سلامت و دانشگزارشگر کسب و کار

نکات مهم خرید شیشه خودرو

راهنمای خرید شیشه ماشین

امروزه اهمیتی که شیشه های خوردروهای مختلف خصوصا تعمیر شیشه بالابر خودرو دارند بر کسی پوشیده نیست. این اهمیت از چند منظر قابل توجیه است. علاوه بر زیبایی که یک شیشه جک خوب و مرغوب برای یک اتومبیل به همراه می آورد می توان شیشه را از نظر ایمنی ماشین و هم چنین عایق بودن صدا، گرما و سرما مورد بررسی قرار داد. در طراحی و ساخت هر اتومبیلی، از صدها قطعات اصلی و جانبی استفاده می شود که هر یک از این قطعات اصلی و جانبی، نقش و وظایف مختلفی را، در ماشین شما بر عهده دارند.

شیشه در صنعت خودروسازی از اهمیت ویژ‌ه‌ای برخوردار است، درواقع صنعت شیشه، به دلیل ظرافت و حساسیت آن، یکی از صنایع خاص کشور است، چرا که ذات این صنعت اهمیت کیفیت و ایمنی را در بر می گیرد. از اواخر سال ۱۹۴۰ میلادی، اولین شیشه جلو از جنس شیشه فشرده تولید شد. این شیشه‌ها در تصادف به هزاران تکه ریز و درشت خرد می‌شدند و به همین دلیل امروزه این نوع شیشه فقط در پنجره‌های کناری خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. شیشه ماشین یکی از قطعات بسیار مهم و حساس در صنعت خودروسازی که خریداران خودرو اهمیت زیادی به آن ها نمی دهند و جتی در معامله خودرو ، اصلا به آن توجهی نمی شود.

اگر علاقه مند هستید بدانید اهمیت تعمیر شیشه بالابر برقی چیست، مقاله مربوطه را بخوانید. امروزه اهمیتی که شیشه های خوردروهای مختلف دارند بر کسی پوشیده نیست. این اهمیت از چند منظر قابل توجیه است. علاوه بر زیبایی که یک شیشه خوب و مرغوب برای یک اتومبیل به همراه می آورد می توان شیشه را از نظر ایمنی ماشین و هم چنین عایق بودن صدا، گرما و سرما مورد بررسی قرار داد.

ایمنی شیشه های خودرو:

در حوزه ایمنی، شیشه‌های خودرو به دو دسته شیشه‌های سکوریت و شیشه‌های لمینت تقسیم می‌شوند

عموما” شیشه‌های عقب و جانبی خودروها از نوع سکوریت هستند. شیشه سکوریت شیشه‌ای است که با اعمال یک فرآیند عملیات حرارتی، استحکام بالائی یافته و در برابر ضربه‌ها و تنش‌های مکانیکی و حرارتی تا پنج برابر شیشه آنیل مستحکم است. همچنین، در صورت بروز ضربات سنگین و تصادفات شدید که منجر به شکست شیشه می‌شود، قطعات شیشه شکسته شده‌ی شیشه‌های سکوریت، بسیار کوچک و فاقد لبه‌های برنده هستند و مانع صدمات جدی به سرنشینان خودرو می‌شود.

انواع شیشه ماشین:

شیشه های خودرو به دو دسته تقسیم میشوند. دسته اول شیشه های لامینیتد (Laminated) یا لامینه و دسته دوم شیشه های تمپرد (Tempered) هستند.

·         شیشه های Laminated

در این نوع شیشه از یک نوع فیلم پلاستیکی به نام Poly Vinyl Butyral) PVB) که به وسیله دو لایه شیشه احاطه شده، استفاده می شود. لایه PVB شیشه ها را در هنگام تصادف های سنگین و شکست در جای خود نگه می دارد و از پرتاب شدن خرده های شیشه که باعث ایجاد جراحت برای سرنشینان خودرو خواهد شد، جلوگیری میکند.

علاوه بر این ویژگی این نوع شیشه به خاطر داشتن خاصیت ارتجاعی از پرتاب شدن سرنشینان به خارج از خودرو هم جلوگیری میکند. از دیگر خواص PVB می توان به کاهش انتقال صداهای با فرکانس بالا، جلوگیری از ورود اشعه UV (تا حدود 95 درصد) و جلوگیری از تابش نور خورشید با رنگی کردن قسمت بالایی PVB در شیشه جلو اشاره کرد.

معایب شیشه های لمینیت خودرو

این شیشه ها تنها دارای یک عیب نسبتا بزرگ هستند و آن هم در حادثه هایی نظیر آتش سوزی‌ست که در صورتی که درهای خودرو باز نشوند، خروج سرنشینان از خودرو با مشکل مواجه خواهد شد که البته این امر مانند آن چه در اتوبوس ها به کار رفته؛ یعنی استفاده از چکش های مخصوص برای شکستن شیشه قابل رفع شدن است.

·         شیشه های Tempered

این نوع شیشه ها به نام Toughened هم شهرت دارند. پس از برشکاری و شکل دهی در یک سیکل حرارتی 600 تا 700 درجه قرار می گیرند و بلافاصله سرد می شوند. این کار استحکام و عمر شیشه را 5 تا 10 برابر افزایش می دهد. علاوه بر این به دلیل تنش سطحی ایجاد شده ناشی از سرد شدن سریع، در وقت تصادف و شکست، این نوع شیشه ها، به ذراتی کوچک و ریز و بدون لبه های تیز و برنده تبدیل می شوند که این امر امکان آسیب دیدن سرنشینان را تا حدی زیادی کاهش می دهد. البته این امر صد در صد نیست و ممکن است خراش هایی را ایجاد کند اما این جراحات بسیار سطحی هستند.

