سلامت و دانشگزارشگر کسب و کار

درد پهلوی چپ چه علتی دارد و چگونه درمان می شود؟

درد پهلوی چپ و پهلوی راست دردی است که کنار تنه، درست زیر دنده‌ها احساس می‌شود. گاهی اوقات ممکن است که این درد به کمر هم گسترش یابد. اندام‌ها و ماهیچه‌های زیادی در سمت چپ و راست بدن و نواحی نزدیک آن‌ها، این درد را می‌توانند ایجاد کنند. بیشتر افراد حداقل یک بار در زندگی خود به پهلو درد دچار شده‌اند.

با این‌که چنین دردی موقتی است و پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شود، اما می‌تواند نشان دهنده یک مشکل جدی مثل عفونت ادراری باشد. کم آبی بدن، سنگ‌های کلیه یا دیگر مشکلات کلیوی هم از عوامل شایع در ایجاد پهلو درد هستند. دردهای مزمن و شدید پهلو نباید به هیچ عنوان نادیده گرفته شوند. چنان‌چه در پهلوهای خود احساس درد می‌کنید، می‌توانید برای دریافت راهنمایی، از پزشکان حال مشاوره آنلاین بگیرید.

What is the cause of left side pain and how is it treated

برخی از دلایل درد پهلوی چپ و پهلوی راست مثل عفونت کلیه یا پانکراتیت بسیار جدی هستند. اما موارد دیگری مثل اسپاسم عضلانی، با وجود دردناک بودن، خطر جدی برای سلامتی انسان ندارند. شش علت احتمالی درد پهلوها شامل موارد زیر است:

مشکلات عضلانی و درد پهلو

استفاده بیش از حد یا ضعف عضلات ممکن است باعث درد در پهلوها شود. عضلات معده، کمر و حتی سینه هم می‌توانند باعث چنین دردی شوند. برخی از دلایل عمده درد عضلانی عبارتند از:

 • آسیب‌های عضلانی مثل کشیدگی یا پیچ‌خوردگی
 • استفاده بیش از حد
 • اسپاسم
 • سبک زندگی بی تحرک و بدون فعالیت بدنی کافی
 • فشار
 • قرار گرفتن در یک وضعیت غیر معمول برای مدت طولانی

درد عضلانی پهلو معمولا در کنار عضله آسیب‌دیده است. با این حـال افرادی که به دلیل سبک زندگی کم تحرک به درد عضلانی دچار می‌شوند، ممکن است دردی را از دو طرف به سمت جلو یا عقب حس کنند. آسیب‌های عضلانی از مهم‌ترین دلایل دردهای پهلو هستند که می‌توانند بسیار شدید باشند. اما این شدید بودن به معنی آسیب زیاد یا خطرناک بودن نیست.

عفونت مجاری ادراری و درد پهلو

ورود باکتری‌های مضر به دستگاه عفونت ادراری، باعث آلوده شدن مثانه، مجاری ادراری یا کلیه‌ها می‌شود. در اکثر موارد این عفونت در قسمت پایین دستگاه ادراری باقی می‌ماند. این عفونت‌ها بیشتر زنان را درگیر می‌کند. در صورت عدم درمان، آن‌ها می‌تواند به کلیه‌ها سرایت کرده و باعث ایجاد عفونت شدیدتری شود. از رایج‌ترین علائم عفونت مجاری ادراری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پهلو درد ناشی از عفونت ادراری می‌توانند در هر دو طرف پهلو به طور همزمان یا فقط یک طرف احساس شود. درصورت داشتن اینچنین علائمی میتوانید از خدمات سامانه حال استفاده کنید.

مشکلات کلیوی و درد پهلو

کلیه‌ها به عنوان فیلتر بدن عمل می‌کنند. محل دقیق قرار گرفتن آن‌ها در دو طرف بدن و زیر دنده‌ها است. افراد ممکن است درد ناشی از آسیب‌های کلیوی را در پشت یا پهلوهای خود حس کنند. برخی از مشکلات کلیوی با انتشار عفونت از مثانه ایجاد می‌شوند. بیماری کلیه می‌تواند ژنتیکی باشد یا در نتیجه بروز مشکل در ارگان دیگری روی دهد. مشکلات کلیوی که ممکن است باعث ایجاد درد در پهلو شوند عبارتند از:

 • سنگ کلیه
 • بیماری‌های کلیوی مثل کلیه پلی کیستیک
 • عفونت‌ها
 • لخته شدن خون یا خونریزی در کلیه‌ها

احساس پهلو درد یا سایر علائم ناشی از مشکلات کلیوی مانند تکرر ادرار به مداخله پزشکی نیاز دارد. درد کلیه معمولا فقط در همان طرف بدن که آسیب وجود دارد احساس می‌شود. وقتی که عفونت یا بیماری هر دو کلیه فرد را درگیر کند، بیمار ممکن است در هر دو پهلو درد را احساس کند. برای آگاهی از این مطلب را بخوانید.

زونا و درد پهلو

این بیماری، عفونتی است که باعث ایجاد بثورات دردناک و تاول در بدن می‌شود. هر کسی که به آبله مرغان دچار شده ممکن است درگیر زونا هم شود؛ اگر چه این بیماری بیشتر در افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند روی می‌دهد. زونا معمولا به صورت احساس سوزش عمیق یا درد تیر کشنده از سیستم عصبی شروع می‌شود. در طی چند روز، بثورات و تاول‌های پر از مایع ظاهر می‌شوند.

