اقتصادیگزارشگر کسب و کار

ابزارهای تحلیل ارز دیجیتال

بازار معاملات ارزهای دیجیتال در چند سال گذشته به سرعت فراگیر شده، با این وجود یکی از پیچیده‌ترین و سخت ترین سرمایه‌گذاری‌های مالی است و به همین دلیل آموزش سرمایه گذاری و تحلیل بازارهای مالی از مهمترین موضوعات ترند جهان در این روزهاست.

زیرا بسیار پر نوسان است علیرغم نامطمئن بودن بازار، ارزهای دیجیتال بازاری است که با جذابیت های خود سرمایه گذاران جدیدی را به طرف خود کشانده بطوریکه حتی بدون آموزش حرفه ای یا تجربه، سرمایه های خود را وارد بازار می‌کنند و بیشتر مواقع دچار ضررهای شنگین و جبران ناپذیر می‌شوند.

اینجاست که دانستن انواع مختلف ابزارهای تحلیل بیت کوین و ارزهای دیجیتال بسیار مهم می‌شوند. ما سعی داشتیم در این مطلب بهترین سایت ها و ابزار تحلیل تکنیکال بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال که لازم است، معرفی کنیم.

با گسترش بازار ارزهای دیجیتال و افزایش سابقه فعالیت آن، ابزارهای تحلیل ارز دیجیتال بسیار محبوب و پرطرفدار شده‌اند. بخشی از این ابزارهای تحلیلی در حوزه ارزهای دیجیتال با بازارهای مالی دیگر مشترک است و شباهت‌های زیادی دارند. آیا انواع بازارهای مالی جهانی را می‌شناسید؟

در واقع، تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) سال‌هاست که به روشی محبوب در بین معامله‌گران و تحلیلگران و سرمایه‌گذاران تبدیل شده است. این تحلیل قرن‌هاست که پایه‌ریزی شده است؛ اما در ۲۰ سال گذشته با پیشرفت روزافزون داده‌ها و ابزارهای تحلیل، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. در عصر اینترنت، افراد بیشتری به این ابزارها دسترسی پیدا کرده‌اند و از آن‌ها برای شکل‌دادن به برنامه‌های معاملاتی‌شان استفاده می‌کنند.

وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های متعددی نیز با هدف ارائه ابزارهای تحلیل راه‌اندازی شده‌اند و هر‌روز بر محبوبیت آن‌ها افزوده می‌شود.

در این مطلب، ابتدا مفهوم تحلیل تکنیکال و چگونگی عملکرد آن را بررسی و سپس ۵ ابزار پرکاربرد تحلیل ارز دیجیتال را معرفی می‌کنیم. در پایان نیز، ۳ پلتفرم رایگان تحلیلی را بررسی خواهیم کرد که ابزارهای تحلیل بازار را به بهترین شکل در‌اختیار کاربران قرار می‌دهند. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

تحلیل بیت کوین

اگر به شکل خیلی سطحی به قضیه سرمایه گذاری نگاه کنیم شاید به نظر یک خرید و فروش ساده به نظر برسد , اما واقعیت امر این است که ما ابزار های کاربردی, به خصوص ابزار تحلیل تکنیکال بیت کوین را نمیشناسیم و نمی دانیم چطور از آنها استفاده کنیم زمانی که این ابزار ها را بشناسید می توانید اطلاعات مختلف را دسته بندی و به بهترین شکل در این بازارسرمایه گذاری کنید.

تحلیل فنی یا تکنیکال ابزار یا روشی است که برای پیش‌بینی حرکت احتمالی قیمت دارایی‌ها از داده‌های گذشته بازار استفاده می‌کند. تعریف دیگر تحلیل تکنیکال، هنر و دانش پیدا‌کردن نقاط ورود‌ و‌ خروج در نمودارها برای سرمایه‌گذاری و کسب سود در بازارهای مالی است.

تئوری پشت تحلیل تکنیکال این است که خرید ‌و ‌فروش‌های جمعی معامله‌گران بازار به‌طور‌دقیق می‌تواند تمام اطلاعات مربوط به دارایی معامله‌شده را منعکس کند. بنابراین، این نوع تحلیل می‌تواند به‌طور ‌مداوم ارزش منصفانه دارایی‌ها را مشخص کند.

