در چه شرایطی لنز رنگی به چشم آسیب می رساند؟

عوارض لنز رنگی چشم

عوارض لنز رنگی چشم، براساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری بیماری «CDC» حدود 90 درصد از استفاده‌کنندگان لنزهای چشمی، به درستی دستورالعمل‌های بهداشتی و مراقبتی را رعایت نمی‌کنند.
شاید بتوان گفت که لنزهای تماسی (چشمی) یکی از بهترین اختراعات بشر در 500 سال اخیر بوده است. لنزهایی که با اندازه کوچک خود بیشترین وضوح دید را برای افراد به ارمغان می‌آورند.
استفاده از لنزهای طبی چشمی سابقه‌ای دیرینه دارد اما امروزه باتوجه به میل افراد به تغییر در چهره خود، استفاده از لنزهای رنگی از استقبال بیشتری برخوردار شده‌اند. به همین دلیل شاید اگر از یک جراح و متخصص چشم پرسیده شود، عفونت چشمی ناشی از استفاده از لنزهای رنگی را یکی از شایع‌ترین موارد مراجعه بیماران معرفی کند.
در این مقاله به رایج‌ترین اشتباهات در استفاده از لنزهای رنگی و عوارض ناشی از آن می‌پردازیم.

اما در ابتدا بهتر است بدانیم که لنزهای چشمی چه هستند و چه انواعی دارند؟

لنزهای چشمی

لنزها عدسی بسیار نازکی هستند که روی قرنیه چشم قرار می‌گیرند. قرنیه تنها عضوی از بدن است که به طور مستقیم اکسیژن را از هوا دریافت می‌کند به همین دلیل بسیار ضروری است که لنزهای چشمی توانایی عبور اکسیژن از خود را داشته باشند.
لنزها براساس کاربرد، مواد سازنده و همینطور زمان استفاده انواع مختلفی دارند:
از نظر کاربرد
• لنز طبی (برطرف کننده عیوب انکساری و پیرچشمی)
• لنز رنگی (لنزهای آرایشی)
• لنز طبی رنگی
از نظر مواد سازنده
• لنزهای سخت: این لنزها بیشتر برای افرادی مناسب است که نمره‌های آستیگماتی بالا یا قوز قرنیه دارند.
ش لنزهای نرم: این نوع لنزها از جنس ژل‌هایی معروف به هایدروژل ساخته شده‌اند. قابلیت انعطاف‌پذیری بالا داشته و بسیار نازک هستند.
• لنزهای هیبرید: این نوع لنزها ترکیبی است از لنز سخت (در مرکز) و لنز نرم (در لبه‌ها).
از نظر زمان استفاده
• لنز روزانه: این نوع لنزها یکبار مصرف هستند و پس از هر استفاده می‌بایست دور انداخته شوند.
• لنز ماهیانه: مدت زمان استفاده از این نوع لنز 30 روز است.
• سالیانه: این نوع لنزها ضخامت بیشتری داشته و برای مدت یکسال قابل استفاده خواهند بود.
مضرات و عوارض استفاده از لنز رنگی
برای افرادی که تمایل به تغییر در چهره خود دارند، استفاده از لنزهای رنگی می‌تواند راهی ارزان و راحت به نظر برسد. اما باید توجه کرد که استفاده مکرر از این نوع لنزها عوارض و ضررهای خاص خود را دارد.
متاسفانه به دلیل فروش لنزهای رنگی در فروشگاه‌های لوازم آرایشی و آرایشگاه‌ها، افراد برای استفاده از لنزهای رنگی دیگر نیازی به مراجعه به پزشک نمی‌بینند و این مورد می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از مشکلات بعدی آنان شده و سلامت بینایی آنان را تهدید کند.
چشم و قرنیه هر فرد ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارد، به همین دلیل مشورت با چشم‌پزشک برای استفاده از لنزهای رنگی ضروری است؛ ممکن است چشم فرد دارای مشکل یا حساسیت خاصی باشد که حتی خود فرد از آن بی‌اطلاع بوده و با استفاده خودسرانه از لنز به بینایی خود آسیب بزند.

از جمله مواردی که چشم‌پزشک قبل از تجویز لنز بررسی می‌کند، میزان خشکی چشم فرد است. چراکه در افراد به دلیل عارضه و بیماری‌های مختلف یا حتی بالا رفتن سن و تاثیرات هورمونی، میزان اشک چشم تغییر می‌کند. میزان نفوذ اکسیژن در لنزهای رنگی باتوجه به جنس آن‌ها متفاوت است. اگر فردی با خشکی چشم از لنزی استفاده کند که ضریب نفوذ اکسیژن پایینی دارد، این عارضه در وی تشدید می‌شود؛ یا اگر انحنای لنز با انحنای قرنیه فرد مطابقت نداشته باشد، لنز در چشم فرد جابه‌جا شده و باعث تاری دید و زخم قرنیه می‌شود.

