بین المللگزارشگر کسب و کار

مهاجرت به کانادا: نکاتی برای موفقیت در مصاحبه ویزا

مصاحبه در سفارت کانادا پیش از ورود افراد غیرمقیم به این کشور ضروری است. این مصاحبه اهمیت بسیار زیادی دارد و تنها در صورت موفقیت‌آمیز بودن آن، فرد می‌تواند به کانادا مهاجرت کند. مصاحبه سفارت کانادا آخرین مرحله از فرآیند درخواست ویزا است. سؤالات مصاحبه ویزای کانادا بیشتر درباره اطلاعات شخصی متقاضی، مدت اقامت در کانادا، کالج یا دانشگاه و رشته انتخابی یا شرکت و کارفرمای موردنظر جهت کار یا فعالیت‌های تجاری فرد است. بعد از مصاحبه مشخص می‌شود که آیا درخواست ویزا تأیید شده است یا خیر. به همین دلیل است که این مرحله، بسیار مهم و حساس به شمار می‌آید و متقاضیان دریافت ویزای کانادا باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

مصاحبه سفارت کانادا برای اخذ ویزا

اگر قصد سفر به کانادا را دارید، باید ابتدا برای اخذ ویزا اقدام کنید. نوع ویزای موردنیاز شما بستگی به هدف بازدید شما دارد. اگر قصد دارید برای گردشگری به کانادا سفر کنید، باید برای ویزای توریستی اقدام کنید؛ مهاجرت از طریق فرزند یکی از راه‌های محبوب برای والدین در نظر گرفته می‌شود . اگر قصد دارید برای تجارت به کانادا سفر کنید، باید برای ویزای توریستی تجاری اقدام کنید و اگر هم قصد تحصیل در کانادا را دارید، باید برای ویزای دانشجویی کانادا اقدام کنید. برای درخواست ، باید مدارک موردنیاز متناسب با ویزای درخواستی خود را آماده و ارسال کنید و هزینه ویزای مورد نظر خود را پرداخت کنید.

اقدامات لازم قبل از مصاحبه سفارت کانادا

همان‌طور که پیشتر گفته شد مصاحبه سفارت کانادا، بخش مهمی از روند درخواست ویزا است. در واقع این بخش را می‌توان آخرین گام پیش از ورود به خاک کانادا دانست. در این بخش چند نکته مهم که رعایت آن‌ها در خوب پیش رفتن مصاحبه مؤثر است را مطرح خواهیم کرد:

 1. اطمینان حاصل کنید که با شرایط موردنیاز برای موقعیتی که برای آن درخواست می‌کنید، آشنا هستید. سفارت می‌خواهد بداند که شما تمام شرایط لازم را دارید یا خیر.
 2. مدارک خود را مرور کنید و آماده باشید تا در مورد تجربه کاری و تحصیلات خود با دقت صحبت کنید.
 3. آماده پاسخگویی به سؤالات در مورد برنامه‌های سفر خود و این که چرا می‌خواهید به کانادا سفر کنید، باشید.
 4. تمام مدارک خود از جمله پاسپورت، شناسنامه و اسناد دیگر مانند صورت نامه‌های مالی یا معرفی‌نامه‌ها را به همراه داشته باشید.
 5. لباس مناسب بپوشید و مرتب و آراسته باشید. بهتر است زودتر در محل مصاحبه حاضر شوید تا بتوانید تاثیر خوبی در ذهن افسر مهاجرتی مورد نظر خود داشته باشید.

با رعایت این نکات ساده می‌توانید شانس موفقیت خود را در مصاحبه سفارت کانادا و اخذ ویزای کانادا افزایش دهید. این نکته بسیار مهم است که اگر اطلاعات نادرست یا مدارک تقلبی ارسال کنید، ممکن است از ورود به کانادا منع شوید. اگر متقاضیان آگاهانه یا ندانسته اطلاعات نادرست ارائه دهند، ممکن است برای مدت 5 سال از ورود به کانادا منع شوند؛ به همین دلیل همیشه مهم است که درست و صادقانه مطابق با واقعیات و رزومه ارسالی خود به سوالات پاسخ دهید.

آیا برای ویزای توریستی کانادا مصاحبه لازم است؟

به‌طورکلی، زمانی که برای اقدام می‌کنید، نیازی به شرکت در مصاحبه سفارت کانادا ندارید. اغلب مصاحبه بخشی از فرآیند درخواست ویزا برای کانادا نیست؛ اما ممکن است در برخی از موارد شرایط متفاوت باشد. می‌توانید برای اطمینان خاطر خود با وکیل مهاجرتی خود ارتباط بگیرید تا با توجه به شرایطتان به شما اطلاع دهد که چقدر امکان دارد که برای انجام مصاحبه از شما دعوت شود. همچنین می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا به شما کمک کنند به بهترین شکل ممکن برای مصاحبه خود آماده شوید.

