عمومیگزارشگر کسب و کار

روش های افزایش نور در خانه با هزینه کم

چگونه خانه کم نور خود را روشن کنیم؟

در اغلب خانه‌ها می‌توان قسمتی را پیدا کرد که نسبت به باقی فضاها نور کمتری دارد. هر چند مشکل تاریکی خانه را می‌توان با روشن کردن چراغ برطرف کرد، ولی بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از گزینه‌های دیگری هم برای افزایش نور طبیعی خانه کم نور خود استفاده کنند تا نیازی به استفاده زیاد از نیروی برق و صرف هزینه نباشد. آیا سوال شما هم این است که با چه روش‌هایی می توان خانه کم نور را روشن‌تر کرد؟ پاسخ این پرسش در ادامه در اختیار شما قرار می‌گیرد. استفاده از برخی روش‌های طراحی و نکات ساده می‌تواند برای افزایش نور در خانه مؤثر باشد و دیگر لزومی ندارد حتی در ساعات روز هم چراغ‌ها را روشن بگذارید.

چگونه بدون برق خانه کم نور را روشن کنیم؟

حضور نور در خانه و در همه فضاها از این جهت اهمیت دارد که می‌تواند محیط آرام و راحتی را برای افراد خانه تامین کند. البته این را هم فراموش نکنید که روشن کردن فضای تاریک به حوصله نیاز دارد و ممکن است هزینه بیشتری هم برای شما باقی بگذارد. ولی با استفاده از برخی راه‌های افزایش نور خانه می‌توانید در مصرف برق صرفه‌جویی کنید و دیگر نگران قبض برق ماهیانه‌تان نباشید.

قدرت رنگ‌های روشن را دست کم نگیرید

رنگ سفید و رنگ‌های پاستلی مانند آبی کمرنگ، سبز روشن و مانند آنها باعث می‌شوند فضای داخلی خانه بزرگ‌تر و روشن‌تر از قبل به نظر برسد و درست برعکس آن رنگ‌های تیره فضا را کوچک‌تر می‌کنند. یکی از روش‌های روشن کردن خانه کم نور، استفاده از این رنگ‌ها در دکوراسیون و وسایل مختلف است. برای این منظور توصیه می‌شود دیوارهای خانه را هم با انواع رنگ‌های مخصوص، کاغذ دیواری، آینه کاری دیوار و غیره به رنگ روشن تغییر دهید.

راه‌های افزایش نور خانه

استفاده از لوازم مختلف مانند مبلمان با پارچه رنگ روشن هم برای خانه کم نور مناسب است. برای آنکه خیالتان راحت شود در استفاده از رنگ‌های روشن زیاده‌روی نمی‌کنید، می‌توانید برخی از وسایل کوچک و اکسسوری‌های خانه مانند کوسن، میز عسلی، فرش و مانند آنها را از رنگ‌های متفاوت‌تر انتخاب کنید تا جذابیت فضا نیز افزایش یابد.

آینه در دکوراسیون خانه

آینه به افزایش تجسم نور طبیعی در فضای داخلی کمک می‌کند و استفاده از آن در خانه کم نور پیشنهاد می‌شود. علاوه بر آن، آینه با هر سبک دکوراسیون همخوانی دارد و به زیباتر شدن فضای خانه کمک بسیاری می‌کند. به همین دلیل بهتر است هر چه سریع‌تر برای خرید یک آینه بزرگ با قاب به رنگ روشن اقدام کنید.

کاغذ دیواری برای خانه‌های کم نور

در مورد استفاده از آینه، روش‌های طراحی مختلفی وجود دارد. برای مثال به جای آنکه به سراغ یک آینه بزرگ بروید، از آینه‌های متعدد ولی کوچک‌تر استفاده کنید. همچنین می‌توانید دو آینه را با انتخاب درست، در مکان‌های مختلف نصب کنید. در این مورد نکته مهم این است که آینه‌ها باعث بزرگ‌تر و روشن‌تر شدن فضای داخلی شوند.

از در شیشه‌ای برای ورودی خانه استفاده کنید

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که چگونه نور خانه را زیاد کنیم و در جواب به تعویض درهای خانه رسیده باشید؟ هر چند این روش هزینه بیشتری برای شما دارد، ولی برای خانه‌های تاریک و کم نور بهترین انتخاب به شمار می‌رود. درهای شیشه‌ای اجازه ورود نور را از فضای بیرونی به داخل می‌دهند و حتی اگر برای تفکیک بخش‌های درونی خانه مانند اتاق خواب هم استفاده شوند، نور فضا را محدود نمی‌کنند.

