عمومیگزارشگر کسب و کار

طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی

نکات کلیدی نگهداری از چمن مصنوعی و افزایش طول عمر چمن مصنوعی

قیمت چمن مصنوعی چقدر است و طول عمر چمن مصنوعی چند سال است؟ این یک سوال مهم است و ما می‌دانیم که خریداران چمن مصنوعی به دنبال یک جواب صحیح برای آن هستند. به طور معمول چمن مصنوعی بافته شده از الیاف استاندارد در یک مکان با تردد متوسط می‌تواند حدود ۸ سال عمر کند و بیشتر چمن‌های مصنوعی در اماکن پرتردد طول عمر کمتری بین ۵ تا ۷ سال دارند و این یعنی الیاف آنها می‌توانند در برا برکوبش آسیب‌پذیر باشند و تنها تعدادی از انواع چمن مصنوعی هستند که برای اماکن پرتردد طراحی شده‌اند و پیدا کردن آنها کار سختی نیست.

یک نکته:اگر قصد خرید چمن مصنوعی فوتبال برای یک مکان پرتردد (به عنوان مثال در کلاس ترافیکی حیاط مدرسه) را دارید باید به استانداردهای مقاومت در برابر کوبش این محصول توجه کنید یا از مشاوره کارشناسان فنی گروه چمنزار بهره ببرید؛به عنوان مثال، انواع چمن مصنوعی بافته‌شده از الیاف فیبریلیت و منوفیلامنت (با دیتکس ۱۲۵۰۰) محصولاتی هستند که در فروشگاه اینترنتی چمنزار برای اماکن پرتردد به معرض فروش گذاشته شده.

چمن مصنوعی اولین بار در دهه ۷۰ میلادی برای استفاده در زمین‌های ورزشی به بازار عرضه گردید و از آن زمان تا به حال تغییرات زیادی یافته است. امروزه این محصول به محصولی زیبا و لوکس تبدیل شده است و در فضاهای مختلفی از جمله زمین فوتبال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چمن دشواری‌های نگهداری از چمن طبیعی را ندارد.

از ویژگی‌های منحصربه فرد چمن مصنوعی که سبب محبوبیت این محصول شده است، استفاده از آن در تمامی شرایط آب و هوایی است. اگر از چمن مصنوعی به درستی نگهداری شود طول عمر آن افزایش پیدا می‌کند. در این مقاله قصد داریم به موضوع افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبال بپردازیم. در پایان این مقاله دید بازتری به این موضوع خواهید داشت و بهتر می‌توانید از چمن مصنوعی فوتبالی خود نگهداری کنید!

قوانین کلی برای نگهداری از چمن مصنوعی

چمن مصنوعی برای پوشش سطوح زمین‌های ورزشی زیادی از جمله زمین فوتبال مورد استفاده قرار می‌گیرد. قوانین کلی در رابطه با نگهداری از چمن مصنوعی ورزشی به شرح زیر هستند:

شستشوی منظم چمن برای جلوگیری از تجمع گرد و خاک و کثیفی بر روی چمن
ضد عفونی کردن چمن برای محافظت از سلامت بازیکنان
ترمیم قسمتهای آسیب دیده
پاشیدن آب بر روی چمن در روزهای گرم
آزمایش سختی سطح چمن مصنوعی برای محافظت از آن در برابر ضربه و فشار
جایگزین کردن مواد پرکننده (فیلر) چمن مصنوعی در صورت آسیب دیدن ( در این مورد باید از فرد حرفه‌ای در زمینه نصب چمن مصنوعی مشورت بگیرید)

برای افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی چه کاری انجام دهیم؟

فوتبال ورزشی پرهیجان است. در این ورزش بازیکنان تحرک بسیار بالایی دارند و همین امر سبب می‌شود که این چمن تحت فشار فیزیکی زیادی قرار بگیرد. به طور کلی تردد و افزایش فشار فیزیکی طول عمر چمن مصنوعی را کاهش می‌دهد. اما راهکارهایی وجود دارند که به افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی کمک می‌کنند. این راهکارها به شرح زیرند:

حداقل یکبار در سال میزان سختی چمن مصنوعی را اندازه گیری کنید. این عدد نباید کمتر از ۲۰۰Gmax باشد.

