عمومیگزارشگر کسب و کار

فواید نمک برای درخت گردو

علت ریختن نمک پای درخت گردو چیست؟[علائم + راهکار ]

علت ریختن نمک پای درخت گردو بیشتر به منظور افزایش بازدهی درخت صورت می پذیرد. باغداران قدیمی معتقد بودند، ریختن نمک پای درخت گردو می تواند به افزایش کیفیت محصول و بالاتر رفتن بازدهی آن کمک کرده و نقش به سزایی داشته باشد. اما به نظر شما از نظر علمی چنین چیزی صحیح به نظر می رسد؟ در این مقاله به بررسی آثار مثبت و منفی ریختن نمک پای درخت گردو خواهیم پرداخت.

تاثیر ریختن نمک برای درخت گردو :

سوال اینجاست که بسیاری از افراد می خواهند بدانند که نمک ریختن پای درخت گردو؛ موثر است یا خیر؟ خب می توان گفت که این کار احتمالا باعث می شود خاک مغذی شود و اما باید ابتدا خاک مورد نظر را کاملا مورد بررسی قرار داد. درخت گردو به دلیل داشتن میوه یا همان دانه آن دارای ارزش خاصی است مخصوصا اینکه مواد مغذی که در دانه وجود دارد اهمیت درخت گردو را بالاتر برده است و همه باغداران گردو تمایل دارند هر آنچه که باعث می شود بار دهی این نوع درخت مناسب تر شود را بدانند و بکار بگیرند. علت ریختن نمک پای درخت گردو ؛ را در این مقاله به خوبی برسی می نماییم لطفا تا انتهای این متن همراه ما باشید.

ریختن نمک پای درخت گردو چه تاثیری بر درخت دارد؟

از قدیم الایام چه کشاورزان و یا باغدارانی که می خواستند کرم های درون خاک را از بین ببرند و یا اینکه مغز گردوی تردتری را می خواستند این کار را انجام می دادند و درون خاک یا همان پای درخت گردو نمک می ریختند تا درخت پربارتر شود و ان هم به این دلیل که حیوانات کوچک درون خاک را از بین ببرد. اما به نظر می رسد این باوری است کاملا اشتباه، البته ممکن است نمک به خاک گردو برای از بین بردن برخی از این حیوانات کوچک کمک کند اما باعث باروری بیشتر درخت یا نهال گردو نمی شود. حتی اگر به مقدار زیادی استفاده شود هیچ گونه تاثیری که نخواهد داشت ممکن است به درخت ضرر زیادی بزند.

فواید نمک برای درخت گردو

بسیاری از کشاورزان و باغداران در گذشته اعتقاد داشتند که فواید نمک برای درخت گردو بسیار است. ریختن نمک پای درخت گردو می تواند به افزایش رشد درخت و سفید شدن مغز گردو کمک کند. زیرا به علت وجود املاح و عناصر مفید در نمک می توان خاک را به وسیله ی آن غنی ساخت و بدین ترتیب به رشد و باروری بیشتر درخت کمک کرد.

آنها معتقد بودن که ریختن نمک پای درخت می تواند مغز گردو را سفید تر کرده و به به تردتر شدن بیشتر محصول کمک کند. به طوری که در شاخه های درخت نیز گاها سنگ نمک آویخته به چشم می خورده است. از سوی دیگر آنها معتقد بودند که نمک می تواند در نابودی بسیاری از کرم ها ،حشرات آفات و سایر تهدید ها  و عوامل بیماری زا نقش داشته باشد.

اما اینها صرفا یک اعتقاد قدیمی و بدون پایه و اساس علمی بوده است. حقیقت امر ان است که هیچ یک از مطالعات علمی و پژوهش های سال های اخیر نتوانسته تأثیر نمک را بر چنین مسائلی به اثبات برساند. پژوهشگران معتقد هستند که نمک نه تنها برای نهال گردو سودمند و مفید نیست، بلکه با آثار مخرب فراوانی همراه می باشد و بحتی به نوعی می تواند دشمن درخت گردو به حساب بیاید.