البته هرگونه عملیات برشکاری و خمکاری پس از عملیات تمپر، منجر به شکستن این نوع شیشه ها خواهد شد و تمامی عملیات باید قبل از تمپر شدن انجام شود. شیشه های تمپر شده در اکثر خودروها (به غیر از خودروهایی که تمامی شیشه هایشان لامینه است) به عنوان شیشه های جانبی و عقب استفاده می شوند. شیشه های تمپر، از فواصل دور قابل تشخیص هستند، کافی است در یک ظهر آفتابی، یک عینک آفتابی پولاریزه بر چشم داشته باشید و از طرف مقابل به یک شیشه تمپر نگاه کنید، شکل های متقارنی را که در حین عملیات تمپر در شیشه به وجود آمده، مشاهده خواهید کرد.

موارد مهم نصب شیشه جلو خودرو :

با توجه به اهمیت اتصال بدنه و شیشه پیشنهاد می شود موارد زیر به طور دقیق در هنگام تعویض شیشه جلو خودرو می باید رعایت گردد:

_ حتما قبل از نصب شیشه جدید درزگیر و چسب قبلی کاملا پاک شود .

_ محل چسباندن شیشه روی بدنه و خود شیشه با مواد شوینده شسته شود .

_ حتما از چسب های با کیفیت استفاده شود و از استفاده از چسب‌های سیلیکون و نوارهای بوتیل پرهیز شود .

_  بعد از نصب شیشه برای خودروهای عادی یك ساعت و برای خودروهای دارای ایربگ جانبی تا سه ساعت، از رانندگی با خودرو  صرف‌نظر کنید .

ایمنی شیشه‌ خودرو چقدر است ؟

در شیشه های جلو به دلیل وجود لایه P.V.B به هنگام وارد شدن ضربه خرده شیشه ها به اطراف پراکنده نمی شوند و در جای خود باقی می مانند . این لایه از ایجاد جراحت برای سرنشینان و پرتاب شدن آنها به بیرون از خودرو نیز جلوگیری می کند . همچنین شیشه جلو از شدت صدای انتقالی به داخل اتاقک می کاهد و تا 95 درصد نیز از ورود اشعه فرابفنش جلوگیری می کند . شیشه جلو اتومبیل به گونه ای است که پس از ترک خوردن قابل ترمیم و باز سازی است .

شیشه کناری نیز به گونه ای ساخته می شوند تا هنگام شکستن به ذرات کوچک و بدون لبه های تیز تبدیل شوند . در نتیجه پس وارد شدن نیروی خارجی به سرعت ریخته و موجب آسیب دیدن بدن و صورت سرنشینان نمی شود . شیشه های عقب نیز اغلب از جنس شیشه های کناری ساخته می شوند اما برخی شرکت ها تمایل دارند تا این شیشه ها را نیز همانند شیشه های جلو از لایه P.V.B بسازند تا ایمنی سرنشینان عقب هم افزایش یابد .

ویژگی های بهترین برند شیشه اتومبیل:

در واقع می توان اینگونه گفت بهترین برند از شیشه اتومبیل باید بتواند استاندارد های لازم ایمنی، زیبایی و … را در خود داشته باشد. در این مطلب به ذکر ویژگی هایی خواهیم پرداخت که یک برند با کیفیت از شیشه اتومبیل باید آن ها را رعایت کند.

_ بهتر آن است که برای تهیه شیشه جلوی اتومبیل ها از نوعی شیشه به نام سکوریت استفاده شود. این نوع از شیشه ها به دلیل دارا بودن فناوری ساختی که دارند از یک فیلم بین دو لایه شیشه آن ها استفاده می شود. شیشه های سکوریت نسبت به شیشه های معمولی در صورت شکسته شدن به قطعات بسیار ریزی تبدیل می شوند که خطر بریدگی و جراحت کمتری دارند. در مقابل شیشه های معمولی پس از شکستن به قطعات بزرگ و برنده ای تبدیل می شوند که خطر آسیب و جراحت بالایی دارند. از این رو بهترین مارک هایی که به تولید شیشه های اتومبیل می پردازند باید از این تکنولوژی حداقل در شیشه جلوی اتومبیل استفاده نمایند.

_ شیشه استفاده شده از برندهای معتبر اتومبیل در شیشه پشت به طور معمول دارای خطوط افقی سیاه رنگی است. این خطوط سیاه رنگ در زمستان و تابستان دارای عملکرد متفاوتی است. جلوگیری از یخ زدگی، گرمکن و جلوگیری از بخار و شبنم بر روی آن از دیگر کاربرد های آن است.

_  بخش بالاتر شیشه های PVB بهتر است تیره تر و یا رنگی باشد . در این صورت در هنگام رانندگی، راننده دید بهتری را تجربه خواهد کرد و هنگام تابیدن نور اذیت نخواهد شد. لازم به ذکر است که رنگی کردن نور شیشه جلو در شب دید راننده را کم نخواهد کرد و مشکلی را به وجود نمی آورد.

دکمه بازگشت به بالا