عمومیگزارشگر کسب و کار

چند نوع بگ فیلتر وجود دارد؟

یکی از مهمترین فاکتورها در زنده ماندن انسان ها هوایی است که آن را تنفس می کنند. این هوا می تواند دارای آلودگی هایی باشد که به سلامت ما آسیب برساند. این امر به خصوص خود را در مکان های صنعتی نشان داده و لزوم استفاده از دستگاه های تهویه ی هوا از نو صنعتی را به شدت نشان می دهد. پویا صنعت تولید کننده بگ فیلتر های مناسب تهویه عالی میباشد.

یکی از محبوب ترین نمونه های سامانه ی فیلتر کردن آن هم به صورت صنعتی دستگاه بگ فیلتر است. همانطور که در تعریف هم گفته شد این دستگاه بیشتر در صنعت مورد بهره گیری قرار می گیرد که از جمله ی آنها می توان به کارخانه های تولید سیمان، ذوب آهن، کوره هایی که مخصوص مذاب کردن انواع فلزات هستند، ریخته گری، صنعت های غذا و دارو و غیره را نام برد.

 یکی از مهم ترین ویژگی هایی این سیستم ها بر اساس تجربه های مختلف این است که آنها به خوبی قادر هستند خود را با شرایط تطبیق دهند و از این نظر به شدت تطبیق پذیر هستند. همچنین در انواع مختلف صنایع این دستگاه بگ فیلتر به خوبی قدرت مانور بالایی را به سیستم ارائه می دهد. یکی دیگر از مشخصه های این دستگاه ها این ات بازده به شدت بالایی دارند و از این نظر خیلی خوب می توان در صنعت های مختلف به آنها تکیه کرد و از آنها اطمینان داشت. از جمله سایر نام های که این دستگاه با آن شناخته می شود می توانیم به غبارگیر کیسه ای و غبارگیر خشک هم اشاره کنیم.

سیستم دستگاه بگ فیلتر از گذشته تا کنون

در وهله ی اول باید بدانیم اصلا دستگاه بگ فیلتر چیست؟ این دستگاه یکی از انواع سامانه های تصفیه ی هوا و تهویه ی مطبوع است که وظیفه ی مدیریت آلاینده ها را بر عهده دارد. کار اصلی این دستگاه این است که مولکول ها و ذره هایی که به شکل جامد هستند و در داخل هوا معلق می باشند را به کمک فیلترهایی که در آن تعبیه شده است از هوا بزداید و به این شکل هوا را با راندمان بسیار زیادی تصفیه می کند.

 این دستگاه ها نخستین بار در سال هزار و نهصد و هفتاد میلادی به شدت معمول شدند. این امر همزمان با ابداع پارچه ها و موادی بود که قادر بودند دمایی تا سیصد و پنجاه درجه ی فارنهایت را تاب بیاورند و به همین علت در تولید دستگاه بگ فیلتر مورد استفاده قرار گرفتند.

دستگاه بگ فیلتر چیست؟

یکی از دستگاه هایی که بسیار پرکاربرد در زمینه ی صنعت و نیز سامانه های تهویه ی مطبوع از نوع صنعتی می باشد دستگاه دستگاه بگ فیلتر است. این دستگاه ها دارای یک فضای بسته هستند که داخل آن را با فیلترهای کیسه ای انباشته کرده اند. نحوه ی سازوکار این دستگاه به شکل مقابل است: در قسمت خروجی این دستگاه از یک فن سانتریفیوژ بهره گرفته می شود که این فن هوا را به درون خود می کشد و به این صورت است با این مکش هوایی که دارای آلاینده ها است به داخل فضای دستگاه بگ فیلتر وارد می شود.