برای افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی، الیاف این چمن را فرچه بکشید تا در حالت صاف (زاویه ۹۰ درجه) قرار بگیرند. این کار را حداقل یکبار در هفته و یا یکبار در ماه انجام دهید (این امر به میزان استفاده از چمن بستگی دارد).
برای افزایش ایستایی الیاف چمن مصنوعی از مواد پرکننده مانند سیلیس در بین الیاف آن استفاده می‌شود. در مکان‌هایی که تردد بالاست و یا چمن زیر فشار زیادی قرار دارد، این مواد پرکننده زودتر فرسوده می‌شوند. به همین دلیل بهتر است این مواد دایما بررسی شوند تا در صورت نیاز مواد پرکننده جدیدی به چمن اضافه شود. استفاده از مواد پرکننده طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی را افزایش می‌دهد. مواد پرکننده حداقل سالی یکبار باید تعویض شوند.

بعد از هر بار استفاده از چمن مصنوعی از دستگاه وکیوم برای تمیز کردن سطح چمن مصنوعی استفاده کنید.
از مواد پاک‌کننده مخصوص چمن مصنوعی برای پاک کردن سطح این محصول استفاده کنید. این پاک کننده‌ها باید حاوی مواد آنتی‌باکتریال باشند تا از رشد انواع باکتری‌ها بر روی سطح چمن مصنوعی جلوگیری به عمل آورند.
بعد از هر بار استفاده، سطح چمن مصنوعی را بررسی کنید و اگر قسمتی از آن آسیب دیده بود به سرعت آن را ترمیم کنید.
در فصل سرما، برف را از روی سطح این چمن پاک کنید. این امر نقش بسیار مهمی در افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی دارد.

برای افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی این قوانین را در زمین بازی وضع کنید!

علاوه بر راهکارهایی که خود شما می‌توانید به کار ببرید تا طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی را افزایش دهید باید قوانینی را وضع کنید تا کسانی که از این چمن استفاده می‌کنند نیز به حفظ و نگهداری این چمن کمک کنند. این قوانین برای افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی به شرح زیر هستند:

ممنوعیت ریختن پوست تخمه، ته سیگار و آدامس بر روی سطح چمن مصنوعی (این موضوع در نگهداری و افزایش طول عمر چمن مصنوعی بسیار مهم است!)
عدم ریختن آشغال بر روی سطح چمن مصنوعی
استفاده از فرش در ورودی به زمین برای پاک شدن کثیفی از روی کفش‌های ورزشکاران
چمن مصنوعی در اماکن کم تردد کمتر تهدید می‌شود و بیشتر عمر می‌کند
مشاهده شده در اماکنی چون تراس و حیاط و بام که اتفاقا از پر استفاده‌ترین کاربری‌ها نیز هستند طول عمر چمن مصنوعی بالاتر بوده.

یک پیشنهاد از فروشگاه need sanat:  در کاربری‌های کم تردد مسکونی انواع چمن مصنوعی بهاره یا سه بافت پاییزه بافته شده از الیاف تنکاته هلند در کارخانه آسیا می‌توانند مناسب‌ترین گزینه‌ها با طول عمری بالا باشند.

یک سوال دیگر از ما در خصوص طول عمر چمن‌های مصتوعی چینی پرسیده می‌شود: باید گفت در کشور چین چندین کارخانه معتبر چمن مصنوعی وجود دارد اما به عنوان یک کارشناس چمن مصنوعی باید به شما بگویم؛ محصولات چمن مصنوعی چینی بازار کشور ما یا تولید کارخانه‌های معتبر چینی نیستند و یا این که کارخانه‌های معتبر به سفارش تاجران ایرانی جنس‌های سبکتر از لحاظ کیفیت و قیمت تمام شده تولید می‌کنند. البته این یک ادعای همیشگی نیست و ممکن است در آینده تغییر کند، با این حال شما به عنوان یک خریدار چمن مصنوعی حق بررسی تمام محصولات موجو د بازار را دارید.

