عمومیگزارشگر کسب و کار

مقایسه فن کویل و کولر گازی

مقایسه فن کویل و کولر گازی یا اسپلیت از ۶ بعد مختلف و شناخت تفاوت آنها

عمل مقایسه فن کویل و کولر گازی (اسپلیت) را می توان از دیدگاه های مختلفی بررسی کرد که ما در این متن ، تفاوت فن کویل با اسپلیت را از ۶ بعد مختلف از جمله نحوه اتصال به یونیت های خارجی ، مرکزی یا واحدی بودن آنها ، نوع کاربرد و سایر موارد بررسی می کنیم.

۱ . مقایسه فن کویل و کولر گازی از بعد مرکزی بودن سیستم ها

اولین و مهمترین بعد از ۶ بعد مختلف فرآیند مقایسه این دو سیستم مربوط به واحدی یا مرکزی بودن این سیستم ها است. کولرهای گازی سیستم هایی واحدی هستند که یک یونیت داخلی به یک یونیت خارجی متصل می گردد و فقط برای سرمایش و گرمایش یک اتاق یا سالن یا یک واحد از یک آپارتمان استفاده می شوند ولی فن کویل ها به صورت چند تایی (در برخی پروژه ها چند ده یا چند صد تایی) در نقاط مختلف درون ساختمان نصب و همگی با لوله کشی آب به یک دستگاه خنک کننده مانند مینی چیلر یا چیلر و دستگاه گرمایش مرکزی مانند بویلر یا دیگ آبگرم موتورخانه ای یا پکیج (سیستم های تولید کننده آب سرد و گرم) اتصال می یابند و هر یک به صورت مستقل و جداگانه کنترل می شوند.

بنابرین در اولین و مهمترین مقایسه فن کویل و کولر گازی به این نتیجه می رسیم که اسپلیت ها (کولرهای گازی) برای اماکن کوچک مناسب و فن کویل ها برای اماکن بزرگ و ساختمان های مسکونی ، تجاری ، اداری و … بسیار مناسب هستند. اگر بخواهیم بر اساس متراژ عددی را بیان کنیم، حالت منطقی این است که از اسپلیت ها نهایتا در یک واحد با متراژ ۱۲۰ متر مربع استفاده شود زیرا هم تعداد و هزینه اولیه و مصرف انرژی آنها افزایش می یابد و هم اینکه نمی تواند به خوبی پاسخگوی نیازهای برودتی و حرارتی باشد و از سیستم فن کویل بهتر است که در متراژهای بالاتر از ۱۲۰ متر استفاده گردد.

۲ . مقایسه فن کویل و کولر گازی از بعد هزینه اجرا

۳ . تفاوت فن کویل با اسپلیت از نظر قدرت گرمایش و سرمایش آنها

همانطور که می دانید کولرهای گازی معمولا تنها به عنوان سیستمی سرمایشی مورد استفاده قرار می گیرند. هر چند آنها می توانند در حالت گرمایشی نیز کار کنند ولی به علت مصرف برق بالای آنها، به صرفه نیست که از آن در گرمایش استفاده شود و به یک دستگاه مکمل گازسوز معمولا برای زمستان نیاز است که معمولا از رادیاتور یا سیستم گرمایش از کف برای این کار استفاده می شود. ولی فن کویل هایی که بر اساس آب سرد و گرم کار می کنند، در زمستان آبگرم (آبگرم پکیج گازسوز یا بویلر موتورخانه) درون لوله های آن جریان پیدا کرده و قدرت گرمایشی برابر با قدرت سرمایشی دارند و در تابستان به آب سرد ارسالی از طرف چیلر، متصل می شوند.

بنابرین سومین بعد از ۶ بعد مختلف تفاوت فن کویل با اسپلیت در توان گرمایشی آنها و نیز نیاز یا عدم نیاز به سیستم مکمل گرمایشی است.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه بیشتر ⇐

۴ . تفاوت فن کویل با اسپلیت از بعد معماری و اثر زیبایی بر ساختمان

مزیت دیگری که یک سیستم مرکزی ایجاد می کند این است که یونیت خارج از ساختمان در جلوی دید قرار ندارد (چون معمولا روی بام مستقر می شود) و به معماری خارجی ساختمان جلوه بدی نمی دهد ولی در اسپلیت ها معمولا این چنین نیست و یونیت آن به راحتی در دید قرار می گیرد که منظره جالبی ایجاد نمی شود. مخصوصا وقتی که تعداد یونیت ها زیاد باشد.

