طراحی داخلی ویلای دوبلکس مدرن

ه مواردی را باید در طراحی داخلی دوبلکس در نظر داشته باشیم

در طراحی داخلی ویلای دوبلکس مدرن باید به این نکته  توجه داشت که ، غالبا به صورت پلانی باز تعریف می شود. بنابراین برای فضاسازی مختلف بهتر است به جای استفاده از مرز بندی های صلب و کالبدی، از ترفندهای معماری مانند ایجاد اختلاف سطح، تغییر متریال یا ارتفاع متغیر سقف کاذب ها بهره برد.

در طراحی داخلی کلاسیک، مرز بندی فضایی کالبدی شاخص تری امکان پذیر است و تفکیک فضاهای عمومی ازخصوصی راحت تر صورت می پذیرد.

طراحی ویترین مغازه:جانمایی راه پله نسبت به  نیز بسیار اهمیت دارد. وجود یک راه پله زیبا و طراحی شده در  لوکس و بزرگ، بلافاصله طراحی داخلی دوبلکس را القا می کند. اما در  حجم راه پله ساده تر اجرا می شود. در هر صورت توجه به این نکته ضروری است که پیش فضای ورودی مناسبی قبل از راه پله طراحی شود تا ورود به فضاهای خصوصی طبقه بالا مستقیما صورت نگیرد. در واقع هال ورودی، فضای تقسیمی است که بهتر است در آن ورود به فضاهای عمومی مانند نشیمن در اولویت باشند.

تناسب بین ارتفاع و ابعاد طولی و عرضی فضای نشیمنی که در سقف آن ویدی شکل گرفته است، مسئله ای است که در ارتقا کیفیت  بسیار موثر است. به عنوان مثال ایجاد ویدی وسیع روی فضای نشیمن کم عرض، مانع احساس راحتی در آن می شود.

علاوه بر راه پله، وجوهی از دیوار که تا ارتفاع دو طبقه ویلا امتداد می یابند نیز پیوند فضایی طبقات را تقویت می کنند، به ویژه اگر دارای سطوح وسیع شیشه ای رو به مناظر زیبای پیرامونی ویلا باشند. این سطوح یکسره عاملی تعیین کننده در  هستند.

چیدمان فضایی ویلا دوبلکس به طور معمول به این صورت است که طبقه پایین که دسترسی ورودی اصلی ویلا در آن تعریف شده، به فضاهای عمومی مانند نشیمن، غذاخوری و آشپزخانه و گاهی اتاق میهمان تخصیص می یابد و فضاهای خصوصی خواب و نشیمن خصوصی، در طبقات بالایی جای می گیرند. اما در  که دارای دسترسی از سطوح مختلفی است، بنا به شرایط می توان این چیدمان فضایی راتغییر داد.

راه پله در ویلا دوبلکس

راه پله را شاید بتوان به عنوان مهمترین نقطه کانونی و جذابیت طراحی داخلی ویلا دوبلکس مد نظر قرار داد. آن چیزی فراتر از المان ارتباطی دو طبقه است و به نوعی کیفیات زیبایی شناسی و تنوع فضایی ویلا را ارتقا می بخشد.

با وجود تکنیک های پیشرفته ساخت و اجرا، فرم های مختلفی برای راه پله ویلا دوبلکس امکان پذیر است. همچنین متریال متنوعی را می توان در ساخت آنها به کار برد، ترکیب فرم و متریال خاص، هویت منحصر به فردی به فضاهای داخلی ویلا می بخشد.

درعین هماهنگی با  و طراحی داخلی ویلا، طرح راه پله می تواند بیانی تازه و خاص از ارتباط عمودی فضاها باشد.

در ، راه پله با حجمی شاخص و بزرگ معمولا در یک وید مرکزی جای می گیرد و با متریال سنگ اجرا می شود. به ویژه سنگ مرمر جلوه با شکوه و لوکسی برای آن خلق می کند. بسته به عرض فضا، راه پله می تواند در کنار دیوار و یا در مرکز هال ورودی ویلا باشد.

