سلامت و دانشگزارشگر کسب و کار

آداپتور یا ترانس دستگاه تصفیه آب خیلی داغ میشود

داغ شدن و آتش گرفتن و سوختن ترانس و آداپتور دستگاه تصفیه آب

به نقل از نمایندگی  تصفیه آب سی سی کا cck؛ ترانس دستگاه تصفیه آب وظیفه تامین برق مصرفی پمپ و شیر برقی( اگر در دستگاه موجود باشد) را به عهده دارد. این ترانس در دستگاهای تصفیه آب خانگی دارای برق ورودی ۲۲۰ ولت و خروجی ۲۴ ولت و ۱.۲ آمپر توان خروجی می‌باشد و در دستگاههای نیمه صنعتی خروجی 32 الی 36 ولت با 2 تا 3 آمپر برق هستند. معمولا پمپ های دستگاهای تصفیه آب حدود 0.5 آمپر برق مصرف میکنند و شیر برقی نیز میزان 0.2 آمپر برق مصرف می کند.

اما گاهی به دلیل بد عمل کردن پمپ ، زنگ زدگی و عدم روغنکاری پمپ ، نیم سوز شدن شیر برقی و … میزان برق مصرفی پمپ یا شیر برقی زیادتر از حد نرمال میشود و برق زیادی از ترانس طلب میشود که بیشتر از توان ترانس است . در این حالت به ترانس فشار می آید و شدیداً داغ میکند که در صورت ادامه ماجرا ، ممکن است حتی منجر به آتش سوزی شود . ( برای اطمینان بیشتر در زمان مسافرت ٫ حتما دستگاه را از برق بکشید)

جهت خرید دستگاه تصفیه آب سی سی کا لطفا کلیک کنید.

اگر آداپتور دستگاه مرتبا میسوزد

یا در برق ورودی و دوشاخه مشکلی وجود دارد و یا درون دستگاه یا قطعات برقی اتصالی وجود دارد که حتما باید آنرا بررسی و پیدا کنید . در حالتی که پمپ دستگاه خاموش است به آداپتور دست بزنید . اگر بیش از حد داغ بود نشان دهنده وجود اتصالی در سیم کشی یا سنسورهای HP  و LP است . اگر در حالتی که پمپ در حال کار است آداپتور بیش از حد داغ میشود ، نشان دهنده وجود اتصالی در شیر برقی و پمپ است و یا یکی از آنها دچار مشکل است و بخوبی کار نمی کند.

اما به یاد داشته باشید که علت آتش سوزی قبلی را پیدا کنید و بدون بررسی ترانس جدید را نصب نکنید ، زیرا ممکن است به همان سرنوشت دچار شود و بدتر از آن اینکه ممکن است سبب ایجاد خسارات زیادی به منزل مسکونی شود . بنابراین بررسی مشکل قبلی از اهمیت بالایی برخوردار است .از آنجا که دستگاههای تصفیه آب خانگی به طور مداوم به برق متصل هستند و همیشه مقداری گرم میشوند ، همواره از جنس با کیفیت و مرغوب استفاده کنید و آرامش و ایمنی خود را فدای قیمتهای ارزانتر و بی کیفیت نکنید .

چرا پمپ دستگاه تصفیه آب داغ می کند؟

در دستگاه تصفیه آب بدلیل وجود فیلتر ممبران و فشردگی آن و همچنین وجود فیلترها و شیلنگ های باریک وجود یک پمپ آب برای تولید فشار احساس می شود. وظیفه این پمپ عبور دادن آب با فشار زیاد می باشد. اگر پمپ آب در دستگاه نباشد آب به سختی از فیلترها عبور می کند و در نتیجه دبی آب تصفیه خروجی کاهش پیدا می کند و مدت زمان پر شدن مخزن افزایش می یابد. اما گاهی اوقات بر اثر مشکلات بوجود آمده ممکن است پمپ خوب کار نکند و دچار مشکل شود. در ادامه به پاسخ این سوال می پردازیم که چرا پمپ دستگاه تصفیه آب داغ می کند؟ با ما همراه باشید.

علل داغ کردن پمپ تصفیه آب

با اینکه تجهیزات به کار برده شده در دستگاه های تصفیه آب از کیفیت بالایی برخوردارند، گاهی به دلیل عدم آگاهی مصرف کننده و به علت عدم رسیدگی و سرویس دستگاه برخی از قطعات دچار آسیب می شوند و کارایی و توان خود را از دست می دهند. در ادامه به برخی از مهم ترین دلایل این موضوع می پردازیم.