عوامل موثر در افزایش طول عمر مفید چمن مصنوعی

در ادامه شما را با انواع روش‌هایی آشنا می‌کنیم که میتواند باعث افزایش طول عمر مفید چمن مصنوعی شود تا شما بتوانید از فضای سبز دلپذیر چمن مصنوعی بهره مند شوید.

چمن مصنوعی اصیل بخرید و با اصالت از ان نگهداری کنید

نگهداری از چمن مصنوعی به دلیل بی نیازی از اقداماتی مانند آبیاری، کوتاه کردن برگ‌ها، تغذیه و کود دهی، سمپاشی، حذف گیاهان زائد و علف‌های هرز، وجین، مبارزه با آفات و بیماری‌ها و … دارای تمهیدات نگهداری بسیار مختصر و ساده ای است.

۱) باید تلاش شود تا جایی‌که امکان‌پذیر است اجسام و اشیای تیز و برنده روی سطح چمن مصنوعی کشیده نشود. زیرا باعث پارگی برگ‌ها و سطح زیرین می‌شود، درنتیجه ساختار و انسجام چمن از هم پاشیده و از یکدیگر جدا می‌شوند.

۲) از کشیدن و هل دادن اجسام سخت و سنگین مانند لوازم فلزی اداری مبلمان، گاو صندوق، کمد و فایل و … بر روی چمن مصنوعی خودداری شود زیرا یکی از نکات اساسی در نگهداری از چمن مصنوعی است.

۳) از تماس اشیای بسیار داغ بر روی چمن مصنوعی خودداری شود زیرا باعث سوختگی موضعی شده و یا شکل و حالت طبیعی چمن را بر هم می‌زند. همچنین تماس مستقیم آتش مانند ته سیگار باعث سوختن و ذوب شدن رشته های پلیمری شده ولی به دلیل رعایت استانداردهای ایمنی بالا، آتش نمی‌تواند گسترش یابد و در همان نقطه خاموش خواهد شد.

۴)شستشوی چمن طبیعی با کلیه مواد شوینده موجود در بازار امکان‌پذیر است. به شرطی‌که بسیار اسیدی و یا قلیایی نباشد. به عنوان مثال به هیچ عنوان نباید از جوهر نمک، وایتکس و یا انواع مشابه استفاده کرد. این مواد باعث کدر و مات شدگی، رنگ پریدگی و پوسیدگی و خوردگی زود رس در برگ‌های چمن مصنوعی شده و عمر محصول را به شدت کاهش می‌دهد.

۵) شستشوی منظم و در فواصل زمانی متناسب با کمیت و کیفیت استفاده و کاربری از چمن مصنوعی از نکات بسیار مهم در نگهداری از چمن مصنوعی می‌باشد. مثلاً اگر روی سطح مفروش با چمن مصنوعی در فضای خارجی و باز رفت و آمد زیادی انجام شود، آلوده و کثیف شدن چمن با سرعت بیشتری صورت گرفته و ذرات خاک و گِل و گرد و غبار بر روی برگ‌ها و سطح زیرین انباشته و رسوب می‌کند و پاک کردن این لایه با گذشت زمان سخت‌تر خواهد شد.

بنابراین توصیه اکید می‌شود که ابتدا به وسیله جارو برقی، آلاینده‌های فیزیکی و گرد و خاک از روی سطح زدوده شود و سپس شستشوی با استفاده از فشار آب، مواد شوینده و جاروها و فرچه‌های مو بلند و نرم انجام پذیرد. نگهداری از چمن مصنوعی در صورت رعایت نکات کلیدی گفته‌شده می‌تواند تا چندین سال به طول عمر چمن مصنوعی اضافه‌کند!