زونا در بعضی از افراد می‌تواند بسیار شدید بوده و باعث عفونت‌های خطرناک و تهدید کننده زندگی شود. افرادی که با ویروس اچ آی وی زندگی می‌کنند، کسانی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن استفاده می‌کنند و افراد مسن، در صورت مشاهده علائم زونا باید هر چه زودتر تحت درمان قرار بگیرند. از آن‌جا که زونا معمولا فقط در یک طرف بدن تاثیر می‌گذارد، افراد علائم آن را در یک سمت بدن می‌بینند نه در دو طرف و درد پهلوی چپ و پهلوی راست.

مشکلات کبدی یا پانکراس و درد پهلو

لوزالمعده و کبد درست در زیر قفسه سینه و در عمق شکم قرار دارند. گاهی اوقات مشکلات این اندام‌ها باعث بروز درد در پهلو هم می‌شود. چنین دردی ممکن است به سمت پشت بدن هم منتشر شود. از آن‌جا که کبد و پانکراس با هم همکاری کرده و به هضم غذای بدن هم کمک می‌کنند، ممکن است بروز مشکل در یکی از آن‌ها، بر روی ارگان‌های دیگر هم اثر بگذارد. عوامل متعددی می‌توانند بر سلامتی لوزالمعده و کبد اثر بگذارند. برخی از این موارد مانند مسدود شدن مجاری صفراوی به دلیل سنگ کیسه صفرا است. موارد دیگری هم مثل هپاتیت خودایمنی یا سایر بیماری‌های مزمن هستند.

برخی از بیماری‌های کبد و پانکراس در صورت عدم درمان، تهدید کننده زندگی هستند. اما باید توجه کرد که درد پهلو به تنهایی نمی‌تواند نشانه کافی از وجود چنین مشکلاتی باشد. درد ناشی از مشکلات لوزالمعده یا کبد در سمت راست بدن ایجاد می‌شوند و با علائم دیگری همراهند؛ از جمله:

 • ادرار تیره
 • مدفوع کمرنگ
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • حملات درد ناگهانی
 • زرد شدن پوست بدن یا چشم‌ها
 • خستگی
 • تب

مشکلات مربوط به ستون فقرات و درد پهلوی چپ و پهلوی راست

مسائل مربوط به سلامت ستون فقرات از جمله بیماری آرتروز مثل آرتروز نخاع یا فتق دیسک، ممکن است باعث دردی شود که به سمت پهلو گسترش پیدا می‌کند. آرتروز نخاعی نوعی التهاب مزمن مهره‌ها است. باعث تورم و درد در دیسک‌هایی می‌شوند که استخوان‌های ستون فقرات را درگیر می‌کند. برخی از مشکلات دیگر مثل شکستگی در ستون فقرات هم ممکن است باعث پهلو درد شود.

درد ناشی از مشکلات ستون فقرات به طور معمول در سمت راست یا چپ روی می‌دهد. اما گاهی شدت درد ممکن است باعث شود که فرد در هر دو طرف احساس درد و ناراحتی داشته باشد. پهلو درد ناشی از مشکلات ستون فقرات اغلب با نشانه‌های دیگری هم همراه است؛ از جمله:

 • درد تیز و تیر کشنده که از یک طرف به سمت پایین و داخل پا گسترش پیدا کند.
 • بی‌حسی یا بدون دلیل مشخص
 • کمر درد مزمن
 • اختلال در حرکت

درد پهلو و کمر نشانه چیست؟

قاعدگی دردناک یا دیسمنوره، بارداری، مشکلات ستون فقرات مثل آرتروز یا فتق دیسک و یا گاهی مشکلات کلیوی مثل عفونت کلیه یا سنگ‌ها از مهم‌ترین دلایل درد همزمان پهلوها و کمر هستند.

کمر دردی که به پهلو می زند نشانه چیست؟

دردهای رحمی ناشی از فشار کیست‌های رحمی یا آندومتریوز باعث کمر دردهایی می‌شوند که تا پهلو گسترش پیدا می‌کند. بعضی از دردهای ناشی از مشکلات ستون فقرات یا آسیب‌های عضلانی هم این چنین هستند.

درد پهلوی راست نشانه چیست؟

درد در پهلوی راست می‌تواند ناشی از مشکلات کبدی مثل بیماری ، مشکلات کلیوی مثل سنگ کلیه، آپاندیست یا التهاب آپاندیس باشد. هم‌چنین آزاد شدن تخمک از تخمدان راست هم گاهی با درد همراه است.

درد پهلو چپ نشانه چیست؟

معمولا خم شدن و کشیدگی بدن به طرف چپ برای مدت طولانی، بروز مشکلاتی در کلیه چپ مثل عفونت، صدمه یا سنگ‌های کلیوی و آزاد شدن تخمک از تخمدان چپ باعث درد در پهلوی چپ می‌شوند.

برای درمان درد پهلو به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

چنین دردهایی باید حتما توسط پزشک مورد بررسی قرار گرفته و اقدامات درمانی لازم انجام شود. پزشکان متخصص گوابه نظر شما علت درد گرفتن پهلو چیست و برای درمان آن چه کارهایی می توان انجام داد ؟ درمان درد پهلوی چپ راهکار های زیادی دارد که فیزیوتراپی ایرانیان بهترین مرکز در این مقاله به آن می پردازد .

درد پهلو اغلب در قسمت کناری میان تنه ، درست زیر دنده ها احساس می شود . گاهی اوقات درد پهلو به قسمت پایینی کمر هم کشیده می شود . عضلات در پهلوی چپ و راست یا اطراف آن وجود دارند به همین خاطر درد پهلو به عارضه ای رایج در بین افراد تبدیل شده است .

دکمه بازگشت به بالا