در طراحی داخلی ویلا مدرن، فرم های ساده تر و سبک تر برای راه پله مناسب هستند به طوریکه شفافیت و سیالیت فضای داخلی ویلا را ارتقا دهند و بر جنبه عملکردی تاکید داشته باشند.

راه پله پیش ساخته به ساده ترین شکل، دو طبقه ویلا روستیک را به هم پیوند داده است و  و در عین حال مدرنی را به وجود آورده است.

نمونه های جذابی از طراحی داخلی ویلا دوبلکس

وجه قابل توجهی از دیوار نشیمن این ویلا لوکس را پنجره های سرتاسری به ارتفاع دو طبقه پوشش داده است. سکویی چوبی، مبلمان نشیمن را در خود شکل داده است و بدین رو مکان ثابتی برای آن تعریف شده است. سقف این قسمت به واسطه وید ایجاد شده، مرتفع است.

راه پله ای شاخص و منحنی شکل به آرامی به کف طبقه دوم پیوسته و در آن ادغام شده است. فضای آشپزخانه و غذاخوری در فضای زیرین طبقه دوم جای گرفته اند.

گرچه وید در ویلا، تنوع فضایی ایجاد می کند اما همیشه لزومی به اجرای آن در ویلا دوبلکس وجود ندارد. این راه پله زیبا با انحنایی بسیار ملایم به طبقه بالا رسیده است.

جان پناه های شیشه ای دور فضای وید، مرز بصری ترازهای مختلف را به حداقل می رسانند.

راه پله مارپیچی فلزی کمترین فضای ممکن را اشغال کرده که به کریدورهای طبقه بالا می رسد که فضای کار محدودی را مشرف به فضای نشیمن پایینی درخود جای داده است. در اینجا نقش پله صرفا عملکردی است.

یک پله دکوراتیو علاوه بر عملکرد ارتباطی خود، نقش المان تزئینی را در ترکیب بندی فضای داخلی بازی می کند. امتداد شیشه بندی گسترده طبقه همکف درطبقه بالا، وسعت و روشنایی فضایی را به حداکثر رسانده است.

دید از تراز بالای مشرف به وید، ارتباط بصری فضایی قوی با فضای نشیمن طبقه پایین ایجاد می کند.

وید مرکزی می تواند یک گلخانه یا باغچه کوچک را در خود جای دهد و سرسبزی و شادابی را به مرکز فضا بیاورد.

پیرامون وید راهرویی شکل می گیرد که فضاهای خصوصی طبقه بالا از آن دسترسی می گیرند. به واسطه وید، ارتفاع فضای نشیمن به اندازه دو طبقه، فضای فراخ و دلباز به وجود می آید.

در این طراحی ویلا دوبلکس مدرن، وید وسیع مرکزی و سطوح شیشه خور وسیع و یکسره به ارتفاع دو طبقه به یک حیاط مرکزی باز می شوند و سیالیت و تداخل جذاب فضایی داخلی و خارجی ایجاد کرده اند.

فضاسازی عمودی با تنوع در ترازهای مختلف سقف، مشخصه این ویلا ساحلی است که به صورت دوبلکس اجرا شده است.

طبقه همکف در این طرح به وسیله یک پله منحنی در مرکز به دو قسمت تقسیم شده است و بدون هیچ وید یا بازشدگی در سقف، کاملا محصور و مجزا از طبقه فوقانی می باشد.

با ترفند تغییر متریال در پله، به نظر می رسد که این پله چهار طرفه از فضای بیرون این ویلا باغچه شروع شده و به طبقه بالا رسیده است و جان پناه شیشه ای آن تقریبا نامرئی است.

راه پله چوبی که تا سه طبقه امتداد یافته است با حفاظ های باریک و سرتاسری مانند نقش برجسته یک وجه دیوار نشیمن را در بر گرفته است. طبقه دوم با کریدورهای باریکی کاملا به طبقه پایین وید شده است، اما طبقه سوم محصور و بدون وید اجرا شده است.

این  با اختلاف تراز اندک بین فضای نشیمن و آشپزخانه و غذاخوری، به صورت نیم دوبلکس طراحی و اجرا شده است و راه پله منتهی به طبقات بالایی در فضایی کاملا محفوظ و تعریف شده قرار گرفته است

دکمه بازگشت به بالا