نکاتی پس از خرید چمن مصنوعی

لازمه اجرای یک چمن مصنوعی با ‏کیفیت فرآیند نصب و آماده سازی با بالاترین استانداردهای کیفی و فنی می‌باشد. در این نکته کوتاهی نکنید، شما ‏کالایی خرید میکنید،که قرار است سال‌های طولانی به محفل گرم شما زیبایی و سرسبزی ببخشد.‏ الیاف چمن مصنوعی در دماهای پایین تر از انجماد آب تمامی خصوصیات فیزیکی خود که در دمای معمولی دارند را حفظ ‏کرده و به همان میزان نرمی و انعطاف پذیری را از خود نشان می‌دهند.

در صورت وجود قطرات آب بر روی لایه زیرین و الیاف ‏چمن مصنوعی، طبیعتاً این آب دچار یخ زدگی می‌شود و حس سختی و شکنندگی در تماس القا می‌کند. توجه داشته ‏باشید که این شکنندگی در لایه آب یخ زده اتفاق می‌افتد نه در الیاف چمن مصنوعی که با مشاهده این حالت چمن را به ‏حال خود رها کنید تا یخ‌های روی آن ذوب شود.‏

چمن مصنوعی نیز مانند دیگر کالاها به پشتیبانی و خدمات پس از فروش نیاز دارد. وجود خدمات پس از فروش این ‏اطمینان خاطر را به شما می‌بخشد که در صورت بروز هرگونه مشکلی، تغییر رنگ الیاف و پوسیدگی لایه زیرین (که در ‏محصولات متفرقه به وفور مشاهده می‌شود)، شرکت تأمین کننده کالا موظف و مقید به برطرف نمودن کلیه دغدغه‌های ‏خریدار می‌باشد.

با یک مقایسه ساده میان چمن های مصنوعی با چمن های کاشته شده، می توان متوجه شد که نگهداری از چمن های مصنوعی ساده‌تر است. می توان یک چمن کاربردی و زیبا را بدون اینکه نیاز به شرایط و رسیدگی خاصی داشته باشد، طراحی کرد.در مورد طول عمر چمن مصنوعی می توان گفت؛ با توجه به کارایی و کیفیت آن، طول عمر متفاوتی خواهد داشت. چمن های مصنوعی جدید دارای طول عمر مفید بالاتری هستند. البته می توان دوام و ماندگاری چمن های مصنوعی را با یک‌سری از راهکارها بالا برد.

اگر قصد خریداری و نصب آن را دارید، با توجه به هزینه ای که برای خرید آن صرف خواهید کرد، قطعا توقع دارید که برای زمان طولانی‌تری بتوانید از آن بهره ببرید. خیالتان آسوده! طول عمر چمن مصنوعی بالا است. همچنین نگهداری از آن آسان بوده و برای شما هزینه های زیادی دربرندارد. جنس الیاف چمن های مصنوعی از مواد پلاستیکی و پلیمری می باشد. این چمن ها مقاومت بالایی در مقابل تابش نور مستقیم خورشید، بارش باران و حتی ضربه و فشار دارند.

چه عواملی بر عمر چمن مصنوعی تاثیرگذار هستند؟

کیفیت، عامل اول مهم و تاثیرگذار در دوام و عمر چمن مصنوعی است. چمن های مصنوعی استاندارد، قیمتی بالاتر از محصولات موجود در بازار که از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند، دارند. برخی از برندهای داخلی نظیر به مراتب از چمن های چینی موجود در بازار ایران، کیفیت بهتری دارد. البته چمن های مصنوعی چینی در انواع مختلف به تولید می رسند. برخی از آنها کیفیت بالایی دارند. اما کیفیت کفپوش های چمن چینی که در ایران به فروش می رسند مناسب نیست.

عامل دیگری که بر طول عمر چمن مصنوعی تاثیرگذار است، نحوه نصب آن می باشد. استانداردهای مشخصی برای نصب چمن های مصنوعی وجود دارد. مهم‌ترین مواردی که در این زمینه می توان به آن اشاره کرد، زه‌کشی و متناسب زمین می باشد. برای شروع باید نسبت به آماده سازی زمین اقدام کرد.

