اقتصادیگزارشگر کسب و کار

کاردانو و پتانسیل آن برای سرمایه گذاری

مروری بر ایده سرمایه گذاری در کاردانو

یکی از خواص طبیعی بازار ارزهای دیجیتال، نوسانات بالای آن است. به این ترتیب، این سوال در ذهن پدید می‌آید که آیا سرمایه گذاری روی کاردانو کار هوشمندانه‌ای است یا خیر؟ اطلاعات ارائه شده در این مقاله، به شما کمک خواهد کرد تا درباره سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال تصمیم بهتری بگیرید و بتوانید به سوال فوق پاسخ دهید.

این رمزارز از پروتکل اجماع مبتکرانه‌ای به نام اوروبوروس (Ouroboros) استفاده می‌کند و به جای الگوریتم اثبات کار (Proof-of-Work) بیت کوین، از الگوریتم اثبات سهام بهره می‌برد. این مشخصات باعث شده کاردانو نسبت به بلاکچین‌های سنتی، از امنیت و کارکرد بیشتری برخوردار باشد. در کل، کاردانو در حال تبدیل شدن به ابزاری بسیار قدرتمند و مناسب برای توسعه برنامه‌ها و سیستم‌های غیرمتمرکز نسل بعد است. اما با وجود مشخصه‌های قدرتمند ذکر شده، این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۲ با کاهش قیمت رو به رو شد. در نتیجه، ممکن است ایده سرمایه گذاری در کاردانو در سال ۲۰۲۳ چندان هوشمندانه به نظر نیاید.

آنچه باعث برجسته شدن کاردانو در بین سایر رمزارزها می‌شود، قابلیت مقیاس‌پذیری آن در عین حفظ خاصیت تمرکززدایی است. این موفقیتی است که اکثر پلتفرم‌های بلاکچین موجود در بازار به آن دست نیافته‌اند. کاردانو همچنین از نظر مصرف انرژی کاملا به صرفه است، این در حالی است که دنیا در صدد یافتن روش‌ها و محصولاتی است که به رفع بحران آب و هوای جهانی کمک کند.

عملکرد قیمت کاردانو از زمان راه‌اندازی تاکنون

پیش از سرمایه گذاری در کاردانو یا هر ارز دیجیتال دیگری، باید عملکرد قیمت آن در طول دوره حیاتش را بررسی کنید. به این ترتیب، متوجه خواهید شد که وضعیت فعلی ارز نسبت به سوابق و پتانسیل رشد ارزش آن در آینده در چه جایگاهی است.

کاردانو در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ وارد بازار شد، درست زمانی که بازار گاوی (صعودی) در حال رشد و قدرت گرفتن به سر می‌برد. در آن زمان، قیمت این ارز دیجیتال ۰.۰۲۵ دلار بود. ماه دسامبر همان سال، در اوج فومو (FOMO یا ترس از دست دادن فرصت)، ارزش کاردانو به ۱.۱۸ دلار رسید. با این حال، سال ۲۰۱۸ با شروع بازار خرسی (نزولی)، قیمت کاردانو همچون سایر ارزهای موجود در بازار رو به کاهش گذاشت. در پایان سال ۲۰۱۸، این رمزارز با قیمتی معادل ۰.۰۴ دلار معامله می‌شد.

سپس، کاردانو بیشتر حجم معاملات خود را از دست داد و در سال ۲۰۱۹ قیمت ثابتی پیدا کرد. در سال ۲۰۲۰، زمانی که روند افزایشی قیمت در بازار رمزارز جان تازه‌ای گرفت، ارزش این ارز هم رو به افزایش گذاشت. شتاب صعودی قیمت در سال ۲۰۲۱ افزایش یافت و در ماه سپتامبر ۲۰۲۱، ارزش کاردانو به بیشترین قیمت تاریخی تا آن زمان یعنی ۲.۹۶ دلار رسید.

