اقتصادیگزارشگر کسب و کار

اجرای طرحهای توسعه ای شرکت ملی فولاد ایران در چهارمحال و بختیاری سرعت گیرد

زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری صنعت فولاد در چهارمحال و بختیاری فراهم است

استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: در منطقه سفیددشت استان زیرساخت‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری به ویژه در صنعت فولاد فراهم است که می‌طلبد در راستای رفع ناترازی‌های گذشته، سازمان ایمیدرو در این بخش سرمایه‌گذاری بیشتری داشته باشد. به گزارش خبرنگار ایرنا، غلامعلی حیدری روز سه‌شنبه در دیدار با مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران افزود: صنعت فولاد نقش بسزایی در رونق اشتغال و تولید دارد و از آنجاکه این استان از نرخ بالای بیکاری رنج می‌برد می‌طلبد بیش از گذشته در این استان در حوزه صنعت فولاد سرمایه‌گذاری شود.

وی ادامه داد: نگاه عدالت‌محورانه دولت سیزدهم و رویکرد توزیع منابع با اولویت مناطق محروم فرصت خوبی را در اختیار استان قرار داده تا بتواند محرومیت‌های گذشته را تا حدی جبران و زمینه رشد و توسعه استان را تسهیل کرد. استاندار چهارمحال و بختیاری در ادامه بر ضرورت تسریع در طرح‌های توسعه‌ای فولاد سفیددشت تاکید کرد و گفت: ایمیدرو متعهد شده تا چند طرح توسعه‌ای در فولاد سفیددشت اجرا کند که می‌طلبد در این خصوص سرعت بیشتری داده شود.

حیدری خاطرنشان کرد: همچنین از تمام ظرفیت فولاد قلع اندود استان نیز استفاده نشده و ایمیدرو می‌تواند در این خصوص نیز سرمایه‌گذاری کند. وی، انرژی خورشیدی را از دیگر ظرفیت‌های مهم استان برشمرد و گفت: در این خصوص نیز می‌توان سرمایه‌گذاری کرد و از مزایای آن بهره‌مند شد. استاندار چهارمحال و بختیاری، ایفای مسئولیت اجتماعی صنایع استان را نیز خواستار شد و گفت: صنعت فولاد درامد بالایی دارد که اگر سه درصد آن را هم هزینه مسئولیت های اجتماعی کند می‌تواند خدمات خوبی به مردم ارائه دهد. حیدری تصریح کرد: از دیگر انتظارات استان استفاده از نیروهای بومی در صنعت فولاد استان به ویژه در هیات مدیره شرکت‌های تابعه است.

ظرفیت تولید فولاد در چهارمحال و بختیاری ۲ برابر می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران گفت: با توجه به اجرای چندین طرح توسعه‌ای در استان چهارمحال و بختیاری، ظرفیت فولادسازی در این استان طی سالهای آینده به ۲ برابر افزایش می یابد. محمد آقاجانلو روز سه‌شنبه در نشست با استاندار چهارمحال و بختیاری افزود: تکمیل واحد فولادسازی سفیددشت روزهای پایانی خود را سپری می‌کند و بزودی نهایی و ظرف چند هفته آینده آماده بهره برداری می‌شود. وی ادامه داد: همچنین در خصوص طرح‌های توسعه‌ای بیلت و افزایش ذوب و طرح‌های توسعه جدید تصمیم‌گیری و هم‌اندیشی می‌شود که در فرصت‌های بعدی در مسیر تکمیل قرار گیرد و به ظرفیت تولید و اشتغال استان اضافه شود.

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران در خصوص تکمیل زنجیره تولید فولاد در این استان نیز گفت: به‌زودی واحد ریخته‌گری اسلب نهایی می‌شود و ظرف یک سال و نیم آینده تکمیل و وارد مدار تولید می‌شود و می‌توان در بخش‌های پایین‌دستی، سرمایه‌گذار بخش خصوصی جذب کرد.

آقاجانلو، اولویت جذب نیرو در صنعت فولاد را نیروهای بومی عنوان کرد و گفت: به جز درصدی که باید به جذب نیروهای متخصص غیربومی اختصاص یابد بقیه نیروها از همان منطقه جذب می‌شود. وی، ایفای مسئولیت های اجتماعی را از رسالت های این سازمان برشمرد و گفت: این سازمان همواره در این خصوص پیشگام بوده است. شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری بزرگترین واحد صنعتی استان چهارمحال و بختیاری و یکی از طر ح های هفتگانه فولاد، در کیلومتر ۳۵ جاده شهرکرد – بروجن واقع شده است.

اجرای طرح‌های توسعه‌ای شرکت ملی فولاد ایران در چهارمحال و بختیاری سرعت گیرد

غلامعلی حیدری در نشست با مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران با تاکید بر تسریع در اجرای طرح‌های توسعه‌ای این سازمان در استان، گفت: با توجه به نرخ بالای بیکاری در استان صنعت فولاد می‌تواند نقش بسزایی در رونق اشتغال و تولید داشته باشد.