لنزها به راحتی بر روی چشم قرار میگیرند و شما قادر به انجام کارهای بسیاری می شوید که تا کنون با عینک نمی توانستید به راحتی انجام دهید .در کنار تمام مزایایی که لنز تماسی طبی دارد ، باید از عوارض و خطرات آن نیز آگاه باشید که در این بخش از به آنها اشاره خواهیم کرد.

8 ریسک و مضرات استفاده از لنزهای تماسی طبی برای چشم

 1. مسدود شدن تامین اکسیژن در چشم ها:

از آنجا که لنزهای تماسی مستقیم روی چشم قرار می گیرند و کل قرنیه را پوشش می دهند، مقدار اکسیژنی که به چشم های شما می رسد، کاهش پیدا خواهد کرد. تامین اکسیژن خوب برای سالم نگه داشتن چشم ها حیاتی است.لنزهای نرم یا سیلیکونی را انتخاب کنید، چون اکسیژن بیشتری را ارسال می کنند.

 1. :

لنز تماسی مقدار اشک در قرنیه را کاهش می دهد و برای نرم نگه داشتن خود ،بیشتر اشک ما را جذب می کند. این کمبود اشک باعث ایجاد سندروم خشکی چشم می شود، که منجر به احساس سوزش، تحریک پذیری و ها می شود.اگر چشم ها بیش از حد خشک شوند، قرنیه زخم می شود که می تواند بسیار دردناک باشد.

 1. هنگامی که همراه با داروها، به خصوص داروهای ضد استفاده شوند، تحریک پذیر می شود:

استفاده همزمان از قرص پیش گیری از حاملگی و لنز تماسی با هم منجر به تحریک پذیری چشم ها و سوزش مزمن خواهد شد. همانطور که در بخش سلامت نمناک می گوییم شما تغییراتی را در اشکی که عمدتاً شامل سه لایه اصلی است که برای حفاظت، شستن و تغذیه سطح چشم تشکیل می شوند، تجربه خواهید کرد.از استفاده لنزها تا زمانی که قرص می خورید، خودداری کنید.

 1. تغییر ماهیت در عکس العمل قرنیه :

یکی از سوالات شما کاربران  ، عوارض استفاده از لنز برای قرنیه چشم بود که این چند مورد پاسخ به سوالات شماست ،پس با دقت مطالعه فرمایید. همچنین از سوالات پرتکرار شما قیمت لنز دهب است.

استفاده از لنزهای تماسی ممکن است باعث کاهش بازتاب در چشم شود.

واکنش قرنیه یک مکانیزم محافظت از چشم است که در آن مغز برای حفاظت از چشمان ما در هر زمانی که کم ترین فشار وارد قرنیه می شود، با پلک زدن از چشم هایمان محافظت می کند.مثلا یک شی در حال پرواز به سوی چشم ها و یا آسیب رساندن توسط فرد دیگر.

زمانی که از لنزهای تماسی استفاده می کنید، به بدن خود یاد می دهید که واکنش قرنیه طبیعی را نادیده بگیرید. در این شرایط واکنش قرنیه به مرور ضعیف می شود ، در نتیجه شما نمی توانید چشم های خود را به اندازه کافی سریع ببندید و پلک بزنید که می تواند منجر به آسیب چشم شود. بنابراین استفاده از لنزها را به حداقل برسانید. وقتی در خانه هستید از عینک استفاده کنید.

 1. ساییدگی قرنیه :

این امکان وجود دارد که لنزهای تماسی قرنیه شما را خراش دهند؛ در صورتی که لنزها به درستی روی چشم قرار نگیرند و یا زمانی که چشم های شما بیش از حد خشک است،خراش قرنیه ایجاد شود.

هرگز با لنزهای تماسی نخوابید. این لنزها با جذب ذراتی مانند گرد و غبار و سپس مالیدن چشم ، موجب سائیدگی در قرنیه می شوند .این خراش ها با ایجاد حفره های کوچک باعث نفوذ باکتری و ویروس و در نتیجه می شوند که ممکن است منجر به از دست رفتن بینایی شوند.

6.چشم قرمز یا ورم ملتحمه :

اگر لنزهای تماسی را برای ساعت های طولانی استفاده کنید, خطر بسیار زیادی خصوصاً در طول شب, وجود خواهد داشت. لنزها محیطی مرطوب را فراهم می کنند که به عنوان بستر پرورش بالقوه برای میکروارگانیسم ها مثل ویروس ها و باکتری ها عمل می کند.

