عمومیگزارشگر کسب و کار

تست آمادگی جسمانی استخدامی سپاه

معاینات پزشکی استخدام سپاه ۱۴۰۲

قصد داریم در این مقاله معاینات پزشکی استخدام سپاه و رد شدن در معاینات پزشکی را به اطلاع متقاضیان استخدام در سپاه برسانیم. استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بنابر نیاز این سازمان و برای تکمیل نیروی انسانی مورد نیاز سپاه انجام می پذیرد. استخدام در این سازمان دارای شرایط ویژه ای می باشد که یکی از مهم ترین آن ها داشتن سلامت روحی و جسمی است که طی معاینات پزشکی هفت گانه مشخص می شود.

در یک روز ممکن است بیش از 1000 نفر معاینه شوند و در این معاینات بعضی پزشکان  ممکن است با سختگیری هرچه تمام تر داوطلبان را رد کنند. قبولی داوطلبان استخدام سپاه تا حدود خیلی  زیادی به پزشک معاینه کننده آنها بستگی دارد. برای گذراندن مراحل معاینات پزشکی بهتر است با این مراحل آشنا بوده و قبل از بررسی هر پزشک یک بار خودتان را مورد ارزیابی قرار دهید.

ما در ادامه هر یک از مراحل را به طور کامل برای شما عزیزان تشریح کردیم تا به اندازه کافی اطلاعات کاملی در این زمینه داشته باشید. پس لطفا در ادامه با ما باشید. معاینه پزشکی سپاه شامل مراحل مختلف می باشد که در یک روز انجام می شود. جزئیات نحوه انجام معاینات پزشکی استخدام سپاه به شرح زیر است:

نحوه معاینات پزشکی استخدام سپاه ۱۴۰۲

واجدین شرایط استخدام سپاه، برای ورود به سپاه پاسداران، لازم است مراحل معاینات پزشکی استخدام سپاه را انجام دهید. برای انجام این معاینات کارتی دریافت خواهید کرد که هنگام مراجعه به هر پزشکی باید آن را همراه داشته باشید. داوطلبان حداقل نزد هشت پزشک خواهند رفت و در هر مرحله از معاینات در صورت تایید پزشک ، کارتشان مهر و امضا می شود. در یک روز ممکن است بیش از 1000نفر معاینه شوند و ممکن است بعضی از پزشکان با سختگیری داوطلبان را رد کنند. می توان گفت قبولی داطلبین استخدام تا حدود زیادی به پزشک معاینه کننده بستگی دارد.

مقاله پیشنهادی: راهنمای خرید بسته طلایی سوالات استخدامی سپاه

مراحل معاینات پزشکی استخدام سپاه

پزشک اول :

داوطلب با به همراه داشتن کارت مذکور، بعد از ورود به سالن ، لباس هایش را در میاورد و به صف مراجعه کنندگان می پیوندد. مراجعین برای معاینه نزد پزشک خواهند رفت. افرادی که اضافه وزن یا کاهش وزن بیش از حد دارند، قد متعادلی ندارند، دارای جراحت ناشی از چاقو یا تیغ می باشند و یا فاصله بین دو زانو ایشان، از یک عرض قنداق تفنگ بیشتر است و افرادی که دارای سابقه شکستگی در بدنشان می باشند، مردود خواهند شد. کارت افرادی که مورد تایید می باشند، مهر و امضا می شود.

پزشک دوم :

داوطلب در اتاقکی مخصوص نزد پزشک رفته و بیضه ها و آلت جنسی داوطلب توسط پزشک معاینه خواهد شد. اگر فردی دارای سابقه بیماری خود ایمنی یا MS باشد و یا عادت به خود ارضایی داشته باشد ، مردود خواهد شد و کارت این افراد مهر و امضا نمی شود.

پزشک سوم :

داوطلب برای معاینات چشم، به چشم پزشک مراجعه می کند. چشم هر داوطلب در سه مرحله معاینه می شود که شامل میزان دید (10از 10) ، آستیکمات (حداکثر 25صدم) ، کور رنگی خواهد بود.

پزشک چهارم :

این پزشک به معاینه دندان ها و لثه های داوطلب می پردازد. افرادی که بیش از 4 دندان پرشده داشه و یا یک دندان کم دارند، مردود می شوند. حتی عفونت های دهان و دندان نیز باعث رد شدن داوطلب می شود. هر فردی که مسواک نمی زند بیماری دهان و دندان دارد.

