایش تنش های بین المللی، مستعد افزایش بیشتر هم خواهد بود. برای کسب اطلاعات کامل در رابطه با این موضوع می توانید به مراجعه کنید.

 • تحلیلگر انرژی ما در خاورمیانه به تازگی پیش بینی های خود برای قیمت نفت خام در سال ۲۰۲۲ و پس از آن را به طور قابل توجهی افزایش داده است.
 • ما آن را به عنوان یکی از عوامل کمک به افزایش بهای CAD می بینیم.
 • پتانسیل بانک مرکزی کانادا برای تشدید سیاست های پولی بیشتر از فدرال رزرو در سال ۲۰۲۲ نیز می تواند از این بانک حمایت کند.

تولید کنندگان بزرگ نفت، افزایش قیمت ها را ناشی از شکست کشورهای مصرف کننده در تضمین سرمایه گذاری کافی در سوخت های فسیلی می دانند. زیرا آن ها به سمت انرژی های پاک و سبزتر روی می آورند، در حالی که تنش های اخیر بین روسیه و قدرت های غربی بر نگرانی ها در مورد عرضه محدود افزوده است.

مدتی قبل، بانک مرکزی کانادا نرخ بهره معیار خود را در ۰.۲۵ درصد نگه داشت که پایین ترین سطح ۰٫۲۵محسوب می شود. اما گفت که برای کاهش تورم نیاز است که این رقم افزایش پیدا کند. فعلا انتظار بازارهای مالی این است که این رقم تا پایان سال شش بار تغییر پیدا کند. در صورتی که برنامه های فدرال رزرو در ایالات متحده نشان می دهند برنامه آن ها این است که تا پایان سال جاری میلادی پنج بار نرخ بهره را تغییر دهند.

 پیش بینی آینده قیمت دلار کانادا

در سال ۲۰۲۱ دلار کانادا تنها ارز G10 بود که با ۰.۸ درصد افزایش، در برابر دلار آمریکا ارزشمندتر شده بود. با این حال، معامله گران شانس کسب دستاوردهای بیشتر را همچنان برای آن حفظ کرده اند.

داده های کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده نشان می دهد که آن ها پیش بینی های خود از صعود ارز ملی کانادا را به بالاترین سطح از جولای سال گذشته رسانده اند. اما انتظارات قیمت دلار کانادا در سال های آینده چطور است؟ برای پیش بینی آینده قیمت دلار کانادا در سال های پیش رو توجه شما را به جدول های زیر جلب می کنیم:

