سلامت و دانشگزارشگر کسب و کار

چه مدت بعد عمل بینی میتوان به پهلو خوابید؟

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

هر جراحی که انجام داده باشید، می تواند برای شما دردناک و آزار دهنده باشد مخصوصا زمانی که به دنبال وضعیت مناسب برای خواب هستید تا کمترین فشار را بر روی ناحیه جراحی شده، داشته باشد. متخصصین این امر در خصوص نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی چند نکته را بیان خواهد کرد تا شما بتوانید دوره نقاهت راح تری را سپری کنید، پس تا انتها با ما همراه باشید.

خوابیدن بعد از عمل بینی چقدر اهمیت دارد؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی در اغلب موارد به دلیل زیبایی و در برخی موارد برای رفع مشکلات عملکردی بینی انجام می گیرد. بعد از جراحی بیماران سوال متداولی که دارند این است که به چه صورت و موقعیتی بخوابند تا مشکلی برای نتیجه جراحی پیش نیاید. اینکه عادات خوابیدن به صورت هوشمندانه ای تغییر کنند، می تواند منجر به تسریع روند ترمیم شود و از پیچیدگی های احتمالی پیشگیری می شود. افراد حرفه ای در این زمینه پیشنهاداتی بسیار عالی برای مراقبت های بعد از جراحی ارائه داده اند.

بعد از جراحی بینی افراد به دقت تحت بررسی قرار می گیرند و در اتاق ریکاوری قبل از مرخص شدن کاملاً تحت نظر هستند. همچنین پیشنهاد می شود که یک دوست یا یکی از اعضای خانواده نزد وی بمانند. بیماران باید انتظار هر گونه عارضه جانبی مانند تورم و کبودی را در نواحی جراحی داشته باشند. معمولاً ۲ تا ۴ هفته طول می کشد که عوارض جانبی جراحی بینی از بین بروند. در این بین پیشنهاد می شود که فرد استراحت کافی داشته باشد و از انجام هرگونه فعالیت شدید فیزیکی خودداری کند. به این ترتیب از کبودی و تورم بعد از جراحی بینی تا حد زیادی پیشگیری می شود.

خوابیدن بعد از رینوپلاستی یک مورد ضروری است تا سلامت سیستم ایمنی مهیا شده و ترمیم سریع تر انجام گیرد. این مورد به این دلیل است که بدن نیازمند فعالیت های بیشتری است تا ترمیم نواحی جراحی سریع تر انجام گیرد.

زمانی که فرد خواب است، نیاز است که اکسیژن و مواد مغذی به اندازه کافی به بدن فرد برسد تا به بافت ها و ماهیچه های ناحیه کمک شود و ترمیم سریع تر اتفاق افتد. خوابیدن ۸ ساعت کامل در هر شب می تواند بهترین نتیجه را در پی داشته باشد.

بعد از جراحی بینی چگونه بخوابیم؟

یکی از بهترین کارهایی که می توانید بعد از جراحی زیبایی بینی انجام دهید، استراحت است. این به نظر ساده می رسد، اما بعد از عمل بینی، خواب کار آسانی نیست. بینی پس از عمل بسیار ضعیف است و محافظت از بینی در برابر آسیب های تصادفی بسیار مهم است.

وقتی چشمان خود را می بندید، خیلی راحت می توانید صورت خود را بی هدف بچرخانید و صاف کنید و یا بازوی خود را بر روی صورت بگذارید در واقع بسیاری از بیماران نگران این امر هستند، که زمانی که در خواب عمیق هستند، ممکن است تغییر وضعیت داده و بر روی صورت و یا پهلو بخوابند. باید این را بدانید که تمام تلاش خود را کنید تا همیشه روی کمر بخوابید.

برای این کار می توانید از چند بالش به منظور ثابت نگه داشتن وضعیت بدن در خواب استفاده کنید و این روش بسیار کمک کننده است. در صورتی بتوانید به مدت ۳ هفته وضعیت خواب خود را ثابت نگه دارید، تورم و التهاب های اضافی برطرف می شود. ولی در صورتی که به پهلو خوابیده و وضعیت خود را ثابت نگه ندارید، ممکن است تورم یک طرفه بینی و التهاب را تجربه نمایید.