1- فیلتر ممبران، فشردگی و تراکم بسیار بالایی دارد و همین موضوع سبب می شود تا آب با فشار معمولی نتواند از آن عبور کند، به همین دلیل از پمپ برای تامین فشار آب و ایجاد فرآیند اسمز معکوس استفاده می کنند.

این فرآیند موجب می شود که پمپ بیش از حد معمول کار کند و در نتیجه داغ می کند. دقت داشته باشید که کارکرد بیش از حد پمپ گاها به خرابی آن منجر می شود و در این صورت باید هر چه سریع تر جهت تعمیر پمپ اقدام کنید! گاهی پمپ های تصفیه آب خانگی بر اثر کارکرد زیاد فرسوده می شوند و بلبرینگ هایی که در بخش کلگی قرار دارند به صدا می افتند. خراب شدن بلبرینگ ها سبب گرم شده و داغ کردن پمپ می شوند

2- گاهی اوقات در اثر فرسوده شدن دستگاه تصفیه آب ممکن است آداپتور دستگاه نیز فرسوده شود و ولتاژ کاری آن تغییر پیدا کند. این تغییر ولتاژ باعث داغ کردن پمپ می شود که در این هنگام باید ترانس دستگاه را تعویض کرد.

دقت کنید گاهی این امکان وجود دارد مسیر آبی که از پمپ خارج می شود، به هر دلیلی مسدود شده باشد. در چنین شرایطی پمپ به این دلیل که زیاد کار می کند اما آب از آن خارج نمی شود، داغ می کند. اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، حتما با یستی به دنبال راه حلی برای رفع مسدودی آب بگردید.

از طرف دیگر:

3- کیفیت پایین و فرسودگی آداپتور نیز سبب می شود تا ولتاژ کاری آن تغییر پیدا کند و قادر به ایجاد جریان برق یکنواخت نباشد، تغییر ولتاژ برق ورودی سبب داغ کردن پمپ می شود و در این حالت تعویض آداپتور یا ترانس برای رفع این مشکل ضروری است.

ممکن است بر اثر کارکرد زیاد ، پمپ فرسوده شده و بلبرینگ های پمپ خراب شوند و به صدا بیفتد.این خراب شدن بلبرینگ ها باعث گرم شدن و داغ کردن پمپ می شود .به علت هزینه زیاد تعویض بلبرینگ پمپ بهتر است پمپ کامل تعویض شود.

چگونگی عملکرد ترانس تصفیه آب

آداپتور تصفیه آب دائم به برق وصل است، به همین دلیل باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد و حداکثر میزان ۱٫۲ آمپر برق تولید کند. پمپ و شیر برقی دستگاه تصفیه آب به میزان ۰٫۷ آمپر برق نیاز دارند که به خوبی کار کنند. اگر این میزان برق توسط اداپتور تصفیه آب برای پمپ .شیر برقی تامین نشود، عملکردشان دچار اختلال می گردد. در واقع اگر پمپ و شیر برقی، برق مورد نیاز خود را دریافت نکنند موجب می شود ترانس داغ کند و باعث سوختن آن شود. در صورتی که آداپنور یا ترانس تصفیه آب کامل نسوزد در واقع نیم سوز می شود که تشخیص خرابی آن مشکل خواهد شد.

علائم خرابی و سوختگی آداپتور

از نشانه های خرابی یا سوختگی این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روشن نشدن دستگاه
 • به مشام رسیدن بوی سوختگی
 • خاموش و روشن شدن مکرر دستگاه تصفیه آب
 • عملکرد ضعیف دستگاه
 • عملکرد اداپتور تصفیه آب

اثرات عملکرد ضعیف آداپتور روی دستگاه تصفیه آب

 • نیم سوز شدن یا خراب شدن پمپ
 • بالا رفتن سختی آب به علت اختلال در عملکرد پمپ
 • کاهش طول عمر فیلتر ممبران
 • برق مورد نیاز سنسورها و شیر برقی تامین نمی شود
 • مختل شدن عملکرد درست دستگاه حین تصفیه
 • به صدا افتادن کلگی پمپ

منبع : cckro

دکمه بازگشت به بالا