 • پیش بینی آینده قیمت دلار آمریکا در برابر دلار کانادا تا پایان سال جاری میلادی
ماه شروع معاملات حداقل و حداکثر پایان معاملات درصد تغییرات مجموع تغییرات
جولای ۱.۳۰۱ ۱٫۲۸۷ – ۱٫۳۲۷ ۱.۳۰۷ ۰.۵ درصد ۲.۸ درصد
آگوست ۱.۳۰۷ ۱٫۲۷۴ – ۱٫۳۱۲ ۱.۲۹۳ -۱.۱ دصد ۱.۷ درصد
سپتامبر ۱.۲۹۳ ۱٫۲۹۳ – ۱٫۳۵۰ ۱.۳۳۰ ۲.۹ درصد ۴.۶ درصد
اکتبر ۱.۳۳۰ ۱٫۲۹۲ – ۱٫۳۳۲ ۱.۳۱۲ -۱.۴ درصد ۳.۱ درصد
نوامبر ۱.۳۱۲ ۱٫۲۸۸ – ۱٫۳۲۸ ۱.۳۰۸ -۰.۳ درصد ۲.۸ درصد
دسامبر ۱.۳۰۸ ۱٫۲۹۵ – ۱٫۳۳۵ ۱.۳۱۵ ۰.۵ درصد ۳.۴ درصد
 • پیش بینی آینده قیمت دلار آمریکا در برابر دلار کانادا در سال ۲۰۲۳
ماه شروع معاملات حداقل و حداکثر پایان معاملات درصد تغییرات مجموع تغییرات
ژانویه ۱.۳۱۵ ۱٫۲۸۰ – ۱٫۳۱۸ ۱.۲۹۹ -۱.۲ درصد ۲.۱ درصد
فوریه ۱.۲۹۹ ۱٫۲۹۹ – ۱٫۳۵۸ ۱.۳۳۸ ۳ درصد ۵.۲ درصد
مارس ۱.۳۳۸ ۱٫۲۸۶ – ۱٫۳۳۸ ۱.۳۰۶ -۲.۴ درصد ۲.۷ درصد
آوریل ۱.۳۰۶ ۱٫۲۹۲ – ۱٫۳۳۲ ۱.۳۱۲ ۰.۵ درصد ۳.۱ درصد
می ۱.۳۱۲ ۱٫۳۰۸ – ۱٫۳۴۸ ۱.۳۲۸ ۱.۲ درصد ۴.۴ درصد
ژوئن ۱.۳۲۸ ۱٫۳۱۵ – ۱٫۳۵۵ ۱.۳۳۵ ۰.۵ درصد ۵ درصد
جولای ۱.۳۳۵ ۱٫۳۳۵ – ۱٫۳۹۴ ۱.۳۷۳ ۲.۸ درصد ۷.۹ درصد
آگوست ۱.۳۷۳ ۱٫۳۲۹ – ۱٫۳۷۳ ۱.۳۴۹ -۱.۷ درصد ۶.۱ درصد
سپتامبر ۱.۳۴۹ ۱٫۲۹۹ – ۱٫۳۴۹ ۱.۳۱۹ -۲.۲ درصد ۳.۷ درصد
اکتبر ۱.۳۱۹ ۱٫۲۸۱ – ۱٫۳۲۱ ۱.۳۰۱ -۱.۴ درصد ۲.۳ درصد
نوامبر ۱.۳۰۱ ۱٫۲۷۶ – ۱٫۳۱۴ ۱.۲۹۵ -۰.۵ درصد ۱.۸ درصد
دسامبر ۱.۲۹۵ ۱٫۲۸۱ – ۱٫۳۲۱ ۱.۳۰۱ ۰.۵ درصد ۲.۳ درصد
 • پیش بینی آینده قیمت دلار آمریکا در برابر دلار کانادا در سال ۲۰۲۴
ماه شروع معاملات حداقل و حداکثر پایان معاملات درصد تغییرات مجموع تغییرات
ژانویه ۱.۳۰۱ ۱٫۲۵۵ – ۱٫۳۰۱ ۲.۲۷۴ -۲.۱ درصد ۰.۲ درصد
فوریه ۱.۲۷۴ ۱٫۲۲۴ – ۱٫۲۷۴ ۱.۲۴۳ -۲.۴ درصد -۲.۳ درصد
مارس ۱.۲۴۳ ۱٫۲۲۵ – ۱٫۲۶۳ ۱.۲۴۴ ۰.۱ درصد -۲.۲ درصد
آوریل ۱.۲۴۴ ۱٫۲۴۴ – ۱٫۲۸۹ ۱.۲۷۰ ۲.۱ درصد -۰.۲ درصد
می ۱.۲۷۰ ۱٫۲۱۵ – ۱٫۲۷۰ ۱.۲۳۴ -۲.۸ درصد -۳ درصد