 مسیری که در محفظه ی این دستگاه برای عبور هوای آلوده در نظر گرفته شده است به این صورت است که هوایی که به آن وارد می شود می بایست حتما از روی فیلترهای کیسه ای که درون محفظه ی دستگاه قرار گرفته اند عبور کند و سپس از دستگاه خارج شود. با این عمل هوایی که حاوی آلاینده ها و نیز گرد و غبار است این مواد آلاینده به وسیله ی فیلترهای کیسه ای جذب می شوند و هوایی که پاکیزه و تصفیه شده است از قسمت خروجی دستگاه به بیرون فرستاده می شود و به این شکل هوا به کمک این دستگاه تصفیه می شود.

 معمولا فیلترهایی که درون این دستگاه قرار می گیرند به راحتی قابل تمیز کردن هستند و از این حیث یک مزیت خوب محسوب می شود. تمیز کردن فیلترهای کیسه ای به کار رفته در این دستگاه ها را می توان به سه صورت تمیز کرد: روش نخست با تکان دادن فیلترهای کیسه ای، روش دوم با استفاده از جریان برعکس و روش آخر به کمک هوای فشرده شده که به نام پالس جت هم شناخته می شود.

یک دستگاه بگ فیلتر از چه قسمت هایی درست شده است؟

دستگاه بگ فیلتر دارای قسمت های مختلفی است که این قسمت ها به شرح زیر هستند:

 • فیلترهای کیسه ای استوانه ای به همراه قفس هایی که این فیلترها را در خود نگه می دارند.
 • پوشش رویین و فضای داخلیدستگاه بگ فیلتر
 • هاپر
 • سامانه ی مخصوص خالی کردن گرد و خاک ها از دستگاه که به نامrotary air lock value هم شناخته می شود.
 • سامانه ای که برای تمیز کردن و زدودن گرد و غبار از فیلترهای کیسه ای مورد استفاده قرار می گیرد.
 • کمپرسور هوا
 • فن

دستگاه بگ فیلتر کاربردهای بسیار فراوانی داشته و در صنعت های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال می توانیم از صنعت های زیر نام ببریم که این نوع از دستگاه ها در آنها کاربردهای بسیار زیادی دارند. این صنعت ها عبارت هستند از: صنعت های متعدد معدنی و همچنین بهداشتی که از جمله ی آنها می توان به صنعت ساخت داروهای شیمیایی، ساخت و تولید پودرهای میکرونیزه، ساخت کاشی، تولید سرامیک، ساخت چینی، در صنعت های در ارتباط با معدن و نیز در صنایع فولادی اشاره کرد.

دستگاه بگ فیلتر چگونه کار می کند؟

به شکل کلی این دستگاه گرد و خاکی که در محیط مورد نظر ایجاد شده است را به کمک هودهای مکنده و نیز کانال هایی که وجود دارند از جاهایی که گرد و خاک تولید می کنند گردآوری کرده و آنها را به شکلی معلق به سمت دستگاه مورد نظر هدایت می کنند. این هدایت شدن گرد و خاک از دستگاهی به دستگاه دیگر به وسیله ی یک دستگاه سانتریفیوژ انجام می شود.

در بخش های بالایی هم گفتیم که داخل محفظه ی دستگاه بگ فیلتر کیسه هایی وجود دارند که به آنها فیلترهای کیسه ای گفته می شود. این فیلترها از تعدادی کیسه ساخته می شوند که از جنس پارچه بوده و شکل آنها مانند استوانه هایی با طول زیاد است و به نوعی می توان گفت اصلی ترین قسمتی که این دستگاه ها را تشکیل میدهد همین فیلترها هستند. این فیلترهای کیسه ای داراری جنس های مختلفی هستند که با توجه به نوع استفاده و کاربردی که دستگاه دارد انتخاب می شوند.

از جمله ی عامل هایی که در انتخاب جنس پارچه ی این فیلترها نقش دارند می توان از عامل های روبرو نام برد: نوع آلاینده ای که در هوا موجود است، درجه ی حرارت هوایی که به دستگاه وارد می شود، درصد غلیظ بودن مواد گرد و خاکی و غبار موجود در هوای محیط و غیره.

