عمومیگزارشگر کسب و کار

آیا شمع در شتاب خودرو تاثیر دارد؟

راهنمای خرید بهترین شمع برای افزایش شتاب اتومبیل

حتما می دانید که موتور خودرو از چند قطعه مختلف تشکیل شده که هرکدام به طور خاصی روی شتاب آن‌، تاثیر می‌گذارند با این حال، خرید بهترین نسبت به قطعه های دیگر مهمتر است، حتما می پرسید چرا؟ در این مطلب ضمن توضیح تاثیر شمع موتور روی شتاب ماشین بهترین شمع برای افزایش شتاب خودرو های مختلف را به شما معرفی می کنیم. پس اگر قصد خرید بهترین شمع برای افزایش شتاب اتومبیل خود را دارید تا انتهای این مطلب از سام پارت یدک با ما همراه باشید.

اگر بخواهیم علت شل شدن شمع خودرو و عملکرد شمع موتور اتومبیل را بصورت خلاصه توضیح دهیم باید بگوییم شمع روی سیلندر خودرو نصب می شود تا جرقه ای را که برای احتراق سوخت در موتور مورد نیاز است، تامین کند. در واقع، مهمترین وظیفه شمع موتور خودرو، جرقه زنی است و تاثیر مستقیمی روی عملکرد موتور و درنتیجه شتاب خودرو و البته مصرف سوخت دارد.

نکته مهم دیگری که باید بدانید این است که شمع ها به طور مداوم در حال جرقه زنی هستند، پس بالاخره عمرشان تمام می شود و حتی بهترین شمع موتور هم پس از مدتی باید تعویض شود. البته در نظر داشته باشید که شمع موتور انواع مختلفی دارد که طول عمر بعضی از آنها بیشتر از انواع دیگر است. در ادامه با شمع موتور خودرو بیشتر آشنا میشویم. در لینک زیر می توانید انواع برندهای شمع خودرو موجود در بازار لوازم یدکی برای انواع خودرو را مشاهده نمایید و بهترین شمع برای افزایش شتاب را متناسب با نوع خودرو و بودجه خود انتخاب و خریداری نمایید.

اگر برای انتخاب و خرید بهترین شمع برای افزایش شتاب خودرو، دچار تردید هستید و نمی توانید از انواع مختلف شمع و برندهای موجود در بازار بهترین شمع برای افزایش شتاب را انتخاب نمایید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. همچنین می توانید برای دریافت مشاوره و خرید بهترین شمع برای افزایش شتاب با کارشناسان فروشگاه لوازم یدکی سام پارت یدک تماس بگیرید. کارشناسان سام پارت یدک آماده پاسخگویی به سوالات مشتریان عزیز می باشند.

تأثیر نوع شمع بر افزایش شتاب خودرو

اگر برای خرید بهترین شمع موتور خودرو به فروشگاه های مراجعه کرده باشید، احتمالا متوجه شده اید که برندهای مختلفی شمع خودرو را تولید و به بازار عرضه می کنند. برای راهنمایی بهتر شما در خصوص خرید بهترین شمع ماشین، بهتر است بدانید که شمع از آلیاژ های مختلفی تولید می شود که هرکدام ویژگی های متفاوتی دارند. در ادامه با این آلیاژ ها و تاثیری که روی شتاب خودرو دارند، بیشتر آشنا می شویم و همه چیز درباره شمع خودرو و انواع مختلف آنرا شرح می دهیم.

بهترین شمع موتور؛ شمع سوزنی

همانطور که از نام آن پیداست، الکترودی که در انتهای شمع سوزنی خودرو قرار گرفته به شکل سوزن است و به همین دلیل به نام‌ شمع سوزنی معروف شده است. طراحی الکترود سوزنی شکل موجب شده که این شمع نسبت به انواع معمولی، جرقه زنی قوی تری داشته باشد. اما این ویژگی شمع سوزنی چه تاثیری در شتاب خودرو دارد؟ در ادامه با تاثیر شمع سوزنی بر شتاب خودرو بیشتر آشنا می شویم.

خب کاملا مشخصه هرچقدر جرقه زنی قوی تر باشد، احتراق سوخت داخل سیلندر بهتر انجام ‌می‌گیرد و انرژی سوخت به طور کامل آزاد شده و درنتیجه شتاب خودرو به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. یکی دیگر از مزایای خرید شمع سوزنی، عملکرد موتور با صدا و لرزش بسیار کمتر است.

تاثیر آلیاژ شمع موتور بر شتاب خودرو

جالب است بدانید که هر شمع دارای دو الکترود مثبت و منفی است که با آلیاژ مخصوصی ساخته می شوند که برای موتور خاصی مناسبند. بنابراین، خرید بهترین شمع موتور ماشین باید با توجه به نوع آلیاژی که متناسب با موتور خودروی شما باشد انجام گیرد. در ادامه انواع شمع خودرو بر اساس آلیاژ به کار رفته در ساخت شمع را مورد بررسی قرار می دهیم.