ژوئن ۱.۲۳۴ ۱٫۲۰۱ – ۱٫۲۳۷ ۱.۲۱۹ -۲.۱ درصد -۴.۲ درصد
جولای ۱.۲۱۹ ۱٫۱۸۲ – ۱٫۲۱۹ ۱.۲۰۰ -۱.۶ درصد -۵.۷ درصد
آگوست ۱.۲۰۰ ۱٫۱۶۸ – ۱٫۲۰۴ ۱.۱۸۶ -۱.۲ درصد -۶.۸ درصد
سپتامبر ۱.۱۸۶ ۱٫۱۵۸ – ۱٫۱۹۴ ۱.۱۷۶ -۰.۸ درصد -۷.۵ درصد
اکتبر ۱.۱۷۶ ۱٫۱۷۶ – ۱٫۲۲۹ ۱.۲۱۱ ۳ درصد -۴.۸ درصد
نوامبر ۱.۲۱۱ ۱٫۲۰۸ – ۱٫۲۴۴ ۱.۲۲۶ ۱.۲ درصد -۳.۶ درصد
دسامبر ۱.۲۲۶ ۱٫۲۲۶ – ۱٫۲۶۷ ۱.۲۴۸ ۱.۸ درصد -۱.۹ درصد
 • پیش بینی آینده قیمت دلار آمریکا در برابر دلار کانادا در سال ۲۰۲۵
ماه شروع معاملات حداقل و حداکثر پایان معاملات درصد تغییرات مجموع تغییرات
ژانویه ۱.۲۴۸ ۱٫۲۰۴ – ۱٫۲۴۸ ۱.۲۲۲ -۲.۱ درصد -۳.۹ درصد
فوریه ۱.۲۲۲ ۱٫۲۱۴ – ۱٫۲۵۰ ۱.۲۳۲ ۰.۸ درصد -۳.۱ درصد
مارس ۱.۲۳۲ ۱٫۲۰۷ – ۱٫۲۴۳ ۱.۲۲۵ -۰.۶ درصد -۳.۷ درصد
آوریل ۱.۲۲۵ ۱٫۲۰۱ – ۱٫۲۳۷ ۱.۲۱۹ -۰.۵ درصد -۴.۲ درصد
می ۱.۲۱۹ ۱٫۲۱۲ – ۱٫۲۴۸ ۱.۲۳۰ ۰.۹ درصد -۳.۳ درصد
ژوئن ۱.۲۳۰ ۱٫۲۲۱ – ۱٫۲۵۹ ۱.۲۴۰ ۰.۸ درصد -۲.۵ درصد
جولای ۱.۲۴۰ ۱٫۱۸۵ – ۱٫۲۴۰ ۱.۲۰۳ -۳ درصد -۵.۴ درصد
آگوست ۱.۲۰۳ ۱٫۱۹۵ – ۱٫۲۳۱ ۱.۲۱۳ ۰.۸ درصد -۴.۶ درصد
سپتامبر ۱.۲۱۳ ۱٫۲۰۰ – ۱٫۲۳۶ ۱.۲۱۸ ۰.۴ درصد -۴.۲ درصد
اکتبر ۱.۲۱۸ ۱٫۲۱۵ – ۱٫۲۵۱ ۱.۲۳۳ ۱.۲ درصد -۳.۱ درصد
نوامبر ۱.۲۳۳ ۱٫۲۱۸ – ۱٫۲۵۶ ۱.۲۳۷ ۰.۳ درصد -۲.۸ درصد
دسامبر ۱.۲۳۷ ۱٫۲۰۴ – ۱٫۲۴۰ ۱.۲۲۲ -۱.۲ درصد -۳.۹ درصد
 • پیش بینی آینده قیمت دلار آمریکا در برابر دلار کانادا در نیمه اول سال ۲۰۲۶
ماه شروع معاملات حداقل و حداکثر پایان معاملات درصد تغییرات مجموع تغییرات
ژانویه ۱.۲۲۲ ۱٫۲۱۵-۱٫۲۵۳ ۱.۲۳۴ ۱ درصد -۳ درصد
فوریه ۱.۲۳۴ ۱٫۲۳۴-۱٫۲۸۱ ۱.۲۶۲ ۲.۳ درصد -۰.۸ درصد
مارس ۱.۲۶۲ ۱٫۲۲۶-۱٫۲۶۴ ۱.۲۴۵ -۱.۳ درصد -۲.۱ درصد
آوریل ۱.۲۴۵ ۱٫۲۲۸-۱٫۲۶۶ ۱.۲۴۷ ۰.۲ درصد -۲.۰ درصد
می ۱.۲۴۷ ۱٫۲۱۶-۱٫۲۵۴ ۱.۲۳۵ -۱ درصد -۲.۹ درصد
ژوئن ۱.۲۳۵ ۱٫۲۳۳-۱٫۲۷۱ ۱.۲۵۲ ۱.۴ درصد -۱.۶ درصد
جولای ۱.۲۵۲ ۱٫۲۴۵-۱٫۲۸۳ ۱.۲۶۴ ۱ درصد -۰.۶ درصد

دکمه بازگشت به بالا