پزشک پنجم

این پزشک برای انجام معاینات پزشکی استخدام سپاه ، به معاینه قلب و عروق می پردازد. فشار خون و داشتن سابقه بیماری قلبی و فشار خون باعث مردودی می شود.

پزشک ششم : اعصاب داوطلب را می سنجد.

پزشک هفتم : حلق و بینی داوطلبان را معاینه می کند. این مرحله با توجه به نظر داوطلب تایید یا رد می شود. اگر تنگی نفس یا سینوزیت دارید، رد می شوید.

پزشک هشتم : معاینه گوش را انجام می دهد.

روش انجام معاینات قبل از استخدام

قبل از استخدام شما ملزم به انجام موارد زیر می باشید. در واقع موارد گفته شده در ادامه ،معاینات پیش از استخدام به صورت کلی می باشد:

  • گرفتن شرح حال متقاضی : شامل سوابق فردی و خانوادگی از نظر ابتلا به بیماریها و مشاغل قبلی
  • ثبت عوامل زیان آور در فرم معاینات بر اساس گزارش بازدید از مراحل و محیط کار توسط کارشناس بهداشت حرفه ای
  • درخواست انجام آزمایشهای پاراکلینیک مورد نیاز بر اساس نوع مواجهه شاغل: شامل آزمایش خون و ادرار از نظر قند، چربی، عفونت، نوار قلب و در برخی موارد بسته به نوع شغل عکسبرداری از قفسه سینه و ستون فقرات، سنجش میزان شنوائی و تست عملکرد ریوی.
  • معاینه اندامها : معاينه عمومی دستگاههای قلب و عروق، ریه ها، کلیه ها، اعصاب، چشم و گوش که توسط پزشک عمومی دوره دیده طب کار انجام میشود.

نتیجه معاینات پزشکی به چه صورت می باشد؟

روند کلی بدین شکل است که بعد از دریافت نامه معرفی به پزشک و آزمایشگاه از سمت سازمان استخدام کننده یعنی سپاه، داوطلب باید به پزشک معرفی شده در نامه و آزمایشگاه اعلام شده جهت انجام معاینات و آزمایش‌ها مراجعه نماید و پس از انجام، نامه تایید پزشکی و نتیجه آزمایش خود را به صورت مهر و موم شده تحویل گرفته و به همان صورت به سازمان تحویل دهد اگر بعد از انجام معاینه توسط پزشک و انجام آزمایش‌ها توسط آزمایشگاه منع استخدامی از بابت حداقل های تعیین شده وجود داشته باشد، به صورت معمول فرد داوطلب استخدام به یک پزشک متخصص جهت بررسی دقیق تر موضوع معرفی میشود.

در این حالت در صورتی که پزشک متخصص و یا اینکه تشخیص دهد که از طریق معالجه پزشکی مشکل قابل رفع می باشد به صورت معمول این فرصت به داوطلب استخدامی داده خواهد شد که پس از انجام معالجه مجددا به فرایند استخدامی و بازگردد.

در برخی از موارد نیز ممکن است پزشک متخصص تشخیص عدم وجود مشکل دهد و یا اینکه تشخیص دهد مشکل از طریق دارو و به شرط ادامه درمان در طی زمان قابل رفع می باشد، در این حالت داوطلب استخدامی دیگر نیاز به انتظار جهت بهبود کامل و برگشت به روند استخدامی نخواهد بود و میتواند بدون مشکل تاییدیه این مرحله را نیز کسب کند. اما متأسفانه در برخی از موارد نیز تشخیص بر عدم درمان داده میشود که در این صورت داوطلب در طی باقی مسیر استخدامی باز خواهد ماند.

صحبت پایانی

تمام تلاش و هدف  تیم ما از انتشار این مطلب،  آگاهی رسانی به شما داوطلبان عزیز در زمینه معاینات پزشکی که از مهمترین مراحل استخدام در سپاه می باشد، بوده است. امیدواریم در آگاهی رسانی درست و کامل در این زمینه موفق عمل کرده و توانسته باشیم سهم کوچکی در کسب نتیجه مطلوب و دلخواه شما عزیزان داشته باشیم.

دکمه بازگشت به بالا