بین المللگزارشگر کسب و کار

5 دلیل ریجکتی ویزای تحصیلی انگلستان و نحوه اعتراض به آن

انگلستان یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای دانشجویان بین‌‌المللی است که می‌خواهند در خارج از کشور تحصیل کنند چون  بهترین دانشگاه‌ها در انگلستان قرار دارند و زیرساخت‌های مدرن و همچنین امکانات آموزشی سطح بالا دارد. از سوی دیگر، فرایند درخواست ویزای تحصیلی انگلیس سخت‌گیرانه است که باعث می‌شود بسیاری از درخواست‌های ویزا برای تحصیل در بریتانیا رد شوند. در این مقاله با دلایل اصلی ریجکت شدن ویزای تحصیلی انگلستان آشنا می‌شوید.

تحصیل در انگلیس

کنسولگری‌های انگلستان سالانه هزاران درخواست ویزا از سراسر جهان دریافت می‌کنند که شرایط صدور ویزا را برآورده نمی‌کنند و رد می‌شوند. بسیاری از دانشجویانی که مایل به تحصیل در انگلیس هستند، موفق به این کار نمی‌شوند چون  در همان مراحل اولیه، درخواست ویزای تحصیل در انگلیس آنها به دلایل مختلفی رد می‌شود. در این مقاله رایج‌ترین دلیل‌هایی که باعث ریجکتی ویزای انگلستان برای دانشجویان می‌شود را بررسی خواهیم کرد.

5 دلیل اصلی ریجکتی ویزای تحصیلی انگلستان

1) پرکردن فرم درخواست ویزا با اطلاعات اشتباه

فرم درخواست ویزای تحصیلی انگلیس یکی از مهمترین مدارک درخواست ویزاست. اگر متقاضیان این فرم را با اطلاعات نادرستی پر کنند، ویزای تحصیلی انگلستان آنها ریجکت می‌شود. در نگاه اول، ممکن است فرم درخواست ویزا کمی پیچیده به نظر برسد و دانشجویان سؤالات را به اشتباه تفسیر کنند. در نتیجه احتمال اشتباه بالا خواهد رفت. به همین دلیل است که توصیه می‌شود در این مسیر با مشاوران و کارشناسان همراه باشید.

2)  نداشتن موفقیت تحصیلی و سوابق تحصیلی درخشان

متقاضیانی که به دنبال تحصیل در بریتانیا هستند، باید دستاوردهای علمی خود را نشان دهند تا بتوانند استانداردهای تحصیلی آموزش عالی در بریتانیا را برآورده کنند. اغلب دانشجویان نمی‌توانند این استانداردها را برآورده کنند که منجر به رد ویزای تحصیلی آنها می‌شود.

 چراکه دولت احساس می‌کند که دانشجو نمی‌تواند همگام با سیستم آموزشی بریتانیا پیش برود یا ممکن است زبان انگلیسی مانعی برای تحصیل او باشد.

3) عدم موجودی بانکی کافی

متقاضیانی که به بریتانیا سفر می‌کنند باید بتوانند هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های زندگی و سایر هزینه‌های ضروری را در طول اقامت خود در این کشور بپردازند. طبق قانون، از متقاضی خواسته می‌شود که بودجه‌ای برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در کل دوره ارائه دهد و مبلغ مورد نظر باید حداقل ۲۸ روز در حساب بانکی بماند.  اغلب، داوطلبان برای ویزای تحصیلی انگلیس، این جزئیات کوچک اما مهم  را دست کم می‌گیرند که در نهایت منجر به رد ویزای دانشجویی یا همان ریجکتی ویزا می‌شود.

4) نقص مدارک

بسیاری از متقاضیان اهمیت مدارک را دست کم می‌گیرند. همراه با فرم درخواست ویزا، متقاضیان باید مدارک پشتیبان را برای اثبات واجد شرایط بودن ارائه دهند. متقاضیان باید دقت کافی داشته باشند و کلیه مدارک مورد نیاز را ارائه کرده و در صورت لزوم از مراجع ذیربط تاییدیه بگیرند.  مدارک باید به زبان انگلیسی و مطابق با استانداردهای بین‌المللی باشد.