نحوه ی کار کردن این دستگاه به این صورت است که هوای آلوده وارد دستگاه بگ فیلتر می شود و از روی فیلترهای کیسه ای داخل آن رد می شوند. روی سطح فیلترهای کیسه ای قطعه هایی به شکل هرم وجود دارد که به کمک آنها دستگاه اجازه نمی دهد هیچ یک از ذره های آلوده ای که وارد دستگاه و فیلترهای کیسه ای آن شده اند به بیرون راه پیدا کنند. پس فیلترهای کیسه ای ذره های گرد و غبار و آلودگی را به این نحو به خود جذب می کند.

با این کار در گذر زمان روی لایه ی رویی فیلترهای دستگاه از این ذره ها انباشته می شود و این کار تا جایی ادامه پیدا می کند که دیگر آنقدر فیلتر از ای آلودگی ها انباشته شده که هیچ هوایی قادر نیست از آن عبور کند. در این وضعیت لازم است فیلتر پاکسازی شود که در ادامه به چگونگی آن می پردازیم. هواکش صنعتی شرکت پویا صنعت از بهترین نوع این محصولات است.

چگونه فیلترهای کیسه ای دستگاه بگ فیلتر را از آلودگی ها پاکسازی کنیم؟

همانطور که در مقدمه ی این مطلب گفته شد فیلترهای کیسه ای که درون دستگاه بگ فیلتر قرار دارند پس از انباشته شدن از آلودگی ها قابل پاکسازی هستند. برای تمیز کردن این فیلترها از 3 روش استفاده می کنند که این سه روش به شرح زیر است:

 1. پاک کردن فیلتر کیسه ای دستگاه با کمک لرزش مکانیکی یاMechanical shaking
 2. پاک کردن فیلتر کیسه ای دستگاه با کمک جریان هوای معکوس یاReverse air
 3. پاک کردن فیلتر کیسه ای دستگاه با کمک پالس جت (Pulse jet)

در برخی از دستگاها ها برای پاکسازی و تصفیه ی فیلترهای کیسه ای به دو صورت عمل می کنند: نخست روش نیمه خودکار و دیگری روش تمام خودکار. در روش نیمه خودکار دستگاه نیاز دارد از یک اپراتور بهره بگیرد تا بتواند گرد و غباری که در فیلترهای کیسه ای جمع شده اند را از آن بزداید. اما در روش تمام خودکار دستگاه دارای یک پمپ است که به آن وصل می شود و زدودن گرد و غبار به صورت کاملا خودکار انجام می شود. در این روش دیگر احتیاجی به استفاده از اپراتورها نیست. در ادامه ی این مطلب مفصل به هر یک از روش های پاکسازی فیلترهای کیسه از غبار یعنی پاک کردن فیلتر کیسه ای دستگاه با کمک لرزش مکانیکی یا Mechanical shaking، پاک کردن فیلتر کیسه ای دستگاه با کمک جریان هوای معکوس یا Reverse air و پاک کردن فیلتر کیسه ای دستگاه با کمک پالس جت (Pulse jet) می پردازیم. با ما همراه باشید.

پاک کردن فیلتر کیسه ای دستگاه با کمک لرزش مکانیکی چگونه صورت می گیرد؟

در روش لرزاننده ی مکانیکی یک سو از فیلتر کیسه ای که درون دستگاه بگ فیلتر قرار گرفته است را به یک صفحه که قابلیت تکان خوردن و حرکت دارند وصل می کنند. سپس این صفحه ی داراری حرکت را به یک موتور متصل می کنند و به کمک موتور صفحه را دچار لرزش می کنند. این لرزش صفحه سبب لرزش فیلتر کیسه ای استوانه ای شده و تمامی آلاینده و گرد و خاک داخل آن کامل تکانده شده و فیلتر بار دیگر تمیز و عاری از هر گونه آلاینده می شود.