مدت‌زمان مصاحبه مهاجرت سفارت کانادا

مصاحبه سفارت کانادا عمدتاً برای تأیید اطلاعاتی که در درخواست خود ارائه کرده‌اید و همچنین آزمایش دانش شما در مورد کانادا انجام می‌شود. مهم است که قبل و در طول فرآیند آرامش خود را حفظ کنید. استرس زیاد می‌تواند بر عملکرد شما در روز مصاحبه تأثیر بگذارد. اگر به‌خوبی آماده باشید و مدارک ناقصی نداشته باشید، فرآیند مصاحبه به‌سرعت انجام می‌شود.

مصاحبه‌گر متقاضیان دریافت ویزای کانادا

افسران مهاجرت، نقش محوری در روند مهاجرت دارند. یک افسر مهاجرت مسئول ارزیابی اعتبار اطلاعات مربوط به درخواست‌های افرادی است که در تلاش برای دریافت ویزای کانادا هستند. این فرآیند شامل شناسایی اطلاعات نادرست یا گمراه‌کننده می‌شود. افسران مهاجرت اغلب مدارک متقاضیان را دریافت می‌کنند، درخواست‌ها را بررسی می‌کنند و با متقاضیان مصاحبه می‌کنند. افسران خدمات مهاجرت اطمینان حاصل می‌کنند که اطلاعات ارائه‌شده در درخواست‌ها و در طول مصاحبه توسط متقاضیان شهروندی، ویزا و پناهندگی معتبر است.

در مصاحبه سفارت کانادا، افسر ممکن است سؤالات عمومی مانند چرایی ، دیدگاه‌های مذهبی، سرگرمی‌ها، اشتغال و تحصیل بپرسد. افسر ویزا همچنین سؤالاتی را متناسب با درخواست شما می‌پرسد. به‌عنوان مثال، اگر برای حمایت از همسر درخواست داده باشید، آن‌ها برای اطمینان از صحت ازدواج شما سؤالاتی می‌پرسند. این سؤالات می‌تواند در مورد زمان ملاقات شما و همسرتان، جزئیات زندگی و خانواده همسر باشد. مهم است که توجه داشته باشید که افسر مهاجرت به احتمال زیاد در طول مصاحبه یادداشت‌برداری می‌کند و هر چیزی که شما بگویید می‌تواند برای تصمیم‌گیری در درخواست شما استفاده شود؛ بنابراین مهم است که صادقانه پاسخ دهید.

سؤالات مصاحبه سفارت کانادا

همان‌طور که قبل از شرکت در یک آزمون، توجه به نمونه سؤالات آزمون‌های قبلی می‌تواند راهگشا باشد، قبل از مواجهه با مصاحبه سفارت کانادا بهتر است با افرادی که تجربه مصاحبه سفارت را داشته‌اند، مشورت کنید و با سوالات رایج در این پروسه آشنا شوید. در ادامه به برخی از سؤالات مصاحبه ویزای دانشجویی کانادا می‌پردازیم.

 • هدف شما از سفر به کانادا چیست؟

اگرچه افسران کنسولگری از قبل می‌دانند که چرا به کانادا سفر می‌کنید، اما مایل هستند آن را از شما بشنوند. شما باید برنامه‌های گردشگری، تحصیلی یا کاری آینده خود در کانادا را با توجه به هدف سفر خود ذکر کنید.

 • آیا قصد دارید در کانادا کار کنید؟

اگر ویزایی که برای آن درخواست کرده‌اید به شما اجازه می‌دهد در حین تحصیل کار کنید، می‌توانید بر اساس نیاز و تمایل خود پاسخ دهید. با این‌ حال، اگر ویزای شما به شما اجازه کار در کانادا را نمی‌دهد، به افسر بگویید که قصد کار ندارید و می‌خواهید پس از اتمام مدرک به کشور خود بازگردید. بر اساس مشخصات درخواست شما، آفیسر مهاجرت ممکن مصاحبه سفارت به عنوان سخت‌ترین بخش فرآیند ، به منظور تایید اطلاعات و ارزیابی هر چیزی که در مورد  می‌دانید طراحی گردیده است.  برای صدور انواع ویزای کانادا و حتی  سخت‌گیری زیادی می‌کند و این سختگیری شامل سوالات مصاحبه سفارت کانادا نیز می‌شود. برای موفقیت در مصاحبه سفارت کانادا بایستی نکات مختلفی را در نظر بگیرید. تمامی مدارک شما باید تکمیل باشد، به سوالات درست و صادقانه پاسخ دهید و افسر سفارت را مجاب کنید که تمایلی برای نخواهید داشت.

برای و پیدا کردن مسیر مناسب در  و همچنین دریافت ویزا از سفارت، کارشناس‌های مهاجرتی ما در آماده مشاوره و خدمت‌رسانی هستند. بهترین سفارت‌‌های کانادا برای ایرانیان  تمام افرادی که قصد ورود به کشور کانادا را دارند، باید ابتدا ویزای کانادا را دریافت کنند. متقاضیان قبل صدور ویزا مصاحبه‌ای کوتاه در سفارت کانادا خواهند داشت. هنگامی‌که برای صدور ویزای کانادا درخواست می‌دهید، مدارک شما بررسی و درخواست شما در صف انتظار قرار خواهد گرفت و طی یک دعوت‌نامه برای مصاحبه سفارت کانادا دعوت می‌شوید. در روز مصاحبه انگشت‌نگاری و دریافت شما نیز صورت می‌گیرد.

