چگونه پودر قهوه را بدون دستگاه درست کنیم

اگر هوس قهوه کرده اید اما توی خانه قهوه ساز ندارید یا جایی هستید که دسترسی به کافه ندارید، می‌توانید با روشهای ساده زیر برای خود قهوه درست کنید. در ادامه 5 روش برای درست کردن قهوه بدون قهوه ساز را بخوانید.

1- درست کردن قهوه با دستمال آشپزخانه

یکی از روش‌های درست کردن قهوه، قهوه فیلتری یا دمی است. اما ممکن است فیلتر نداشته باشیم. در این روش، به جای فیلتر، می‌توانید از دستمال آشپزخانه استفاده کنید. توجه کنید که دستمال ها باید کاملاً تمیز باشد. درست کردن قهوه با دستمال آشپرخانه مراحل کار

 1. دستمال را روی فنجان بگذارید.
 2. به مقدار لازم روی دستمال پودر قهوه بریزید.
 3. مقداری آب جوش آماده کنید.
 4. حالا با مقدار کمی آب جوش پودر قهوه را نمناک کنید. سی ثانیه صبر کنید تا خیس بخورند.
 5. سپس به آرامی آب جوش را روی دستمال بریزید. مراقب باشید آب از روی فیلتر بالا نزند.
 6. دستمال را بردارید. قهوه آماده است

2- درست کردن قهوه بافرنچ پرس بدلی

یکی از روش های درست کردن قهوه، استفاده از است. این دستگاه ها با فشار آوردن به پودر قهوه، عصاره آن را گرفته و تبدیل به نوشیدنی می کنند. در زیر یک نمونه فرنچ پرس را می بینید: شما می توانید به سادگی با وسایلی که در آشپزخانه‌تان دارید یک فرنچ پرس تقلبی بسازید! روش کار

 1. به ازای هر فنجان قهوه که می‌خواهید دم کنید یک قاشق غذاخوری پودر قهوه درشت آماده کنید.
 2. مقدار مناسبی آب با توجه به مقدار قهوه استفاده شده گرم کنید.
 3. پودر قهوه را کمی خیس کرده و سی ثانیه صبر کنید.
 4. حالا آب باقی مانده را به قهوه اضافه کنید.
 5. به مدت چهار دقیقه قهوه را به همان حالت رها کنید.
 6. آن را به آرامی در فنجان‌تان بریزید، به طوری که دانه های قهوه در فنجان‌ نریزد.

3- درست کردن قهوه با مایکروویو

یکی دیگر از روش های تهیه قهوه مایکروویو است. مخصوصاً زمانی که عجله دارید این روش عالی است. درست کردن قهوه با مایکروویو روش کار

 1. یک فنجان بزرگ را پر از آب کنید.
 2. آن را در وسط مایکروویو قرار دهید و حدود دو دقیقه گرم کنید. آب باید خیلی داغ باشد اما به نقطه جوش نرسیده باشد.
 3. فنجان را در بیاورید. یک قاشق بزرگ قهوه را به آب اضافه کنید و هم بزنید. اگر آب در دمای مناسب باشد، باید وقتی قهوه را به آن اضافه می‌کنید صدای جلز ولز کردن آن را بشنوید.
 4. اجازه دهید تا به مدت دو دقیقه خیس بخورد و قهوه در کف فنجان ته نشین شود.
 5. اگر دوست دارید به آن شیر یا شکر اضافه کنید و از قهوه خود لذت ببرید.

4- درست کردن قهوه جنگلی

این هم یک راه ساده برای زمانی که در حال گردش در طبیعت هستید. همه آن چیزی که به آن نیاز دارید یک کتری یا یک قوری ساده است. درست کردن قهوه با یک کتری معمولی روش کار

 1. قهوه خود را در کف کتری بریزید.
 2. به مقداری که می‌خواهید آب اضافه کنید.
 3. کتری را روی یک منبع حرارتی قرار دهید. اگر به دامن طبیعت زده اید از آتش استفاده کنید. و اگر در خانه هستید می‌تواند از شعله گاز.
 4. آب و قهوه را قبل از آنکه خیلی داغ شوند هم بزنید.
 5. آب باید شروع به جوشیدن کند و سپس آن را به مدت دو دقیقه در همان حالت رها کنید.
 6. کتری را از روی آتش بردارید و صبر کنید تا دانه های قهوه در کف کتری ته نشین شوند.
 7. آن را در لیوان بریزید و لذت ببرید.

5- درست کردن قهوه با شیشه مربا

اگر هیچ یک از روش های بالا به کارتان نیامد، پیشنهاد جالبی برایتان دارم. دو شیشه مربا و یک چیزی برای استفاده به عنوان صافی آماده کنید. می توانید از دستمالی تمیز به عنوان صافی استفاده کنید. روش کار

 1. دو فنجان آب را بجوشانید.
 2. سه تا چهار قاشق غذاخوری قهوه را به یکی از شیشه ها اضافه کنید و آب جوش را روی آن بریزید.
 3. اجازه دهید تا قهوه به مدت چهار دقیقه خیس بخورد.
 4. صافی را روی شیشه دوم بگذارید. و قهوه را از شیشه اول داخل آن بریزید.
 5. قهوه را در فنجان بریزید و بنوشید.