نحوه صحیح خوابیدن بعد از جراحی زیبایی بینی

خوابیدن در حالت نیمه نشسته بهترین حالت ممکن است. این باعث کاهش تورم و التهاب بعد از جراحی زیبایی بینی می شود. اگر به پهلو می خوابید، احتمالاً هنگام خواب، سوراخ بینی به سمت پایین کشیده می شود و از آنجایی که نمی توانید به بینی فشار آورده و یا دستکاری کنید، این می تواند ناراحت کننده باشد. خوابیدن روی کمر، بهترین حالت برای خواب بعد از جراحی زیبایی بینی است. در این موقعیت از چند بالش اضافی زیر سر استفاده کنید.

بهتر است برای مدت ۳ هفته به صورت انفرادی و در جایی تنها بخوابید زیرا ممکن است در زمان خواب با همسر و یا فرزندان، به طور نا خودآگاه به بینی شما ضربه وارد شود.

برخی از شرایط مهم در زمان استراحت بعد از جراحی بینی

ماه ها طول می کشد تا بینی شما بهبود یابد و در این بازه زمانی بینی شما همچنان در حال تغییر است. در چند هفته اول است که الگوهای خواب بیشترین تأثیر را در نتیجه نهایی دارند. وقتی روی شکم می خوابید ، بینی شما به خطر می افتد. از خوابیدن بر روی شکم باید حداقل به مدت شش هفته امتناع کرد.

تنهایی بخوابید

اگر به طور معمول با همسر و یا فرزندان خود می خوابید ، اکنون زمان آن است که برای مدتی تنهایی به خواب بروید. شما نمی خواهید که دست کسی به طور تصادفی به بینی شما ضربه وارد کند. این نه تنها دردناک است بلکه می تواند نتیجه نهایی جراحی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

بدون کافئین

استراحت بعد از عمل نیز مانند هر عمل جراحی بسیار مهم است. برخی از افراد خوابیدن در یک وضعیت تقریباً نشسته برای هفته اول مشکل خواهد بود ، انجام کارهایی که می تواند خواب آرامش بخش را برای فرد بسازد، بهترین روش عمل است. بهتر است سعی کنید از کافئین دوری کنید تا بتوانید استراحت خوبی در شب داشته باشید. قبل از خواب یک چای گیاهی بدون کافئین مانند بابونه را امتحان کنید.

بر روی کمر بخوابید

خوابیدن به پهلو و شکم برای هفته ها بعد از جراحی بینی توصیه نمی شود. زیرا فشار غیر ضروری به ناحیه بینی وارد می کند. استراحت کردن و خوابیدن به پشت بعد از جراحی بینی پیشنهاد می شود. برای یافتن بهترین زاویه ی قرار دادن سر و بالشت، می توانید از یک صندلی زاویه دار کمک بگیرید. هر گونه حیوان خانگی را از محیطی که استراحت می کنید، به طور موقت بیرون کنید تا تصادفاً مشکلی برای بیمار پیش نیاید.

چه مدت می توانم بعد از جراحی زیبایی بینی بخوابم؟

شگفت انگیز است که بدن پس از جراحی زیبایی چگونه به سرعت بهبود می یابد. هفته اول بحرانی ترین دوره برای درمان جراحی زیبایی بینی است. بعد از ۷-۱۰ روز ، بیماران می توانند شروع به خوابیدن در موقعیت های مختلف خواب کنند. مراقب باشید از فشار آوردن به بینی خودداری کنید.

بعد از جراحی زیبایی بینی ، برای به حداقل رساندن تورم ، بهتر است سر و بینی شما بالای قلب باشد ، حداقل برای مدتی بعد از عمل باید این وضعیت حفظ شود. همچنین می توانید حدود یک هفته روی یک صندلی بخوابید. استفاده از چند بالش برای بالا بردن سر توصیه می شود.

ایمدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب به اشتراک بگذارید.

طرز خوابیدن بعد از عمل بینی چگونه است؟

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی موضوع مهمی است. عمل بینی به دلیل حساسیت‌های بالایی که دارد، مستلزم این است که توصیه‌های بعد از عمل جراحی جدی گرفته شود.