این نوع از فیلترها از نظر نسبت گذر هوا از آنها در مقایسه با پارچه یا همان air to cloths ratio درصد بسیار پایینی دارند و به همین دلیل است که می بایست از تعداد زیادتر از آنها برای هر دستگاه استفاده کرد. با توجه به آنچه که گفته شد برای این سامانه ی پاک کننده ی فیلترهای کیسه ای لازم است محفظه ی بزرگی را در نظر بگیریم.

پاک کردن فیلتر کیسه ای دستگاه با کمک جریان هوای معکوس چگونه صورت می گیرد؟

در تصفیه و زدودن گرد و خاک از فیلترهای کیسه ای در روش جریان هوای معکوس قسمت پایانی فیلتر را به یک صفحه که جنس آن از فلز است وصل می کنند. سمت دیگر فیلتر هم به شکل آویزان از بالای دستگاه قرار می گیرد. این دسته از دستگاه ها که برای پاکسازی فیلترها از این روش استفاده می کنند داراری قسمت های متعدد و مختلفی هستند که سبب می شود تا بتوانند به صورت متناوب کار خود را که پاکسازی فیلترها است به انجام برسانند. همانند سامانه ای که در بخش قبلی که گفته شد این سامانه هم برای کار کردن به محفظه ی زیادی احتیاج دارد.

پاک کردن فیلتر کیسه ای دستگاه با کمک پالس جت چگونه صورت می گیرد؟

در این سامانه ی تصفیه و پاکسازی فیلترهای کیسه ای از آلاینده ها و گرد و غبار هر یک از فیلترهای کیسه ای از یک قفس فلزی بهره می برد که هر قفس به خصوص وظیفه ی ساپورت یک فیلتر به خصوص را بر عهده دارد. هوایی که دارای آلاینده های محیطی است از بخش تحتانی دستگاه بگ فیلتر وارد آن می شود. همانطور که در ساز و کار دستگاه توضیح دادیم آلاینده ها و گرد و خاک ها به کمک مخروط های روی سطح فیلتر کیسه ای محصور می شوند و هوایی که از این آلودگی ها پاکسازی و تصفیه شده است از قسمت فوقانی دستگاه به بیرون می رود.

در اینجا برای اینکه فیلترها را از گرد و خاک بزدایند از پالس جت بهره می برند. در روش پالس جت یک جریان هوا که به صورت متراکم هست را برای زمانی در حدود یک ثانیه و در سمتی خلاف جهت جریان به محفظه ای که میان فیلترهای کیسه ا وجود دارد وارد می کنند. با توجه به فشار این جریان که چیز حدود 5 تا 7 بار است در فضای بین کیسه ها یک در هم ریختگی قوی به وجود آمده که در نتیجه ی آن کلیه ی گرد و خاکی که روی سطح فیلترها نشسته است از آن کنده شده و در نتیجه ی این عمل فیلتر کاملا پاکسازی می شود.