عملیات خاکبرداری و زیرسازی در حالتی که گیاه در زمین وجود داشته باشد، با استفاده از مواد پلیمری انجام خواهد شد. در نظر گرفتن مجرای فاضلاب برای خارج شدن آب اضافی که در نتیجه بارش باران یا شستشو حاصل میشود نیز ضروری است. عامل مهمی که در عمر چمن مصنوعی بسیار تاثیرگذار است، کاربرد آن می باشد. از جمله موارد استفاده از چمن های مصنوعی، می توان به نصب آن در زمین بازی کودکان، فضاهای سبز شهری، باغ رستوران ها و و حیاط منازل و… اشاره کرد.

زمین های ورزشی و عمر مفید چمن های مصنوعی در آنها

زمین های فوتبال، گلف، هاکی بسیاری هستند که در آنها از چمن مصنوعی استفاده شده است. چمن های مصنوعی کارایی فوق العاده ای در زمین های ورزشی دارند. طول عمر متوسطی که می توان برای این چمن های ورزشی در نظر گرفت حدود 10 سال می باشد.  البته این زمان به مقدار استفاده از زمین ورزشی نیز بستگی دارد. باشگاه بزرگی که در طول روز بازی های زیادی در آن انجام می شود، نسبت به یک باشگاه با بازی های کمتر، به تبع کارایی بالاتری خواهند داشت.

این امر طبیعی می باشد که در مکان های پرتردد عمر چمن مصنوعی پایین‌تر باشد. قطعا شدت فشاری که بر سطح این زمین های شلوغ وارد می شود بیشتر است.  اما مقاومت و استحکام این چمن ها بسیار زیاد می باشد. به این آسانی ها له‌شدگی و کوبیدگی در آنها اتفاق نمی افتد. البته در قسمت های نزدیک دروازه زمین فوتبال، امکان وجود آسیب وجود دارد که می توان نسبت به ترمیم و تعمیر همان بخش آسیب‌دیده اقدام کرد. نیازی به تعویض کل چمن نیست.

عمر چمن مصنوعی در باغ ها و فضاهای باز چقدر است؟

انواع چمن مصنوعی که برای فضای باز طراحی و تولید می شوند، قادر هستند که شرایط آب و هوایی مختلفی را تحمل کنند. نکته مهمی که می تواند در فضای باز بر عمر چمن مصنوعی تاثیرگذار باشد، شیوه نگهداری از آن است. چمن هایی که ضخامت لایه زیرین آنها بیشتر باشد برای فضای باز مناسب‌تر می باشند.

انواع چمن مصنوعی دوام بسیار بالای دارند و به راحتی به آنها آسیب وارد نمی شود. در باغ تالارها و در کل در فضاهای باز، با اندکی مراقبت و نگهداری مناسب می توان عمر چمن های مصنوعی را تا 15 سال بالا برد. رعایت پاکیزگی و نظافت نکته مهم در بالا بردن عمر چمن مصنوعی می باشد.

اگر می خواهید چمن مصنوعی شما ظاهری طبیعی داشته باشد، باید نسبت به پاکسازی محیط از برگ های پوسیده درختان، فضولات حیوانات، گرد و غبار و… اقدام کنید. در بیشتر موارد شستشو با آب کافی است. در صورت نیاز می توانید قسمت های آلوده را با آب و مواد شوینده خانگی نظافت کنید.

طول عمر انواع چمن های مصنوعی تزئینی

اصولا برای فضاهای داخلی از چمن مصنوعی تزئینی استفاده می شود. برای نمونه در مهدهای کودک به جای موکت می توان از کفپوش های چمن مصنوعی استفاده کرد. از این پوشش در منازل و اتاق خواب کودکان نیز می توان استفاده کرد.

استفاده از چمن های مصنوعی تزئینی بسیار راحت بوده و نیازی به نصب ندارند و به راحتی می توان آنها را روی زمین پهن کرد. در صورت استفاده از مواد اولیه و کیفیت بالا، سال های زیادی می توان از این محصول بهره برد.

زمان خرید چمن مصنوعی به استاندارد بودن آن دقت کنید. چمن های مصنوعی غیر استاندارد و با قیمت ارزان، طول عمر زیادی ندارند. شاید برای خرید چمن مصنوعی استاندارد مجبور به متحمل شدن هزینه زیادی باشید اما این را در نظر بگیرید که طول عمر بالای این چمن های مصنوعی برای شما همراه با صرفه اقتصادی زیادی خواهد بود.