در واقع این درها مانند پنجره عمل می‌کنند و باعث روشن‌تر شدن فضای داخلی منزل می‌شوند. البته اگر نگران دید بیرون از خانه به حریم شخصی خود هستید می‌توانید از شیشه‌های نیمه شفاف، مات یا سند بلاست شده استفاده کنید. اگر قیمت بالاتر مدل‌های مات و نیمه شفاف با بودجه شما سازگاری ندارد، از پرده استفاده کنید تا حریم فضای داخلی خانه حفظ شود.

کف‌پوش خانه را درخشان و براق نگه دارید

اگر کف‌پوش منزل براق باشد، خانه کم نور شما روشن‌تر به نظر می‌رسد. می‌توانید از کف‌پوش‌های سفید و کرم رنگ یا کف‌پوش‌های چوبی با رنگ روشن استفاده کنید. کف‌پوش‌های براق و درخشنده با دکوراسیون‌های جدید و به روز همخوانی دارند و روش بسیار مناسبی برای روشن کردن خانه محسوب می‌شوند. علاوه بر انتخاب رنگ، نوع جنس کف‌پوش هم در عملکرد مورد نظر شما مؤثر است. فراموش نکنید که برای درخشندگی کف‌پوش باید به تمیزی آن نیز اهمیت بیشتری بدهید.

از پنجره‌های بزرگ و سقفی استفاده کنید

چنانچه حفاظت از محیط زیست و کاهش مصرف انرژی برایتان اهمیت دارد، باید از روش‌های مختلف افزایش نور در خانه استفاده کنید و همه پتانسیل‌ها را در نظر بگیرید. اگر برایتان ممکن است پنجره‌های خانه را با پنجره‌های بزرگ‌تر و سرتاسری تعویض کنید. استفاده از پنجره‌های سقفی هم در صورت امکان، می‌تواند نور بیشتری از خورشید را وارد فضای داخلی خانه کند. البته پنجره‌های سقفی برای خانه‌های ویلایی مناسب‌تر هستند و با این روش دیگر نیازی به روشن کردن چراغ و لامپ در طول روز نیست. حتی می‌توانید از انرژی خورشید استفاده بهینه داشته باشید.

چه برای حفاظت از محیط زیست و کاهش مصرف انرژی و چه برای آسایش بیشتر باید نور کافی را در خانه تامین کرد. استفاده از راه‌های افزایش نور خانه می‌تواند احساس بهتری در خانه به وجود آورد و افسردگی را از بین ببرد. اکنون با روش‌های معرفی شده می‌دانیم که چگونه نور خانه را زیاد کنیم.

افزایش نور اتاق تاریک با 12 ایده فوق العاده!

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که دکوراسیون‌هایی با سبک روشن را می‌پسندید، زندگی در خانه‌ای که فاقد نور طبیعی باشد مسلما برایتان آزاردهنده خواهد بود. حتی اگر بیشتر قسمت‌های خانه شما نور خوبی داشته باشد، انتقال نور طبیعی به یک اتاق تاریک کار سختی است. یکی از راهکارها این است که پنجره‌های بیشتری را در منزلتان نصب کنید. این راه حل با وجود اینکه میزان نور طبیعی منزل شما را افزایش می‌دهد، اما گران است. جای نگرانی نیست! در این مطلب راهکارهای ساده‌ای را لیست کرده‌ایم که به افزایش نور اتاق تاریک شما کمک می‌کنند.

1-استفاده از آینه

قرار گرفتن آینه در اتاق می‌تواند به گسترش نور کمک کند. از طرف دیگر، اگر در راهرو آینه داشته باشید، نور را به اتاق تاریک کناری‌اش منعکس می‌کند. وقتی صحبت از روشن کردن یک فضای تاریک می‌شود، آینه‌ها می‌توانند معجزه کنند؛ به شرط آنکه بدانید چگونه از آن‌ها استفاده کنید.

2-داشتن درب شیشه خور

اگر به دنبال راهکاری برای افزایش نور اتاق تاریک خود می‌گردید، درب اتاق را با یک درب شیشه خور عوض کنید. به عنوان مثال، اگر لاندری روم شما تاریک است، استفاده از درب‌های شیشه خور و مات باعث می‌شود به لطف نوری که از بیرون می‌تابد، فضای داخل روشن شود.

3-از رنگ خاکستری روشن غافل نشوید

استفاده از رنگ خاکستری روشن راهکاری عالی برای ایجاد توهم نوری بیشتر است و به ویژه برای افرادی که رنگ‌های خنک را ترجیح می‌دهند یا طرفدار رنگ سفید نیستند، بسیار مناسب است. فقط مطمئن شوید که از رنگ خاکستری روشن استفاده کرده‌اید، زیرا اگر در رنگ آمیزی اتاق از رنگ‌های خاکستری تیره استفاده شود، فضای اتاق تاریک‌تر از قبل می‌شود.