 •  یکی از پر طرفدار ترین انواع سیستم های غبارگیر صنعتی بگ فیلتر می باشد.
 • این سیستم فیلتراسیون در صنایعی مانند کارخانجات ذوب اهن ، صنایع غذایی ،  و دارویی و… بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
 • سیستم بگ فیلتر توانایی زیادی دارد تا نشان دهد که می تواند در هر نوع صنعتی دارای قابلیت انطباق پذیری
 • سیستم بگ فیلتر چون کیفیت کاربالایی دارد قابلیت اتکا دارد
 • سیستم غبارگیر بگ فیلتر با نام های  غبارگیر خشک یا غبارگیرکیسه ای شناخته می شود
 • سیستم بگ فیلتر در محیط های صنعتی به علت کیفیت بالای می تواند کاربرد بسیار فراوانی داشته باشد
 • ساختار بگ فیلتر ها اینگونه است که از یک محفظه که فیلتر های کیسه ای درون ان قرار می گیرند تشکیل شده است
 •  بگ فیلتر اینگونه عمل می کند که بعد از خروجی آن یک فن قرار داده می شود
 • وظیفه فن سانتریفیوژ این است که باعث می شود با مکش   هوای الوده به محفظه ی بگ فیلتر وارد می شود
 • در درون محفظه ی بگ فیلتر هوای ورودی برای اینکه بتواند خارج شود باید از سطح فیلترهای کیسه ای عبور کند
 • با عبور هوا از فیلتر های کیسه ای گرد و غبار بر آن می ماند و هوای تمیز از خروجی محفظه ی بگ فیلتر خارج می شود
 • فیلتر های کیسه ای بگ فیلتر قابلیت تمیز شدن دارند
 • پاکسازی این نوع از فیلتر های کیسه ای معمولا به سه روش صورت می گیرد
 • که عبارت از تکان دادن، جریان معکوس، هوای فشرده می باشند

تاریخچه سیستم بگ فیلتر

 • بگ فیلتر سیستمی است که الودگی هوا را کنترل می کند و باعث حذف شدن جامد موجود در هوا با کارایی بسیار عالی می شود
 • بگ فیلتر بعد از اختراع پارچه ها و الیافی که قابلیت تحمل دمای 350 درجه فارنهایت را داشتند بسیار رواج پیدا کرد.

عملکرد سیستم بگ فیلتر ( غبارگیر کیسه ای )

 • اکثر بگ فیلتر ها  از کیسه های پارچه ای بلندی که استوانه ای شکل هستند تشکیل می شوند.
 • کیسه های پارچه ای از مهم ترین قسمتهای سیستم بگ فیلتر (غبار کیسه ای )می باشند.
 • برای اینکه نوع پارچه و جنس فیلتر های کیسه ای رل انتخاب کنیم بایدبه نوع آلاینده ، دمای هوای ورودی و غیره توجه کنیم.
 • وقتی که هوای حاوی ذرات آلاینده است وارد بگ فیلتر شود از سطح  فیلتر کیسه ای عبور می کند
 • مخروط های کوچکی در سطح فیلتر های کیسه ای وجود دارد که به ذرات اجازه ی خروج از سطح فیلتر کیسه ای را نمی دهد.
 •   کیسه ای که یک لایه دارد از ذرات بر روی سطح فیلتر تشکیل میشود.
 • تا وقتی که هوا توانایی عبور از سطح فیلتر کیسه ای را ندارد
 • در این زمان سیستم تمیزکننده ی به صورت افلاین یا انلاین عمل می کند و  برای انجام فیلتراسیون فیلتر کیسه ای را آماده می کند.

روش های فیلتراسیون

 • برای اینکه فیلترهای کیسه ای را تمیز کنیم از روش های متفاوت و گوناگونی میتوان استفاده کرد
 •  از میان این روش ها سه روش لرزاننده ی مکانیکی ، جریان هوای و پالس جت  روش هایی هستند که مورد استفاده قرار می گیرند

لرزاننده ی مکانیکی (mechanical shaking )

 • در روش لرزاننده ی مکانیکی یک طرف فیلتر های کیسه ای استوانه ای به یک صفحه ی متحرک وصل است
 •  این صفحه لرزانده می شود بوسیله یک موتور و باعث می شود فیلترهای کیسه ای تکان بخورند.
 •  گرد و غبار ی که در فیلتر کیسه ای وجود دارداز درون فیلتر کیسه ای خارج می شود .
 •  برای این نوع از بگ فیلتر ها ( غبارگیر های کیسه ای ) نسبت هواگذر به پارچه بسیار ناچیز  می باشد
 •   فیلتر کیسه ای به تعداد زیادی مورد نیاز است  به همین علت برای عملکرد این بگ فیلترها فضای کاری زیادی مورد نیاز است.