 مسمومیت درخت گردو به نمک

درخت گردو پیوندی چندلر حساسیت بسیار بالایی به برخی مواد مانند نمک دارد . تعجب نکنید درخت یک موجود زنده است که می تواند همانند انسان مسموم شود. هنگامی که به خاک درخت خود نمک اضافه می کنید، سدیم و کلر موجود در نمک می تواند تعادل عناصر موجود در خاک درخت را بر هم زده و بدین ترتیب درخت گردو را با مسمومیت مواجه نماید.

مسمومیت درخت گردو به نمک ممکن نقش زیادی در کاهش باردهی درخت گردو داشته باشد. درصد تحمل شوری درخت گردو عدد مشخصی است و چنانچه شوری خاک دستکاری شود و یا به هر نحوی افزایش یابد به طوری که از تحمل درخت خارج باشد، با افول رشد گیاه مواجه خواهید شد و قطعا افت کیفیت را در محصول خود مشاهده خواهید کرد. خاک های غنی از نمک و شور می تواند به کاهش فتوسنتز درخت منجر گردد و چنین امری در دراز مدت می تواند مرگ درخت را به همراه داشته باشد.

علائم مسمومیت درخت گردو با نمک

اگر به مسمومیت درخت گردو خود شک کرده اید باید علائم درخت را پیگیری کنید. علائم مسمومیت درخت گردو شامل موارد زیر است:

  • سوختگی برگ های درخت در قسمت های حاشیه و نوک برگ ها. این موضوع در درختان مسن تر به شکل بهتری قابل مشاهده است.
  • کاهش محسوس رشد شاخه ها و ساقه های درخت. همچنین شاخه های جوان و جدید به شکلی کوتاه تری رشد می کنند در واقع با رشد ناقص و ضعیف روبرو هستند.
  • کاهش اندازه ی مغز گردو و افت قابل توجه کیفیت آن
  • مشاهده ی آثار سوختگی، چروکیدگی و یا خرد شدن در هسته ها

راه های کنترل نمک در درخت گردو:

یکی از راه های ریختن نمک پای درخت گردو ، مدیریت دقیق آبیاری است. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی آب با کیفیت خوب و مساوی با میزان تبخیر و تعرق درخت (ET) در طول فصل استفاده کنید ، به علاوه حدود ۱۵٪ برای شستن نمک های زیر منطقه ریشه اب در نظر بگیرید.

روش دیگر برای کاهش احتمال بروز نمک ، کاشت روی پایه ای است که تحمل بیشتری نسبت به نمک دارد. چند سال پیش این فرصت را داشتم که میزان تحمل نسبی پایه های درختچه سیاه ، پارادوکس و انگلیسی در یک باغ جوان چاندلر را ارزیابی کنم. این باغ با سه پایه مرتب شده به طور پی در پی در ردیف های مشخص کاشته شده بود. در سال چهارم ، علائم سوختگی ناشی از نمک پس از تغییر در منبع آب آبیاری ، که شامل مقداری آب چاه بی کیفیت بود ، روی شاخ و برگهای قدیمی ظاهر شد.

نتایج نمونه برگ ها در هنگام استفاده از خواص نمک برای درخت گردو:

هنگامی که غلظت نمک در بالاترین سطح بود ، نمونه های مقایسه ای برگ در ماه شهریور جمع آوری شد. سطح بافت زیاد جالب به نظر نمی رسید. درختان روی پایه گردوی انگلیسی بیشترین حساسیت به محلول نمک را داشتند و همچنین بیشترین غلظت را از هر سه یون سمی (B ، Cl و Na) در بافت برگ وجود داشت. درختان روی پایه گردوی سیاه که علامت دار بودند و کمترین تجمع یون های سمی را داشتند. درختان روی پایه ترکیبی پارادوکس دارای علائم متوسط و سطح بافت بودند.

درخت گردو از انواع درختی است که سریع رشد می کند و سایبان های گسترده ای به عرض ۱۸ متر و ارتفاع ۳۰ متر خواهد داشت. یک نوع درخت است که برای رشد خوب نیاز به آفتاب کامل دارد و در صورتی که برخی از منابع مورد نیاز درخت مانند تاثیر نمک بر درخت گردو ؛کم یا زیاد باشد به درخت گردو آسیب زیادی می رساند.

دکمه بازگشت به بالا