اگر با دستگاه چیلر و ۲ نوع پر کاربرد آن یعنی چیلرهای تراکمی هوا خنک و آب خنک آشنایی ندارید، پیشنهاد می کنیم که مقاله های زیر را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر درباره ساختار چیلرهای تراکمی آب خنک در متن ⇐

مطالعه بیشتر درباره ساختار چیلرهای تراکمی هوا خنک در متن ⇐

۵ . از نظر ورود اکسیژن کافی به داخل ساختمان

همانطور که می دانید یونیت داخلی اسپلیت ها (معمولا از نوع دیواری) ، درون اتاق یا سالن نصب شده و فقط جریان هوای داخل را به گردش درآورده و دمای آن را تنظیم می کند‌ ولی فن کویل ها در دو مدل بدون کانال و کانالی ساخته می شوند. در نوع کانال دار، فن کویل با یک کانال به هوای آزاد بیرون راه پیدا کرده و فن موجود در فن کویل می تواند هوای با اکسیژن کافی و تازه را از بیرون مکیده و پس از تنظیم دمای آن، درون ساختمان پخش کند. از نظر رطوبت گیری، هم اسپلیت و هم فن کویل ها سیستم های رطوبت گیر هستند و سطح سرد لوله های آنها در تابستان موجب تقطیر بخار آب (رطوبت) موجود در هوا می شود و رطوبت را کاهش می دهند.

بنابرین پنجمین تفاوت فن کویل با اسپلیت در ورود اکسیژن کافی به ساختمان است.

در شکل زیر فن کویل سقفی توکاری را مشاهده می کنید که دارای ۳ دریچه است. یک دریچه که در شکل نمایان نیست از قسمت پشتی هوای تازه را وارد دستگاه می کند. یک دریچه برای هوای برگشتی است که هوای داخل اتاق را مجددا وارد دستگاه می کند و یک دریچه هم خروج هوای سرد یا گرم از دستگاه است.

۶ . مقایسه آنها از بعد مصرف برق و گاز

آخرین مورد از ۶ بعد مختلف مقایسه فن کویل و کولر گازی مربوط به نوع انرژی مصرفی آنها می شود. همانطور که می دانید هم یونیت های داخلی و هم یونیت های خارجی کولرهای گازی، فقط مصرف برق دارند (چه در حالت سرمایشی و چه گرمایشی) و مصرف برق آنها نیز بالا و قابل ملاحظه است. ولی یونیت های داخلی فن کویل ها همواره با انرژی برق و یونیت های خارجی آن با شکل های مختلفی از انرژی کار می کنند. برای مثال چیلرها و مینی چیلرهای تراکمی که وظیفه سرد کردن آب و ارسال آن به فن کویل ها را بر عهده دارند، با برق و بویلر و پکیج گازسوز که وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارند، با گاز شهری کار می کند. مصرف برق این سیستم ها نسبت به اسپلیت ها به علت های مختلف کمتر است و با مدیریتی مرکزی می توان به اندازه نیاز ساختمان، هوای سرد و گرم را در ساختمان توزیع نمود و به علت کاربرد انواع تکنولوژی ها در آنها، راندمان این سیستم ها بسیار بالا است.

بنابرین ششمین مورد از ۶ بعد مختلف مقایسه فن کویل و کولر گازی در نوع انرژی مصرفی و میزان مصرف آنها است.

در تصویر زیر انواع مختلفی از فن کویل های دیواری، کاستی و زمینی نشان داده شده است.

برای آشنایی بیشتر با ساختار فن کویل های دیواری پیشنهاد می کنیم که مقاله و برای شناخت اجزا و طرز کار فن کویل های کاستی مقاله را مطالعه کنید.

تهویه مطبوع ماخ ، طراح، تولید کننده و فروشنده انواع سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی با تجربه چندین ساله در ایران است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تفاوت فن کویل با اسپلیت ، شناخت بیشتر هر یک از این سیستم ها، انتخاب مناسب ترین دستگاه برای ساختمان خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر ⇐

ما در این مقاله سعی کردیم که فن کویل ها را نسبت به کولرهای گازی مقایسه و تفاوت آنها را از ۶ بعد مختلف بررسی کنیم. علاوه بر این مواردی که توضیح دادیم ممکن است بتوان این سیستم ها را از لحاظ دیگر نیز مقایسه کرد که ما سعی کردیم مهمترین آنها را بیان کنیم.

همچنین نوع دیگری از سیستم های مرکزی مدرن تحت عنوان VRF و GHP وجود دارند که در آن فن کویل هایی خاص با لوله کشی مبرد (مسی) به دستگاهی مرکزی مانند GHP یا دستگاه های VRF متصل می شوند که دستگاه GHP با گاز شهری (هم سرمایش و هم گرمایش) و دستگاه VRF با برق کار می کند. در این سیستم، فن کویل هایی که بر اساس مبرد کار می کنند هم در حالت گرمایش و هم سرمایش به یک یونیت خارجی متصل می شوند و به هیچ دستگاه دیگری برای گرمایش نیاز ندارند و قدرت گرمایشی برابر با سرمایش (مخصوصا دستگاه GHP) دارند. برای آشنایی بیشتر با این دستگاه مدرن مقاله های زیر را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر ⇐

مطالعه بیشتر درباره دستگاه VRF شرکت LG بنام به مولتی وی شرکت LG ⇐

به این متن چند ستاره میدین؟ (ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز رو داره. بدون نیاز به ثبت نام در سایت می تونید امتیاز بدید)

جهت مشاهده انواع دایرکت اینداستری به همراه مشخصات و قیمت اینجا کلیک کنید

فن کویل صابکول با توجه به مدل و ظرفیت دستگاه متفاوت است. جهت قیمت فن کویل سقفی توکار می‌توانید در وب سایت ما اقدام کنید.

دکمه بازگشت به بالا