5) نداشتن مهارت مصاحبه

مرحله مصاحبه ویزای دانشجویی انگلیس بسیار مهم است و یک عامل مهم در پذیرش درخواست ویزای دانشجویی شماست. در طول مصاحبه باید موارد زیر را رعایت کنید:

 •     با اعتماد به نفس و جذاب ظاهر شوید.
 •     برای مصاحبه آماده باشید و با تردید پاسخ ندهید.
 •     آگاهی کامل  از کلیه جزئیات مربوط به کشور، شهر، دانشگاه و رشته تخصصی که می‌خواهید در آن تحصیل کنید، داشته باشید.
 •     در طی مصاحبه کوتاهی که با شما انجام می‌شود، باید بتوانید توضیح دهید که چرا می‌خواهید در انگلستان تحصیل کنید، در چه رشته‌ای تحصیل خواهید کرد و چگونه تحصیل در انگلیس، شما را برای کار در کشور خود پس از اتمام تحصیلات آماده می‌کند.
 •     شما باید بتوانید توضیح دهید که چرا برای دانشگاه مورد نظر، درخواست داده‌اید و چگونه هزینه‌های دانشگاه، زندگی و سایر هزینه‌ها را پرداخت می‌کنید.
 •     اگر تمام این مراحل و نکات را رعایت کنید، شانس شما برای دریافت ویزای تحصیلی انگلستان بسیار بالا خواهد بود.

ارسال درخواست مجدد برای ویزای تحصیلی انگلستان پس از ریجکتی

در صورتی‌که درخواست ویزا رد شود، می‌توانید درخواست مجدد برای ویزا ارسال کنید. هنگام درخواست مجدد ویزای انگلستان، توجه داشته باشید که فرم به درستی پر شده باشد. مطمئن شوید که تمام اطلاعات لازم را پر کرده‌اید تا از رد درخواست دوباره ویزا جلوگیری شود.

چه مدت بعد از ریجکت شدن ویزای تحصیلی انگلستان می‌توان دوباره درخواست داد؟

هیچ چارچوب زمانی برای درخواست مجدد ویزای انگلستان پس از رد شدن آن وجود ندارد. بنابراین، برای درخواست مجدد ویزای انگلستان نیازی نیست که مدت زمان خاصی منتظر بمانید. شاید بتوان در اسرع وقت برای ویزای انگلستان دوباره اقدام کرد، به خصوص زمانی که به دلایل غیر منطقی درخواست ویزا را رد کرده باشند.

چگونه می‌توان با موفقیت اقدام به درخواست مجدد ویزای تحصیلی انگلستان کرد؟

نباید درخواست اشتباه را مکررا ارسال کرد. بنابراین بدون هدر دادن زمان و هزینه، فقط باید مدارک مورد نیاز را ارسال کرده و در درخواست خود دلیل قانع‌کننده‌ای برای متقاعد کردن کمیته‌های ذی‌صلاح و تغییر نظر آنها  داشته باشید.

برای موفقیت در ارسال درخواست مجدد ویزای تحصیلی انگلستان موارد زیر را باید رعایت کنید:

 •     نامه رد ویزا را با دقت بخوانید.
 •     دلایل رد را با توجه به مواردی که در بالا به آنها اشاره شد در نظر بگیرید.
 •     از اشتباهات تکراری پرهیز کنید و با رفع دلایل رد درخواست، دوباره درخواست خود را آماده کنید.

چه راه‌هایی بعد از ریجکت ویزای انگلستان پیش رو شماست؟

ارسال درخواست‌های مجدد صدور ویزا

هیچ محدودیت قانونی و اداری برای ارسال مجدد درخواست‌ها پس از رد مطابق با قوانین مهاجرت وجود ندارد. بنابراین، متقاضیان می‌توانند هر چندبار که مایل باشند مجددا درخواست دهند. ممکن است بشنوید یا خوانده باشید که ریجکت شدن چندباره ویزا منجر به  قرار گرفتن در لیست سیاه یا ممنوعیت دائمی برای درخواست می‌شود اما این تصور کاملا اشتباه است. در واقع، چیزی به نام لیست سیاه یا ممنوعیت دائمی با توجه به قوانین مهاجرت برای تحصیل در بریتانیا وجود ندارد.

پس هیچ‌گاه متقاضی منعی برای ارسال مجدد درخواست ویزا ندارد. ممنوعیت فقط به دلیل سابقه متقاضی (مانند محکومیت کیفری، دلایل مربوط به سوابق شخصی یا رفتاری) اتفاق می‌افتد و نه به دلیل تعداد دفعات درخواست شما.

راه‌های دیگر

اگر درخواست ویزای شما بارها رد شده است، شغلی پیدا کنید که بتواند رزومه شما را پشتیبانی کند.  می‌توانید به دنبال کاری باشید که بتواند به رزومه شما ارزش افزوده و شانس بیشتری برای یافتن شغلی متناسب با سطح تحصیلات شما بدهد.

چگونه یک نامه تجدید نظر پس از رد ویزا بنویسیم؟

فرآیند درخواست ویزا نیاز به زمان و انرژی زیادی دارد. متقاضی باید مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کند، در مصاحبه شرکت کند و هزینه را بپردازد تا بتواند ویزای کشور مقصد را دریافت کند.

با این حال، ارسال درخواست ویزا هرگز تضمینی برای دریافت آن نیست. مهم نیست که در سفارت کدام کشور درخواست می‌دهید و هدف از سفر چیست، همیشه امکان ریجکت شدن وجود دارد؛ گاهی حتی به اشتباه نیز ممکن است رد شود.