علاوه بر این , از آنجایی که اکسیژن کم تری به قرنیه می رسد, وقتی لنزها را می گذارید, بدن با عفونتی که توسط باکتری ها یا ویروس ها ایجاد می شود, نمی تواند مبارزه کند.

همیشه, همیشه, همیشه لنز تماس خود را قبل از خوابیدن بردارید.

 1. پتوز :

پتوز شرایطی است که پلک ها می افتند و افراد مبتلا قادر به باز کردن چشمان خود نیستند . اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید, ممکن است روی بافت های پلک که منجر به اسکار و انقباض می شوند, حرکت کنند که منجر به افتادگی بیشتر پلک می شود . این امر به خصوص برای افرادی که از لنز تماسی سخت استفاده می کنند ،بیشتر صدق می کند .تعویض لنز با لنزهای تماسی نرم ایده خوبی خواهد بود.

 1. زخم قرنیه:

این بیماری زمانی اتفاق می افتد که زخم باز حاوی قارچ, باکتری, عفونت انگلی و یا ویروس در قرنیه چشم ایجاد شود. زخم قرنیه در صورت عدم درمان به موقع باعث کوری دائمی می شود . اگر زخم قرنیه منجر به نابینایی شود, پیوند قرنیه تنها راه بازگرداندن بینایی است.

جلوگیری از اثرات جانبی ناشی از لنز تماسی:

 • بیش از حد لنز تماسی نگذارید و آنها را با تجویز پزشک, دور بیندازید یا تعویض کنید.
 • هر چه بیشتر بدون جایگزین کردن لنزها پیش بروید, بیشتر لنز ،آسیب رسان خواهند بود؛ زیرا عدم تعویض لنز باعث کاهش تامین اکسیژن قرنیه می شود و در نهایت به چشم ها آسیب می رساند.
 • تست لنز تماسی معمول خود را از دست ندهید.
 • معاینه منظم توسط چشم پزشک به شما کمک می کند مشکلات ناشی از لنز تماسی را در مراحل اولیه تشخیص دهید و با درمان به موقع از آسیب جدی خودداری کنید.

علائم استفاده بسیار طولانی از لنزهای تماسی:

چشم برای عملکرد صحیح خود به اکسیژن کافی نیاز دارد. عوارض استفاده طولانی مدت از لنز تماسی و نرسیدن اکسیژن کافی به چشم عبارت اند از :

 • دید تار و مبهم
 • حساسیت به نور
 • قرمزی چشم
 • رشد بیش از حد رگ های خونی در اطراف چشم
 • زخمی شدن قرنیه
 • حساسیت چشم

اگر شما هر یک از علایم فوق را از لنز تماسی دارید, توصیه می شود که به چشم پزشک خود مراجعه کنید چرا که یک متخصص می تواند با مشاهده و بررسی علائم ، استفاده از آنها را متوقف کند.

معاینه چشم برای ارزیابی میزان التهاب انجام می شود و یک داروی موضعی یا استروئیدی در صورت وجود, توصیه می شود. پس از بهبود علائم برای استفاده دوباره از لنز تماسی ، باید نوع متناسب را انتخاب کرده و راهنمایی های لازم برای استفاده از آن را آموزش ببینید.

چگونه می توانم مراقب لنزهایم باشم؟

استفاده درست از لنزهای تماسی بسیار مهم است . اگر چه انواع مختلفی از لنزهای تماسی وجود دارد, به طور کلی شما باید:

 • استفاده از لنز در مهلت مقرر
 • رعایت بهداشت در هنگام استفاده
 • ضد عفونی کردن آنها طبق توصیه
 • مراجعه برای تست لنز به مراکز مخصوص

نکته :مراجعه برای تست اهمیت بسیاری دارد زیرا بدون تست منظم چشم, بیماری های چشمی تشخیص داده نمی شوند.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است ، با پیشگیری چشمان شما آسیب نمی بیند. اگر درباره نحوه مراقبت از برند لنز تماسی ویژه خود مطمئن نیستید, یک جلسه آموزش لنز تماسی را رزرو کنید.

استفاده و حتی خرید لنزهای رنگی حتما توسط یک چشم‌پزشک معاینه شوید. چشم‌پزشک می‌تواند بیماری‌هایی از قبیل خشکی چشم را شناسایی کرده و در صورت نیاز داروهای مناسب آن را تجویز کند. علاوه بر آن با بررسی انحنای قرنیه چشم شما، مناسب‌ترین لنز را معرفی می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا