سلامت و دانشگزارشگر کسب و کار

آیا قهوه می‌تواند برای بهبود عملکرد مغز و حافظه مفید باشد؟

مواد موثر موجود در قهوه

قهوه فوری هات چاکلت دکتر بیز: قهوه یک نوشیدنی بسیار سالم  است. این ماده حاوی صدها ترکیب فعال زیستی است که به مزایای قدرتمند سلامتی آن کمک می کند. بسیاری از این ترکیبات آنتی اکسیدان هستند که با آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد در سلول های شما مبارزه می کنند.

در اینجا مهمترین عناصر فعال قهوه ذکر شده است:

کافئین: کافئین ماده اصلی موجود در قهوه، سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند. این ماده رایج ترین ماده روانگردان در سراسر جهان است.

اسیدهای کلروژنیک (CGAs): این آنتی اکسیدان های پلی فنول ممکن است از برخی مسیرهای بیولوژیکی مانند متابولیسم قند خون و فشار خون بالا بهره مند شوند، که هر دو مربوط به خطر زوال عقل ناشی از سن هستند.

کافئین و کافول: در روغن طبیعی قهوه، مقادیر زیادی از این ترکیبات در قهوه بدون فیلتر وجود دارد. اینها ممکن است برای کبد مفید بوده و در برابر سرطان محافظت کنند، اما مصرف زیاد آن ممکن است را بالا ببرد .

تریگونلین: این ترکیب آلکالوئیدی در گرمای زیاد ناپایدار است و در هنگام رست دانه های قهوه اسید نیکوتین را تشکیل می دهد، همچنین به عنوان نیاسین (ویتامین B3) شناخته می شود. تریگونلین همچنین با مهار رشد باکتریها ممکن است به جلوگیری از حفره های دندانی کمک کند.

اما مقادیر این مواد در یک فنجان قهوه ممکن است متفاوت باشد. آنها به عوامل مختلفی بستگی دارند، از جمله نوع دانه های قهوه، نحوه رست دانه و میزان قهوه ایی که می نوشید!

چگونه قهوه بر مغز تأثیر می گذارد؟

قیمت قهوه ماسالا دکتر بیز: کافئین از چندین طریق بر سیستم عصب مرکزی تأثیر می گذارد. با این حال، تأثیرات به طور عمده ناشی از تعامل کافئین با گیرنده های آدنوزین است. آدنوزین یک انتقال دهنده عصبی در مغز است که خواب را تقویت می کند. نورون ها در مغز شما گیرنده های خاصی دارند که آدنوزین می تواند به آنها وصل شود.

هنگامی که به آن گیرنده ها متصل شود، گرایش نورون ها به فعالیت را مهار می کند که فعالیت عصبی را کند می کند. آدنوزین به طور معمول در طول روز رشد می کند و سرانجام باعث خواب آلودگی  و خواب شما می شود.

کافئین و ساختار مولکولی مشابهی دارند. بنابراین وقتی کافئین در مغز وجود دارد، برای اتصال به همان گیرنده ها با آدنوزین رقابت می کند.

با این حال، کافئین فعالیت نورون های شما مانند آدنوزین را کند نمی کند بلکه از کند شدن آنها جلوگیری می کند. کافئین باعث تحریک سیستم عصب مرکزی می شود و باعث می شود هوشیار شوید.

آیا فواید قهوه برای مغز و حافظه ما تایید شده است!

پودر قهوه سوپریم دکتر بیز و کافئین نیز ممکن است بر روی حافظه شما تأثیر بگذارند، اما تحقیقات در این زمینه متفاوت است. برخی از تحقیقات نشان داده اند که کافئین ممکن است حافظه کوتاه مدت را تقویت کند.

مطالعات دیگر در مورد فواید قهوه برای مغز نشان داده اند که قهوه هیچ تاثیری بر حافظه نمی گذارند یا حتی متوجه شده اند که عملکرد کافئین در کارهای حافظه اختلال ایجاد می کند.

محققان هنوز هم در مورد تأثیر کافئین بر حافظه بلند مدت بحث می کنند. با این حال، یک مطالعه کوچک نشان داد که کافئین ممکن است حافظه طولانی مدت را پس از یادگیری بهبود ببخشد.

هنگامی که افراد بعد از مطالعه یک سری تصاویر، قرص کافئین مصرف کردند، توانایی تشخیص این تصاویر 24 ساعت بعد افزایش یافت!

قهوه ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و زخم را کاهش دهد!

بیماری آلزایمر شایعترین علت زوال عقل در سراسر جهان است. به طور کلی به آرامی شروع می شود اما با گذشت زمان شدیدتر می شود. آلزایمر باعث از بین رفتن حافظه و همچنین مشکل در تفکر و رفتار می شود. در حال حاضر هیچ درمانی شناخته شده وجود ندارد.

جالب اینجاست که عوامل مرتبط با رژیم غذایی ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و سایر اشکال زوال عقل را تحت تأثیر قرار دهند. یکی از بهترین فواید قهوه برای مغز می تواند افزایش فعالیت آن و پیشگیری از فراموشی های مکرر باشد.

مطالعات مشاهده ای، مصرف مرتب و متوسط قهوه را با میزان خطر ابتلا به آلزایمر 65٪ کمتر همراه کرده است. با این حال، اثرات محافظتی قهوه و کافئین توسط آزمایشات کنترل شده تأیید نشده است.

قهوه و بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون نوعی اختلال مزمن سیستم عصب مرکزی است. این بیماری با مرگ سلولهای عصبی در مغز مشخص می شود که دوپامین را ترشح می کنند و برای حرکت ماهیچه ها مهم هستند.

پارکینسون عمدتاً بر حرکت تأثیر می گذارد و اغلب شامل لرزش است. هیچ روش درمانی شناخته شده ای برای این بیماری وجود ندارد، بنابراین پیشگیری را از اهمیت ویژه ای برخوردار می کند.

جالب است که مطالعات نشان می دهد که قهوه ممکن است به جلوگیری از پارکینسون کمک کند!

یک مطالعه مروری بزرگ، از 29٪ خطر ابتلا به بیماری پارکینسون در افرادی که روزانه سه فنجان قهوه می نوشند، گزارش کرد. به نظر می رسد فواید قهوه برای مغز ما را نمی توان نادیده گرفت!

به نظر می رسد که کافئین موجود در قهوه ماده موثری است که مسئول این اثرات محافظتی است. برخی از افراد به کافئین حساس هستند، در حالی که برخی دیگر می توانند روزانه بسیاری از فنجان ها را بدون هیچ گونه عوارض جانبی بنوشند. این افراد می توانند که بدون کافئین است بنوشن

دکمه بازگشت به بالا