بخش مهمی از تحلیل تکنیکال، به رفتارشناسی معامله‌گران اختصاص دارد. تحلیل تکنیکال نشان می‌دهد که نوسان‌های آینده بازار می‌تواند شبیه به نوسان‌های گذشته آن باشد؛ چراکه روان‌شناسی جمعی شرکت‌کنندگان در دوره‌های متفاوت تقریباً مشابه است و احساسات جزئی جدانشدنی از عوامل نوسان‌های قیمت به‌حساب می‌آید.

در‌حقیقت، تحلیل تکنیکال بر عواملی تمرکز دارد که عرضه و تقاضا بر تغییرات قیمت و حجم و نوسان‌ها تأثیر می‌گذارد. این نوع تحلیل متفاوت از تحلیل بنیادی است که بر عوامل خارجی‌ای تمرکز دارد که می‌توانند بر قیمت دارایی‌ها تأثیر بگذارند. تحلیل بنیادی بر عوامل اقتصاد کلان، صورت‌های مالی، عملکرد شرکت و بنیان‌گذاران پروژه متمرکز است.

بنابراین، تحلیلگران تکنیکال داده‌های بازار را نمودار و از اطلاعات موجود در نمودار برای یافتن فرصت‌های معاملاتی استفاده می‌کنند. ابزارهای تحلیل تکنیکال اغلب برای تولید سیگنال‌های معاملاتی کوتاه‌مدت به‌کار می‌روند؛ اما زمانی‌که تحلیل در بازه زمانی طولانی‌تری مانند نمودار ماهانه انجام شود، می‌توان از آن برای سرمایه‌گذاری بلندمدت نیز بهره برد.

تاریخچه تحلیل تکنیکال

برخی از منابع منشأ تحلیل تکنیکال را معاملات دوره آشوری باستان و بازارهای یونانی می‌دانند. در‌حقیقت، شواهدی از اهمیت حدس‌و‌گمان در تجارت آن دوره نیز وجود دارد و نشان می‌دهد که آن‌ها احتمالاً تغییرات و نوسان‌های قیمت را دنبال می‌کردند.

با ‌این‌حال، نشانه مستندتری از استفاده از تحلیل تکنیکال را می‌توان در توصیف جوزف دِ لا وگا (Joseph de la Vega)، تاجر الماس، کارشناس مالی، فیلسوف و شاعر ساکن آمستردام، از بازارهای هلند در قرن هفدهم دید. وی کتاب ماندگار خود، «سردرگمی سردرگمی‌ها (Confusion of Confusions) را در سال ۱۶۸۸ نوشت. این کتاب که بر توصیه‌های کلی سرمایه‌گذاری متمرکز بود، به چراغ راهنمایی برای ردیابی منشأ تحلیل تکنیکال مدرن تبدیل شده است. دِ لا وگا در این کتاب توضیح داد که چگونه از برخی تکنیک‌ها برای پیش‌بینی حرکت قیمت سهام در بورس آمستردام استفاده کرد.

یکی دیگر از شواهد اولیه تحلیل تکنیکال را می‌توان در استفاده هوما مونهیسا (Homma Munehisa) از الگوهای شمعی برای پیش‌بینی قیمت برنج در ژاپنِ اوایل قرن هجدهم مشاهده کرد. هوما مونهیسا تاجر ثروتمند برنج اهل ساکاتای ژاپن بود. او در کتاب خود، اَشکال اولیه الگوهای تکنیکال را شرح داد و گفت که روندها و وارونگی‌ها در بازارها به احساسات انسان مربوط می‌شوند.

ظهور تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی آمریکا

در‌حالی‌که شواهدی مبنی‌بر استفاده از تحلیل تکنیکال در آمستردام و لندن قبل از قرن هجدهم دیده می‌شد، اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم تحلیل تکنیکال در بازار ایالات متحده معرفی شد. این چارلز داو (Charles Dow) بود که به‌عنوان پیش‌گام حوزه تحلیل تکنیکال در بازار سهام ایالات متحده شناخته شد. چارلز داو وقتی در حال مطالعه حرکت شاخص سهام صنعتی و حمل‌ونقل بازار در سال ۱۸۹۶ بود، نظریه داو را مطرح کرد.