به دلیل اینکه سفارت کانادا در ایران وجود ندارد، متقاضیان ایرانی برای انجام مصاحبه سفارت باید به یکی از کشورهای همسایه مانند ترکیه یا امارات مراجعه کنند اگر مراحل درخواست ویزای کانادا را به‌صورت آنلاین ثبت کرده باشید، دعوت‌نامه مصاحبه سفارت کانادا از طریق ایمیل برای شما ارسال می‌شود و فقط ۳۰ روز فرصت دارید تا با مراجعه به یکی از سفارت‌های کانادا امور اداری ویزای کانادا را تکمیل کنید. در صورت قبولی در مصاحبه سفارت کانادا ویزای کانادا برای شما صادر خواهد شد. نوع ویزای شما تعیین‌کننده سؤالات افسر سفارت کانادا از شما است و تصمیم‌گیری برای صدور یا رد ویزای شما به عهده افسر مصاحبه‌کننده خواهد بود.

اقدامات لازم پیش از مصاحبه سفارت کانادا

آمادگی برای مصاحبه مهاجرت : هنگام آماده شدن برای مصاحبه مهاجرت به کانادا ،  موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • در هنگام مصاحبه لباس مناسب بپوشید و مهم‌تر از آن، قبل از مصاحبه تمام تحقیقاتی را که می‌توانید در مورد نوع ویزای درخواستی خود، انجام دهید.
 • قبل از حضور در سفارت از به همراه داشتن تمام مدارک لازم خود اطمینان یابید. پیش از انجام فرآیند مصاحبه بهتر است، موقعیت آن را به خوبی چک و از زودتر حاضر شدن در محل مطمئن شوید.
 • یکی از ضروری‌ترین موارد در طول مصاحبه شما، برقراری یک ارتباط خوب است. در صورت متوجه نشدن سوالات، از فرد مصاحبه کننده بخواهید آن ها را تکرار کند و در هنگام پاسخ از جملاتی واضح و مطمئن صحبت کنید. همچنین اگر می‌خواهید تاثیر خوبی داشته باشید؛ بهتر است لباس مناسب و حرفه‌ای برای مصاحبه خود پوشیده باشید.
 • در اکثر درخواست‌های ویزای کانادا شرکت در مصاحبه سفارت الزامی است اما در نیازی به مصاحبه نیست. متقاضیان پس از بررسی مدارک و کسب نمره لازم می‌توانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

چه قصد سفر به کانادا را داشته باشید، چه قصد تحصیل، کار، مهاجرت، درخواست شهروندی یا دریافت کارت اقامت دائم؛ نیاز به شرکت در مصاحبه سفارت کانادا خواهید داشت. اکثر مصاحبه‌کنندگان و افسران سفارت کانادا، در طول فرایند مصاحبه به پرسش‌های مشابهی می‌پردازند. از این رو مرور مهم‌ترین این پرسش‌ها قبل از حضور در مصاحبه ضروری است. همچنین توصیه می‌شود از قبل به مواردی همچون دلیل Immigration and citizenship به کانادا، چالش‌هایی که ممکن است با آن متوجه شوید و اطلاعات لازم در مورد این کشور؛ بیشتر فکر کنید.

دلایل رد ویزای دانشجویی کانادا

درخواست‌های ویزای دانشجویی کانادا اغلب به همان دلیلی رد می‌شوند که سایر درخواست‌ها ممکن است رد شوند. عدم اثبات منابع مالی کافی ()، عدم اثبات قصد شما برای ترک کانادا پس از فارغ‌التحصیلی یا مدارک مشکوک سفر و هویتی. دو دلیل منحصر به فرد رد ویزای دانشجویی این است که افسر کنسولگری، برنامه و نامه پذیرش شما را زیر سؤال ببرد یا دلیل قانع کننده‌ای برای توجیه شما نبیند. اگر افسر پرونده شما ارتباطی بین برنامه تحصیلی انتخابی شما و سوابق تحصیلی یا کاری شما نبیند، ممکن است تمایل به رد درخواست ویزا داشته باشد.

برای رسیدگی به این نوع مشکل، باید اطمینان حاصل کنید که در خود دلایل کافی برای انتخاب آن برنامه تحصیلی خاص را توضیح داده‌اید. در صورت رد درخواست ویزای شما در مصاحبه اول حدود ۶۰ تا ۹۰ روز بعد، می‌توانید برای مصاحبه مجدد اقدام کنید و در این مدت نقاط ضغف خود را تقویت نمایید. مصاحبه سفارت برای ویزای توریستی کانادا نیازی به شرکت در مصاحبه ندارد. تنها کافی است متقاضی یا نماینده وی تمامی مدارک موردنیاز را هنگام درخواست ویزا به سفارت/کنسولگری ارائه دهد. موسسه مهاجرتی GO2TR، با ارائه خدماتمی‌تواند این مسیر را برای شما راحت‌تر کند.

دکمه بازگشت به بالا