استاندار چهارمحال و بختیاری ادامه داد: نگاه عدالت‌محورانه دولت سیزدهم و رویکرد توزیع منابع با اولویت مناطق محروم فرصت خوبی را در اختیار استان قرار داده تا بتوانیم محرومیت‌های گذشته را تا حدودی جبران و زمینه رشد و توسعه استان را تسهیل کنیم.

وی بر ضرورت تسریع در اتمام طرح‌های توسعه‌ای فولاد سفیددشت تاکید کرد و افزود: ایمیدرو متعهد شده تا چند طرح توسعه‌ای در فولاد سفیددشت اجرا کند که می‌طلبد در این خصوص سرعت بیشتری داده شود.

حیدری اضافه کرد: همچنین از تمام ظرفیت فولاد قلع اندود استان نیز استفاده نشده و ایمیدرو می‌تواند در این حوزه نیز سرمایه‌گذاری‌ کند.

وی، انرژی خورشیدی را از دیگر ظرفیت‌های مهم استان برشمرد و بیان کرد: از این ظرفیت نیز می‌توان به عنوان فرصت سرمایه‌گذاری استفاده کرد و از مزایای آن بهره‌مند شد.

استاندار چهارمحال و بختیاری در این نشست ایفای مسئولیت اجتماعی صنایع استان را نیز خواستار شد و گفت: صنعت فولاد درآمد بالایی دارد که اگر سه درصد آن را هم هزینه مسئولیت‌های اجتماعی کند می‌تواند خدمات خوبی به مردم ارائه دهد.

وی افزود: از دیگر انتظارات استان استفاده از نیروهای بومی در صنعت فولاد استان به ویژه در هیات مدیره شرکت‌های تابعه است.

با امضای قرارداد احداث 5 طرح؛ اجرای طرح‌های استانی تولید فولاد سرعت می‌گیرد

قرارداد سه طرح استانی تولید فولاد به ارزش بیش از 3 تریلیون و 812 میلیارد ریال بین شرکت ملی فولاد ایران و پیمانکاران داخلی امضا شد، پیش از این نیز قرارداد 2 طرح استانی امضا شده بود.  مهندس محمدرحیم رستی مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران در مراسم امضای قرارداد سه طرح تولید فولاد چهارمحال و بختیاری، شادگان و قائنات گفت: با امضای قرارداد این طرح‌ها، تاکنون در مجموع قرارداد 5 طرح از مجموع 8 طرح استانی فولاد امضا شده است.

وی ظرفیت تولید هر یک از طرح‌های یاد شده را 800 هزار تن ذکر کرد و افزود: زمان اجرای هر یک از طرح‌های استانی فولاد 30 ماه پیش‌بینی شده اما امکان اجرای برخی از آنها در مدت 20 تا 24 ماه هم وجود دارد. رستی با بیان اینکه با اجرای هر یک از این طرح‌ها برای یک هزار تا 1500 نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد شد، خاطرنشان ساخت: 8 طرح استانی فولاد با سرمایه‌گذاری دولتی اجرا و طبق مصوبه شورای اقتصاد پس از راه‌اندازی به بخش خصوصی واگذار می‌شوند. وی ادامه داد: امضای قرارداد سه طرح باقی‌مانده استانی فولاد نیز شامل طرح‌های فولاد سبزوار، یزد و کرمان است که در آینده نزدیک انجام و عملیات اجرایی آنها نیز در سال جاری آغاز خواهد شد.

رستی با بیان اینکه در اجرای طرح‌های استانی فولاد سعی شده از تمام پتانسیل‌های داخلی استفاده شود، تصریح کرد: در این خصوص تلاش شد تا شرکت‌های بیشتری در مناقصه‌ها حضور یابند و از همه مشاوران و پیمانکاران دعوت به عمل آمد. وی از مشاوران و پیمانکارانی که در مناقصه 5 طرح استانی برنده شده‌اند، خواست با توجه به حجم قراردادهای فولادی که در جهان در حال اجرا است، نسبت به خرید تجهیزات و تامین امکانات لازم اقدام کنند تا در اجرا با مشکلی مواجه نشوند.

وی افزود: مشاوران و پیمانکارانی که در 5 طرح استانی که قرارداد آنها امضا شد، برنده نشده‌اند برای مناقصه طرح فولاد سبزوار که به‌زودی برگزار می‌شود، دعوت خواهند شد. به گفته وی، کنسرسیومی که توان بیشتری داشته باشد برای طرح سبزوار برگزیده می‌شود.

به نقل از: وبسایت رسول دانیال زاده نمین

دکمه بازگشت به بالا