چرا به ابزار تحلیل تکنیکال نیاز دارید؟

هرکسی می‌تواند با بهره‌گیری از اصول و ابزارهای مناسب، تحلیل تکنیکال را یاد بگیرد و به فردی توانمند در پیش‌بینی قیمت‌ها و تغییرات بازار تبدیل شود. اولین و مهم‌ترین قدم برای یادگیری، آشنایی با ابزارهای تحلیل در ارز دیجیتال است. باید به این موضوع توجه کنیم که ابزارهای متعددی برای تحلیل تکنیکال وجود دارند و یادگیری هر‌کدام مستلزم صرف زمان و تمرین است.

به‌عنوان سرمایه‌گذار باید چهارچوبی کلی از ابزارهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال را بدانید و در قدم بعد با ابزارهایی که در آن‌ها تسلط پیدا کردید، نمودارها را تجزیه‌و‌ تحلیل کنید. درادامه با معرفی برخی از ابزارهای تکنیکال، تصویری کلی از آن‌ها را ارائه می‌دهیم.

قبل از معرفی سایت ها و ابزار های تحلیل لازمه که باهم چند پارامتر مهم که باعث بوجود آمدن این ابزارها بودند را بررسی کنیم :

اندیکاتورهای تکنیکال Technical Indicators

یکی از کاربردی ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال اندیکاتورها هستند و تقریبا همه ی معامله گران در تحلیل تکنیکال از اندیکاتورهای مختلفی بسته به استراتژی خود استفاده می کنند.

در واقع اندیکاتور یا شاخص، نمودارها و ابزار کمکی در تحلیل تکنیکال هستند که از سه پارامتر قیمت، حجم و زمان و ترکیب آنها با توابع ریاضی ترسیم می‌شوند. بطور ساده، اندیکاتورها با استفاده از اطلاعات نمودار قیمت و زمان، آنها را در توابع ریاضی خاصی وارد می کنند که خروجی این عمل اطلاعاتی است که به تصمیم گیری معامله گران در پیشبینی حرکات بعدی قیمت کمک میکند. در اینجا نام چند نمونه از این اندیکاتورها را قرار دادیم :

 • مکدی (MACD)
 • شاخص قدرت نسبی (RSI)
 • میانگین متحرک (MA / EMA)
 • استوکستیک (Stochastic)
 • ابر ایچیموکو (ichimoku)

داده های درون شبکه (آنچین دیتا)  On-Chain Data

داده درون شبکه یا آنچین دیتا که با نام آنالیز بلاکچین هم معروف است درواقع یکی از جدیدترین و حرفه ای ترین ابزار تحلیل تکنیکال بیت کوین و سایر رمز ارزها محسوب می شود که بخصوص در مورد بیت کوین کاربرد دارد، اما چرا ؟

به دلیل اینکه بیت کوین قدیمی تر از سایر رمز ارزها است و حجم اطلاعات بیشتری درون شبکه‌ی خود دارد این در حالی است که دیگر ارزها (آلت کوین ها) هنوز به میزان قابل توجهی داده درون شبکه ندارند که بتوان از آنها برای بررسی تحرکات خاص استفاده کرد.

این اطلاعات مربوط به تمامی تراکنش‌های انجام شده در طول زمان مشخصی در یک شبکه و بلاکچین خاص است. به عبارت دیگر، تمامی اطلاعات ثبت شده برروی بلوک‌های شبکه بلاکچین است و اطلاعات و داده ها را می‌توان به طور کلی به سه دسته مجزا طبقه‌بندی کرد:

 1. داده‌های تراکنشی مانند آدرس ارسال و دریافت، مبالغ جابجا شده، میزان دارایی آدرس های خاص
 2. اطلاعات بلوک مثل کارمزد ماینرها، پاداش‌ها و….
 3. قراردادهای هوشمند (Smart Contracts)

تحلیل پارامترهای مختلف

معیارهای مختلفی از جمله حجم در گردش بازار، نوسانات، سهم ارزهای مختلف در بازار و موارد دیگر با بیش از ده سال اطلاعات مفید در دسترس تحلیلگران هستند و علاوه بر این، داشتن این پارامترها و داده ها در یک مکان (مانند سایت یا اپلیکیشن) به معامله گران کمک می‌کند تا درک کلی از حرکات بازار داشته باشند.