با نزولی شدن مجدد بازار در دسامبر سال ۲۰۲۱، قیمت کاردانو هم کاهش یافت و از آن زمان قیمت در حال کاهش بوده است. در حال حاضر، این ارز دیجیتال با قیمت ۰.۰۳۵ دلار (۸۰ درصد پایین‌تر از بالاترین قیمت تاریخی خود) خرید و فروش می‌شود. علی‌رغم ریزشی که اتفاق افتاد، افرادی که در ابتدای راه‌اندازی این ارز دیجیتال (سال۲۰۱۷) به خرید آن اقدام کردند، همچنان در سود هستند.

قیمت کاردانو

 در صورتی که بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ تصمیم به سرمایه گذاری در کاردانو گرفته باشید، احتمالاچیزی بین ۰.۰۴ تا ۱.۱۸ دلار برای  هزینه کرده‌اید. این ارز دیجیتال از زمان راه‌اندازی خود نوسانات بسیاری را تجربه کرده است، در بسیاری از موارد، سرمایه گذاران اولیه بازگشت سرمایه سهمی‌واری (پارابولیک) را به دست آوردند.

نکته جالب اینجا است که با وجود تمام این نوسانات، کاردانو از نظر توسعه فنی پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشته است. برای مثال، در سال ۲۰۲۱، کاردانو قراردادهای هوشمند را معرفی کرد و پذیرش آن از سوی کاربران و توسعه‌دهندگان رو به افزایش گذاشت. با این حال، کاردانو هم مانند سایر بازارهای مالی به دلیل افزایش تورم، افزایش نرخ بهره و روی دادن جنگ اوکراین که اقتصاد جهانی را مختل کرد، ضربه خورده است. این ارز دیجیتال فقط در سال ۲۰۲۲، بیش از ۵۰ درصد از ارزش خود را از دست داد.

افت و خیزهای کاردانو

تا اینجا، نگاهی به قیمت کاردانو از زمان راه‌اندازی آن در بازار داشتیم. احتمالا تاکنون درباره درستی یا نادرستی سرمایه گذاری در کاردانو به نتایجی دست یافته‌اید. برای تصمیم‌گیری بهتر، بد نیست نگاهی هم به عملکرد قیمت در نمودار سالانه آن داشته باشیم.

  • کاردانو در اکتبر سال ۲۰۱۷ وارد بازار شد – قیمت ۰.۰۲۵ دلار
  • دسامبر ۲۰۱۷ – کاردانو به بالاترین قیمت تاریخی خود تا آن زمان یعنی ۱.۱۸ دلار دست یافت.
  • دسامبر ۲۰۱۸ – قیمت به دنبال بازار خرسی رمزرازها به ۰.۰۴ دلار کاهش یافت.
  • سپتامبر ۲۰۲۱ – کاردانو به بالاترین قیمت تاریخی جدید خود، معادل ۲.۹۶ دلار دست یافت.
  • اکتبر ۲۰۲۲ – با سقوط بازار، قیمت کاردانو به ۰.۳۵ دلار کاهش یافت.

با توجه به چرخه‌های صعودی و نزولی در طول این سال‌ها به روشنی می‌توان دید که این ارز دیجیتال چه نوساناتی را تجربه کرده و می‌توان فهمید که سرمایه گذاری در کادانو برای سال ۲۰۲۳ ایده خوبی است یا خیر.

پیش‌بینی قیمت کاردانو

مطمئنا پیش‌بینی قیمت آینده کاردانو، به قطعیت تصمیم‌گیری درباره سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال کمک می‌کند اما باید به خاطر داشته باشید که پیش‌بینی‌های انجام شده از حدس و گمان برآمده و تضمین قطعی برای به تحقق پیوستن آن وجود ندارد. این پیش‌بینی بر مبنای تحلیل تکنیکال و فاندامنتال صورت گرفته و همانطور که مشخص است عملکرد گذشته لزوما شاخص عملکرد آینده نیست.

یا این حال، اکثر تحلیلگران به آینده ارز دیجیتال کاردانو خوش‌بین هستند. اگر بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ صعودی یا به اصطلاح گاوی شود، انتظار می‌رود که این رمزارز در سال ۲۰۲۳ به قیمتی بین ۱.۵ تا ۲ دلار برسد. تحلیلگران در بلندمدت پیش‌بینی می‌کنند که این ارز تا پایان سال ۲۰۲۵، می‌تواند قیمت ۱۰ دلار را هم لمس کند.

این یعنی کاردانو این پتانسیل را دارد که در بین سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵، بین ۱.۵ تا ۱۰ دلار خرید و فروش شود.

ارزش کارکردی کاردانو – آیا سرمایه گذاری در کاردانو هوشمندانه است؟

کاردانو یکی از معدود رقبای اتریوم است که توانسته مشکل سه‌گانه بلاکچین یعنی تمرکززدایی، مقیاس‌پذیری و امنیت را حل کند. این امر می‌تواند نظر توسعه‌دهندگان و افرادی که به دنبال یافتن راهکارهای بلاکچین مقیاس‌پذیر هستند را به خود جلب کند.

کاردانو به لطف مشخصه‌های مقیاس‌پذیری و امنیت خود کاربردهای مختلفی پیدا کرده که می‌تواند در طول زمان به افزایش قیمت آن کمک کند. برخی از کاربردهای این ارز دیجیتال (که بر ارزش آینده آن تاثیر دارد) به این شرح است:

کاردانو برای ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (از دیفای گرفته تا ان‌اف‌تی) کاربرد دارد. کاردانو امن است و کارمزد تراکنش پایینی دارد. این مشخصه‌ها باعث می‌شود استفاده از آن به عنوان یک ارز مورد اقبال قرار بگیرد. فرایندهای تایید رسمی کاردانو آن را به یک بلاکچین بی‌عیب و نقص برای اپلیکیشن‌های حساس (که وجود خطا در قرارداد هوشمند آن می‌تواند عواقب شدیدی در پی داشته باشد) تبدیل کرده است.

از زمانی که کاردانو قراردادهای هوشمند خود را معرفی کرده، تعداد پروژه‌هایی که روی آن ساخته می‌شوند (از جمله پروژه‌های متاورس) در حال افزایش است. این موضوع نشان‌دهنده پتانسیل بالقوه کاردانو و رشد ارزش آن در آینده است.

خرید کاردانو

اگر به این نتیجه رسیده‌اید که سرمایه گذاری در کاردانو فکر هوشمندانه‌ای است، ممکن است به فکر خرید این ارز دیجیتال افتاده باشید. برای خرید کاردانو باید به سراغ یک صرافی رمزارز قابل‌اعتماد بروید. در غیر این صورت ممکن است در دام افراد سودجو و کلاهبردار افتاده و سرمایه خود را از دست بدهید. البته پیش از آن باید یک کیف پول رمزارز قدرتمند و ایمن را بیابید تا بتوانید ارز کاردانوی خود را در آن پس‌انداز کرده و از دست کلاهبرداران در امان نگه دارید.

صرافی رمزارز بیت۲۴، یک گزینه ایمن برای خریداری رمزارز کاردانو است. این صرافی ایرانی از ۳۵۰ ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند و امکان خرید و فروش این ارزها را برای کاربران ایرانی مهیا ساخته است. قابلیت تسویه سریع در این صرافی نیز یکی دیگر از مشخصه‌هایی است که آن را به انتخابی قابل اعتماد برای معاملات رمزارز تبدیل کرده است.

چرا باید کاردانو بخریم؟

پیش از این با مزایای مختلف کاردانو و پتانسیل آن برای سرمایه گذاری آشنا شدید. با وجود این، ممکن است هنوز به نتیجه نرسیده باشید که این سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۳ می‌تواند یک فکر اقتصادی خوب باشد یا خیر. اگر هنوز برای سرمایه گذاری در کاردانو شک دارید بهتر است این موارد را هم از نظر بگذرانید.