بهترین شمع موتور ؛ شمع ایریدیومی

شمع های ایریدیومی به عنوان بهترین شمع موتور در بازار لوازم یدکی خودرو شناخته می شوند. در این مدل شمع خودرو، الکترود مثبت از جنس ایریدیوم و سوزنی شکل است و از آنجاییکه الکترود منفی آن نیز از همین آلیاژ تهیه شده جرقه زنی بسیار دقیقی دارد که شتاب خودرو را تا حد زیادی افزایش می دهد.

یکی دیگر از دلایل انتخاب شمع ایریدیومی به عنوان بهترین شمع موتور، مقاومت حرارتی شمع های ایریدیومی است که از نوع پلاتینیومی بیشتر است.

شمع ایریدیومی، افزایش دما تا ۴۰۰۰ درجه سانتی گراد را هم تحمل می کنند به همین دلیل از انواع دیگر شمع خودرو، قیمت بیشتری دارند اما چون در کیلومترهای بسیار بالاتری نیاز به تعویض پیدا می کنند، ارزش خرید بالایی دارند.

شمع پلاتینیومی

شمع پلاتینیومی را نیز می توان در دسته بندی بهترین شمع موتور قرار داد. این شمع از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. حتما می پرسید چرا؟ علت این است که الکترود آن از جنس پلاتینیوم است و مقاومت حرارتی بالایی دارد در نتیجه با افزایش حرارت حتی تا ۲۵۰۰ درجه سانتی گراد، افت ولتاژ در آن دیده نمی شود.

خرید این مدل شمع موجب صرفه جویی در هزینه های شما می شود چون تا حدود صدهزار کیلومتر هیچگونه خرابی در شمع موتور پلاتینیومی دیده نمی شود.

شمع نیکلی

شمع هایی که الکترود آنها با آلیاژ نیکلی ساخته می شوند جز ساده ترین انواع موجود در فروشگاه های لوازم یدکی هستند که از نوع تخت می باشند. جرقه زنی این مدل شمع ها در حد متوسط است به همین علت چندان منجر به افزایش شتاب خودرو نمی شوند. تنها مزیت شمع های نیکلی، ارزان قیمت تر بودن آنها نسبت به انواع دیگر است. البته از آنجاییکه سریعتر خراب می شوند و باید در کیلومترهای پایینتری آنها را تعویض کنید، در طولانی مدت هزینه بیشتری را به شما تحمیل می کنند.

شمع‌های مسابقه‌ای یا سه پلاتینه

شمع های سه پلاتینه مزایای بسیار زیادی نسبت به شمع های تک پلاتین دارند. این نوع شمع ماشین به علت جرقه زنی بسیار دقیق موجب راحت روشن شدن موتور و در نتیجه افزایش شتاب خودرو شده و احتراق کاملی را ایجاد می کنند. همچنین طول عمر آنها بسیار بالاتر است و در مصرف سوخت صرفه جویی می کنند. یکی از ویژگی های جالب شمع مسابقه ای، ثابت ماندن فاصله بین الکترود مثبت و منفی حتی در اثر عملکرد طولانی مدت است.

تاثیر شمع سرد و گرم بر شتاب خودرو

بهترین شمع موتور را فقط از روی جنس الکترود آن تشخیص نمی دهند، یکی دیگر از عواملی که باید در خرید شمع ماشین در نظر گرفت گرم یا سرد بودن آن است. می پرسید شمع سرد و گرم چه فرقی با هم دارند؟

شمع موتور گرم، گرمای بدست آمده از احتراق بنزین در موتور را در سر شمع نگه می دارد و درنتیجه رسوب روغن و دوده روی نوک شمع می سوزد و گرما در کل عایق شمع منتقل می شود.

شمع سرد از شمع گرم بهتر است. شمع سرد می تواند از احتراق زودهنگام پیشگیری کند و موجب شود حرارت خیلی سریعتر انتقال پیدا کند.

عمر مفید شمع موتور سرد هم بسیار بیشتر از نوع گرم است چون ارتباط زیادی با حرارت و فشار درون سیلندر ندارد.

بهترین شمع موتور برای افزایش شتاب چه ویژگی هایی دارد؟

تا اینجا با توجه به مطالب گفته شده متوجه شدید که بهترین شمع موتور برای افزایش شتاب خودرو، شمع سوزنی و ایریدومی است. هرچند قیمت خرید شمع سوزنی و ایریدیومی نسبت به انواع دیگر بیشتر است اما به علت طولانی بودن عمر مفید آنها، در بلند مدت موجب صرفه جویی در هزینه های شما خواهند شد.

شمع موتور سوزنی و ایریدیومی علاوه بر موارد گفته شده، مزایای دیگری نیز دارند که شامل موارد ذیل می باشد.

  • ایجاد احتراق قوی تر که موجب افزایش شتاب و راندمان موتور می شود
  • کاهش قابل توجه مصرف سوخت
  • طولانی بودن عمر مفید شمع حتی بیشتر از ۵ برابر انواع دیگر
  • کاهش تولید گازهای سمی، کاهش آلودگی هوا و افزایش عمر مفید سیستم کاتالیزور به علت احتراق کامل تر مخلوط هوا و بنزین
  • کاهش صدا و لرزش موتور
  • استارت خوردن بسیار بهتر خودرو حتی در هوای سرد
دکمه بازگشت به بالا