بسیاری از افرادی که اقدام به انجام عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی کرده‌اند، از بی خوابی بعد از عمل بینی به ستوه آمده‌اند. بی خوابی بعد از عمل بینی امری طبیعی است. این عمل به دلیل تهاجمی بودن و پانسمان‌هایی که بعد از عمل در مجرای تنفسی قرار گرفته می‌شوند، مستعد این است که عارضه‌های بسیاری را بوجود آورد.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی چگونه است؟

پوزیشن مناسب بعد از عمل بینی برای خواب، دارای نکات و ریزه‌کاری‌هایی است که توجه به آنها از ضرورت بسیاری برخوردار است. در صورتی که نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به خوبی انجام شود، هم بی خوابی بعد از عمل بینی را می‌تواند رفع کند و هم روند ترمیم و شکل‌گیری غضروف‌های آن را با کیفیت بالاتری انجام خواهد داد.

تاثیر جراحی زیبایی بینی بر حس بویایی و عفونت بعد از عمل بینی و مقابله با آن را پیشنهاد میکنیم.

طرز خوابیدن بعد از عمل بینی را یاد بگیرید!

مهم‌ترین عاملی که باعث می‌شود بهترین نتیجه را از عمل بینی بگیرید، یادگیری صحیح نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی است.

استراحت و آرامش بعد از عمل‌های جراحی، به بهبودی سریع‌تر بیمار کمک زیادی می‌کند؛ چرا که در هنگام خواب و بخصوص خواب عمیق، هورمون‌هایی که در بدن ترشح می‌شود باعث می‌گردد که روند درمان با سرعت و کیفیت بیشتری صورت گیرد.

نکاتی که در ادامه می‌گوئیم برای رفع بی‌ خوابی بعد از عمل بینی و استراحت بهتر می‌باشند.

·         رو به بالا (طاق باز) بخوابید!

مهم‌ترین اقدامی که برای کاهش خطرات بعد از عمل بینی توصیه می‌شود، این است که در روزهای پس از عمل، روی کمر یا اصطلاحا طاق‌ باز بخوابید. در این وضعیت، لازم است که سرتان با یک زاویه ۴۵ درجه و بالاتر از بدن‌تان قرار بگیرد. قرار دادن چند بالش نرم روی یکدیگر به قرار گرفتن در این وضعیت کمک زیادی می‌کند.

همچنین، نگه داشتن سر در وضعیتی بالاتر از بدن باعث می‌شود که اثر نیروی جاذبه به حداقل خود رسیده و تورم بینی بعد از عمل  را تا حد زیادی کاهش دهد. برای جلوگیری از غلت خوردن به طرفین نیز لازم است بالش‌های اضافی را در طرفین خود قرار دهید. قرار گرفتن بالش در زیر زانو نیز باعث می‌شود که دردهای ناحیه کمر کاهش یابد.

سوالات زیادی درباره خوابیدن به پهلو پرسیده می شود که باید بدانید که هدف از خوابیدن به کمر عدم برخورد بینی با اطراف است از این رو در صورتی که به پهلو خوابیدن بعد از عمل بینی هیچ آسیبی به بینی شما وارد نمی کند مشکلی ندارد.

·         قبل از خواب از کمپرس یخ استفاده کنید!

استفاده کردن از کمپرس یخ در روزهای بعد از عمل باعث می‌شود که روند بهبودی با سرعت بیشتری اتفاق افتاد. کمپرس یخ هم برای کاهش درد و هم برای از بین بردن کبودی و تورم بسیار عالی می‌باشد. به احتمال زیاد پیش از عمل به شما توصیه خواهد شد که تا ۷۲ ساعت بعد از عمل، به صورت دوره‌ای از یک بسته یخ برای انجام کمپرس استفاده شود. انجام کمپرس را به خصوص در زمان پیش از خواب حتماً در برنامه خود قرار دهید.

·         حتی‌الامکان تنها یا با فاصله از دیگران بخوابید!

در چند هفته بعد از عمل، بسیار ضروری است که از وارد شدن ضربه به بینی‌تان جلوگیری شود. به همین دلیل اهمیت دارد که تا حد امکان، تنها بخوابید. اگر هم قرار است کسی مراقبت شما باشد، این شخص باید با فاصله از شما بخوابد تا حرکات ناگهانی در شب باعث وارد شدن ضربه ناگهانی به بینی نگردد.

·         کافئین مصرف نکنید!

گفتیم که بی خوابی بعد از عمل بینی امری طبیعی است. حال در صورتی که از کافئین پیش از خوابیدن نیز استفاده شود، این بی خوابی با شدت بیشتری خود را نشان خواهد داد. مصرف کافئین را در روزهای بعد از عمل سعی کنید قطع کرده و یا از چند ساعت پیش از خواب از مصرف کافئین خودداری کنید.

