سلامت و دانشگزارشگر کسب و کار

چقدر آب باید بنوشید؟

هیچ پاسخی برای همه وجود ندارد، زیرا نیاز به مایعات در بین افراد متفاوت است. چه مقدار آب باید در روز بنوشید؟ اکثر افراد روزانه به حدود چهار تا شش فنجان آب ساده نیاز دارند. اما ممکن است تعجب آور باشد که بدانید میزان مصرف آب یک عدد فردی است. در حالی که قانون روزانه چهار تا شش فنجان برای افراد به طور کلی سالم است، این مقدار بر اساس میزان آب دریافتی آنها از سایر نوشیدنی ها و منابع غذایی متفاوت است.

همچنین، برخی شرایط سلامتی، داروها، سطح فعالیت و دمای محیط بر میزان مصرف روزانه آب تأثیر می‌گذارد.متأسفانه، بسیاری از ما به اندازه کافی نوشیدنی نمی خوریم، به خصوص افراد مسن. ما به شما پیشنهاد میکنیم در صورت خروج از منزل یک بطری آب همراه داشته باشید و یا از نزدیکترین سوپرمارکت نسبت به خرید آب آشامیدنی اقدام کنید همچنین ما به شما کمک می کنیم تا بفهمید برای سالم ماندن به چه مقدار آب در روز نیاز دارید.

فواید آب آشامیدنی

آب باعث می شود هر سیستمی در بدن به درستی کار کند. برنامه 6 هفته ای گزارش بهداشتی ویژه دانشکده پزشکی هاروارد برای تغذیه سالم اشاره می کند که آب وظایف مهم زیادی دارد، مانند:

حمل مواد مغذی و اکسیژن به سلول های شما

شستشوی باکتری ها از مثانه

کمک به هضم

جلوگیری از یبوست

نرمال کردن فشار خون

مفاصل بالشتکی

محافظت از اندام ها و بافت ها

تنظیم دمای بدن

حفظ تعادل الکترولیت (سدیم)

روزانه چقدر آب نیاز دارید؟

برای افراد سالم، متوسط آب روزانه برای مردان حدود 15.5 فنجان و برای زنان حدود 11.5 فنجان است. این ممکن است به این معنی باشد که بسته به منابع مایع دیگر مانند قهوه، چای، آب میوه، میوه ها و سبزیجات، تنها به چهار تا شش فنجان آب ساده نیاز دارید.

عوامل دیگری که ممکن است به معنای آب ساده تر باشد عبارتند از:

سطح فعالیت: اگر به دلیل ورزش کردن، آب خود را از طریق تعریق از دست می دهید، باید مصرف آب خود را افزایش دهید. افرادی که در فعالیت های بدنی طولانی مانند ماراتن شرکت می کنند، اغلب نیاز به جایگزینی از دست دادن آب و سدیم دارند.

دمای بیرونی: زمانی که دمای بیرون افزایش می یابد، باید سطح آب خود را تنظیم کنید. در دماهای گرمتر، ممکن است سریعتر احساس تشنگی کنید.

سلامت کلی و داروها: در صورت داشتن شرایط سلامتی خاص، مانند بیماری تیروئید یا مشکلات کلیوی، کبدی یا قلبی، ممکن است مقدار زیادی آب مصرف کنید. یا اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث حفظ آب می‌شوند، مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، داروهای ضددرد مواد افیونی و برخی داروهای ضد افسردگی.

سن: افراد مسن تشنگی را به اندازه دوران جوانی احساس نمی کنند. و اگر آنها از داروهایی استفاده می کنند که ممکن است باعث از دست دادن مایعات شود، مانند یک دیورتیک، می تواند مشکل ساز باشد.

نحوه محاسبه مقدار آب در روز

از آنجایی که هیچ پاسخ یکسانی برای همه وجود ندارد و مصرف آب فردی است، باید با پزشک خود در مورد مقدار مناسب خود مشورت کنید.

اگر هر روز به اندازه کافی آب ننوشید، در معرض خطر کم آبی قرار می گیرید. علائم هشدار دهنده کم آبی بدن شامل ادرار زرد تیره، ضعف، فشار خون پایین، سرگیجه یا گیجی است.

مایعاتی برای هیدراته نگه داشتن شما

آب تنها انتخاب شما در مورد آبرسانی نیست. تمام نوشیدنی های حاوی آب به نیازهای روزانه شما کمک می کنند. و برخی از افراد حتی فواید شیر را برای هیدراتاسیون می‌گویند.

و این یک افسانه است که نوشیدنی های کافئین دار یا نوشیدنی های حاوی الکل باعث کم آبی بدن می شوند زیرا باعث ادرار شما می شوند. آنها این کار را انجام می دهند، اما در طول روز، آب حاصل از این نوشیدنی ها همچنان منجر به یک سهم مثبت خالص در مصرف کل مایعات می شود.

البته دلایل زیادی وجود دارد که چرا آب همچنان انتخاب بهتری است. به یاد داشته باشید که نوشیدنی های شیرین می تواند منجر به افزایش وزن و التهاب شود که می تواند خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت را افزایش دهد. کافئین بیش از حد می تواند شما را عصبانی کند یا شما را از خوابیدن باز دارد. و مصرف الکل باید به یک نوشیدنی در روز برای زنان و یک تا دو نوشیدنی در روز برای مردان محدود شود

نکاتی برای جلوگیری از کم آبی بدن

برای جلوگیری از کم آبی بدن، به تدریج و در طول روز مایعات بنوشید. یک راه آسان برای انجام این کار، نوشیدن یک نوشیدنی در هر وعده غذایی و همچنین به صورت اجتماعی یا همراه با دارو است و بدانید که مایعات را از غذاهای غنی از آب مانند سالاد، میوه و سس سیب نیز دریافت می کنید.

دکمه بازگشت به بالا