اقتصادیگزارشگر کسب و کار

آیا طلای دست دوم گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است؟

قانون فروش و خرید طلای دست دوم

قانون خاصی برای فروش طلا و جواهرات دست دوم وجود ندارد. اما باید توجه داشته باشید که طلای دست دوم به هیچ عنوان قابل ردیابی و کنترل نبوده و ممکن است طلاهای دست دوم فاقد استانداردها و کیفیت لازم باشند. همچنین شاید عیار آ‌ن‌ها با واقعیت منطبق نباشد. به صورت کلی باید بدانید که فاکتور خرید بسیار مهم بوده و طلافروش حق ندارد از شما اجرت ساخت یا مالیاتی بابت خرید طلای دست دوم دریافت کند.

نکته‌های مهم برای خرید طلای دست دوم که باید بدانید

اگر طلای دست دوم را فقط برای سرمایه‌گذاری می‌خواهید و قصد استفاده از آن را ندارید، اطمینان از اصالت و عیار آن کافی است. اما اگر مایلید طلای دست دوم بخرید و از آن استفاده نیز کنید، باید نکته‌هایی را پیش از خرید مدنظر داشته باشید که در ادامه به طور خلاصه برایتان نوشته‌ایم.

از سلامت کالا مطمئن شوید

حتماً قبل از خرید زیورآلاتی مثل دستبند، پابند، گردنبند و گوشواره که قفل دارند، آن را چک کنید تا از سالم بودنشان مطمئن شوید. زیرا در صورت خرابی و یا محکم نبودن قفل، به راحتی گم می‌شوند؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم حتماً قفل‌ها را بررسی و امتحان کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شده و سپس اقدام به خرید کنید.

هنگام خرید طلای دست دوم حتماً فاکتور بگیرید

هر طلایی اعم از نو گرفته تا دست دوم که می‌خرید، حتماً از فروشنده درخواست فاکتور طلا کنید. فاکتور سند مالکیت شما بوده و ثابت می‌کند این طلا برای شما است و حالا هم می‌خواهید آن را بفروشید. فاکتور نداشتن بعداً در زمان فروش، می‌تواند برایتان مشکل‌ساز شود؛ بنابراین به هیچ عنوان خجالت و رودربایستی نداشته و خریدتان را اصولی انجام دهید. در ضمن، از معتبر بودن فاکتور خرید طلاهای دست دوم نیز مطمئن شوید و به سادگی از کنار آن رد نشوید؛ چون احتمال اینکه افراد سودجو فاکتور تقلبی به شما بدهند، زیاد است.

از اصل بودن طلای دست دوم مطمئن شوید

حواستان باشد که بزرگ‌ترین ریسک و خطر خرید طلای دست دوم تقلبی بودن آن است. بنابراین، حتماً طلای دست‌دومی که خریده‌‌‌اید را با عیار سنج یا سنگ محک تست کنید. برای تست طلاها می‌توانید به یک مغازه طلافروشی مورد اعتماد مراجعه کرده و از مغازه‌دار بخواهید عیار طلاها و وزن آن‎ها را دقیق روی کاغذی بنویسد.

از طلافروشی‌های معتبر خرید کنید

بهتر است از فروشگاه‌ها و طلافروشی‌های معتبر که تحت نظر اتحادیه‌ی طلا و جواهرات هستند، طلای دست‌دوم بخرید. چون در غیر این صورت ممکن است طلاهای قاچاق و دزدی را تحت عنوان طلای دست دوم به شما قالب کنند و به دردسر بیوفتید.

معایب خرید طلای دست دوم

در کنار مزایا و سودی که از خرید طلای دست دوم به دست می آید، این معامله می تواند با مشکلات و ضررهای زیادی نیز همراه باشد. یکی از مشکلاتی که ممکن است هنگام خرید طلا وجود داشته باشد، خرید طلای تقلبی به اسم طلای دست دوم و کارکرده است.

برای جلوگیری از بروز این مشکلات بایستی از وجود فاکتور خرید و معتبر بودن آن مطمئن شد. علاوه بر این هنگام خرید این نوع طلاها بایستی به منظور محک زدن و عیار سنجی آن به طلافروشی های مجاز و معتبر که به ابزارهای محک زنی مجهز هستند، مراجعه کرد. بنابراین قبل از خرید طلای دست دوم بایستی آن را به چند طلافروشی نشان داد و از عیار طلا و اصل بودن آن اطمینان حاصل کرد.

یکی دیگر از معایبی که هنگام خرید طلای کارکرده با ان مواجه می شویم، عدم وجود تنوع در این نوع طلاها است. طلاهای دست دوم معمولا دارای تنوع نیستند و خریدار بایستی از میان طلاهای موجود در ویترین، طلای مورد نظر خود را انتخاب کند. علاوه بر این برخی از طلاهای دست دوم دارای قفل یا قسمت های ظریفی هستند. بسیاری از گوشواره ها، دستبندها و… دارای قفل هستند در صورت خراب بودن یا محکم نبودن قفل به راحتی گم می شوند. در طلاهای کارکرده امکان وجود خرابی در طلا بیشتر است و در بسیاری از موارد قفل یا پیچ و مهره های موجود در طلا شل شده است.

بنابراین قبل از خرید طلای دست دوم بایستی قفل و قسمت های ظریف آن را به خوبی بررسی کرده و از سالم بودن آن مطمئن شد. در صورت وجود خرابی در قفل یا زنجیر طلا باید آن را برای رفع مشکل به تعمیرکار طلا داد و یا از خرید طلای مشکل دار امتناع نمود.

به منظور خرید و فروش طلای دست دوم بایستی به مکان های معتبر و مجاز مراجعه کرد و از خرید طلا از افراد معمولی و یا از سایت های خرید و فروش کالا جلوگیری کرد. چرا که طلا به دلیل ارزش بالایی که دارد می تواند به راحتی دزدیده یا قاچاق شود. بنابراین قبل از خرید طلای دست دوم از افراد معمولی باید آن را از همه جهات بررسی کرده و به چند طلافروش معتبر نشان داد.

در برخی از مواقع افراد برای فروش طلای دست دوم از فاکتورهای نامعتبر استفاده می کنند. همچنین در برخی از موارد دزدان برای فروش طلاهای دزدیده شده، فاکتورهای تقلبی جعل می کنند. امروزه فاکتور به عنوان ضمانت اصالت طلا و تقلبی نبودن آن شناخته می شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل بایستی پیش از خرید این نوع طلاها ویژگی های مختلف فاکتور را بررسی کرده و از صحت فاکتور مطمئن شد.

یکی از مشکلاتی که در خرید طلای دست دوم ممکن است وجود داشته باشد، انتقال بیماری است. چرا که امکان وجود بیماری های پوستی در فردی که قبلا از طلا استفاده کرده وجود دارد و اگر خریدار دارای حساسیت باشد می تواند به بیماری مبتلا شود. بنابراین برای جلوگیری از بروز این مشکل پس از خرید این نوع طلاها بایستی آنها را به خوبی ضدعفونی و شستشو کرد. همچنین می توان از آبکاری برای این نوع طلاها استفاده کرد تا طلا به خوبی تمیز و مثل روز اول، نو شود.

کلام آخر

در بالا گفتیم که برای خرید طلای دست دوم حتماً از مکان‌های معتبر خرید کنید تا مطمئن باشید که دزدی یا قاچاق نبوده و طلای تقلبی را جای طلای اصل به شما نفروخته‌اند. حواستان باشد که طلای دست دوم اجرت ساخت ندارد و اگر فروشنده کارمزدی دریافت کرد، کارش غیرقانونی است و می‌توانید از او شکایت کنید.

در آخر هم یادآوری کنیم که ما در بازار آنلاین پرسته؛ انواع متنوعی از طلاهای دست‌ساز را عرضه می‌کنیم که می‌توانید با اطمینان از کیفیت و عیارشان، آن‌ها را خریداری کنید.

دکمه بازگشت به بالا