4-مبلمان اتاق را زاویه‌دار بچینید

اضافه کردن پنجره در اتاقی که پشت دیوارش فضای باز نیست، تقریبا غیرممکن است؛ بنابراین بهتر است در عوض با مقدار نوری که دارید بازی کنید. می‌توانید این کار را با زاویه‌دار کردن مبلمانتان به سمت نور انجام دهید تا نور را منعکس کنند و فضای اتاق کمی روشن‌تر شود. اگر رنگ مبلمان شما روشن باشد، این مورد تاثیرش را بیشتر نشان خواهد داد.

5-از رنگ قهوه‌ای خیلی روشن استفاده کنید

اگر برای کف اتاق، چوب را ترجیح می‌دهید، بجای استفاده از رنگ‌های تیره‌ای مانند اسپرسو، از رنگ‌های روشن و گرم استفاده کنید. بدیهی است که هرچه رنگ مبلمان تیره‌تر باشد، فضای اتاق نیز تاریک‌تر است که این مسئله مشکل شما را بیشتر خواهد کرد.

6-استفاده از فرش رنگ روشن

ممکن نیست بتوانید به زور نور خورشید را وارد اتاقتان کنید، اما با استفاده از یک فرش روشن می‌توانید فضای داخل اتاق را روشن کنید. این امر به ویژه اگر کف‌پوش تیره‌ای داشته باشید، بسیار مفید است. حین انجام این کار، مطمئن شوید که سقف اتاق نیز حتما سفید باشد. استفاده از فرش روشن و سقف سفید، باعث می‌شود سقف بلندتر به نظر برسد و فضای اتاق کمتر تاریک باشد.

7-استفاده نکردن از پرده

اکثر افراد پنجره‌های بدون پرده را دوست ندارند، اما چشم پوشی از آن‌ها می‌تواند منجر به افزایش نور اتاق تاریک شود! پنجره باز باعث می‌شود نور بیشتری وارد شود و فضای اتاق را بسیار روشن‌تر می‌کند.

8-تنها به لامپ اتاق اعتماد نکنید

علاوه بر تلاش برای استفاده از رنگ‌های روشن در فضای اتاق، تنها به لامپ اتاق به عنوان منبع نور تکیه نکنید. برای دو طرف تخت، آباژورهایی را در نظر بگیرید تا نور را از دیوارها منعکس کنند و فضا روشن‌تر شود.

9-از مبلمان با رنگ روشن استفاده کنید

انتخاب مبلمان با رنگ روشن دیگر راهکار مناسب برای افزایش نور اتاق تاریک است، زیرا با پارچه‌های روشن‌تر توهم نوری بیشتری در فضا ایجاد می‌شود.

10-از نورپردازی سقف غافل نشوید

اگر در سقف جایی برای آویزان کردن لامپ ندارید، می‌توانید سقف اتاق تاریکتان را با نورپردازی روشن کنید. مهم‌ترین مزیت نورپردازی سقف این است که نور در یک مکان مرکزی متمرکز نشده و در چند نقطه پخش می‌شود.

11-به فکر عوض کردن پنجره اتاق باشید

اگر پنجره کوچک و تیره اتاق شما باعث تاریکی اتاقتان شده است، آن را با یک پنجره بزرگ‌تر و سفیدتر عوض کنید تا فضای اتاقتان روشن‌تر شود.

12-دیوارهایتان حتما رنگ روشن باشد

مانند مبلمان، بهتر است کف، سقف و هر چیز دیگری که در اتاق است رنگ روشن باشد. در حالی که یک دیوار سرمه‌ای در یک اتاق پرنور بسیار زیبا به نظر می‌رسد، اما اگر در یک اتاق تاریک باشد، هنگام ورود به اتاق احساس می‌کنید در غار هستید.

سخن پایانی

وارد کردن نور طبیعی زیاد به یک اتاق تاریک کار آسانی نیست، اما با برخی از طراحی‌های استراتژیک و تغییر دکوراسیون امکان‌پذیر است. مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد افزایش نور اتاق تاریک به خاطر بسپارید، ایجاد نور از طریق استفاده از رنگ‌های روشن در اتاق است، در غیر این صورت مهم نیست چه تعداد آینه یا نورپردازی وجود دارد، اتاق همچنان تاریک به نظر می‌رسد.

منبع: دکوبیست

دکمه بازگشت به بالا