تحلیل رفتار جامعه

پویایی بازار به رسانه های اجتماعی مرتبط، و ممکن است مستقیماً بر تحرکات بازار تأثیر بگذارد. با استفاده از تحلیل شبکه‌های اجتماعی و علاقه مندی های مردم اطلاعات خود را بروز کنید تا سرمایه گذاری های درستی داشته باشید.

و اما بهترین ابزار تحلیل تکنیکال بیت کوین

در لیست زیر 7 تا از بهترین ابزار تجزیه و تحلیل بیت کوین و سایر رمزارزها وجود دارد که می توانید از آنها برای بررسی دقیق آنها قبل از سرمایه گذاری استفاده کنید:

 1. Coinigy
 2. CoinMarketCal
 3. Coin Metrics
 4. CryptoView
 5. ch
 6. Glassnode
 7. TradingView

 Coinigy کیف پول دیجیتالی و صرافی که دارای ابزار تحلیل تکنیکال بیت کوین و رمزارزها است.

Coinigy  یک ابزار فوق العاده برای بررسی و تحلیل بیت کوین و ارزهای دیجیتال است و به شما این امکان را می دهد با استفاده از کلیدهای API صرافی های مختلف و کیف پول های خود بتوانید کنترل حساب های خود را در یکجا داشته باشید.

این برنامه شامل بیش از 45 پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال است که می توانید از طریق آن در بسیاری از صرافی ها معامله کنید.

Coinigy  یک ابزار معاملاتی است که می توانید کنترل چند صرافی را همزمان در داشبور خود را داشته باشید. رابط کاربری زیبا و راحت از ویژگی های این پلتفرم است، دانلود و افتتاح حساب در این برنامه رایگان است ولی حساب Pro Trader مبلغ 18.66 دلار در ماه، و دسترسی حرفه ای API مبلغ 99.99 دلار در ماه می‌باشد.

CoinMarketCal  یکی از بهترین سایت های خبری موثق و همچنین تقویم رویدادهای ارزهای مختلف است.

می‌خواهید از جدیدترین اخبار و رویدادهای روز بیت کوین و ارزهای دیجیتال باخبر شوید؟ ما تقویم CoinMarketCal به شما پیشنهاد می کنیم. سایت CoinMarketCal قابل اعتمادترین سایت خبری و تقویم رویدادهای پیشرو ارزهای دیجیتال است، اما در واقع بیشتر برای مطلع شدن از رویداد های پیشرو ارزها مثل توکن سوزی، فورک ها و شروع پروژه های جدید کاربرد دارد.

کاربران در این سایت در مورد رویدادهای ارزها بحث و گفتگو می‌کنند و حتی خبر رسانی می‌کنند که صحت اخبار توسط پشتیبانی سایت بررسی می‌شود و اخبار رتبه بندی می‌شوند. خبرهای صحیح در رتبه های بالاتر و اخبار نادرست در رتبه‌های پایین قرار می گیرند. البته در رده این سایت می‌توان به سایت های معتبری همچون coinmarketcap  و cointelegraph نیز اشاره کرد.

CoinMetrics  یکی از بهترین ابزارهای تجزیه و تحلیل کریپتو برای معیارها و جریان های داده

Coin Metrics که در سال 2017 تأسیس شد، یکی از بهترین ابزارهای آنالیز ارزدیجیتال است و به درک رفتار بازار کریپتو توسط محققان، تحلیلگران و سرمایه گذاران کمک می‌کند. Coin Metrics معیارها، جریان های داده، شاخص ها و ابزارهایی را برای تجسم بازار ارائه می دهد.

کاربران همچنین می توانند فیدهای توییتر را دنبال کنند تا از جریانات و جو بازار باخبر باشند. بیش از 100 ارز دیجیتال توسط این برنامه پشتیبانی می شود. علاوه بر این، می‌توانید در خبرنامه هفتگی آنها مشترک شوید تا به خبرهای روز در بازار ارزهای دیجیتال دسترسی پیدا کنید.

 CryptoView مدیریت حساب های مختلف و پورتفولیو

می‌توانید تمامی دارایی های خود را با CryptoView در چندین صرافی و کیف پول‌ها کنترل کنید. در واقع این پلتفرم یک راه حل ساده و کامل برای در دست داشتن اطلاعات تمام حساب هایتان و مدیریت آنها در کمترین زمان ممکن است. یک ابزار تحلیل تکنیکال بیت کوین و سایر ارزها که با بررسی اطلاعات کمی نوسانات بیت کوین را در چندین صرافی میتوانید زیر نظر بگیرید. چندین ویژگی در CryptoView وجود دارد که شامل طرح‌بندی صفحه، 85 نشانگر فنی و بیش از 75 ابزار طراحی است.