تراکنش‌های کاردانو ارزان و سریع هستند. به این ترتیب به عنوان یک ارز، گزینه‌ای عالی برای پرداخت‌های معمول به شمار می‌رود. تیم کاردانو به طور مداوم بر روی قابلیت‌های این ارز دیجیتال کار می‌کند و این بر پذیرش و رشد بلندمدت ارزش آن تاثیر دارد. در حال حاضر، این ارز دیجیتال با قیمتی معامله می‌شود که ۷۰ درصد نسبت به بالاترین ارزش تاریخی خود فاصله دارد. این عوامل همه به نفع این ارز دیجیتال عمل می‌کنند و باعث می‌شوند سرمایه گذاری در کاردانو در سال ۲۰۲۳ ارزش فکر کردن را داشته باشد.

تحلیل عملکرد کاردانو از ابتدا تاکنون

بسیاری از مردم به دنبال سرمایه گذاری در این رمز ارز تا اواخر سال 2020 نبودند تا زمانی که بازار روند صعودی خود را آغاز کرد. در اوایل سال 2021 و مه 2021 ، به میزان قابل توجه 1299 درصدی افزایش یافت. این واقعیت که پلتفرم کاردانو ریشه در علم دارد به این معنی است که شرکت ها با این دارایی دیجیتال راحت تر از سایرین همکاری می کنند.

با این حال ، در اواخر ماه مه 2021 کاردانو (همراه اکثر آلت کوین ها در بازار ارزهای رمزنگاری شده) رکود قابل توجهی را تجربه کرد. قیمت این ارز طی ماه های بعد حدود 58 درصد کاهش یافت و سطح حمایت 1 دلار را پیدا کرد. لازم به ذکر است، قیمت کاردانو این سطح پشتیبانی را سه بار آزمایش کرد و هرگز قیمت پایین تر از این را تجربه نکرد. این بدان معناست که سرمایه گذاران هنوز معتقد بودند که کاردانو ارزش دارد، حتی اگر بازار ارزهای دیجیتال در حال سقوط آزاد باشد.

همه چیز در ژانویه 2021 تغییر کرد زیرا قیمت کاردانو شروع به افزایش کرد. بیشتر اینها به شایعات مبنی بر ارتقاء قراردادهای هوشمند کاردانو ، که برای سپتامبر 2021 اعلام شد ، مربوط می شود. از زمان شروع این شایعات ، قیمت کاردانو تنها در چند هفته 141 درصد افزایش یافته است. از نظر منطقی ، سرمایه گذاران قبل از راه اندازی و منتشر شدن این اخبار روند را تعیین و قیمت گذاری می کنند – اما در هر صورت ، افزایش قیمت برای افرادی که در مورد قیمت فعلی کاردانو حدس می زنند فوق العاده است. در نهایت کاردانو را شکسته و در محدوده 3 تا 3.10 دلار معامله می شد. در صورت ادامه روند صعودی قیمت کاردانو 4 تا 5 دلار در چند ماه آینده پیش بینی می شود.

تحلیل تکنیکال

درست مانند خرید هر ارز دیگری، تجزیه و تحلیل نمودار قیمت بسیار مهم است تا مشخص شود قیمت در آینده به کجا می رسد. ما از طریق چارت ارز کاردانو پیش بینی قیمت ان را به طور عمیق مطالعه کرده ایم و به الگوهای جالبی توجه کرده ایم که می توانند در آینده ظاهر شوند. همانطور که در حال حاضر مشاهده می کنید ، روند صعودی کاردانو هیچ نشانه ای از توقف نشان نمی دهد و از ژانویه 2021 به سرعت در حال افزایش است.

دکمه بازگشت به بالا