راهکارهای بالا بردن طول عمر چمن مصنوعی

رسیدگی عامل مهم و تاثیرگذار در افزایش عمر چمن مصنوعی و عملکرد مناسب آن می باشد. نگهداری از چمن مصنوعی در مقایسه با چمن های طبیعی ساده‌تر می باشد. چمن های مصنوعی جدید دارای ضمانت هستند. پس توجه به دستورالعمل های شرکت سازنده، تنها کاری است که شما باید انجام دهید.

چمن های مصنوعی جدید، طول عمر بیشتری دارند و از استانداردهای بالاتری برخوردار هستند. کافی است با اندکی رسیدگی عمر چمن مصنوعی را افزایش داد. چرا که رسیدگی نکردن به آن موجب کاهش دوام و زیبایی آن خواهد شد. پس شستشو و نظافت چمن مصنوعی از مهم‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید.

با توجه به کاربرد بیشتری که چمن مصنوعی در خارج از منزل دارد، ممکن است در مواجه با انواع آلودگی ها قرار بگیرد. فضولات حیوانات، گرد و خاک، برگ های درختان و هر نوع زباله ای که در محیط اطراف رها می شود، برای چمن های مصنوعی ایجاد مشکل می کنند. در نتیجه ضروری است که به طور مداوم نسبت به تمیز کردن چمن مصنوعی اقدام کنید.

کارهایی که هرگز نباید انجام دهید!

انجام یک‌سری از کارها عمر چمن مصنوعی را کاهش می دهند. برای نمونه ورزشکاران در زمین های ورزشی می‌بایست از کفش های مخصوصی استفاده نمایند. کفش هایی که دارای عاج های فلزی می باشند، باعث آسیب‌رسانی به سطح چمن خواهند شد.

چمن های مصنوعی در کنار کیفیت خوبی که دارند، نیاز به یک‌سری رعایت ها و مراقبت ها دارند. استفاده از مواد شیمیایی در سطح چمن، یکی از کارهای اشتباهی است که ممکن است انجام شود. همانطور که قبلا اشاره کردیم، جنس چمن مصنوعی از مواد پلیمری است. پلیمرها با اینکه از مشتقات نفت به حساب می آیند، اما با سایر مشتقات آن سازگاری ندارند.

بدون شک ریختن موادی همچون تینر، نفت، بنزین و دیگر حلال ها بر روی سطح چمن مصنوعی، آسیب جدی به آن وارد خواهد کرد. این مورد در رابطه با سفید کننده ها و شوینده های قوی نیز صدق می کند.

یک مورد دیگر که عمر چمن مصنوعی را کاهش می دهد، حرارت بالا است. چمن های مصنوعی نسل جدید نسبت به اشعه یو وی مقاوم هستند. این چمن ها آسیبی در مقابل نور خورشید نمی بینند. اما دمای بالا و آتش، موجب آسیب و صدمه دیدن چمن های مصنوعی می شود.

روی زمین چمن مصنوعی، هرگونه مواد آتش‌زا همچون زغال، منقل و… نباید بکار برده شوند. عبور اتصالات برق نیز به علت خطر آتش سوزی در زمین چمن مصنوعی ممنوع می باشد.

استفاده از هرگونه وسایل تیز و برنده همچون پیچ گوشتی، میخ، چاقو و… به آسانی می تواند موجب پارگی الیاف چمن شود. قرار دادن وسایل سنگین که دارای لبه های خشن و تیز هستند نیز موجب ساییده و کوبیده شدن الیاف چمن مصنوعی خواهد شد.

اگر می خواهید عمر چمن مصنوعی شما بیشتر باشد، از کشیدن اجسام سنگین بر روی سطح چمن، جدا خودداری کنید. با یک‌سری مراقبت های ساده شما قادر خواهید بود سالیان زیادی از چمن های مصنوعی برای زیباسازی محوطه خود بهره ببرید.

دکمه بازگشت به بالا