به همین دلیل است که بسیاری از کشورها این امکان را برای متقاضیان فرهم کرده‌اند که در صورت ریجکت شدن ویزا می‌تواند درخواست تجدیدنظر بدهند. روند درخواست تجدیدنظر ساده نیست، با این حال هنگامی که متوجه شدید چه کاری باید انجام دهید، برای شما آسان‌تر خواهد شد.

نحوه اعتراض به ویزای ریجکتی انگلیس

برای اینکه بتوانید برای ویزای رد شده، درخواست تجدید نظر بدهید، ابتدا باید مطمئن شوید که کشور مقصد، چنین فرصتی را فراهم آورده است. معمولاً وقتی پاسخ درخواست ویزای خود را دریافت می‌کنید، در صورت رد شدن، دلیل ریجکت‌شدن و اینکه آیا امکان تجدیدنظر وجود دارد یا خیر را نیز دریافت خواهید کرد.

اگر پس از دریافت پاسخ منفی در مورد درخواست خود، هیچ‌گونه اطلاعاتی از این دست ندارید، با سفارت تماس بگیرید و بپرسید که آیا می‌توانید درخواست تجدیدنظر بدهید. در صورتی‌که پاسخ منفی دهند، باید دوباره برای ویزا اقدام کنید. این بار سعی کنید از اشتباهاتی که در اولین درخواست باعث ریجکتی شده‌اند،  اجتناب کنید و وضعیت خود را بهبود بخشید تا مطمئن شوید که دوباره رد نمی‌شوید اما اگر می‌توانید برای رد درخواست ویزای خود درخواست تجدیدنظر کنید، مراحل توضیح داده شده در زیر را دنبال کنید.

نامه تجدید نظر برای ریجکتی ویزا چیست؟

برای اعتراض به ریجکت شدن پرونده باید یک نامه تجدید نظر برای ویزای ریجکتی بنویسید. روند نوشتن این نامه کار ساده‌ای نیست. این نامه باید براساس دلایل بسیار قوی نوشته شود؛ اینکه چرا فکر می‌کنید که تصمیم رد شدن ویزای شما نادرست بوده و چرا باید آن را لغو کنند. این دلایل باید بر اساس حقایق و قوانین باشد.

فقط در صورتی این نامه را بنویسید که واقعاً دلایل محکمی دارید و براساس آن درخواست تجدیدنظر خود را ارائه می‌دهید. اما اگر دلیل محکمی ندارید بهتر است از نوشتن آن صرف نظر کنید.

هر کشوری قوانین خاص خود را در مورد درخواست رد ویزا دارد. به همین دلیل است که باید با سفارت آن کشور تماس بگیرید تا اطلاعاتی همچون جایی که باید این نامه را برای آنها ارسال کنید، مدت زمانی که می‌توانید این کار را انجام دهید و سایر اطلاعات کسب کنید.

نحوه نوشتن نامه تجدید نظر برای اعتراض به ریجکتی ویزای تحصیلی انگلیس

اگر مطمئن هستید که تصمیم به رد پرونده شما، ناعادلانه بوده است و واقعاً باید آن ویزا را دریافت می‌کردید، به شما توصیه می‌شود که درخواست تجدید نظر را ارسال کنید. نحوه نوشتن نامه تجدیدنظر بسیار مهم است. نامه شما باید استدلالی و قانع‌کننده باشد. ترجیحاً احساسی ننویسید، به این امید که قلب مسئولی را که با پرونده شما سروکار دارد را تحت تاثیر قرار دهید چرا که بی‌اثر خواهد بود.

روش ثابتی برای نحوه نوشتن نامه تجدید نظر وجود ندارد. با این حال، مواردی وجود دارد که باید در آن لحاظ کنید تا درخواست تجدیدنظر شما مورد توجه قرار گیرد.

ابتدا باید اطلاعاتی را در مورد خود در نامه وارد کنید، از جمله:

 •     نام و نام خانوادگی
 •     شماره پاسپورت
 •     آدرس کامل
 •     تاریخ تولد
 •     محل تولد
 •     پست الکترونیک
 •     شماره تلفن

جدای از این اطلاعات، در ادامه متن باید:

 •     زمان ثبت درخواست و همچنین هدف سفر خود را مشخص کنید
 •     تاریخ دریافت نتیجه رد ویزا را ذکر کنید.
 •     دلایل رد شدن ویزای خود را همانطور که در نامه ریجکتی که از سفارت دریافت کرده‌اید را توضیح دهید.
 •     دلایلی را فهرست کنید و توضیح دهید که چرا فکر می‌کنید که تصمیم رد ویزا، نادرست بوده است. این کار را باید با نشان دادن استدلال انجام دهید.
 •     فراموش نکنید که پس از چاپ نامه، انتهای نامه را امضاء کنید.
دکمه بازگشت به بالا