هوای معکوس (reverse air )

 •   ساختار بگ فیلترهای هوای معکوس به این گونه است که انتهای فیلتر های کیسه ای به یک صفحه ی فلزی متصل شده و طرف دیگر آن ها  از بالای بگ فیلترمعلق شده است
 • ا بگ فیلتر ها ی هوای معکوس ( غبارگیر های صنعتی ) قسمت های مختلفی ساخته شده اند تا برای سیستم فیلتراسیون عملکرد پیوسته را ممکن کند
 • این سیستم نیز مانند سیستم لرزاننده ی مکانیکی، فضای بسیار بالا برای پیاده سازی نیاز دارد

پالس جت (pulse jet)

 • قفس های فلزی که در سیستم فیلتراسیون پالس جت قرار دارند از هر فیلتر کیسه ای حمایت می کنند
 •  از پایین محفظه ی بگ فیلترهوای الوده داخل شده و گردو غبارها بوسیله سطح خارجی فیلتر های کیسه ای به دام می افتد هوای تصفیه شده از بگ فیلتر خارج می شود .
 •  برای اینکه فیلترهای کیسه ای از ذرات گردوغبار پاک شونددر واقع این روش توسط پالس جت هوای فشرده انجام می شود.

اجزا تشکیل دهنده ی سیستم بگ فیلتر ( غبارگیر کیسه ای )

۱- فیلتر های کیسه ای و قفس های نگهدارنده

۲- پوسته و محفظه ی بگ فیلتر ( غبارگیر کیسه ای )

۳- هاپر

۴- سیستم غبار (rotary air lock valve)

۵- سیستم پاکسازی فیلتر های کیسه ای

۶- کمپرسور هوا

۷- فن

بگ فیلتر های معمولی(کیسه استوانه ای)

 • غبارگیرهای پارچه ای (فیلتر کیسه ای)وجود دارند که انها را به نام های بگ هاوس یا بگ فیلتر می شناسند
 •  به دلیل مفید بودن جهت فیلتراسیون ذرات در صنایع مختلفی از جمله؛ کارخانه کاشی ، فولاد، صنایع دارویی و… مورد استفاده قرار می گیرند
 • یکی از مقرون به صرفه ترین و بهترین نوع فیلترها می باشند.
 • این فیلترها با قطرکمتر از  10میکرون برای اینکه ذرات را غبار گیری کنند مورد استفاده قرار می گیرند.
 • در فیلتر کیسه ای عملکرد به این گونه است که، غبار آلوده ابتدا وارد سیکلون می شود بعد وارد بگ فیلتر میشود
 • ذرات غبار که قطر بزرگتر دارند پس از ورود به سیکلون تحت تاثیر نیروی گریز از مرکز و وزن قرا می گیرند سپس به سمت هاپر سیکلون هدایت می شود
 • بقیه ذرات غبار بعد از ورود به بگ فیلتر برروی سطح خارجی کیسه های فیلتر تجمع پیدا می کنند.
 • هنگامی که ضخامت غبارکه روی کیسه ها جمع شده به حد معین برسد بطوری که جریان هوا به سختی عبور کند در این هنگام پاک سازی کیسه ها اغاز می شود  
 • این گردو غبار ها به وسیله  روتاری ولو به سمت بیرون از دستگاه می رود
 • برای تمیز کردن کیسه ها در فیلتر کیسه ای دو روش افلاین و انلاین وجود دارد
 •  بگ فیلتر مورد نظر در حالت انلاین خارج از خط تولید نمی شود و همچنان در مسیر گاز قراردارد.
 • بگ فیلتر  درحالت آفلاین  از خط تولید خارج شده جداسازی می شود.
 • وقتی عملیات تمیز کاری به پایان رسید مجدداً به خط باز می گردد.
 •  در نوعی دیگر از ترکیب انلاین ، استفاده می شود.
دکمه بازگشت به بالا