اگر قصد خرید قهوه ساز‎  را دارید و یا به قهوه ساز و قهوه جوش دسترسی ندارید ، روش های بالا را آزمایش کنید. ببینید کدام روش قهوه خوشمزه‌تری به شما می دهد. راستی چرا یک قهوه جوش نمی‌گیرید؟! قیمت قهوه جوش خانگی ساده، در حد 40 هزار تومان است. مثلاً این قهوه جوش روگازی (برای اسپرسو) قیمتش 45 تومان است: یا این قهوه جوش ترک، فقط 35 هزار تومان است: قهوه جوش از کجا بخریم؟ به این صفحه بروید و انواع قهوه جوش ها را ببنید این هم صفحه قهوه‌ها دوست دارید روش‌های حرفه‌ای درست کردن قهوه را یاد بگیرید؟ دستگاه‌ های قهوه‌ ساز عموماً با برق کار می‌کنند و در مواقعی که برق در دسترس نیست تهیه قهوه با این دستگاه‌ها کارایی ندارد. پس بهتر است چند روش دیگر را برای روز مبادا بلد باشید. با این روش‌ها، شما هیچ وقت بدون قهوه نمی‌مانید.

طرز تهیه قهوه روی اجاق گاز

این روش بسیار قدیمی و البته ساده است. به خصوص در مواقعی که به برق دسترسی ندارید یا نمی‌توانید از دستگاه‌های برقی استفاده کنید بسیار مناسب است. برای این کار از 177 میلی‌لیتر آب سرد برای هر فنجان قهوه استفاده کنید. آب را داخل یک قابلمه بریزید. قابلمه را روی حرارت متوسط رو به بالا قرار دهید. در صورت دسترسی از شیرجوش هم می‌توانید استفاده کنید. به ازای هر فنجان قهوه یک قاشق غذاخوری سر پر پودر قهوه بریزید و مخلوط را هم بزنید. در این مرحله می‌توانید به مقدار دلخواه شکر هم اضافه کنید.

صبر کنید تا قهوه به جوش بیاید. آن را هم بزنید و بگذارید تا دو دقیقه بجوشد. سپس، آن را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید. پس از چهار دقیقه قهوه را به آرامی داخل فنجان خود بریزید. حواستان باشد که تفاله قهوه داخل فنجانتان نریزد. می‌توانید به آن مقداری شکر هم اضافه کرده یا آن را همراه با فوم شیر مخلوط کرده و نوش جان کنید. ما به شما مطالعه روش تهیه قهوه فوری را هم پیشنهاد می‌کنیم. قهوه فوی کار را برای شما به مراتب آسان‌تر می‌کند؛ زیرا نیازی به آماده‌سازی ندارد.

طرز تهیه قهوه ترک

برای تهیه یک فنجان قهوه ترک غلیظ و خوشمزه مانند روش قبل از 177 میلی‌لیتر آب سرد استفاده کنید. به ازای هر نفر، از یک قاشق غذاخوری سر پر پودر قهوه ترک استفاده کنید. همینطور به یک قهوه جوش مخصوص قهوه ترک احتیاج دارید. اگر هم ندارید نگران نباشید. می‌توانید این قهوه را در قابلمه‌ای کوچک یا شیرجوش درست کنید. به ازای هر فنجان، یک فنجان سر پر آب داخل قهوه جوش بریزید و روی حرارت کم قرار دهید. پودر قهوه را هم اضافه کنید و هم بزنید. در صورت تمایل می‌توانید مقداری شکر هم اضافه کنید. اما باید خوب هم بزنید تا در قهوه و آب حل شود. هنگامی که قهوه شروع به جوشیدن کرد آن را بلافاصله از روی حرارت بردارید.

کف روی قهوه یا به اصطلاح خامه تشکیل شده روی سطح قهوه را به آرامی با یک قاشق کوچک بردارید و داخل فنجان خود بریزید. قهوه جوش را مجدد روی حرارت قرار دهید. هنگامی که قهوه دوباره شروع به جوشیدن کرد آن را از روی حرارت بردارید و نصف قهوه را به آرامی داخل فنجان خود بریزید. باز هم قهوه جوش را روی حرارت قرار دهید. هنگامی که قهوه جوشید، 15 ثانیه صبر کنید سپس آن را از روی حرارت بردارید. اکنون قهوه را داخل فنجان خود بریزید. 2-3 دقیقه صبر کنید تا قهوه خوب ته‌نشین شود. فراموش نکنید که این قهوه را نباید تا آخر بخورید. قهوه ته‌نشین‌ شده‌ای که در ته فنجان است مزه خوبی ندارد. تهیه قهوه ترک کار سختی نیست اما برای رسیدن به طعم خوب تمرین می‌خواهد. تا به حال قهوه ترک را با شیر میل کرده‌اید؟ قهوه ترک با شیر طعم دلچسبی دارد که پیشنهاد می‌کنیم امتحانش کنید.

دکمه بازگشت به بالا