·         روی شکم نخوابید!

خوابیدن روی شکم در روزهای بعد از عمل بسیار خطرناک است. احتمال وارد شدن فشار به بینی و تخریب غضروف‌هایی که در حال بازسازی هستند، در حالتی که روی شکم خوابیده‌اید، بسیار بیشتر است. بنابراین، به هیچ وجه تا بهبودی نسبی بعد از عمل بینی، روی شکم نخوابید.

نکاتی که لازم است قبل از جراحی بینی رعایت شود

قبل از اقدام به انجام عمل جراحی بینی لازم است که با پزشک متخصص خود، بهترین جراح بینی در تهران ،مشورت کرده و راهنمایی‌های لازم در این خصوص را دریافت نمائید. به صورت کلی، اقداماتی که قبل از انجام عمل جراحی بینی لازم است به آن‌ها توجه شود، به مشروح زیر هستند:

 • از دو هفته قبل از عمل از استعمال دخانیات، مواد مخدر و مشروبات الکلی پرهیز کنید.
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون نظیر آسپیرین را از دو هفته پیش از عمل قطع کنید.
 • در روز عمل، با معده خالی به اتاق عمل بروید. همچنین، شب پیش از عمل نیز غذای سبک بخورید.
 • آزمایشات لازم قبل از اقدام به عمل را انجام داده و آن‌ها را جدی بگیرید.
 • در صورت سرماخوردگی یا مبتلا بودن به آنفولانزا، تا بهبودی کامل صبر کنید.
 • در روز عمل و پیش از مراجعه به کلینیک یا بیمارستان، حتماً به خوبی استحمام کرده و بدن‌تان را تمیز کنید. همچنین، آقایان باید ریش و سبیل خود را اصلاح کرده و خانم‌ها نیز بدون آرایش باشند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

تا یک روز پس از به هوش آمدن بیمار، وی سخت‌ترین شرایط ریکاوری را سپری خواهد کرد. به همین دلیل لازم است در این مدت حتماً یک نفر به صورت دائم بالای سر او بوده و مراقبش باشد.

در این مدت، تاثیرات داروی بیهوشی برای عمل بینی همچنان در وی برقرار است. بیمار در طول این مدت دچار سردرد و تهوع، کبودی و خون‌ریزی بوده و نتیجه‌ای که از عمل حاصل شده است، هنوز مشخص نیست.

در این زمان، برای کاهش عوارض ناشی از عمل و راحت‌تر سپری شدن دوران نقاهت بعد از عمل بینی ، لازم است که نکات زیر رعایت شود:

 • تا ۲۴ ساعت بعد از عمل، از کمپرس یخ برای رفع کبودی‌ها استفاده شود.
 • از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند، ممانعت گردد. در این مدت لازم است صرفاً از سوپ و مایعات فراوان استفاده شود.
 • در صورت عطسه یا سرفه کردن، دهان خود را باز نگه داشته تا آسیبی به بافت‌های بینی نرسد.
 • از وارد آوردن فشار به بینی و دست زدن به آن جلوگیری کنید.
 • از خندیدن و حرف زدن زیاد در ۲۴ ساعت اول بعد از عمل خودداری گردد.
 • مراقبت باشید که ضربه به بینی‌تان وارد نگردد.
 • از ورزش‌های سنگین و پائین گرفتن سر به مد طولانی خودداری کنید.
 • چسب زدن صحیح به بینی بعد از عمل را یاد گرفته تا حالت بینی بهتر حفظ شود.
 • تا شکل‌گیری کامل فرم بینی صبور باشید.
 • نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی را یاد گرفته و آن را جدی بگیرید!

مورد آخر، یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی، بسیار سرنوشت‌ساز است؛ چرا که بینی به دلیل شکل غضروفی که دارد، بسیار مستعد اثرگیری از جاذبه زمین و فشارهای دیگری است که به آن وارد می‌شود. پوزیشن مناسب بعد از عمل بینی برای خوابیدن دارای شرایطی است که جدی گرفتن آن باعث کسب بهترین نتیجه از عمل خواهد شد. همچنین، این اقدام باعث می‌شود تا احتمال بروز عوارض پس از عمل را به حداقل برسانید.

منبع مقاله:

https://noorabeauty.com/عملية-تجميل-الأنف/

دکمه بازگشت به بالا