معامله گران می‌توانند برای دریافت ایمیل یا هشدارها و به‌روزرسانی‌ها در مورد جدیدترین اخبار و رویدادهای ارزهای دیجیتال اشتراک ویژه این پلتفرم را تهیه کنند. قیمت ثبت نام در CryptoView یک ماه رایگان بصورت آزمایشی و کسانی که برای طرح یک ساله ثبت نام می کنند، تخفیف 30 درصدی دریافت می‌کنند که قیمت آن از 13 تا 19 دلار در هر ماه متغیر است.

CryptoWatch  مدیریت چندین حساب همزمان بهترین ابزار تحلیل تکنیکال بیت کوین

Cryptowatch  یک ابزار پیچیده نموداری است که زیرنظر صرافی kraken است و به معامله‌گران امکان دسترسی مستقیم به قیمت، حجم و اطلاعات سفارش از بیش از 800 صرافی را می‌دهد.  Cryptowatch با وجود داشبورد ترسناکی که در اولین بازدید از وب سایت می بینید، مکمل کاملی برای هر ابزار تحلیل تکنیکالی است.

برای کمک به معامله گران در تحلیل و تصمیم‌گیری، CryptoWatch تعدادی شاخص تحلیل تکنیکال را علاوه بر بررسی داده‌های تبادل زمان واقعی ارائه می‌دهد. Kraken به طور مرتب وب سایت را برای بازدهی بیشتر ارتقا می دهد, قیمت این پلتفرم برای 2 هفته اول رایگان است اما برای گرفتن اشتراک پریمیوم هزینه آن ماهی 15 دلار است.

پلتفرم Glassnode ابزار تحلیل تکنیکال بیت کوین

یکی از مهمترین و کاربردی ترین ابزار تحلیل درون شبکه بیت کوین تراکنش های شبکه کریپتو برای سرمایه گذاران،    Glassnode ، آمار مربوط به تجزیه و تحلیل، داده های تراکنش ارزهای دیجیتال، داده های ماینرها، سود یا زیان ها و دارایی های کیف پول ها را ارائه می دهد. می توانید از این ابزار برای بررسی اطلاعات بازار، تراکنش های تکمیل شده، اطلاعات قیمت کوین ها و آدرس های فعال استفاده کنید همچنین این نرم افزار به معامله گران اجازه می دهد تا داده های بازار و هشدارهای مهم را دریافت کنند.

قیمت: هر روز به‌روزرسانی‌های طرح اولیه رایگان انجام می‌شود. بسته به ویژگی هایی که انتخاب می کنید، نسخه های پریمیوم ممکن است با قیمت 29 دلار و 799 دلار در ماه خریداری شوند. این سطوح دارای شاخص های اضافی هستند و اغلب به روز می شوند.

 TradingView بهترین ابزار تحلیل تکنیکال بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال

پرکاربردترین ابزار تحلیل تکنیکال نمودارهای بیت کوین و آلت کوین ها و همچنین بازار فارکس سایت TradingView است. این سایت در سال‌های بسیار تلاش کرده اند تا مجموعه ابزار تحلیلی خود را با شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین صرافی‌های ارزدیجیتال مرتبط کنند، و بسیار موفق بوده اند. کاربران می توانند براحتی بازار را رصد کنند و از این برنامه برای ورود به بسیاری از صرافی‌های کریپتو استفاده کنند و نمودارهای قیمتی هر یک را تحلیل و بررسی کنند.

همچنین Tradingview یک شبکه اجتماعی بسیار فعال دارد که می‌توانید ایده‌های خود را پست و منتشر کنید و در عین حال از روش‌های معاملاتی به اشتراک گذاشته شده توسط سایر معامله‌گران در انجمن نیز استفاده کنید, استفاده و ثبت نام در این سایت کاملا رایگان است و فقط برای دسترسی به برخی امکانات سایت باید اشتراک تهیه کنید.

دکمه بازگشت به بالا